KARITBERIGTEN. In gezonde 11 Om er zeker van tr rijn dat men de echte teer- eaptulea van Guvot bekomt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekeeing van Guyot eiscben die zich op eiken flacon moet bevinden. Depot te Parijs in de Apotheek Guvot, 8, rue de Seine en te Schagen bij W. A. Bazeu en verder in de meeste apotheken. Op bet Regenberz-plein te Soeat in West- falen staat een prachtige eik.jwaarvan de stam een omvang beeft van 6 meter. Het is een sieraad van het stadje. De tegenwoordige eigenaars van bet plein vonden gelegenheid den eik voor niet minder dan 1200 mark te verkoopen en waren bereid hem daarvoor af te staan. Toen de burgen dit hoorden, stelden zij alles in het werk de eigenaars van het plan tot verkoop terug te houden. Zij slaagden ten laatste en kwamen met hen overeen dat de boom zou blijven staan tegen een jaarlijksche vergoeding van 90 mark, die de burgerij betalen zal. De eNoovelliste* van Ronaan verhaalt hoe op de markt te Louviers in de afgeloopen week een bedriegster bedrogen is uitgekomen. De politie verdacht sedert lang de boterverkoopers ten sterkste dat zij hun stuk boter te licht maakten, en kwam eensklaps met schaal en gewicht ter markt. De schuldigen waren velen. Een boerin, het gevaar, waaraan ook rij blootgesteld was, ziende naderen, kwam op den inval in ieder stuk boter een stuk geld van 25 gram reent sous» te stoppen. Zoo bedacht, zoo gedaan. Toen haar waar gewogen werd, kwain zij er schitterend af, want haar boter was zelfs zwaarder dan het vereischte gewicht. Maar haar vreugde over de welgelukte list was van kor ten duur, want haar kunstgreep was door een marktbezoeker gezien. Zoodra de weging was .fge- loopen, ging hij naar de boerin om te koopen. O wonder, zij wilde van geen verkoopen weten. Maar de man hield aan en er ontstond een hevige woor denwisseling die de aandacht der politie op het zonderlinge feit vestigde, dat een verkoopster niet verkoopen wilde. En na, zij moest niet alleen den kooper leveren, maar al de andere stukken met haar kostelijk geld en de verkoopster werd naar het politie bureau overgebracht. Bij den hongersnood in een gedeelte van Britsch-ludie komt nu een niet minder groote ramp: het begint aan drinkwater te ontbreken. Als voedsel kan de regeering rijst zenden, maar om in dc behoeften aan drinkwater te voorzien, is dit hoogst bezwarend. Voor 't Piusfeest is thans door verschillende Nederlandsche Catholieke bladen 16 17,000 gulden bijeengebragt. De Nieuwe Financier volgens uitdrukke- jijke verklaring van den uitgever, den heer P. Noordhoff, te Groningen, „geheel vrij van ban. kiersinvloed» begint den 3n jaargang in belan- rijk vergroot formaat, waardoor dus ook de inhoud vollediger zal kunnen zijn. De Redactie meent nu, „in staat te zijn om aau alle eischen, welke aan een zoodauig blad kunnen worden gesteld». (De Redactie is de heer T. A. Huizenga, te Groningen.) De visscherij in de Provincie Noord Holland is van 1 April tot 15 Mei gesloten. Er is eene commissie benoemd om het ontwerp ener nieuwe leger organisatie op te stellen. De turksche troepen hebben te Alexinatz gedurende hun verblijf van 4 maanden verschrikkelijk huis gehouden. Met uitzondering van tt huizen, die door de hoogste officieren bewoond werden, is de geheele stad zoo verwoest, dat voor hst verbouwen miustens dc helft van het geld aal noodig zijn, dat de huizen eerst gekost hebben. Enkele huizen zijn geheel verbrand of vernield; uit andere zijn alle deuren, vensters en kachels gesloopt en van het houtwerk is alles weggenomen wat uit metaal bestoDd. Alle vruchtboomeuder tuinen zijn omgehakt en verbrand, de bronnen dicht geworpen en met allerlei vuilnis en lijken verontreinigd, op het keikhof alle grafteekenen vernield en vele graven geschonden. De scholen, die gedurende den oorlog gesloten waren, zijn allerwegen heropend, hoewel er hier en daar gebrek aan onderwijzers bestaat, daar de meeste ten strijde getogen waren en vele gesneveld of voor hun werk ongeschikt geworden zijn. De an'ipathie tasschen de Serviërs en de R >sse n die hen in den oorlog ziju komen helpen, is nog niet geheel geweken.Onder de achtergebleven Russen behoort o. a. een graaf Maikow die als berichtgever van het russisehe blad Moskowkie Wjedomosti te Belgrado vertoeft. Zijne brieven echter hadden de regeering genoopt, hem te verzoeken om het Vor stendom te verlaten. Graaf Maikow protesteerde tegen die behandeling en stelde zich onder bescher ming van den rossischen consul—generaal. Bij den spoortrein *Ik zeg u, lieve man, dat ik met een zeer bezwaard hart op reis ga." „Houd je toch stil, als iemand dat hoorde, zondt ge dubbele vracht moeten betalen-" Te Arnhem wierpen Woensdag avond een paar jongens elkander met steenen. Een van ben had het ongeluk den voerman van een voorbij rijdende kar asn het hoofd te treffen, die het be" rust rijn verloor en van de kar viel, waarbij hij ernstig rijn hoofd en been kneusde, zoodat hij naar zijn woning moest worden gebracht. De jon gens waren verdwenen. - Een van de slechtst geordende zaken in onze beschaafde maatschappij is zeker de wijze waarop men recht moet zoeken. Wij klagen hier te lande over duur en langzaam recht, in 't naburige Dnit- sehland gaat het niet beter. Zoo melden de Dait- sche bladen nu den afloop van een proces, dat door een koopman van Koningsbergen tegen een inwoner van Mainz is aangevangen. De quaestie gold 77 mark 96 Pf. en ving aan 24 Maart 1873. Hoewel het proces slecbts in èèn instantie heeft gediend, volgde eerst nu vonnis ten voordeele van den eischer, die met aan op den eischer verhaal bare kosten 60 mark 20 Pf. onkosten heeft, alzoo 17 m. 76 Pf. overhoudt. De verliezende partij moest 275 mark betalen. Zoo erg is bet ten minste ten onzent niet. -— Frankrijk stelt er prijs op den goeden naam van zijn wijn in eere te houden. De vervalschers worden er onder algemeene goedkeuring streng ver vervolgd. Zoo zijn dezer dagen weder de wijnhan delaars Josseraud en Prndot, te Beziers, ileswrge veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Daarmede achtte men echter de ver valschers nog niet genoeg gestraft. Het vonnis hield nog in, dat die veroordeeling moest opgenomen worden in twee dagbladen en dat er 300 afdrukken van vervaardigd moesten- worden, om die aan te plakken aau alle stations van den Parijs-Lyon Middell. Zeespoorweg Dat is de manier om een eind aan die schur. kerij te maken. Tegenovergesteld aan de geldende weer- profetiën, dat zachte winters een kond voorjaar geven, brachten de laatste dagen eene buitengewoon zachte weersgesteldheid, wisselende tusschen 55o cu 66o Fahrenheit. Voor de ontwikkeling van bloemen en planten is het bijzonder gunstig weer de knoppen kan men haast zien zwellen an de kastanjeboomen prijken reeds inet zachtgroene bleadjes. Nu en dan komt een malsche regenbui de gevallen watermassa vermeedereu waardoor het jonge gras der weiden, dat toch reeds met te groote vochtigheid te kampen heeft, niet vooruit gaat en het uitzicht vermeedert op dnre grasboter. In Frankrijk voorspelt men uit dit zachte weder bij Westelijke winden nog veel ruwe en koude dagen. Met het oog op de tentoonstelling met al haar festivitieten voor deze week, is het te hopen dat de natuur zoo mild zal blijven als zij is en voor de weerprofeten zoo iuconsequeut als zij den geheelen winter was. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 3 tot en met 9 April 187 7. GEBOREN. 2 April. 1'ieter, toon van Joan Coenraad Oudt en van Neelije Bruin. 5 dtu. Anna Catharina, dochter van Gerrit Digman en van Cornelia Ploeger. 7 dito. Cornelis, zoon van Hen drik Simon de Rooij en van Imraetje Haven. 7 dito. Cornelis Adrianus Martinus, zoon van Jacob Hendriks» en van Antje Slot. 8 dito. Guurtje, dochter van Cornelis Vries en van Trijntje Waiboer. ONDERTROUWD: 6 April. Willem Neefkes, weduwnaar van Aagj-s Meurs, timmerman oud 41 jaren te Schagen en Naatje Peper j. d. zonder beroep oud 44 jaren te Zijpe. GEHUWD. Geene. OVERLEDEN. Geene. Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn. Ingeschreven van 3 10 April 187 7. GEBOREN 9 April. Wiliem, zoon van Hen drik Roozendael en van Trijntje Zwart. ONDERTROUWD: 6 Apnl. Cornelis Bijpost, jm., wonende te Schagen, en Ariaantje Bruin, jd., wonende te Barsingerhorn. 7 April. Willem Pool, jm., en Trijntje Steen j.d., beiden wonende te Barsingerhorn. GEHUWD7 April. Dirk Plaatsman, j.ro., oud 27 jaren en Grietje Koomen j.d., oud 21 jaren beide wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN9 April. Grieije, dochter van Klaas de Vries en van Trijntje Leen, oud 13 maanden. 19 dito. Wilhelmus Swaab, echtge noot van Maartje Ruiter, vroeger gehuwd met wij len Autje Biere, oud 81 jaren. Schagen 5 April. Aangevoerd 6 Paarden f 60 a 220 Veulens f aOssen f a Stieren a 50 Gelde-Koeijen f 120 a 190 10 idem vette f 210 a 270 15 Kalf-Koeijen 180 a 240 10 Vaarsen f 90 a 155 Gras-Kalveren a 70 Nuchtere Kalveren f 3 a 10 Rammen f a Schaapen f a 620 Overhouders f24 a 32 Lammeren f a Bokken en Geilen f a 50 Varkens f ]8 a 27 12 Biggen f 10 a 124 20 Konijnen f 10 a 60 50 Kippen f 50 a 1,4 Eenden f a Dniven f a Ganzen f a Zwanen f a 250 kilogram. Boter ff 1,06 a 1.20 40 kilogr. Kaas f 0,40 a J0,50 10000 stuks Kip-Eijeren f 2,50 a 2,4 5000 stuka Eend-Eijeren f 3,35 a 3.35 Alkmaar 7 April. Aangevoerd 8 Paarden 85 t 425 20 Koeien f 140 215 101 nacht. Kal veren 2 a 15, 831 Schapen f 21 a 36 2 Lam meren f f 5, 6 Geiten f3 a 8, 201 magere Varkens f 14 a 30, 123 Biggen f 8 a 14. Boter per kop 82 a 90 ets, Londen.- Aangevoerd 5 April 8600 Runderen 45.8. 9600 Schapen en Lammeren 6-7.8, 10 0 Kalveren 5.6-7. Varkens 3.8-4.8. 29 Mrt. Aangevoerd 500 Runderen 4-59, 3000 Schapen en Lammeren 6-7.8. 100 Kal veren 5.6-7 Varkens 3.8-8,4. De redactie vereenigt zich niet altijd met de gevoe lette der inzenders van geplaatst* stukken Wel verdiend? Ridciido dicere verum! Welk eene gelukkige gaaf is het, om den geesel iler satire behendig te kannen roeren. Op aller geestigste wijze is dit gedaan in het Utr Dagbl. in den vorm van een brief van een vrijgelaten neger in Suriname, Arthur Vooruit, aan zijn meester hier te lande. Blijkens inkleeding en bewoording is de schrijver in Suriname zeer goed Jtehuis. In welke betrekking hij daar leefde, is uit den brief niet te zien, maar de gezonden ham en verdere geschenken doen hetn als een vriend der vrijgelatenen kennen. Reeds daarin is een sleutel tot de opvatting van den brief, die het niet kwaad kan zijn in ernstiger taal te vertolken, daar eenvoudige lezers er soms enkel eene goedaardige scherts, en lachend den spot drijven met de Jubilee-Zangers in konden zie». Zeer zou het te betreuren zijn, indien de die pere zin, de achter de scherts verholen kastijding voor onze natie verloren ging. De edele man, - hij besta dan werkelijk of in fictie, tot wien de neger, op grond zijner geschenken zoo goed ver trouwend zich richt, heeft in een voortreffelijk gekozen vorm op de meest onel ersprekelijke wijze willen doen uitkomen, hoe weinig nog Nederland in vergelijking der Noordelijke Staten van Amerika voor zijne vrijgelatenen deed. De vrienden der slaven in Noord-Auaerika hebben de Jubilee-Zangers naa- de oude wereld overgezonden als een levend bewijs, wat zij sinds 1865 voor de vrijgelateneu van het Zuiden verrichteu. Meer dan eeu halfinillioeu zijner zonen en hoeveel schats had het Noorden aan den bevrijdingskrijg ten offer gebracht. Als vrucht van dien krijg werden vier miluokn slaven vrij. Maar in welk een toestand? Aau het door den oorlog verwoeste en verarmde Zuiden met geweld ontwrongen, waren zij hunnen vorigen meesters een aanstoot en ergernis, zoo al niet een voorwerp van haat. Aan alle door het Noorden gebrachte offers hebben toen ook nog zij, die zich met de daad belijders van het Evangelie wilden toonen, dit zoo gedaan, dat zij de veriatenen en geheel verwaarloosden, zooveel dit in hunne macht was, tot men-chen in den vollen zin des woords hebben trachten te maken. Op dien weg gaven de stichters van Fisk Uni versiteit, Generaal Fisk en zijne vrienden, een schitterend Voorbeeld. Van den uitslag van hun pogen tienduizeudeu zijn de Jubilee-Zangers, een zauggezelschap, waarin twintig jongelieden afwisse lend optraden, niet meer dan een voortreffelijk staal. Over hun zingen, heeft ieder, die hen hoorde en hoe velen zijn dit nu reeds in ens land, kun nen oordeelen. Wie de zangers Loudin en Rutling in het openbaar en voor de ruist spreken hoorde, zal getroffen moeten zijn geweest door het degelijke van den inhoud, en in hun even bescheiden als vrijmoedig zijn den invloed eener Christelijke be schaving hebben erkend. Wie nader met hen in kennis kwam en hunne algemeene ontwikkeling, en bij enkelen de degelijke kennis ook der oude talen opmerkte, zal zich niet hebben verbaasd, dat Edward Watkins en Isaac P. Dickenson in Engeland tot voortzetting hunner studiën aa.. inrichtingen van hoo- ger onderwijs konden achterblijven. Zonder aanbevelingsbrieven, als de enkele uitkomst van eeu streven onder menschen zonder eenire ontwikkeling of keums, hebben Amerika's zeiidingsvriei.den ous de Jubileezaogers toegezonden, als eeue levende vraag: vZiet en oordeelt, of gij met ons geloof kunt hebben in de Evangelisatie van Afrika, of gij met ons Livingstone-Balle durft en wilt bouwen?»

Schager Courant | 1877 | | pagina 2