De OORLOG. Burgerlijke Stand for gemeente Schagen. Ingeschreven van 8 tot en met 14 Xfei 1877. Burgerl Stand dar gemeente Barsingerhorn Burgerl stand der gem. Haring arspel. 'hans door Engeland is geschied, eene kolonie als ie Oranje vrij staat, va.i Nederlandsche afkomst bij Engeland woidt geannexeerd. Maar ofschoon de kortstondige flikkering dezer republiek ons met een weinigje trots heeft vervuld, hebben wij begrepen wat het belang van ons volk vorderde? Hebben ona gekoloniseerd, hebben wij handels eonnectien geopend, hebben wij ons belang behartigd fndien aij iels meer gedaan halden dan pochen zou de annexatie niet zijn geschiedt. Is er grooter kortzich tigheid denkbaar dan die van den president Bnrgers, welke zich door het gevaar 1 et verrassen en de ver deeldheid in den boezem van zijn volk heeft aan gewakkerd door den twistappel der neutrale school Door het brengen der republiek onder den invloed der eenige Europesche mogendheid, welke tot ko lonisatie levensvatbaarheid bezit, heeft Engeland eenvoudig zijne roeping gevolgd en, wij zijn er zeker van, de toekomst der kolonie verzekerd. Wij eindigden ons overzicht den laatsten keer met de raededeeling, dat ook Engeland een onzijdigheids verklaring de wereld had ingezonden, maar dat zijn antwoord op de circulaire van Vorst GorUchakofT een bitteren toon ademde. Wij nemen dat stuk, gelijk het in de bladen in hoofdzaak ie medegedeeld lier over v.Met diep leedwezen heelt de Regeering lo kennisgeving ontvangen, dat de Czaar zijn troepen rolen heeft Turkije binnen te trekken. Zij kan verklaringen in 't betoog van Prins GortschakofT rechtvaardiging dezer beslissing, niet aannemen deelt zijne meeding niet, dat Huslands stap in reenstemming is met de belangen en gevoelens 1 Europa. Met binnen trekken der Ru«siesche uepen in Turkije zal moeielijk verbetering kumien prerfgen iu den toestand der Christenen aldaar. I)e houding van Rusland is in strijd met het tractaat van Parijs, hetwelk voorschrijft dat de Mogendheden namens welke dit tractaat onderteekend werd, de onafhankelijkheid eu integriteit van Turkije moeten eeibiedigen. De Czaar is. door zelfstandig tegenover de Porte handelend optetreden en de wapenen legen Turkijë op te vatten, zonder zijne bondgenoot en nader te raadplegen, uitgetreden uit het Europeesclie Staten-Concert, welks bestaan zoo langen tijd gehandhaafd werd. De Engelsche Regeering kan de verk'aring van prins Gortschakotr aannemen noch goedkeuring, dat Rusland handelt in het belang van Europa.* Wij hebben 't stak overgenomen om den wille der curiositeit. Verbeeldt u toch, dat, op hetzelfde oogenblik dat de bladen dit staatsstuk openbaar maken, de telegraaf uit Kaapstad 't bericht'overseint dat de Transvaal door Engeland is geannexeerd. Kan 't hatelijker I De mogendheid die openlijk verklaart: het is ons gevoelen, dat het binnenrukken der Russiesche troepen in Turkijë moeilijk verbe tering zal kunnen aanbrengen in den toestand der Christenen aldaar, laat hare eigene troepsn een onafhankelijken Staat binnenrukken, waar alles zeker geen couleur de rost is, maar in elk geval niets wordt gehoord, volstrekt niets van de schati lelijkheden en gruwelen, die in Bulgarije waren voorgevallen. En met alleen doet die mogendheid Jat,maar zij heft zelfs liet zelfstandig bestaan van dien staat op en deelt htm zonder vorm van proces in bij haar rijk. Inderdaad het ware voor Engelands waardigheid, voor zijn politiek karakter b-:ter gewce-t, indien dit stuk achterwege ware gebleven. Ofschoon zeker uiemaud dupe is geweest van Engelands hou ding gedurende het verloop der onderhandelingen van 't laatste jaar, en ieder heeft gezien, dal een zelfzuchtige politiek bij de regeering aldaar voorzat, gaat eohter zulk een handelwijze, zulk een meten met twee maten, znlk een brutaliteit in 't zelf toepassen van betgeen men een ander ontzegt, alle perken te buiten. Wij weten, dat hel eigen-ik zoowel bij individuen als bij Staten, noch altijd de hoofdrol speelt en dat er noch een langen weg noodig is, alvorens hierin bij beiden degelijke verbetering zal zijn gekomenwij gelooven, neen wij zijn er overtuigd vau, dat ook Ruelands politiek van den aanvang iu dezen van zelfzuchtige plannen niet zuiver is geweest en dat meer de loop der zaken, de vrees om gansch Europa tegenover zich te zullen zien, Janwei zijn oorspronkelijk plau 't tot de verklaring gebracht heeft, dat het geen veroveringen met deze oorlog bedoelt; wij zijn er verder volstrekt niet zeker van, dat Rusland, indien de fortuin het gun stig is, zijn begeerte naar 't bezit, en wel naar zulk -en -kostelijk bezit als Bosporus en Dardanellen- traat, zoo zal kunnen betoomen, dat het aau die rrklaring getrouw blijft maar toch wij hadden ^emeend, dat ook voor een Staat, zoo goed als jir den op zich zelfstaanden menscb, de openbare ning reeds tot zulk een macht was geworden deze haar niet op een wijze durfde honen als door Engeland wordt gedaan. Met vrede bewaar- - als Engeland zai de zaak des vredes meer eruit dan vooruit gaan. 't Doe naar mijn .irden en niet naar mijn werken," dat hier ten - van toepassing is, is meer dan iets anders erderfelijk voor de moraliteit. Want hoe hoog de; menscliheid in onze dagen aaeene te slaan, dagelijks zien wij 't, in 't gro.it en in 't klein: de reine waarheid op zich zelf is niet voldoende otn vele tot hare volgelingen te makendaartoe is noodig dat het woord vleesch, do waarheid belichaamd wordt. Van 't oorlogsterrein, zoowel in Azië als in Europa weinig nieuws. In Europa schijnt 't voor nemen der Russen te zijn langs den gelieelen Donau-oerer troepen zi&m te trekken en batte rijen op te richten, ten einde op verschillende punten de rivier te kunnen passeeren. Dit is zeer zeker voor de Turken een groot kwaad, daar deze, minder in aantal dan de Russen, onmogelijk op alle punten zoo'n macht bijeen kunnen brengen, dat 't hun overal gemakkelijk zal vallsn den Russen de overtocht te beletten. Ook schijnt 't gehalte der Russiesche artillerie dat der 'Lurksche ver te overtreffen; wij lezen alihans dat 't effect der Turksche projectielen gering i», terwijl daar entegen, al a b e w ij s in 't voordeel der Rus siesche, een Turksche monitor zoo geraakt werd, dat deze in de lucht vloog. Een belangrijk voordeel voor de Kussen is ook, vooral nu, nu 't geldt 't forceeren der Donaa-linie, dat het Rumaansche leger actief is opgetreden, iets wat zeer zeker van den aanvang af wel in 't plan van Rumanië heeft gelegen, hoezeer 't in de eerste dagen ua de oorlogsverklaring den vorm trachrte te redden, maar dat toch verhaast is geworden door 't onverstandige gedrag der Turksche regeering. Was Rumanië, krachtens zijn verhoudiag tot 't Tur ksche rijk, eigenliik verplicht de zijde van Turkije te kiezen en deed 't dit niet 't was toch van de Porte staatkundiger geweest, zoolang 't een zooveel mogelijk onzijdige houding trachtte aan- teneinen en lijdelijk bleef, omdat 't bukte voorde Russiesche overmach', hierin te berusten. Nu bc. zorgde 't zich een vijand te meer, die 't misschien loch wel zou gekregen hebben, maar tijd ge wonnen, is veel gewonnen. Wij lezen in de laatste berichten, dat vorst Karei van Rumanië persoonlijk zich naar Kalafal zal begeven, om daar met zijn lever, door 2500 Russen versterkt, een overtocht van dc Donau te beproeven. L)e Turken zijn geheel in de war. Heette 'f, gelijk wij onzen lazers reeds meé leidden, eerst, dal de Russen bij Giurgevo, later dat zij te Isaktscha de passage zouden beproeven, nu wordt weder uit 't Turksche hoofdkwartier, bericht, dat Abdul-Kerim, de Turkache opperbe velhebber, geen troepen meer van de zijne naar dc Dobrudscha wd afzenden, omdat bij vreest, dat de troepenbeweging der Russen tusschen Galats en Braïla slechts een schijnmanoeuvre is en de hoofdaanval bij Giurgevo toch zal plaats hebben. Hoe dit zij, zeker is, dat te Giurgevo door de Russen zware batterijen zijn opgericht en dat men in het tegenovergelegcne ltustschuk alles behalve op zijn gemak is. Van uit Azië wederom een Turksch overwinnings bericht, liefst met een verlies aau de zijde der Russcii van 4000 man. Als 't zoo noch zes weken doorgaat, zal uien 't verwonderlijk verschijnsel zien van etn manoeuvrerend Russiesch leger, dat er, ten gevolge van Turksche overwinningen en Turksche verlies opgaven, al lang mort geweest zijn. Met zal er wel juist zoo mede zijn nis met de overwin ning van verleden week. Ons vermoeden, torn uit gesproken, is gebleken juist Ie zijn geweest. Het was een cavalerie afdeeling, die in den omtrek van A'ais door cavalerie van 't al laar zich bevindende garnizoen werd aangegrepen en, ofschoon aanvankelijk gelukkig, later gedrongen werd aftetrekkeu. Het gevecht, dat ona nu wordt bericht en waarbij dan de overwiuning aan de Turksche zijde zal geweest zijn, moet in den omtrek van Batum hebben plaats gehad I Als wij ons eenigzius goed georiënteerd hebben, onze voorstelling van het oorlogsveld in Azië eenigzins juist is iets wat niet zoo ge makkelijk gaat dan bewijst dit gevecht dat de Russiesche rechtervleugel, die tot noch toe Batum observeerde, insgelijks een voorwaartsche beweging maakt. Het doel van Rusland is natuurlijk zoover mogelijk iu Turksch—Azië door te dringen. Nu vindt «t op zijn weg de vestingvierhoek Batum,— Ardahan,— Kan- Erzerum. Ardahan, dat 't dichtst bij de Russiesche grens is gelegen, is in der Rassen bezit. Van hier uit voorwaarts rukkende heeft 't leger Batum ter rechter Zars ter lin kerzijde, met Erzurum als einddoel van dit voor- loopige plan. Wat ons tot noch toe in de laatste dagen van Russiesche manoeuvres bericht werd, gold steeds deu linkervleugel bij Kars, die, na een storm op A'ars beproefd te hebben, welke afgeslagen werd, een omtrekkende bewegingjnaakte ten einde het Turksche legeronder Muktar Pacha dat tusschen Kars en Erzerum staat, aan te tasten. En nu bewijst dit gevecht in wiens voordeel dan ook afgeloopen dat ook de rechtervleugel zich in beweging zet. Mogelijk dat een deel er van zich met den linkervleugel tracht te vereenigen, om met des te beter succes Muktar-Pacha te bekampen. De belegering van Batum (minder sterk) en Kars (zeer sterk) blijft dan tot nader orde uitgesteld. Geboren: 7 Mei Meindert, zoon van Jan Kwel- dam en van Trijn'je Denijs. 9 dito. Comelis zoon van Dirk Smit en van Grietje Spaans. 13 dito. Gerardus, zoon van Jan Bleeker en van Ji. banna Volenbroek. 13 ditc. Aaltje, dochter van Rudolph Gerard van der Wal .en van Geertruij Houtgh. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 1L Mei. Comelis Roggeveen jm. van beroep zadelmaker oud 23 jaren wonende te Schagen en Geertje de Heer jd. zonder beroep oud 23 jaren wonende te Peemster. 11 dito. Pieter Ruig jm. van beroep timmermansknecht ouJ 25 jaren wonende te Barsingerhorn en Dien- wertje Bakker jd. zonder beroep oud 2L jaren wonende te Schagen. Overleden 9 Mei Jan Stins oud 4 maanden, zoon van Simon Stins en van Aafje Hoekstra. 13 Mei. Catharina Snel, oud 48 jaren 8 maanden ongehuwde dochter van Reinier Snel en van Catha rina Geertruida Frederika Wust beiden overleden. Ingeschreven van 8 tot 15 Maart 1877. Geboren 14 Mei. Cornelis, zoon van Jan Geel en van Jannetje de Boer. Ondertrouwd Gecne. Gehuwd: 10 Mei. Cornelis Vis, j.m., oud 24 jaren en Maart je Bakker, jd., oud 21 jaren, beide wonende te Barsingerhorn. 13 dito. Cornelis de (fries, jm., oud 19 jaren en Anlje Geel jd., oud 19 jaren, beide wonende te Barsingerhorn. Overleden: 12 Mei. Willem, zoon van Hendrik Roozendaul en van Trijntje Zwart, oud 1 maand. Ingeschreven van 7 tot 14 Mei 187 7. Geboren. 7 Mei Guurtje, dochter vau Klaas Leijen en Maartje Schoen. 12 dito Jantje, dochter van Klaas Koe;neester en Trijntje Schilder. Ondertrouwd. 9 Mei Cornelis Groen eu Gerritje Meijering. Gehuwd. 12 Mei Cornelis Waag jm. oud 39 jr. en Neeltje longejau jd. oud 30 jr. beiden wonende te Haringcarspel. 12 dito Pieter Tesselaar jm. oud 32 jr. en Maartje Kook jd. oud 27 jr. beiden wonende (e Haringcarspel. Overleden Geene. HJRKTBFRISTHN. Schagen 9 Mei. Aangevoerd 8 Paarden f30 a 100 Veulens f a 6 Ossen f 160 a 2 20 10 Stieren f 80 a 110 119 Ge'de-Koeijen f140 a 210 20 idem vette f 240 a 320 40 Kalf-Koeijen f 160 a 220 20 Vaarsen f 4() a 70 10 Gras- Kalveren f 50 a 80 35 Nuchtere Kalveren f 3 a 11 Rammen f aScliapeu fa 437 Overliouders 24a 38 516 I ammeren f 9 a 17 20 Bukken en Geiten f 30 a 10 20 Varkens magere f 20 a 35 idem vette fa 40 Biggen f8 a 14 20 Konijnen f 10 a 90 Kippen f a Eenden f a Duiven f a Ganzen f a Zwamp f a 300 kilogr. Boter f 1,13 a 1,26 40 kilogr. Kaas 40 a 50 9000 stuks Kip Eijercu f2,75 a 2,75 8000 stuks Euud—Eijoren f 3,30 a 3,30. Alkmaar 12 Mei. Aangevoerd 7 Paarden 60 a 250 20 Koeijen f 158 a 225 16 nucht kalveren f 4 a 15 916 Schapen f 27 a 85 2370 Lammeren f 6 a 20 25 Geilen f 3 a 8 22 klein Bokjes f U.25 a 0.70 209 magere Varkens f 18 a 32 801 Biggen f 8 a 15 B-<ter per kop 82$ a87£ cis. Londen.- Aangevoerd 7 Mei 2000 Runderen 4(6 5.6. 12000 Lammeren, 5.6 Kalveren 5.6.6.4, 100 Varkens 4-4.8. 10 Mei Aangevoerd 200 Runderen 4 4.5.4, 4000 Schapen Lammeren 5.6. Kalveren 5.6.6-1, Varkens 4.5. Vele personen, die hunne bezigheden buitens huis hebhen, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, cat- harren of andere aandoeningen van dc brouches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakke lijker dan 't gebruik der teerkapsules van Guyot die alle afkooksels, siroopen, patés en borstdraoken vervangen. 'I Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsulen in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dit wetkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs vau zes a acht centen daags, terwijl het ont heft van het gebruik van andere gen^esmidellen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige haiidteekening, van den heer Gnyot, op het etiquette letten. Ver krijgbaar bij W. A. Hazen te Schagen en verder in de meeste apotheken.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2