Ö0JMBMG i ABfiBSTDS. Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. BRIEVEN ÜIT PARIJS. Ao 1877. 2iste Jaargang. No. 1038 Bekendmakingen. SGIAGER COURANT. Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07 j ADVBBTBNTiëN van een tot vijf regels f 0,75; ieder* regel meerder /0.15. üroote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen 3 POLITIF. GEVONDEN: Een R.C. GEBEDENBOEK. Rrgthebbende kan zich ter terngbekoming aan melden ter secic'arie van Schagen. G IJ M R A S T I E K. Burgemeester en Wethouders van Schagen Brengen by deze ter kennis van de ingezetenen, dat met primo Septem ber a.s van gemeentewege, onderwijs zal worden gegeven in de Gymnastiek De leerlingen zullen ontvangen 2 lessen per week; de kosten zijn 80 ets. per maand, voor minvermogetidvn is het onderwijs gratis Verdere inlichtingen worden ver strekt door den hulponderwijzer aan de genieenteschoolj den Meer Groot, ten huize van de dames van Cantlort alhier. Sehagen 6 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MUM.Eli De Secretaris, DENIJS. FEESTVIERING. De burgemeester van Schagen Gezien de artt. 23 en 29 van het politie re glement dezer gemeente Verleent vergunning aan de tappers, om op Donderdag 16 Augustus 1877, na bezetten tijd te mogen tappen, muziek te laten maken eu danspartijen te doen plaats hebben. Schagen 14 Augustus 1877. De Burgemeester voornoemd. G. J. MULLER. Nog altijd echijren de Russen geen ernstige po ging te hebben aangewend om 't geleden verlies voor Plewna wederom goed te maken. Wel werd bericht, dat een gevecht begonnen was op de rech terflank, dat nog voortdurende en tot geen resul taat had geleid; maar dat bericht, ofsehoon reeds een paar dtgeu oud, is niet bevestigd geworden en, daar 't afkomstig is uit Turksche bron, zal 'l mis schien geoordeeld moeten worden naar denzelfden maatstaf als eeu bericht uil 't voorst van de week waarin sprake was van een nieuwe beslissende ne derlaag door de Russen geleden, maar dat later bleek geheel uit de lucht gegrepen te zijn. Trouwens ween beslissende nederlaag* is een uitdrukkingdie op de jongste verliezen der Russen tot nog toe niet van toepassing is. Immers is 't den Turken ook sl gelukt de aanvallen der Russen op Plewna afteslaan en bun voortdringen naar die zijde te beletten, zij hebben de Russen uit huune posities niet kunnen verdrijven, ja schijnen daartoe zelis geen ernstige poging te hebben san gewend. Toen wij ons overzicht van verleden week «er nedeischreven heette 't wel, in sommige lele- grammeu dat Osman-Pacha uit zijne posities was te voorschijn getreden en begonneu was tegen dt- Rnssen aanvallend te werk te gaan, maar wij ver. trouwden die berichten uiet en gingen hen inei stilzwijgen voorbij, tot dat er meer zekerheid dien aangaande zoa zijn verkregen, 't blijkt na, dat die aanvallende beweging waar van zooveel ophef werd gemaakt, uiet veel te beleekeuen heeft gehad. Wel was 't een poging om de Russiesche verbinding tusschen Tirnova en Bjala af te snijden, maar die aanval, door 5000 Turksche ruiters ondernomen, zonder artillerie, en die dan ook door de Russen zeer gemakkelijk afgeslagen werd, kan toch inoeie- lijk een ernstige poging heelen, laatstaan dat men er van zou knnnen zeggen dat de Turken tot den aanval zijn overgegaan. Do Turken handelen dan ook zoo, o. i., zeer verstandig. Zij toonen er door zich zeiven en hunne krachten heter te kennen dan de Russen de hunne. Van de vier g's, door van Moltke onmisbaar geacht om te overwinnen, wordt geduld door hen in vrij voldoende mate bezeten. Zij overhaasten zich niet. Gevoelende, dat zij, mach tig genoeg oui in hunne sterke stellingen den aanval der Russen afteslaan, in 't open veld daar entegen allicht 't onderspit zouden kunnen delven blijven zij waar zij zijl., rekenende op *t onverstand en de overhaasting der Russen. Zeker is 't natuur, lijk niet, dat zij iedere aanval zullen kunnen afslaan, zelfs niet waarschijnlijk, als de Russen <net over macht tegen hen optreden; maar zooveel weten zij wel, dat de Russen die macht niet zoo spoedig, bijeen zullen hebben gebracht en tijd gewonnen ia veel gewonnen. Ook zitten hunen wapenbroeders van de andere zijde niet stil, en 't moet gezegd worden, dat de houding der Turken voor 't tegenwoordige onwillekeurig doet vragen: hoe is 't mogelijk, dat diezelfde mannen de Russen zoo ongehinderd over de Donau hebben laten gaan Bij een gelijke veerkracht, als nu outwikkeld wordt, stond 't leger der Russen nog aan de andere zijde. Een telegram van heden meldt 't oprukken der Russen in de richtiug van Schuinla, dat is met andere woorden gezegd, de Russen willen Mehemed Ali voor zijn. Zij duchten een gecombineerde bt> weging der heide Turksche leger aanvoerders Me- hemed-Ali-Pacha en Osman-Pacha met 't doel zich benoorden den Balkan te vereenigen (waarover in 't vorig overzicht door ons reeds gesproken werd), waardoor 't legerkorps van generaal Gourko van de hoofdmacht zou afgesneden worden. Daarom schijnen de Russen 't plan van eerstgenoemde te willen voorkomen en uit dat oogpunt zal ook wel de voor eenige dagen plaala gehad hebbende aanval der Russen op I.owtcha moeten beschouwd worden, die toch onmogelijk kan aangezien worden voor een ernstige poging om iets vtn belang te onder- uemrn, [daartoe werd zij met >e geringe macht ondernomen] maar om Osroan-Pacha afieschrikken langs die zijde voorwaarts te rukken, 't Komt ons voor dat de Russen tegenover Mehemed-Ali niet anders kannen handelen. Dat zij daarbij insue'ijks voorloopig 't hoofd zullen slooten, is waarschijnlijk, in aanmerking genomen hunne geringe macht. Maar Meheaied-Ali moet opgehouden warden 't koste wat 't wil, zoowel met het oog op een mogelijke nederlaag van Generaal Gourko's macht, in de Schipka-pas, ten einde dezen in de gelegenheid te stellen zich met 't hoofdleger te hereenigen, als met 't oog op de verwacht wordende verstor- kingeu, die als zij voldoende zijn en tijdig aan. komen de gedaante der dingen in een oogenblik kunnen doen veranderen, zoodat nog niets wez>-n- lijks verloren ia gegaan. Uit Klein-Azië geen ander bericht, dan 't geen wij nu reeds weken aan een hebben vernomen de Rassen maken zich gereed den aanval te her vatten. Indien 't daartoe werkelijk komt, dan zullen zij 't minder zwaar te verantwoorden hebben, dan de eerste maal. Immers nit Konstantinopel wordt bericht dat aan Muktar-Paeha aanschrijving is ge daan, om een gedeelte zijner beste troepen, naar Europa over te zenden. De inval der Turken in den Kankazis en de daaruit voortgevloeide opstand brandt al reeds in de pijp en zal welhaast uitgaan. Toch mag men zeggen, dat, heeft bij geen directe gevolgen gehad, hij toch de Turken ren geweuschle afleiding bezorgd heeft en is zooverre aan 't doel beantwoord. Parijs, 10 Augustus 1877. 't Is maar goed dat er nog geen vergelijkende statistiek van kranten-lezers in Frankrijk en Ne derland bestaat, want die zou v >or ons Hollander* alles behalve gunstig uitkomen. Al moge we nog 7.00 roemen op de eereplaats, welke we op het stuk van beschaving onder de meest verlichte natiën innemen, krantenlezen is bij ons nog verre van algemeen, en toch is dit voorzeker eeu machtige factor, waaruit de som beschaving bestaat. Het zoogenaamde geciviliseerde publiek, nu ja, dat leest zijn courant in Holland zoowel als overal elders in de heele wreld, maar de mindere rown neemt er nog maar bij uitzondering een ter hand al zijn die uitzonderingen in de laatste jaren ook al eenigzins veelvuldiger geworden. Hier daarentegen leest ieder, die maar lezen ka». Koetsiers op den bok, groenvrouwen achter hun stalletje, boodschap- pculoopers, die een course hebben te maken ze slaan geen van allen eeu enkelen dag hun krant over. Het bemoeizieke karakter der Franschen, dat altijd met de politiek in de weer is, heeft daar ongetwijfeld voor een groot deel aandeel in, maar de omstandigheid dat men, om zoo te zeggen, valt over de couranten-verkoop—gelegenheden brengt er ook zeer zeker veel toe bij. Spreekwoorden mo gen niet altijd houtsnijden, dat hetwelk zegt, aanzien doet gedenken, is toch veeltijds van toepassing. De keurige nette kiosken, well e men allerwege in Parijs vindt en waar de voornaamste Frausche bla den ten verkoop zijn uitgestald, noodigen zoo licht tot het nemen van een courant uit, vooral wanneer zooals dikwerf het geval is, een lief en vroolijk Franyaisetje met een koket roosje op de borst als verkoopster fungeert. Zoo van couranten sprekende, heb ik u nog iets nieuws mede te deelen. Den Hollanders wacht hier eerstdaags een nieuw gerief. Iu een kiosk in de rue du Fauhourg Montiuarire zullen in hel vervolg niet alleen Fransche, maar ook een aantal Holland- sche bladen te koop zijn, zoodat men hier niet langer genoodzaakt zal wezen om in een duur kof- fijhuis iets te gaan gebruiken waarin men toch misschien niet eens lust heeft, alléén om wat nieuws uit het Vaderland te vernemen. De kiosk staat dicht bij den grooten Boulevard, recht tegenover No 31 bis, terwijl tot dien verkoop het iniatief is genomen door de Compagnie générale de publici té étrangère [Directeuren de llil. ELSBACH en JONES,] welke in dat nummer hare bureaus heeft gevestigd en die voor Hollanders, die Parijs bezoe ken, haast de Zoete Inval zou kunnen genoemd worden. En waarlijk niet zonder reden! De heer Elsbach, de eigenlijke oprichter dier Compagnie is een dier weinige Ho'landers, die in den vit-emden steeds trotsch zijn en blijven op huune nationaliteiten hunnen landgenooten altijd een heusche ontvangst bereiden. Hij is, wat men noemt, een pad—vinder die het bewijs levert, dat ook wij nog wel mannen hebben van energie en iniatief; menschen die dur ven, zooals voor een paar honderd jsar geleden in den bloeitijd van ons bestaan algemeen bet gevs! was. Het is nauwelijks zes jaren geleden, dat eene annonce uit Frankrijk in een Hollandsch blad te viuden eene zeldzaamheid was. Och, waartoe, dacht men, zou men goed geld naar kwaad geld gooien en in dat kleine landje publiceeren Dat gaf immers toch niets! in de meeste gevallen kwam men nog niet eens zoo ver om er over te deuken. Nederland stond geheel in het vergeetboek geschre ven en de meeste handelaren zaten tamelijk met hna handen in het haar, als men ze voor een kaart van Europa bracht en dan vroeg waar ons land nu wel precies gelegen was. Thans is het eveuwel gansch anders. Holland is bij hen bekend als een handeldrijvend en welvarend land; ze tellen er hunne afnemers bij honderden eii zien er uiet tegen op oin jaarlijks voor duizenden francs in Nederlandsche bladen te adverteeren, iets wat niet alleen hun maar evenzeer ons ten goede komt. En idie enorme handelsuitbreiding, zij ie alléén te dan ken aau de activiteit van de Compagnie générale

Schager Courant | 1877 | | pagina 1