30 AUSUSTOS. ,\o. 10A0 Algemeen Nieuws Advertentie- Landbouwblad. De OORLOG. Ao 1877. 21ste Jaargang. m Bekendmakingen. Tijdsbeschouwingen. SCIIAGE Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegselbevattende het jongste Schager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die znlks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Pbijs per jaar 8.—. Franco per poet 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.0 7 J ADVBRTBSTiëN van een tot vijf regels f 0,75; iedero regel meerder ƒ0,15. Oroote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biêti. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Het Hoofd van plaatselijk Bestuur der Ge meente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het Kohier van he patentregt over het Dienstjaar 1877(78 [le kwart] op den 25 dezer door den Heer Provincialen In specteur in de Provincie Noord—Holland is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Gemeente ter invor dering is ter hand gesteld. Ieder Ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aangemaand om op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle (jeregtflijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te voorkomen. Schagen, den 28 Augustus 1877. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. J. MULLER JAGT. De Burgemeester van Schagen; Brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgend besluit De Commissaris des Konings in Noord-Holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van l Augustus 1877, No. 10 Gelet op art. II der wet van 23 Junij 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de jagt op klein wild in Noordholland zal worden geopend op Zaturdag, den 1 September aanstaande, met zousopgang 2o. dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jagt alleen op Woensdag en Zaturdag zal mogen uitgeoefend worden. En zal deze in het provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie worden aangeplakt. Haarlem, den 4en Augustus 1877. De Commissaris des Konings voornoemd, get. ROëLL. Schagen 28 Augustus 1877. De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER PATENTEN De Burgemeester van Schaden Maakt bekend dat van af Zaturdag 1 tot en met Zaturdag 15 September: e.k. (de^ondagen uitgezonderd) «les voormiddags van 9 tol 12 uur ter Se* cretarie der gemeente kunnen wordeu afgehaald: De voljaarspatenten voor et dienstjaar 1877)78 en de patenten aangevraagd in den loop van het eerste kwartaal van dat dienstjaar. Wordende de patentpligtigen herin nerd dat de afhaling der patenten per soonlijk moet geschieden. Schagen 28 Augastus 1377, De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. De o o r 1 o g. De bloeds- en krachts verspilling in het Znid-Oosten van Europa blijft voortduren. Afwisselend heult het geluk met een der partijen maar de groote mogendheid, die als beschermer optrad van de rechten der Christenheid in Tur kije, wiereer het niel toeliet het zwaard te laten rusten na de behandeling door Turkije haar aan gedaan, die groote mogeudheid heeft tot nu de meeste nederlagen geleden. Wij hebben in dit b'ad onze Turksgezindheid, wat dezen oorlog betreft nimmer verheeld, en waar een aangevallen staat zich verdedigt als Turkije moet de sijrapalhie op den duur gewonnen worden. Het is intusschen te hopen, dat het krijgsgeluk niet te eenzijdig worde, want eene overwinning der Turken zoude in dezen oorlog de grootste gevaren doen ontstaan, voor de Christelijke beschaving. Eene tusschen- komst waardoor lusschen de pariijen een vergelijk kan worden tot stand gebracht, wordt van de Eu- ropeesche diplomatie verwacht en daartoe is thans de lijd aangebroken. Stelt deze dit langer uit dan zullen beide partijen onhandelbaarder zijn geworden, zoowel de overwinnaar als de overwon- nene, thans echter nu gebleken is dat de strijd geene gevolgen kan hebben zonder dat de grootste belangen in de weegschaal worden gesteld, moet een vergelijk beproefd worden. Dit is het groote voordeel, door het vergoten bloed gekocht. Het Ministerie Heenskerk. Eer lang zullende Kamers der Staten Generaal weder bij elkander konen en het groote overwicht dat de liberale partij, ook door de laatste verkiezin gen verkregen heeft, maakt een strijd tusschen haar en het Ministerie waarschij idijk. De Minister Heemskerk moge dien strijd ook behendig ont wijken en van de schoolkwestie, in den aanvang zoo dreigend voor de reserring, moge behendig een bolwerk ter verdediging zijn gemaakt de nood zakelijkheid van de aftreding van een Ministerie dat geen zijner wetten kan doen aannemen, ten zij verminkt en geschonden Hoor de onzamenhan- gende wijzigingen in den loop der discussie aan gebracht, kan niet langer ontkend worden. Er is een weg, waardoor Heemskerk zich ten behoeve van het land voor ater tijd kan sparen, een weg door Thorbecke zoo uitnemend gekend, het heen gaan namelijk, vóór dat het te laat is. Wij zijn er bevreesd voor, dat onze premier dien weg niet kent. Tegelijkertijd zijn wij beducht dat de tegen standers van dezen Minister hem het heengaan niet noodzakelijk willen inaken, met het niet prij zenswaardige doel om hem te lang te laten bly ven, ten einde voor het vervolg hein onmogelijk te maken. Hierdoor kan een slechte dienst be wezen worden aan de algemeene zaak. De tak tiek deugt niet, noch van den Minister, noch van de oppositie. Men maakt elkander onmogelijk maar men bedriegt daardoor zich Zeiven en deze fout dreigt eene misdaid te worden, daar zij aan het land alle politieke mannen langzamerhand ont neemt. Naar onze meeting is hier handeling noodzakelijk en behoort de liberale partij met kracht tegen dezen Minister op te treden, of een vrijwillig heengaan vau het Ministerie moet de liberale partij dwingen. Men heeft te lang met onbeteekende kaarten gespeeld; een troef is nood zakelijk, die het spel beslist. De bedreigde grenzen. Men kent het onderhoudend geschreven boek van H a v a r d dat onder dezen titel eene lezenswaardige beschrijving geeft van het Oostelijk gedeelte van ons vader land. Zijn die grenzen evenwel inderdaad bedreigd De annexatie-vrees moge voor het oogenblik sluimeren, maar zij bestaat nog wel. Doch heeft zij grond Is het aannemelijk dat bij Duitsch lands groote mannen berekeningen bestaan, welke uilloopen op eene annexeering van ons land Wie zal het zeggenDe publieke opinie evenwel in Duitsland is niet voor zoodanige annexatie gestemd. Men voelt zich daar thans groot genoeg en de offers, waarvoor die grootheid gekocht is, zijn nog niet vergeten. Wellicht heeft de re geering tan Duitschland juist gezien door de i vervaardiging der Meiwetten en het aan banden leggen van de drukpers, de ontwikkeling der kiemen van inwendige verdeeldheid tegen te gaan. Het eene volk is niet het andere en maatregelen, welke tij'anniek schijnen in ons land, zijn het niet in een land dat op politiek terrein aan weinig vrijheid gewoon was. Zeker is het, dat de toestand in Duitsland zich bestendigt en dat materiele welvaart, zij het ook kunstmatig, een gevolg der annexatie is geweest. Hannover en Kas sel zijn eene nieuw phase van ontwikkeling tegec- 1 getreden, terwijl bijv. de Thüringsche Sletten nog op den ouden roem tceren en thans een armelijk bestaan voortslepen. Evenwel, geen Nederlander kan vrede hebben met het Duils che regeeringste1- sel, al schijnen voorshands dgevolgen he te ver dedigen. En in Duitschland ziet men in, dat do Nederlandsche natie zich niet zon knnren voegen onder een sijsteem, dat voor Dnitschland een weldaad is. Wij zijn wat vrijheid betreft een bedorven natie. Wij hebben steeds gekibbeld tr- gen het gezag, terwijl dit in Duitschland zoo gaarne werd gehoorzaamd. Dit kenmerkend verschil houdt eiken Duitscher, die nadenkt terug van de begeerte om onze grenzen te bedreigen, liet Trojaansche paard verlangt men niet binnen de |»oorten en moge al eens een pochend en snoe vend Duitscher tigen ons gewagen van het geluk der annexatie en va-i de onzinnigheid eener zelf standigheid als de onze ook het Duitsche hart heeft de vrijheid lief al gelooft het, haar niet te kannen verdragen. Een belangrijk bericht, gisteren nit Parijs ge seind, nl. dat de Schipka-pas eindelijk door de Turken zou hernomen zijn, wordt heden niet be. vestigd, ja zelfs officieel legen gesproken. De voor- deelen toch, die de Turken aanvankelijk hadden behaald, werden hun, na aankomst der Russicscho versterkingen, weder ontnomen zoo luidt 't officieele bulletin uit 't Russiesche hoofdkwartier derhalve een officieele tegenspraak van boven genoemd speculatie—beurs-bericht. Geen duim breed gronds hadden de Russen prijsgegeven, maar ztcli overal in hunne stellingen gehandhaafd. Verwoed moet er echter van beide zijden gestreden zijn en de verliezen, zoowel hij Russen als Turken zijn groot. Vier dagen achtereen werd door de Tutken de aan val herhaald en als op den avond van den 23ste voor de Russen geen versterkingen waren aangekomen zou 't Parijsche bericht zeer waarschijnlijk de waar. heid hebben gemeld. De Turken hebben met dien aanval op den Scliipka-pas een bewijs van groolen moed gegeven en, om 't even of zij de overwining oog6ten of niet, de vlek uitgewischt die op hun krijgsmanseer kleefde. Het moeten, naar de eenparige getuigenis van alle deskundigen, dappere, beproefde krijgslieden zijn, die rr.en er toebrengen kan een dergelijke schier wanhopige onderneming telkens en telkens weêr te herhalen en de vraag is of- al schijnen zich de Kussen voorloopig in hunne oude poeitiën geheel te hebben hersteld de Turken hun die voors'hands rustig zullen laten behouden, 't Be richt toch, dat Suleiman Pacha de aaugevraagde versterkingen heeft ontvangen, hondt o. i. tevens in, dan hij voornemens is den aanval te herbalen. De Russen kunnen echter naar 't gevoeleu van den correspondent van Dailij News, die echter zeer Russiesch gezind is en dus geneigd de zaken van die zij le rooskleurig voor te stellen, roet de thans ontvangen versterkingen de hernieuwde aan vallen der Turken rustig afwachten, diar er geeu ge vaar bestaat, dat de Turken hun poging met gunsti gen uitslag zullen bekroond zien. Hun legermacht in den Schipka—pas is met ruim 13000 man versterkt, zoodat zij haar met een geheele legerdit:s:e van 16 bataljons verdedigen. En neemt men daarbij in aanmerking, hoedanig hunne stellii g aldaar is, dat de Turken van uit 't dorpje Sclii ka, waar Sulei man zijn hoofdkwartier gevestigd heeft, langs een vrij sterke helling [het dorp Schipka ligt op een afstand van 4500 meters van 't 70 0 voet hooger gelegene hoogste punt van den pas, waar de Rus sen hun hoofdstelling hebben] op hunne verster kingen storm moeten loopeD, dan mag men gelooven dat in aanmerking genomen, dat men soms 't bijna onmogelijke toch nog ziet gebeuren de correspon dent van Dailij News in zijn voorstelling eu ver wachting de waarheid zeer nabij is. De strijd, in de aigeloopeu week om 't bezit

Schager Courant | 1877 | | pagina 1