Advertentie». Alles kan nu een ZOMER MANTELTJE dragen. S. KEET l)z. FINALE LIT VERKOOP. Gemengde berichten. Ingezonden H OOGZIJDE SOHAGEN- van elkohr verwijderd, dac dat rij met t oog op elkaar zooden kunnen ageeren. Toch schijnt zulks in de bedoeling te liggen van den Russiesche opperbevelhebber. Alles toch bewijst, dat generaal Zimtnerman in de Dobrodscha met geforceerde marschen voorwaarts rokt, ten einde ztch in de rug van 't Turksche leger te kunnen bevinden, dat de hoofdmacht der Sassen tegen over zich ziet. Mogelijk ook, dat de langzame voortgang der Sussen bij Sistowa met 't oog op dit plan van operatie moet verklaard worden. Maar ook dan nog schijnt 't ons toe een macht te zijn niet groot genceg cm de Turken uit hunne aldaar Zeer sterke positie te verjagen. Dat de Bussen hun vijaod te gering schatter, blijkt uit de gebeurtenissen in Klein-Azië, 't wordt dcor de Bussiesche regeering openlijk erkend, 't V as een te gerioge macht, waarmede men Az:ë binnenrukte cn 't prouveert waarlijk niet voor de Turken, dat zij de Sussen nog zoover hebben laten komen. Het Russiesche leger is dan ook over zijn gansche linie in aftocht, door de Turken nagezet. Het pont waarop men terug wil trekken schijnt Kars te zijn, dat nog voortdureud door de Russen beschoten wordt, en niet voor dat men belangrijke versterkingen heeft ontvangen zal 'l leger zijn of fensief hetvalten. Het laatste bericht uit Klein-Azië maakt melding van een gevecht bij Ipeck, tusschen de Russiesche linkervleugel, die zich op die pit als heeft teruggetrokken en de Turksche rechtervleugel, 't Is echter weêr ren echt Aziatiesch bericht, 't Wordt geseind uit Erzerum aan Reuters Office en komt dus uit 't Turksche kwartier 't Houdt in, dat 't gevecht tot 's middags 2 uur duurde, maar dat bizonderheden verwacht worden. Toch wordt er bijgevoegd: de Russen handhaven zich in hunne stellingen te Ipeck. Een eenvoudig mensch zou zeggen: ik heb geen bizonderheden te verwachten. Ik lees hieruit klaar en duidelijk, dat de Turksche rechtervleugel getracht heeft de Bussiesche linker vleugel uit zijne stellingen bij Ipeck te verjagen, maar bij dit plan 't hoofd gestooten heeft. Ondanks die verwarring, ten gevolge van duistere en dikwerf zich zelf weêrsprekende berichten, is toch eindelijk zooveel duidelijk geworden, dat, het geen men vermoedde, waarheid is, dat de Bussen hunne voorwaartsche beweging niet hebben kunnen continueeren. En in 't centrum eu op de linker, vleugel, respectievelijk gecommandeerd door de geni- raals Louis Melrhoff en Tergerkasoff, delfde men in twee gevechten tegen de Turken 't onderspit en de vrees voor omsingelen noodzaakte tot den aftocht. Het was dus niet, gelijk sommigen meenden uitbreiding van den opstand in de Kaukasus, die tot den terugtocht "noopte, maar gevoel van te ge ringe kracht voor de ten uitvoerlegging van 't ontworpen operatie plan. Als de getal sterkte van twee legers dezelfde is, al moge dan ook 't gehalte der troepen in 't eene leger beier dan in 't andere zijn, dan is het leger dat offensief optreedt, vooral op zulk een uitgestrekt, en door hindernissen van allerlei aard moeielijk terrein als in Klein—Azië, ra te ongunstige positie, dan dat men van zijn optreden veel gunstigs heeft te verwachten, 't Wordt op deu langen duur door versnippering en uit putting krachteloos. De Russen werkten aanvankelijk met veel succes, maar zij konden, bij 't gaandeweg dieper landwaarts indringen, zich niet staande hou den. Er zijn er, die meeuen dat de veldtocht in Azië voor gesloten kan gehouden worden, 't Is mogelijk. Maar uit de berichten van Bussiesche zijde ia zulks uiet op te maken. Wij vernemen met genoegen dat op Zondag 15 dezer eene vergadering zal gehouden worden van de afdreling Behagen en omstreken der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst, in de kolfbaan alhier, en bij die gelegenheid ter bezieh tiging van de leden en belangstellenden zullen worden grsteld de teekeningen der leerlingen van de bouwkurdige teekenschool, curcus 1876(77. Ten balf vijf 's namiddags, zal de kolfbaan voor ieder belangsteller toegankelijk lijn, als dan zullen a-n alle de leerlingen prijzen worden uitgereikt ter verdere aanmoediging, goed gedrag en beluoning, voor enkele der beste leerlingen, zullen op verzoek van het bestuur der afdreling voornoemd, prijzen worden afgestaan bestaande in hou» kundige werken uit het archief dier Maatschappij Wij vertneer.en onze gemeentenaren en verdere belanghebbende ouders ena. op deze, voor den aankomenden am bachtsman zoo nuttige aangelegenheid, vooral attent te moeten maken. Iedereen weet, hoe moeielijk gewoonlijk ver koudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere genees, middelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid, beel licht in eene bronchitis ontaardt, ja zelfs soms in longteering overgast- De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere NOORWEEGSUHE TEER goed toebereid, een bijua wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt wor den van*'ge zijn onaangenameu smaak eu kleverige bestanddeelen. Een pharmacien te Parijs, de beer Guyot is op bet denkbeeld gekomen die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maag, en de teer doel zijne werking. Twee of drie teercapsnles genomen bij den eten brengen spoedig verlichting teweeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigf- zins gevorderde tering geueest. In dat geval betel de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven bopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel met genoeg aan bevelen, zoowel vanwege zijne uitstekende uitwerking als om zijue goedkoope prijs. Elke flacon van teer capsules toch kost slechts twee franken en vijftig I centimes en bevat zestig kapsules; de geheel, behandeling komt dus slechts op vijf of zeven ei een halve cent daags en ontheft van het gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker U zijn dat men de echte kapsules heeft moet mei op de driekleurige handieckeuirrg van den heer Guyot, op het etiquette letten. Verkrijgbaar bij W. A. Haceu te Behagen eu verder in de meeste apotheken. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 3 lot en met 9 Juli 1877. G. boren j Ondertrouwd r eene- Gehuwd 7 Juli. Anthonie Post jm. kleederm. - ker oud 21 jareu en Elisabeth Johanna Kranenburg jd. zonder beroep oud 21 jaren beideu wonende te Schagen. Overleden 2 Julij. Jan Stroomer oud 20 j. 8 m. ongehuwde zoon van Jan Stroomer overleden en van Cathariua Johanna Balvers wouinde te Scha gen- - Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Ingeschreven vau 310 Julij 1877. Geboreu Geene. Ondertrouwd 7 Julij Gerrit van Stipriaan we duwnaar van Aaltje Buisman wonende te Barsinger- hora en Elisabeth de Smit jd. wonende te Anna Paulowna. Gehuwd 5 Julij Johann Gerhard Wilhelm Buthfer jin. oud 26 jaren wonende te Winkel en Neeltje Muller jd. oud 21 jaren wonende te Barsingerhorn. Overleden Geene. MfRKTEERIGTEN. Schagen 5 Julij Aangevoerd 10 Paarden f 80 a 300 Veulens a Ossen a 2 Stieren 80 a 120 5 Gelde-koeijen, magere f 170 a 210 20 idem vette f 190 a 280 5 Kalf- koeijen f 200 a 260 Vaarsen f a 1 Gras-Kalveren f 90 a 110 8 Nuchtere-kalveren f 1 a 20 Rammen f a 200 Schapen 22 a 36 Overhouders f a Lamineren j a 5 1 okken en Geilen f 3 a 10 3() Varkens magere f Ha 20 idem Vette f a 80 f Biggen 8 a 11 10 Konijnnen f 0,10 a 0,85 12 Kippen f 80 a 90 Eendeu f a 20 Duiven f 10 a 20 Ganzen f Zwanen f a 250 kilog. Boterf 1,26 a 1,40 50 kilog. Kaas 0,35 a 0,15 5000 stuks Kip-Eij- eren f 3,a 3,20 200 stuks Eend-Eijeren f 3, a 3.— Alkmaar 7 Juli Aangevoerd 10 Paarden 85 s 360 27 Koeijen f 142 a 190 30 nucht Kalveren 8 a 26 119 Schapen f21 a 34 80 Lamme ren f 8 a 17 11 Geilen f 4 a 20 2 kleine Bokjes f 0,75 91 magere Varkens f 16 a 24 167 Biggen f 6 a 12 Boter per kop 92} a 1. ets. Londen. Aangevoerd 2 Julij 3200 Bunderen, 4.6|5 9 12000 Schapen en Lammeren 5.6,6,8. Kalveren 5.6-2. Varkens 4,5. 5 Julij. Aangevoerd, 700 Runderen 4.6.5 11000 Schapen Lammeren 5.6.6.8 200 Kalveren 5.6.4. Varkens 4.5. De redaetie tereenigt ziek niet altijd met de gevoe lens der inzenders van geplaatsts stukken. Mede Kibzeks voor leden van den Gemeente raad alhier. We zijn weder opgeroepen om op Dingsdag den 17 Julij a.s. twee leden voor den Baad te kiezen en het is onze burgerplicht daaraan gehoor te geven, de aftredeude leden zijn de heeren C. de Pater oudste wethouder en J. Ligthert jongste wethouder, zoodat het zoogenaam e dagelijksch be stuur geheel vacant staat te worden; terwijl de burgen ei s'f r [die geen lid is van den Gemeente raad] voor of op 1 April 1878 herkenoeo.d (of niet herbenoemd) zal worden, wat natuurlijk van een besluit van Z. M. den Koning zal afhangen, we weten dat bij dergelijke gelegeubtden veel gein- irigeerd wordt voor kandidaten van de eene of andere partij en zoo doeude den spot gedreven met onze heiligste gemeente belangen, dit moet, kan en zal zeker voorkomen worden, wanneer dirtct twee geschikte caadidaten gesteld worden, waarover een itder oordeelen kan. I- ij zrggeu geschikte kandidaten en daaronder moet worden verstaau mannen die deugdelijke bewijzen hebben geleverd te kunnen wat zij willen, zonder te vragen tot welk kerkgenootschap zij behooren, omdat kerkelijke aangelegenheden in de gemeente adinioistrat'.e een geheel onbekende zaak is. Iii onze spoor aangelegenheden werd steeds bewezen dat wij het succes van Sc hagen te danken hebben gehad aan den ijver en vasten wil van onzen toenmaligeu burgemeester H. K. de Mtês, die ofschoon als burgemeester moetende aftreden, om loeu bestaande redenen, die thans zijn opgeheven] als raadslid de meeste ge schiktheid en bekwaamheid en zeer zeker de meeste kans van slagen heeft, uithoofje zijner bekende populariteit eu geschiktheid, levens oin de dingen uiet kracht aan te vatten en te behandelen iu verband met de bestaande wetten. In ouze Landbouw aangelegenheden hebben we kuiraeu ondervinden dat Hendrik Rakkkk, of schoon nog betrekkelijk jong, niet van kennis en gezond verstand ontbloot en zelfs zeer geschikt is oui over zaken vau algeineenen aard een gezond oordeel uiltespreken, wie het wete oordeele met ons. Het is om de waarheid te doen, goede wijn behoeft geen krans, zigt een oud spreekwooid eu wij laten dus hel ooi deel om te beslissen aau de kiezers zelve over. Eene kleine uitweiding zij ons echter veroorloofd. In den regel worden mannen gekozen die, op zeer gevorderde leeftijd, zich voor het grootste deel aan de algemeene belangen zoowel als ara eigen zaken geheel onttrokken hebben. Zij oordeelen met een zeer bekrompen opvatting der dragen als of de zaak, waarvoor zij geroepeu zijn, een geheime zaak is die zij iu bun per soonlijk btlang te bespreken en te behandelen hebben zij zijn boos als de kiezers rekening houden met hunne handelingen en daarvan bij ge legenheid kennis komen nemen. De openbare raadszitliugen worden als een heilig geheim beschouwd eu 't is bijua uiet mogelijk kennis te neiueu vau de wijze waarop eu wanneer onze gemeente zaken behandeld worJen, dit is in strijd uiet de gemeente wet, den geest van den tegenwoordigen tijd en meer nog met de belangeu vau onze gemeente, die steeds in ont wikkeling toeneemt. De Schager Courant is of moet zijn het orgaan onzer gemeente, daarvoor wordt zij gesalarieerd en is zij verplicht de verslagen der raadszittingen zoowel als de aankondiging wat er zal behandeld worden op te nemen eu publiek te maken zoo als dit de gemeente wet gebiedend voorschrijft. Er is dus eene beiere geest in onze gemeente vertegenwoordiging noodzakelijk, de goede raads leden hebbeu steun uoodig om het goede en ii o o d i g e tot stand te kunnen brengen en met hel oude geheel te kunnen breken. Kiezers vau Schagen tracht dus uwe belangen te begrijpen en kiest mamien die uwe en ons aller belangen zullen trachten te begrijpen en brengt met ous uwe stem, op 17 dezer eenparig uit op de ileeteu H. R. DE MÉÉR EN H BAKKER. Dit is de overtuiging vau eenige kiezers die het goede willen. Mijne geliefde eclitgen'oote Vrouwe ALIDA REMELIA VAN DER VEEN overleed he- deu in den ouderdom vau 35 jareu. Schooridam, A VONK 6 JULI 1877. 2934 Door gevorderd Saizoen, worden de Dog voor- handt n zijnde DJ MES MANTELTJES en oncou rante KINDERP 'KJES ver benedeu tabrikks- prijzkn opgeruimd. 2926 De ondergeteekende zal door ver timmering, al de voorhanden artikelen tot buitengewoon lage prijzen oprui- 'J936 Jb. BltUGEMAW men.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2