Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 22 IMRT. Ao, 1877. 2isfc Jaargang, \o. 1017 M.IAT9CUAPPIJ TOT REDDIM YW DRK.W.LlYr.EY. Bekendmakingen. Yalionnle Militie Inkrimping van rcgtcrlijke collcgies. SCHAGER COURANT Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} ADVERTKNnë* van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. 1 Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Wij ontvingen het onderstaande ter plaatsingen voldoen gaarne aan dat verlangen. opgerigt to Am3terdam, Anno 1767. Een ieder is zedelijk verpligt en heeft de vrijheid ook zonder toesteming der Politie af te wachten, aan een drenkeling die in schijndooden toestand uit het water gehaald is de eerste hulp te verleenpn, ten einde hem uit den toestand van schijndood tot het leven terug te brengen. Natuurlijk moet terstond geneeskundige hulp wor den ingeroepen. In afwachting daarvan, ga men naar de volgende voorschriften te werk. De drenkeling, zoo spoedig, doch tevens zoo voorzigtig mogelijk, uit het water gehaald, mag volstrekt i.iet geschud, gerold of met het hoofd omlaag gehouden worden. Men vervoere hem voor zigtig (hijvoorbeeld op een ladder) naar een luchtig vertrek in de ineest nabij zijnde woning of herberg. Zoo er geen huis in de buurt en het weder niet al te guur is, geschiede de behandeling bij voorkeur in de open lucht. Begin nu met het bovenlijf geheel te ontblooten. Open daarop den mond en zuiver dien van modder en slijm. Trek dan de long naar voren en kittel de keel meteen penneveerom, zoo mogelijk, braking op te wekken. Volgt deze niet spoedig en is er geene of slechts zeer zwakke ademhaling te bespeu ren, dan moet de tong tusschen de tanden geklemd worden gehouden door de kaken tegen elkander te drukken met behulp van een als das opgevouwen cloek, die om de kin geslagen en boven het hoofd wordt vastgemaakt. Is dit geschud, dan moet dadelijk aangevangen worden met het hkrstellrn dkr adkmhaung, op de volgende wijze: Leg den drenke'ing plat op den rug, op den grond of op een harde inatias, niet een k'issen of opgerold kleediugstuk onder de schouders. Plaats u nch'er het hoofd van den lijder, vat zijne belde armen vlak boven de elleboog en trek ze met pene gt lijk matige en zachte beweging zoover mogelijk naar boven. Iloud de armen twee seconden lang in dien stand, breng zi dan weder op dezelfde wijze langs het lijf terug en houd ze twee seconden lang stevig tenen de zijden gedrukt. Herhaal deze beide bewegingen, telkens in de zelfde volgor 'e en met dezelfde tusschenpozen, zoo lang tot de patiënt zelf weer begint te ademhalen. Verlies den moed niet, al duurt het ook langer dan een uur aleqren« gij een snik of zucht ala eerste teeken van lerugkeerend leven ontwaart, maar zet de ademhalingsbewegingen met geduld en vo'. harding voort en laat inmiddels uw helper van tijd tot tijd een fleschje roet geest van hertshoorn even onderden neus honden en de neus— en keelholte prikkelen met een in rhum of jenever gedoopte penne- veer en de voetzooleu met een harden borstel schui- jere". Zoodra de ademhaling is teruggekeerd moet de pati»nt tusschen wollen dekens worden gelegd nut een kussen onder bet hoofl. Daarop moet het geheele ligchaam, voornamelijk de ledematen en de hartstreek, met rlium of brandewijn sterk en aanhoudend gewreven worden door middel van flanellen lappen of met de vlakke hand, totdat de pols duidelijk te voeleu en de huid weder warm geworden is. Is de drenkeling inmiddels weder tot bewustzijn gekomen en nog geene geneeskundige hulp bij de hand, dan geve s« en hem in z'ttende bonding een goeden tec^jhum "f brandewijn met «ater. \ocht in den mond gieten terwijl de drenkeling nog be wusteloos op den rug ligt, is hoogst gevaarlijk. De patiënt worde daarna in bed gelegd en warm toegedekt, waarbij men zorge dat het gelaat or- bedtkt en de bedgordijnen gerpend blijven. De verdere behandeling worde aan den geneesheer overgeladen. Bij schijndooden ten gevolge vin bevriezing, verhanging, verstikking door larlendamp of andere vergiftige gassen, zende men spoedig mogelijk om geneeskundig hulp. In afwachting daarvan zorge inen i.i de eerste plaats voor fiisscbe lucht en traebte op dezelfde wijze als Lij schijndoode drenkelingen de ademhaling weder aan den gang te brengen. Breng ten bevrozene niet terstond in een warm vertrek, tnaar wrijf zijn ligchaam met sneeuw of fijn gestooten ijs. Bij v eihangenen moet in de eerste plaats de strik of strop worden verwijderd. De Maatschappij looft eene PREMIE uit aan een ieder, die, op rene voor Directeuren voldoende wijze, kan aantoonen, binnen de uitgestrektheid van het Koningrijk der Nederlanden, de Nederlandsehe Koloniën, of aan hoord van een schip onder Ne- derlaudsche vlag, een schijndooden drenkeling of iemand die ten gevolge van het'iezing, verhanging enz. in schijndooden toestand verkeert, tot het leven teruggebragt te hebben. Deze Prpmie bestaat, ter keuze van den redder, of in de GOUDEN MEDAII LE der Maatschappij met vermelding daarop van den naam des redders, benevens de plaats waar en het jaar waarin de redding heeft plaats gegrgpen; 51 in eeue Geldsom, ten bedrage van Een—en—Dertig Gulden en Vijfi g Cents; öf in de ZlLV EREN M EDAÏLLE, met vermelding als boven, en Zeven-en-Twintig Gulden aan geld; öf eindelijk in het KISTJE MET INSTRUMEN TEN, tot gebruik bij de behandeling van schijn dooden. M anneer onderscheidene personen tot het herstel van den schijndoode hehb»n bijgedragen, zal de bovengenoemde premie, ter waarde van Een—en—Det tig Gulden en Vijftig Cents, naar goedvinden van Directeuren, onder hen, naar billijkheid, verdeeld worden. Oin op de uitgeloofde Premie aan«praak te kar nen maken, moet, binnen een jaar na bet voorval, aan het gebouw der Maatschappij, op het Rokin te Amsterdam, worden ingezonden: lo. eene zoo veel mogelijk naauwkeurige en door den redder ondergeteekende beschrijving van het geval; van de verschijnselen bij den schijndoode waargenomen; van He behandeling en van den afloop. 2o. eene schriftelijke verklaring of bevestiging van twee, ter goeder naam staande personen, die bij het geval van het begin af zijn te- tegenwoordig geweest en bij het trekken der Premie geen belang hebben. eer wet van 19 Augustus -86 L Jagt en Visscherij Dj Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen dat de aanvragen Ier bekoming van Jag'- en Vischacten en van kosteiooze vergunningen tot uitoefening der vis scheiij, voor het saizoen 1876|77 ter Secretarie dezer gemeente voor de belanghebbenden ter in vulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zon- er. Feest, dagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tct 12 ure. Scbagen, den 13 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. Gezien art. 150 Staatsblad no. 72): Roepen bij deze op alle lotelingen welke genegen zijn om bij de zeemilitie to dienen, om z'cli daatne aantemelden ter Secretarie dezer gemeente, voor den I April a s. dagelijks van des voormiddags 9 tot 12 uur, de Zondagen uitgezonderd. Scbagen, den 13 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G, J. MULLER, De Secretaris. DENIJS. Oproeping van lotelingen die bij de Zee militie verlangen te dienen. Burgemeester en Wethouders van Schagen: Gelezen de circulaire van den Heer Commissaiis des Konings in deze provincie van den 5 Maart 1877 No. 8(385 M(S 4de Afd: (Verzamelingsnuramer 18). Ligting 1877 Uitspraak van don Militieraad. Lolingsno. 1 Kos Cornelis Aangewezen 2 Schenk. Cornelis id. 3 Kueijnsberg. Piuler id. 4 Tamis Dirk Br: in dienst vrij 5 Buis, Pieter Aangewezen 6 Molenaar Klaas Br. in dienst Vrij 7 Roos, Klaas aangewezen, 8 Waard, de D'rk eenige zoon, vrij.. 9 Zomerdijk, Leendert Br. in dienst vrij. 10 Groen, Klaas eenige zoon, vrij. 11 Kuijper, Heertje. Br. in dienst vrij 12 Bras, Rens id. vrij 13 Oudejans, Johannes te klein vrij 14 Zeeman, Gerrit Aangewezen 15 Stammes. Jaeob id. 16 Schenk, VV'illem id. 17 Jleddes Jan Br. in dienst vrij. 18 Piers, Pieter id. vrij. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van de lotelingen dat het aan deel te dragen in de ligring der Nationale Militie van 1877, door Heeren Gedeputeerde Staten voor deze gemeente is bepaald op 8 man Schagen 20 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, DENIJS. BEVOLKING. DIRK BUTER den 2 Februarij II. uit de gemeente St. Maartenen BETJEPOTden 13 Februarij II. uit de gemeente Wieringen vertrokken naar de gemeente Schagen worden in hun belang aingeinaand zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter Secretarie van Schagen. Benjamin Franklin had zich, naar men verhaalt, ten taak gesteld om telken jare een bijzonder gebrek in rijn karakter te bekampen, had hij b.v. in een zeker tijdstip eenige trekken van hebzucht in zich zeiven ontdekt, dan besteedde hij het volgende jaar om de hebzucht te keer te gaan, betrapte hij zich dan wrdcr op vlagen van ijdelheid ■dan moest dat volgend j*ar, hem het snoeimes in handen geven ter afsnijding dier wilde rank. Uit eene menschkuodig oogpunt is zulk een stelsel van zelfverbetering niet aan te prijzen. Terwijl men het leger der verdedigers te veel op een punt consen. treert, laat men alle andere gedeelten d.r vesting onbeschermd. Wat voor individuen geldt, is ook vau toepassing voor het volk. Ongelukkig de natie, die zich uitsluitend met de bestrijding van een gebrek wil bezig honden, terwijl zij die ëéne vijandin vervolgt, verwoesten de vijanden overal elders bet land. Ons volk beeft zich in de laatste jaren alleen met de clericaie kwestie en die van het lager onder rijs bemoeit. Alleen de couranten artikelen, wasrin bet volk voor jpzu'.ten en ultrainnntanen werd bang gemaakt, vonden lezers, met al het andere bemoeide men zich weinig, dat laat men aan deskundigen over.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1