ÖOT8EBBAG 2 A8GGSTBS. Algemeen Nieuws Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. Ao 1877. 21sle Jaargang, Ao. 1030 Bekendmaking. Een toekomstig liberaal ministerie. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdag avonddoch wordt ■se» een hijvoegsel bevattende het jongste Schager m irkth.riirt den volgenden avond verzonden, aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uilgeefster Abonnementen op dit hiad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} AuvKRTRNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iederw regel meerder /0,15. Groote letter» naar plaatsruimte. Naar volksheil aon ter deugd te dingen Is arbeid aan een rots Ie biêit. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Vasthouden van EENDEN. Borgemeester en Wethouder» van Schagen Gezien art. 103 van het policie reglement voor deze gemeente Brengen bij deze ter algemeens kennis dat van af heden toten met den 15 September a.s. de eenden binnen deze grmeente opgesloten of gehokt zullen moeten worden, op de boete bij het politie regie ment bepaald. Schagen 31 Julij 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER De Secretaris, DENIJS. De liberale meerderheid die reed» in de twee A'arners bestond i» door de jongste Verkiezing nog aanzienlijk vermeerderd. Hoe men ook denke over den uitslag dier verkiezing, het zij men dien be- ireure of daarin juiche, zeker is het dat in het tegenwoordige ministerie te ve<-l behoudende en antirevolutionaire elementen aanwezig zijn, om in dezen toestand onveranderd te blijven bestaan. Wie met beslistheid eene rigting is toegedaan moet noodzakelijk gelooven dat het heil des lands moet gezocht worden in de toepassing der begin, selen »an die rigting, en dat alteen aan mannen van die rigting de toepassing mag worden toever trouwd. Aau iedere regeering zijn naast financiële zoovele zedelijke belangen toevertrouwd, dat ieder zedelijk inensch, zich alleen dan gelukkig kan rekenen, wanneer hij een zedelijk man zijner richting aan het roer ziet, alleen aau zulk een oiau kau hij de zedelijke belangen van vijlt volk toevertrouwen. De liberale meerderheid zoude daarom zeer inconsequent en beginselloos handelen als zij beter ouderwijs, het is niet reikhalzend naar eene •Igemeene dienstpligt, daarom wordt gecne der brandende kwestien van den dag iu de dagen der verkiezingen aangeroerd, men liet dan die dingen liefst blaauw blaauw, wordt bij wijze van t\jging door de tegenpartij aangevoerdkiest gij dezen of dien liberaal dan zult gij, ol aanzienlijken uw zonen in het kleed van een gewoon soldaat voor den eenen of anderen luitenant uit de volksklasse zien prrsideren, dan wordt dit Banstonds voor een insinuatie uitgekreten. Het eenigste waar men zich ronduit voor verklaard is dat men clericaul of anticlericaal is. De kiezers weten in den regel niet hoe de gekozen liberaal deukt over de andere kwesties van den dag. De meerderheid denkt de zaken zullen wel zoo blijven al» zij zijn en dat ia verre weg het beste. Natuurlijk voelt de min derheid der Kamer zich ook geneigd om alles iu den sluimerenden toestand te laten. Op zich zelf beschouwd is dit een afdoend bewijs van den guu- stigen toestand, waarin oos vaderland verkeert. Een volk dat zich ongelukkig voelt hijut en smacht naar verandering, zoo zagen in 1789 de leden der nationale vergadering tn Frankrijk, de ellenden des volks om zich henen en zij moesten wel tot omwenteling medewerken. IV^kreten des volks lieten hun dag noch nacht rust, Zoo was het in de jaren van 1840 tot 1848 gesteld, het volk verarmde en van zeiven moesten in de twee Kamers de verzuchtingen des volks de leden tot handelen drijven. Onderlusschen vertrouwe men dezen staat van volkstevredenheid niet te zeer, ons volk was iu 1775 ook zeer te vreden en toch hoe spoedig volgden daarop de hevigste staatsschokken. Iu lyil v*n rust moet men de verbeteringen en de staalsmachiue aanbrengen. Met kalmte aan de hervorming van ons staatswezen te werken, zie daar de tchoone taak die voor de liberale meerderheid iu onze kamers is weggelegd. Wee haar zoo zij die taak verwaarloosd. Zij dwingen het volk ClV V IWV.UI .CUUV.U» vu UVKIIICVIIW0 OUIIIHIVII nu *.11 j. j L-ji l. geene hervormingen op, die hel met verlangd, een b» houdend ministerie onverhinderd aau het B p t.i ii li- geen staatkunde van Fumbal of Josephus 11 brengt werk liet. Van een ministerie Heemskerk zijn geeue e i l t l. goede vruchten voort, maar zij besludeere den in geest en strekking liberale wetten te wachten..? n- loop, de raderen van onze staa mistellingen en, Beginselloos handelde de meerderheid leeds, toen r i ii L i dan zal z'j zien hoe menig gebrea aan die raderen zij het maken en de toepassing van zulke belang- rijke wellen als die op hel huoger onderwijs en op de regtrrlijke indeelingen toevertrouwde aan dit ministerie, en deze beginselloosheid droeg de straf mede daar beide wetten, de Kamera in eene hooge mate impopulair hebben gemaakt, datr het voor niemand een geheim bleef, dal beide wetten alleen ten gevolge van een compromis, waarbij de algeuieene belangen, aan de belangen vau en kelen werden opgeofferd tot stand kwamen. Geen voetstap mag dus verder op den weg der beginselloosheid worden gezet. Aller belang, ook dat van de be houdende partij brengt dus tntde dat eeu liberaal bewind de leiding der zaken op zich ueeait. En toch vreezen wij dal de zaken nog lang in den zelfden «oestand zullen blijven als waarin zij zich zij zien boe menig gebn is gekomen, zoo doeude zal zij genoeg stof tol hervorming vinden. Het versnipperen vau eigen strijdkrachten en 't te gering schatten van des vijand» macht beef' dm Russen ook in Europa steeds zijn parten ge speeld. Immers hunne nederlagen op den 19,20 en 21 Juli in de nabijheid vau Plewna zijn 't gevolg geweest van eeu zich meten met den vijand, die in de gevechten van die drie dagen telkens meer dan dobbel zoo vlerk was dan zij. Ontvingen de Russen aan den avond van iederen dag verster king uit 't hoofdkwartier en meenden zij dien ten thans bevinden en dat minder omdat het ministerie 1 gevolge den anderen morgen in staat Ie zijn de llremskrrk niet zal willen aftreden dan wel omdat de leiders der liberalen het niet zullen willen nederlaag van den vorigen dag te wreken ook de gelederen der Turken werden steeds met verschr vervangen. Ook in de nieuwe 1 amer zal de meer- strijdkrachten aangevuld en toen op den 21sten der'-id in zich zelve verdeeld zijn. Die meerderheid generaal Schilder-Schuldner een volkomen neder- zal het met zich zelve oneens zijn over de ver- 1 laag leed, die hem aau dooden en gewonden circa andering der wet op het onderwijs, ever de ver- andering van belastingen, over de wijziging der militie-wet, de schutterij, de kieswet. De onvoldane minderheid der liberale partij zal zich aansluiten bij de regterzijde en iedere wetsverandering zal schipbreuk lijden. De ware reden van dezen ver- lammenden toestand moet gezocht worden in de omstandigheden dat het volk geen behoefte gevoelt 2000 man, aan gevangenen 400, benevens 2 stukken geschut, 2 vaandels en eenige munitie-en proviand wagens kostte en die zoo volkomen was, dat tot nog toe de Russen geen poging hebben durven wagen om 't geleden verlies te herstellen toen stond tegenover 10000 Russeu ren Turksche legermacht onder Osmau-P*cha van meer dan 20000 man. En die macht stond voorts iu versterkte stel- aan eene der veranderingen dL aan de orde van liugen, terwijl de Russen met hunne de helft klei den dag rijn. Het volk is te vreden met den tegenwooidigrn loop der zaken, en begrijpt oiets van het geen onze hervormers willen, het klaagt niet over den ongelijken druk der belastingen, het verlangt geen nere macht ongedekt ala aanvallers optraden. Inder daad e Russeu hebben een te hoog gevoel van zich zelven en is 't uit alles duidtlijk, dat hun ideaal in degen oorlog is om een tegeuhwDger te leveren van den Fransch-Duitschen ooilog van 1870 waarom sieu zy dan toch over 't hoofd dat von Moltke zijn succes te danken heeft gehad ouder meer ook hieraan, dat hij steeds laag vau zich zelven dacht en in den oorlog toepaste t bekende woord, niet slechts waarachtig op redelijk- maar op elk ander gebied: „als ik mij zwak gevoel, eerst dan ben ik machtig." Nooit is hij tegenover de Franscheu en 't sliydperk getreden, of zij» macht, zoo deze die des vijands niet in getalsterkte overtrof, stond althans met deze gelijk, ongerekend alle andere voorzorgen door hein met zooveel tact genomen. Die geringschatting van des vijands macht en 't uitbreiden van zijn eigen stellingen tot ovef een verbazende lengte is ook opvallend bij de belege ring van Rustschuk. Immers ook van daar wordt bericht, dat vau de legerafdeeliug, ter sterkte van 65000 man, aan welke is opgedragen Rustschuk intesluiteu eti zoo mogelijk te nemen, op de rech tervleugel cavalerie staat bij Osmau-Bazar. 't Gevolg hiervan is, dat 'l den Russen tot nog toe ,nint gelukken mocht eenig belangrijk voordeel te behalen; integendeel, 't kostte hen steeds de uiterste krachts inspanning hunne posities te behouden en er voor te zorgen dat hun linie vau bataille niet achteruit gedrongen werd. En hoe zal *t gaan bezuiden den Balkan, waar de Russiesche macht onmogelijk nog zeer aanzien lijk kan zijn? Tot nog toe zijn zij gelukkig geweest en in 't gevecht bij Karabunar moest Suluinan Pacha voor de Russen wijken, terwijl alles doet zieu dat zijn nederlaag zeer beslissend is geweest. Maar indieti de macht, die Sulumau Pacha aan voerde, werkelijk niets anders geweest is daa de voorhoede van zijn leger, waarvan 't grootste ge- di i lte nog te Adriauopel zich bevindt eu 't bericht waarheid behelst, dat van de Turksche leger.naelit bij 8chumla 20000 man op weg zijn om Muluinatr 's leger Ie versterken, dan zoude ook hier de kana wel eens kunnen verkeeren, al wederom ten gevolge van te geringe strijdkrachten tegenover Turksche overmacht. Inderdaad 't zoude geen overdaad, geen buitensporige weelde zijn, indien de Russen hunne reserve benoorden de Douau insgelijks de rivier lieten overtrekken e:i 't uioet huu werkelijk ver ademing hebben geschonken, toen 't Rutnsausche leger, ua de Donau te zijn overgegaan, 't hoofd kwartier bij Nicopolis bezette en hunne aldaar gestationeerde troepen in de gelegenheid stelde /.ich met hunne krijgsmakkers voor Plewna te ver- eenigen. Naar luid der laatste berichten bevinden zich thans aldaar 25000 Russen tegenover een l'urksche macht van 28000 man en wordt iederen dag een hernieuwde aanval der Russen op de Turksche positie te gemoet gezien. Terwijl wij dit schrijven kan de strijd reeds beslist zijn. Ook van 't Dobrudscha leger, dat voor Silistria aangekomen is, wordt geen gunstige tijding ont vangen. Nu direct ook wel geen ongunstige tijding maar wij weten toch al wederom zooveel, dat zijn eerste pogingen met geen goeden uitslag werden bekroond. Ook de sterkte van die legermacht kon wel eens blijken te gering te zijn om "t ontwor pen plan te volvoeren. En voorts, ook daar wederom dezelfde fout. In plaats van met al zijn macht tegen een bepaald punt, b.v. Silistria, op te rukken versnippert de aanvoeder zijn krachten en rukt een deel er van iu de richting van Varna op. Io waarheid, wie een kaart vau 't oorlogsteireiu voor zich neemt en er op nagaat waar, ingevolge de berichten, de Russen zich aJzoo bevinden, hij staat verbaasd over de uitgestrektheid vau't terreiu, dat door hen wordt bezet. En daar tusschen bevinden zich een aantal zeer sterke punten, waar een strijdmacht een tweemaal sterkere zeer gemakkelijk 'l hoofd bieden kan. Mahomed Ali Pacha b.v. die met 25000 man in de positie van Rostsehok staat, kan gemakkelijk de Russiesche macht tegenover zich weerstaan, die in haar geheel wel een 6terkte heeft van 65000 man, maar die zoo breed is Opgesteld, dat, gelijk wij boven reeds zeiden, 't

Schager Courant | 1877 | | pagina 1