k ij v o sg s il Schag er Courant ran Donderdag 23 A ugustus 1877. Gemengde berichten. BEHOORENDE TOT DE Den 16 dezer had te Schagen de gewone jaar ijkschen feestdag plaats, onder omstandigheden zóó ^gunstig als slechts gewenscht had kunnen worden. Het weder was prachtig en lokte tot uitgaan; eene verzoeking waarvoor duizenden feest gangers bezweken, die in den loop van den dag alhier met allerlei vervoermiddelen werden aangebmgt. half twee ure des namiddags nam de door onze afdeeling der Hollandsche 3/aatschnppij van Landbouw uitgeschreven harddraverij, op de Ge dempte Gracht, een aanvang. Achttien flinke hard dravers dongen gedurende vier uren naar de over winning, die, na een inderdaad schoonen kampstrijd, opgeluisterd door voortreffelijke Marine-Muziek werd behaald door de paarden Pandoeren Susanna van de heeren E. Hilbrand van Amsterdam en C. Paarlberg te Zijpe, bereden door de pikeurs A. de Graaf en L. G. Lampe. Dat er werkelijk fel werd gestreden, blijkt p. a, uit het feit, dat, in het beslissend rid, de baan, tusschen de stukken 300 meter lang, door den overwinnaar werd afgelegd in 20 seconden. De kampplaats, waarom duizenden toeschouwers zich bewogen, terwijl daarlangs van bijna alle huizen de driekleur wapperde, bood een inderdaad opwekkend schouwspel. De harddraverij liep in uitstekende orde af; een gevolg niet minder van de .jovialiteit der deelnemers, dan van de maatre gelen genomen door de feestcommissie. Prijs en premie, bestonden in tafelzilver ter waarde van f 200 en f 100. Tijdens de harddraverij werd door het muziekkorps der Alkmaarsche Schutterij, kapelmeester de heer Otto, een concert gegeven in het lokaal van den heer Knikker; terwijl des voormiddags en na de harddraverij de s'afmuziek, onder leiding van den heer Weckesser, in den tuin van het koffijhuis wVredelust,# deszelfs goeden naam op waardige wijze handhaafde. Aan goede muziek, een hoofd bestanddeel van een feest als bet onze, was dus geen gebrek. Ten negen ure des avonds werd een goedslagend vuurwerk, vervaardigd door den heer Gall te Rot terdam, afgestoken, waarvan vooral het slotnummer, eene hulde aan den landbouw, prachtig was, terwijl eene surprise, eene verlichting met bengaalsch vuur, van onzen gemeentetoren; mede een uitstekend effect maakte. Het zou gewaagd zijn ook maar bij be nadering op te geven hoeveel toeschouwers alstoen wel op het ruime marktplein en in de het omrin gende koffijhuizen aanwezig waren. Ten bewijze dat ik niet overdrijf diene, dat ook na het vertrek der ejtra treinen, de menschenmassa nog maar betrek kelijk weinig scheen verminderd. Niettegenstaande dien toevloed werd de orde geen oogenblik gestoord. De commissie, ditmaal belast met feest—organisatie beeft dus alle reden over het resultaat hater be moeijingen tevreden te zijn, vooral nu de nieuwe harddraverijbaan algemeen zoo uitstekend geschikt wordt geacht. Deze toch zal veel bijdragen tot de vervulling van den door den voorzitter bij hel uitreiken der prijzen uitgesproken wensch, dat, aan het einde van den strijd, tusschen mededingers en commissie niet mogt klinken een *>vaartwel,« maar een »tot weerziens,' ter hervatting van den vreedzamen kamp in een volgend jaar.* De door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noordkwartier uitgeschreven graanuiaaiwedstrijd had op den 10 Aug. jl. op de model boederij in den Groetpolder onder Winkel plaats. De mededingende werktuigen ingezonden door de hh. de Blocqucry Jr. te Haar lem, Krom Co. te Amsterdam, Kortmans Co. te Rotterdam, Slichger te Monnikendam, Samuelson Co. te Banbury [Engeland], Peignat Co. te Amsterdam, en Boeke Hnidekooper te Groningen, werden van de 8 tot den 10 dezer, aan verschil lende proefnemingen door de jury onderworpen Niet dan na ernstige overwegingen na eene laatste beslissende proeve in een zwaar gewas tarwe, kon de jury eenstemming uitspraak doen. Al de bekroonde werktuigen werkten uitmuntend en leverden het bewijs, hoe de werktuigkunde, op dit gebied, in den laatsten tijd is vooruitgegaan. De eerste prijs werd toegekend aan de Johnstons graanmaaimachine, van de firma Krom Go. te Amsterdam, de tweede aan de springbalance idem van Hornsby, ingezonden door den heer de Bloc qucry Jr., te Haarlem, de derde prijs werd gelijkelijk toegekend aan de VValter A. Woods en de Howard graanmaaimachines, ingezonden door de heeren Peignat Co. te Amsterdam en Kortmans te Rot terdam. Aan den «rOmnium// graanmaaijer van Samuelsen Co. viel een prijs van 't bestuur ten deel. Nog noodigde de jury het bestuur der Ver eeniging uit, een eereprijs toe te kennen aan de buiten mededinging door den heeren Peignat Co. te Amsterdam, ingezonden Walter A. Woods zelf schoven bindende graanmaaimachine. Deze machine, vernuftigd ruaar toch eenvoudig in hare zamenstel- ling, trok bovenal de aandacht. De werking, die door iedereen om het zeerst werd geroemd, mogt verrassend hceten. Zeker is dit werktuig bestemd om onder de landbouwwerktuigen van den nieuweren tijd eene eervolle plaats te bekleeden. Nog werd, gelijktijdig met dezen wedstrijd, een wedstrijd met de zicht en met de sikkel, door per sonen die zich daartoe bij het bestunr aangeboden hadden, gehouden. 0<>k in dezen wedstrijd werd met energie en met eere gestreden en de prijzen, daarvoor uitgereikt, tnogten alleszins verdiend heeteu Een opgewekt diner besloot den door schoon weder begunstigden dig, waarop Hollands Noor derkwartier met voldoening mag terugzien. Heden stond voör het Gerechtshof te Am sterdam terecht Frans Leder, ontslagen constabel bij de Koninklijke Marine, beschuldigd van doodslag op deu persoon van Wursch. Het stoomschip Prins van Oranje stoomde den lOden Maart jl. in het Suezkaoaal op zijn reis van Java naar Nederland. Tusschendeks speelden toen de beschuldigde, en de versla; ene met nog twee andere personen kaart. De besch. verloor en moest f 2.10 inzetten. Hij beweerde echter dat dit bedrug 2 centen te hoog was en wilde dus niet betalen, hoewel al de aan wezigen hem ongelijk gaven. Hij wierp de kaarten weg en wilde niet meer spelen. De verslagene Doemde dit „een kwajongensstreek". Besch. werd hierover gebelgd en daagde den verslagene daarover uit. Deze had echter geen lust om te vechten, doch toen Leder aanhield en hem een paar keer geduwd had, trok hij zijn hemd uit, en nam het gevecht aan. Spoedig lageD beiden op een kist, besch. echter onder. De kist kantelde enAVursch kwam

Schager Courant | 1877 | | pagina 5