A 'gemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. Ao 1877. 21ste Jaargans:. No. 1031 X at Bekendmakingen. Ken gouden kapspeld, Du Kamerontbinding in Frankrijk. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch w< rdt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager nmktberigtden volgenden avond 7erzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle raus per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07J ADVKRTBNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /"0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volkshei! zonder deugd te dingen XXXKKÏX X Is arbeid aan een rots te biêu. POLITIE. GEVONDEN: Regthebbende kan zich ter terug bekoiuing vervoegen ter Secretarie van Schagen. Be Burgemeester der gemeente Schagen, vestigt de aandacht der ingezetenen op de beschikking van den minister van Financiën van den 1 dezer maand, voorkomende in de Staats courant van den 3 en 4 dezer maand, houdende bepalingen omtrent de inwisseling van Nederlandsche koperen en bronzen muntspeciën tegen standpenningen. Volgens die beschikking, zijn als kantoren voor die inwisseling, mits voor niet minder dan eene waarde van tikn gulden, aangewezen A. de Nederlandsche Bank, als agent van 's Rijks schatkist te Amsterdam; B. de kantoren der rijksbetaalmeesters C. de kantoren der directe belastingen en der directe belastingen en accijnsen, bij de voormelde beschikking genoemd, en daaronder ook het kan toor te Schagen, voor zoover de vereischte stand penningen aldaar voorhanden zijn, en zulks op de dagen en uren als bij de voormelde beschikking worden opgegeven. De bepalingen in die beschikking vervat, welke uitsluitend ten doel hebben aan de ingezetenen gelegenheid te geven, zich van de te groote hoe veelheid koperen of bronzen munt te ontdoen en ze weder elders te verspreiden, treden in werking met 1 Julij a.s. De Staats coi rant van den 3 en 4 Junij 1.1., waarin de beschikking omtrent de inwisseling is opgenomen, ligt voor belangstellenden ter lezing aan de secretarie der gemeente. Schagen, den 26 Jnnij 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. De senaat in Frankrijk lveeft zijn toestemming verleend tot de ontbinding van de Kamer der vertegenwoordigers, noch de welsprekendheid van Victor Ilugo, noch de bezadigde taal van Jules Simon konden de leden terugbrengeu van een beslui', dat door onderlinge afsprekingrn en be loften vooraf reeds was bepaald. Met die ont binding hopen de clericalen en monarchalen de gehate republiek den doodsteek toetebrengeu. Wij gelooven en hopen dat dit doel niet zal worden bereikt. Het hart van allen die de zaak der vrijheid, van den vooruitgang en der regieaardigheid zijn toegedaan is ditmial aan de zijde der republi keinen. Alleen op ren zuiveren republikeinschen Tegerincs vorm kan Frankrijk zijn hoop op herstel bouwei want elke der monarchale partijen wordt beheerscht door beginselen, die uitt meer van dezen lijd zijn. Ttder Franscbinan zweert bij de beginsels van 1789 en ieder bewind, dat den strijd tegen die beginsels wil wagen is zeker van nederlaag, van daar dan ook dat zelfs hel meeste reactionair bestuur- altijd eerbied voor 1789 hui chelt. Door den invloed van ambtenaren en priesters rnoge de v dkstemming voor een poos vervalscht kunnen worden, op den duur is bet onmogelijk. De stand der neringdoenden en landbouwers voe'u al te zeer. dat hij te veel gedrukt zoude worden door de heerschappij der aristocratie en der gees telijkheid om niet raed; te werken tot schraging van eenen regeeringsvorm, waaronder hij het beste tegen dien druk wordt gevrijwaard. De tradities der drie monarchale partijen die elkander den troon betw isten zijn ook niet van zoodanige» aard dat zij het volk kunnen bekeeren. Niets spreekt uil die tradities tot zijn verbeelding. De dichterlijke talenten van Beranger, Vjctor 7/iigo en Thiers hebben de gestalte van Napoleon I, met een aureool van boven natuurlijk licht omgeven, maar welke dichter heeft zich gewaagd om het zelfde te doen ten aanzien van dorre en vcrslt- tene persoonlijkheden als die van Lodewijk XVI11, Karei X, Lodewijk Philips en Napoleon lil. Het lijden op St. Helen» maakte de restauraties det Napoleons mogelijk, maar de lafhartige over gave van Napoleon III, is doodelijk voor zijne dynastie geweest. Ook het leger heeft door den ongelukkigen oorlog van 1870 veel van zijn prestige verloren, geen enkele 1 ;ger beveltn bber die door zijn roemrijke daden het volk kan verblinden; zelfs Mac—Mahon beeft twee groote nederlagen en eeu alles behalve roemrijke overgave voor zijne rekening. In den politieken strijd zal genoeg op die vlekken worden gewezen. Eene militaire overheersching heeft daarom in Frankrijk veel minder kans van slagen dan vroeger. De toekomst hoort dus in Frankrijk alleen aan eene democratische republiek. De vrees voor geweldenarijen van dc zijde des gemeens, kan mogelijk de burgerij nopen oui zich te soluren aan de zijde van hem die over de militairs macht heeft te beschikken, maar tiaar het zich laat aanzien, dat de volksleiders ditmaal zoo verstandig zullen zijn om het gemeen tot rust aan te sporen, is het te wachten dat He burgerij zich onverdeeld aan de zijde der republikeinen zal scharen. De crisis in Frankrijk zal dus waarschijn lijk ten gevolge hebben dat Mac—Mahon genood zaakt zal worden om afletreden, en wij zouden deze uitkomst voor een zegen houden. De oorlog met Duitschland heeft den veldmaar schalk genoegzaam doen kennen als een legerhoofdman niet opgewassen tegen de gevaren van eeu wissel- valligen oorlog, de gebeurtenissen van J 873 en 1877 hebben zijne onbekwaamheid als staatsman in het licht gesteld. De litel van veldmaarschalk gaf aan zijn naam een gevaarlijken schijn, hij morst tiet fransche volk doen gelooven dat de staat het leger tot fondament had, het militsrismus dat als een nacht merrie op de borst der Europeesche volken drukt ware er door gevoed en toch heeft Frankrijk en geheel Europa voor alles behoefte aan eene vredelievende democratische staatkunde. De jepublikeii.sche regeeringsvorm is dus in Frankrijk v, rzekerd, alleen democratische hartstogten zouden hem kunnen in grvanr brengen. Terwijl in vroegere tijden alle omstandigheden tegen de republiek schenen^ zaaien te zweren, zijn thans alle omstandigheden ten haren gunste, ter wijl in vroegere tijlen de onhandigheid der repu. blikeinen, de zegepraal der alleen—beersching ge. makkelijk maakte zijn thans op hunne beurt de monarchalen aller onhandigst; want in 1873 en 1877 kwam het crilitk oogeribbk dat de strijd tusschen de gematigde en radicale republikeinen zoude ontbranden, maar juist om dat tijdsiip waagde de monarchalen een aanslag, die de twe.e fracties moesten verzoenen. Onhandig was ook de bri>*f van den president aan den minister Jules Simon, daar in dieu brief de vormen der beleefdheid waar de fransche natie zoo zeer aan gehecht is, geheel veronachtzaamd zijn. Het is dus als of een goede genius zigtbaar over de republiek waak:. De dwaas heid der tegenstanders beschut haar evenzeer als de gematigdheid harer voorstanders. Dat de overtocht van deu Donau aan de Russen op een verlies van 25000 manschappen zou Ie staan komen, was 't algemeen gevoelen in de Rus- jicsche militaire kringen. Dat u:eii dat cijfer zoo j hoog stelde is misschien hieruit te vei klaren, dat meu zich voor elke teleurstelling wilde vrijwaren gelijk de mcnsch gewoonlijk doet, als hij voorkomen wil, Hat iets, wat door hein op touw wordt gezet, bij den uitslag tegenvalt. Dwaze wijze van han delen. Als of een zeker iels in ons, ons niet altijd zegt—wij mogen vooraf zoo boog taxeereu als wij willen of een begeerde zaak al of niet den gekoslen prijs waard i*. Wij gelooven dm ook, dat een belang tijk minder cijfer dan 25000 man voor de Kussen nog een tegenvaller zou geweest zijn. Maar dat die overtocht, waarop ieders aandacht belang stellend gericht waf, die men aanmerkte als eeu der belangrijkste katastrofen uit den tegenwoordige» oorlog, als eeu zaak waar bij 't er heet zou toe gaan en hier veel inspanningen bloedverlies kosten zou, dat die overtocht zoo, «ij zouden haast zeg gen, zonder eenige inspanning zijn beslag zou krijgen en den Russen nog geen verlies veroor zaken van 100 dooden, dat is iets wat de Russen niet hebben durven drooinen. Er waren er hon derden en duizenden, die hadden durven wedden dat de zaak bij een eerste pogiag niet gelukken zou. Inderdaad de overtocht van den Donau door de Russen is 't groote nieuws van deze week. Vrijdag den 22sle werd zij op twee punten gel ijk tij lig beproefd en gelukte boveu verwachting. ij Biaïla werd een poiilonhurg over de rivier geslagen en bij Galatz had de overtocht in overdekte, van ijze ren pantserplaten voorziene booten plaats. Reeds zondag, den 17deu had de Czar van uit Plojesti de overtocht bevolen, maar Generaal Ziinmerman, die de bij Galatz en Braïla gestationeerde armee commandeerde en die haar ontijdig achtte, wist den keizer te bewegen hem een uitstel tot in 't laatst der week toe te staan. De eerste berichten luidden zeer vernederend voor de Turken. Zij meldden, dat de passage had plaats gehad, zonder dat door de Turken een enkele poging was aangewend om baar le beletten. En toch hadden zij, volgens den correspondent van de Kölnische zeitung, eén corps van 8000 inan in de nabijheid staan. De jongste berichten van Russiesche zijde laten hen meer recht wedervaren. Wij lezen daarin een on gave van 't verlies der Russen, alsmedn dat de Ozar, die van uit 't hoofdkwartier naar Braïla wss g-'koinen en vervolgens naar Gtlalz zich had begeven, aldaar den luitenant Elsner benoemd had tot ridder der orde van St. George 4de klasse, omdat hij onder een moorddadig vuur het eerst den Turksclicu oever betreden had en aldaar gt- tvood werd. Is dit nu geen Russiesche bluf, het geen zou kunnen zijn om althans aait deu overtocht nog eenigen schijn van een wapenfeit te geven dan blijkt daaruit, dat de Turken wel eeu poging en wel een krachtdadige poging om de passage te beletten Iteobeu aangewendmaar dat zij een voudig te zwak waren om de Russen te keeren. Ook zou 't kunnen ziju, dat beide berichten waarheid bi-heizen als men let op 't feit, dat de overgang op twee plaatsen heeft plaats gehad. De eerste berichten toch spreken uitsluitend van Braïla; de latere van Braïla en Galatz tegelijk. Na zou de zaak zoo hebben kunnen zijn, dat, terwijl de overtocht bij Braïla ongehinderd plaats had, die vroeger schijn t plaats gehad te hebben dan die bij Galatz, de Russen alleen bij deze laatste plaats op tegenstand gestooten zijn. Het eerste succes voor de Bussen, na de over tocht, was de bezetting van Matchin, wel is waar geen sterke vesliug, maar in de gegeven omstandig heden en in aanmerking nemende den moerassigen bodem tusschen den rechter Donau oever en deze plaats, voor de Russen een zaak van belang. Zij kunnen nu ongehinderd hunne troepen niet slechts overvoeren maar deze terstond opstellen op een goed begaanbaar terrein. Matchin, dat door de Turken ontruimd was, is den Russen zonder slag of stoot in handen gevallen. Voorzeker van Turk- sche zijde onverantwoordelijk. Hoe zwak de vesting ook was, 'i heette toch algemeen, dat de omliggende hoogten zonder artillerie onneembaar waren. En artillerie aan te voeren over zulk een drassig terrein,

Schager Courant | 1877 | | pagina 1