5 Abr. sloos, DRONKENSCHAP" Te IIIJUIY: Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao, 1877. 21s!c Jaargang. i\o. 1019 Bekendmakingen. Jagt en Visscherij Akaclcmische graad. Gemengde berichten. Advertenttan. |;AeenWoon en Winkelhuis KI. BLOM, Publiek Verkoopen: SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avond Joch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager mark the rigtden volgenden avond 7erzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVERTENTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. •- Bij deze Courant behoort een bijvoegsel POLITIE GEVONDEN F.en gouden oorbelletje tnet haarwerk. De eigenaresse kan zich ter terughckoining vervoegen ter Secretarie van Scbagen. De Burgemeester der gemeente Sclu:reii, brengt ter kennis vin de ingezetenen dat de aanvrsgen ter bekoming van Jagt— en Viscliacten en van kosteloozc vergunningen tot uitoefening d> r vi-. achcrij, voor het saizoen 187Öj77 ter Secretarie dezer gemeente voor de b'-langhehbcndeu ter in. vulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zon— en Feest dagen uitgezonderd, des voorutiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 13 Maart 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. «De berg in barensnood heeft weer een muis gehaard I u Van alle zijden werd er aangedrongen op een* betere regeling van het Notariaat. De volslagen willekeur, die bij de benoemingen heersebte, de ourustbarende vermeerdering van het getal der aspiranten, het verval van de waardigheid der be trekking, door de ellendige praktijken, waartoe de notarissen hun toevlucht moeten nemen, tot slijving hunner praktijk, de ter zijde schuiving van elk tarief, alles drong at.n op eene herorganisatie. Nieuwe regeling werd er dan ook door Staatscoin- tuiss'ën voorgedragen; in den breede werd er ge debatteerd, zoowel in tijdschriften, als in vergade ringen, jain de hoogste vergadering des lands, over de vtij verklaring van het notariaat; eene babijlonische spraakverwarring ontstaat er over de heteekems van dat woord Stilte I daar komt de wijzigingswet. Maar zie het notariaat blijft onveranderd; enkele spatjes au vlekjes hersteld, maar de i..stelling blijft dezelfde, hare betcekeuis onveranderd. De oude jas, buiten model, afgesleten, met gaten aan de elbogen en doorgescheurde!) kraag, wordt hier en daar wal afgeschuierd en d-n voor nienw verklaard. De instelling van een staatsexamen, i< zeker eene groote verbetering der tegenwoordige wetde on gelijkmatigheid die vroeger de examina bedierf zal hierdoor natuurlijk wegvallen, maar dit is bet punt niet, waarom eene reorganisatie van het ambt wordt voorgesteld of verwacht. Die de wet op het notariaat wil herzien toelse eerst het recht of het onrecht van het ondersclu id tusschen autentliieke en niet autenthieke akten en eerst als liet blijkt dat daar- voor recht vau bestaan is in eene maatschappij als de onze, zal het aan de orde komen om vast te stelleu, wie eu wat de autenlhiciteit aan eene acle verleent. Daar ovtv die vraag niet wordt gerept, is het niet te hopeu dat het ontwerp wet werde Wij kunnen ons dan ook niet voorstellen dat aaQ dal magere beeaije lang leven gegund zal zijn. Het wetsvoorstel trekt dan ook minder onze aan dacht, om zijne speciale strekking; in een bizonder punt dat op eene algemeene kwaal wijst aan onze tegenwoordige maatschappelijke organisatie eigen en waarop wij reeds meermalen de aandacht vestigden vicden wij aanleiding in ons blad op het ontwerp terug te komen. De notaris moet, zegt de Minister in xijne me morie van toelichting, niet alleen zijn metier kennen, maar ook rechtsgeleerde, wetenschappelijk gevormd jurist zijn en den besten waarburg dat hij aan dien eisch voldoet, levert na dereorganisatie, die ons hooger onderwijs te gernoet gaat, de aka demische graad. Den besten waarborg geeft de 1 akadeuiische graad! Rijst niet onwillekeurig de vraag of wij ons met waarborgen te vreden hebben te stellen en is het onyeloofd te •vragen waar Int uitmuntende in gelegen is, van den waarborg, dien de graad geef' Wat er is van de reorganisatie, die ons hooger onderwijs tegemoet gaat? Voor z it» ver wij weten is bij de behandeling iler wet op het hooger onderwijs met stelligheid elke pogmg afgewezen om de aan de academiën opgedane kennis te toetsen aan een algemeenen eisch het publiek moet vertrouwen stellen in tien titel en het is als heiligschennis veroordeeld, te twijfelen aan de uitnemende geschiktheid van de leeraren om de kennis tc schatten van hunne discipels. Niet zelden wordt in lagere sjeeren uit eene commissie met de afneming van een exan.en belast, een bij uitstek geschikt persoon buiten gr- sloten, omdat onder de candidaten, leerlingen zijn die bij he n hunne weleuschap opdeden, maar hier geldt het omgekeerde, hier wordt met angstvallige zorg elke controle afgesneden wij willen niet zeggen; want dit geloven wij ook niet, altijd uit vrees voor de nederlaag, maar dit durven wij wre| stellen, uit ongepaste zelfverheffing, uit een aange matigd recht der wetenschappelijke mannen. Hoe is het mogelijk, vraagt men, dat dergelijke wetten b.'Stnan in een tijd als de onze? Hoe is het mogelijk dat bij de ruiinfe van gelegenheden, die thans bestaat om kennis op te doen, dergelijke prerogatieveu aan hoogescholen kunnen worden toegekend P We hebben daarop geen antwoord dan dat de wetten door meesters lil de rechten worden voorgesteld en evenzeer door de Knraet, uit meesters in de rechten samengesteld, behandeld worden. Men bepleit de eigenzaak, men is zelve rechter en de uitspraak is, dat men in zich zelveu den besten waarborg heeft voor wetenschappelijk ge vormd man. Men besluite uit het voorgaande niet, dat wij het nut der hoogescholen betwisten of den zezen eener universitaire opleiding gering achten. Wij zijn de eersten om toe te geven, dat zelfs bij de tegenwoordige inrichting der hoogescholen, zij de beste leerscholen zijn voor ieder die eene weten, schappelijke opleiding begeert. Als kweekscholen der geleerdheidals buiten de maatschappelijke kleingeestigheid geplaatste lusthoven der toewijding aan de wetenschap om zich zelve, zijn ze onmisbar. elementen in een beschaalden Slaat en vormen zij de aristocratie des geestes. Maar verwarren wij niet twee zaken, die niets met elkander gemeen hebben Hier, dc maatschappij met hare stellige eischers, met bare samengestelde in oogenblikkelijke behoeften; daar, de wetenschap die met rustigen stap op haar gebiedt voortschreidt en meer voor de toekomst I' dan voor bet heden werkt, zeker is het niet een der voorwaarden hierbij, dat de oogeu rn ooren gesloten blijven voor wat er in den boezem der maatschappij omgaat, maar toch is het stellig dat de wetten die daar gelden, niet hier spreken eu evenzeer is het een onrecht der maatschappij aangedaan, wanneer zij zich voldaan moet achten inet het voldaan zijn der faculteit. Wat wij willen is niet eene revisie van de uitspraak der hoogleeraren; «ij willen niet in kwestie gebracht hebben of de gegradueerde recht heeft op zijn graad dit is de zaak der faculteitdit is haar roem en haar i rechtmaar wij op onze beurt willen beslissen, wie tot het vervullen van maatschappelijke betrek f kingen geschikt zijn en dan moge bij een vak als dat van notaris de wetenschappelijk gevormde man den voorrang hebben, wij hebben er vrede mede, mits dat blijke bij eene vergelijking I tusschen de mannen, opgevoed door de praktijk en hen, die op wetenschappelijk gebied de hoogste waardigheid verwierven. Tot dijkgraaf van het ambacht West-Fries land, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen is benoemd de lieer J. Spaans Jr. Toen dezer dagen te Texel eene hoog be jairde vro itr, alleen wonende, zie'i wilde verwarmen op een stoof, geraakten hare klcedereu met het vuur iu aanraking, zoodat deze vlam vatten. Haar kleindochtertje, dat grootmoeder eten bragt, ont dekte het onheil en riep om hulp, maar te laat Grootmoeder stierf spoedig onder de hevigste pijnen, die de brandwonden veroorzaakten. Naar men in den Siècle leest, heeft dezer dagen zekere Boui!!cl,66 jaren oud, te Saint-Maur— les Fos"es zijn zes-en-dertigste, en zekere Pltillippe Verviers, een schoenmaker te Parijs, in de Avenue la Roebelle, 70 jiren oud, zijn zes-en-veerligste kind bij den burgelijken stand aaugegeveu. Aan hel station te Zutfen is Vrijdag een v.eeselijk ongeluk gebeurd. De wisselwachter H. in dienst bij het rangeren van een der treinen, kreeg een toeval en viel op de rails. Voor hij zich van die gevaarlijke plaats kon verwijderen, werd zijn hoofd door de wielen van de locomotief totaal verbrijzeld. De ongelukkige was onmiddelijk een lijk. Hij was sedert de exploitatie van den spoor weg daar ter stede bij de Maatschappij in dienst en rerd algemeen als een ijverig 811 oppassend werkman geacht. Hij laat een weduwe en drie kinderen achter. Te Kolltorn is jl. Zondag een hulppostkantoor gevestigd. Da leden van den kerkeraad en de president kerkvoogd te Kolhorn hebben ds. J. H. L. ilounian. hij zijn vertrek van daarnaar Auiutersfol, ten blijke van hunne ingenomenheid met zijn werk en persoon, en tot aandenken, len geschenke gegeven een inktkoker en beker, beiden rijk inet zilver gemonteerd Bevallen van een Meisje C. M. K. SCHUMACUER, geliefde echtgenoolo van J. II. D. STöVB. 239 5 Dirkshoru, den 29 Maart 187 7. Eenigen Kennisgeviug. aan de LOET, te bevragen bij 2 392 te SCHAGEN. Notaris te Wiukel, zal, op Vrijdag, 13 April 1877, des morgens te 10 ureu, - ten sterfliuize vau den Heer J. URSEM, Sr, aan het Zijdewind, 10 Kalfkoeien, gekalfd hebbende of op kalven staande, 9 Schapen met Lammeren, eenige Kalveren, 1 bruin Blespaard, oud 7 jaar. 1 Schimmelpaard, oud 10 jaren, 1 Kapwagen op veeren, 1 dito Kar, L Boerewagen, 1 driewiels Kar, divetse Tuigen, eeuige duizenden kilo's Hooi en Stroo, voorts Boeren- eu Bouwgereedschappen, benevens Huisraad en Inboedel. 2376 genees ik zeker en grondig met of zonder weten van de drinkershet gebruik van sterken drank wordt hun walgelijk. 2402 PRIJS 9.— AUAUS (WLSTPHALEN.) F. GR0NE. Aan het bureau dezer courant worden stellingen aangenome p

Schager Courant | 1877 | | pagina 1