Gemengde berichten. Ad vertenticm. ISF" Van af 1 September. i>. KEESMAN. Zij worden gestraft. Zij tellen de nederlaag ligt, maar de straf is zwaarder dan zij denken. De Tnrktn hebben gezegevierd. Ah! een overwinning is toch mogelijk! En zie wederom wrdt der Pns*en aanval afgeslagen en wederom. Versterkingen zijn grkomen, voor beide partijen. Wat aanrankrlijk een afdeelings gevecht was, een strijd tusschen weinigen, is een treffen geworden van twee betrekkelijk aanzienlijke legers. En ook daarin bleef de overwinning hon. Toen viel de kolossus en bij de Turken komt 't geloof. Zij beginnen te gelooven aan zich zeiven, aan de mogelijkheid eeuer gebeele overwinning van een macht, tegenover wie zij zich gevoeld haddeu als deu dwerg tegenover de reus. Neemt men dit alles in aanmerking, dan is een overwinning der Turken, ook na dat de Rissen hunne versterkingen ontvangen hebben, volstrekt niet een onwaarschijnlijke zaak. 't Schijnt echter, dat de Turken 't zoover niet eens willen laten komen. Althana er i> reeds nu sprake van een aanvallrnde beweging over de gausche linie, 't Voorspel daarvan is reeds afgespeeld. Maar hoe de uitslag geweest is, is moeielijk te zeggen. Erkennen de Russen, dat zij hij Karagatsch het onderspit delfden, zij doen 't echter voorkomen dat het gevecht van niet veel be'eekenis is geweest en bepaald wordt door hen ontkend dat Osman—Pacha bij Palischat eenig voordeel zou hebben behaald. Integendeel berichten zij van hunne zijde, dat zijn aanval met belangrijke verliezen werd afgeslagen zonder partijdig te zijn, zouden wij geneigd zijn de voorstelling der Kussen boven die der Turken te verbiezen, omdat sedert bij Plewna alles zoo rustig blijft. Van uit Klei-Azië zijn met betrekking tot den geleverden veldslag, waarvan wij melding maakten in ons vorig overzicht, wel nadere tijdingen ontvangen, maar de voorstellingen blijven zeer legenslrijdig en in de waardcering in 't oog vallend partijdig. Gerust durven wij zeggen beide partijen doen aan de waarheid te kortmaar indien een gerucht, als zou Mouktar-Pacha Alexandropol naderen, bevestigd wordt, dan beeft de veldslag toch de aftocht der Russen tengevolge gehad. Jl. Vrijdag werd alhier gehr.uden «ene algemeene vergadering der onderwijzers in het 7de schooldistrict van Noordbolland, ond<r presidium van den schoolopziener, den heer P. J. lleijning. Deze bijeenkomst, vereerd door de tegenwoordig heid van den inspecteur van het lager onderwijs in Noordholland, de heer dr. W. B. J. van Eijk, en van de burgemeesters der gemeenten Scbagen, St. Maarten en Petten, de heeren G. J. Jiuller, W. Scherroerhorn en A. f.riks Kz„ werd verder bijgewoond door ruim een 60tal onderwijzers. De heer Dyserinck, president der verepniging Volks onderwijs, afdeeling Helder, was, op uitnoodiging van 't bestuur, mede tegenwoordig. Dc vergadering werd door den schoolopziener geopend inet eetie toespraak, waarin hij de aanwezigen hart»lijk wel kom heette, hulde bragt aan de nagedachtenis der sedert de vorige bijeenkomst overlrden onderwijzers Blok van den Helder en Hoefnagel van Westerland op Wieringen en herinnerde aan de feestvieringen van de heeren de Jongh, te Eenigrnburg, die 5 0, Daarnhouwer, te Helder, die 40, Grootes, te Nieuwe- Niedorp die 25, en Srhucharl, te Zijdewind, die mede 25 jaren als hoofdonderw ijzers zijn werkzaam geweest, en die zulks achtereenvolgens onder blijken van belangstelling en waardeering hebben gevierd. Voor den wedstrijd in 't vervaardigen van een schriftelijk opstel over het onderwei p: »Als bet tij verloopt, verzet men de bakens,# opgehelderd Hoor grepen uit de geschiedenis, de Natuurkunde en hei maatschappelijk leveD, werden ingeleverd drie ant woorden, die in handen gesteld werden ener com missie, bestaande uit den heer inspecteur en de heeren dr. Oskamp en Hakker Dirks, te Helder. Voor den wedstrijd In het schoonschrijven wer. den 7 schoonschriften ingeleverd. Door de com missie van beoordeeling, die gedurende de pauze hare taak vervulde, werd de eerste prijs toegekend aan de heer J. Koeter Pz. hulponderwijzer te Win kel; de tweede prijs aan den heer M. Mulder, hulp onderwijzer te Helder. De prijzen brstaau in boek werken naar keuze van de bekioonden. In behandeling kwamen vervolgens de navolgende vraagpunten: 1. Wat is er te zeggen vóór de afschaffing van zingen als verpligt leeivak fArt. 16 van het ontwerp herziening der wet op het lager onderwijs.) Ingeleid door den heer W. E. L. van Ewijk, van Wieringen, 2. Geeft de tegenwoordige bezoldiging in t hulppersoneel voor de lagere school genoeg- zamen waarborg voor 't verkrijgen van een voldoend aan'al geschikte onderwijzers? Ingeleid door den heer 3i. van Albada, van Valkoog. 3. Eischt art. 22 a^. 3 der wet van 18 Augustus 1857, inhou dende bepalingen ouitrent schorsing, herziening Ingeleid door den heer J. M. Keen, van Wierin- gerwaard. 4. Hoe wordt de onderwijzer als publiek persoon beschouwd Ingeleid door den heer C. A de Braai, van Petten. 5. De denkbeelden van on zen tijd over opvoeding hebben de taak des onder wijzers niet ligter gemaakt. Ook met het oog op deze waarheid is herziening der wet van 13 Au gustus 1857 drii.gend noodzakelijk te achten. In geleid door den heer P. Uurbanus, van den Heldrr. Nadat deze punten achtereenvolgens in discussie waren geweest, gaf de inspecteur een resnir.é van het behandelde, en schetste hij zijne denkbeelden over het onderwijs. Aan het slot zijner rede, die blijkbaar «net veel belangstelling werd gevolgd, uitte sprekrr den wensch, dat er harmonie moge komen tusschen de financiële en sociale belangen der on- derwijzers, ter bevordering van een goed en degelijk volksonderwijs. Met een woord van dank eindigde de voorzitter de werkzaamheden van deze vergadering, die be sloten werd met een maaltijd, waarbij de meest vriendschappelijke toon heerschende was, en tul van heildronken werden gewijd aan personen die met het onderwijs iu meerdere of mindere mate in be trekking staan. Na een toast gewijd aan den oud- inspecteur, den heer A. Beeloo, te Rotterdam, werden hem in een telegram de groete en de hulde der vergadering tocgehragt. Hulde werd mede ge- bragt aan den heer T. Mooy. die gedurende ver scheidene jaren de betrekking van Secretaris heeft vervuld; door den voorzitter werd hem een blijk van belangstelling en waardeering vereerd. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de teerkapsules van Guyot geautoriseerd van wege hunne uitstekende uitwer- king in geval van verkoudheid catharren, bronchi tis en teering* Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes acht cenleu per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige, handteekening van de heer Guynt, op het etiquette letten. Ver krijgbaur bij W. a. Zzazeu te behagen eu veider in de meeste apotheken. Een boekhouder van een diamantslijperij 'te Amsterdam, is wegens dief.tal en vrrvalsclung der boeken in de gevangenis opgenomen. Hij genoot het volle vertrouwen van zijn patroon, doch maakte daar van een schandelijk misbruik .Op verschillende tijdeu van dit jaar heeft hij zich gelden toegeëigend, dan eens een klein dan eens een groot bedrag, tot eene gezamelijke waarde van p. in. f 2000.Om zijn schandelijk bedrijf te dekken, boekle hij zijn posten met groote juistheid, doch telde de posten op elke bladzijde met moedwil foutief op. Had hij b. v. f100.gestolen, dan telde hij uit de geza menlijke posten die week ingekomen een bedrag minder dan f 100Niettegenstaande de patroon de overtuiging had dat niet alleen zijn fabriek winsten afwierp, maar zelfs in bloei toenam, was het hem een randsel waar de meerder; winst bleef. Dit deed hem het besluit nemen de boeken na te zien en ras ontdekte hij hel bedrog. Zonder zijn boekhouder daarover te spreken, riep hij de hulp der poliiie in 1 die hem voor de maatschappij onschadelijk maakte. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 28 Aug. tot en met 3 Sept. 1877 Geboren. 1 Sept. üerbrand, zoon van Simon Smit en van Grietje Groenveld. 2 dito Jacobns Johannes, zoon van .lan Castricum en van Stijntje Sluis. Ondertrouwd Geene. Gehuwd 31 Aug* Klaas Rootjes j.m. oud 23 jaren beambte ter Secretarie wonende te Schagen onlangs te Loosdrecht en Dirkje Oudshoorn j.d. zonder beroep oud 20 jaren wonende te Schagen. Overleden 28 Aug. Tbcodoros Akkerman oud ruim 5 maanden zoon van Jan Akkerman en van Elissbeth de Boer. 1 Sept. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk et-slacht van Johannes Oveitoom en Eüsabeih P"Mer. Burgerl. Stand der gem. Haringkarspel li geschreven van 20 Aug. 3 Sept. 1877. Geboren £0 Au:. Grnit, zoon van Maarten Blankendaal en Comelia Groot, 20 dito Johannes, zoon van Cornelis broers-en en Aal'je Baas 26 dito Jacobus, zoon van Jau Groothuizen en Maartje Groot. Ondertrouwd Geene. Gehuwd. 81 Aug Joannes Kwcns jm. oud 41 jaren, en Maria Rong, Wed. van Dirk Tol, oud 51 jaren, beiden wonende te Haringcarspel. Overleden 24 Aug. CorDelw, oud 8 weken kind van Theoderus Nolten en Maartje Komen. Burgerl Staud der gemeente Barsingerhorn. Ingeschreven van 21 Aug. 4 Sebteinber 1877- GEBOREN 27 Aug. Gerrit zoon van Lambrecht van de Klooster en van Souije .Mereboer. 29 Aug. Grietje dochter van Cornelis Koster en van Aaltje Krap 4 Sept. Cornelis zoon van Cornelis Raven en van Maarije Pekker. ONDERTROÜP 1 Seot. Jan de Graaf, eerst ge- hehuwd met wijlen Kornelia Middelbeek en daarna met wijlen Trijntje Wit eu Trijntje Zwart, achter eenvolgens gehuwd geweest met wijlen Jac«.b Sloot vijlen Dirk Ofsen en wijlen Cornelis Selk beide wo nende te Barsingerhorn. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 24 Ang Antje Dekker, d. van Anijs Dekker, ond 1 maand 28 Aug Jacob zoon van Hendrik agentnaker en van Agina Lndina Jobanna Zasburg, oud 2 maanden, 28 Aug Aaltje d.van Dirk van Slipriaan en van Trijntje Spaans oud 18 dagen. 29 AugArie zoon van Hendrik Wageinaker eu van Agina Undiena Jobanna Zasburg, ond 2 maanden. 1 Sept. Comclus, zoon van Jan Koning en van Comelia Astuling ond 6 maanden. MSRKTBERIGTEN. Schagen 30 Aogostus Aangevoerd 8 Paarden f 50 a 200 5 Veulens f 100 a 150 Cissen f a a 8 Stieren 160 a 280 35 Gelde-koeijen. magere f 180 a 220 30 idem vette f210 a 270 25 Kalfkoeijen f 22P a 260 Vaarsen f a Gras-Kalveren faNuchtere-kal veren f a Rammen f (4-00 Schapen f 18 a 35 Overhouders fagOO Lammeren f 18 a 23 lokken en Geilen f a 32 Varkens magere f 18 a 25 idem Vette f a 28 Biïgen f7 a 12 40 Konijnpn fO-10 a 0.60 125 Kippen f 40 a 1.75 Eenden fa Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 200 kilog. Boter 1,33 a 1,63 50 kilog. Kaas f 0.35 a 0.50 f3000 stuks Kip-Eijeren f 3.a 3.25 stuks Eend-Eije- ren f a 1 Sept. Aangevoerd 8 Paarden f 72 a 350 19 Koeien f 175 a 285 81 nnchtere Kalveren f 8 a 36 403 Schapen f 16 a 28 20 Lammeren 0,7 a 14 4 Geiten f 3 a 10 4 kleinen Bokjes f 45 a 0,45 140 magere Varkens f 16 a24 109. Biggen f 5 a 12 Boter per kop f 1,00 a 110 Londen. Aangevoerd 27 Ang. 2600 Rundere 4.6|6. 8000 Schapen en Lammeren 5.6,.n 100 Kalveren 5.6- Varkens 3.6.4,10. Ondertrouwd. JAN HEDDES Janz. van Schagen, en MARGARETHA HILLE. Urtem, 9591 1 September 1877. De ondergeteekende betuigt aan den heer S. DE BOER, geneesheer alhier, zijnen hartelijken dank, voor de bereidvaardigheid, waarmede hij zijn echtgenoote in hare smartelijke verlossing heeft bijgestaan. Het is vooral door de practisclie kennis, welke ZEd. hierbij deed blijken, dat de ondergeteekende voor een smartelijk verlies bewaard werd. Schagen, September 1877. Jn. OVERTOOM, 3201 Mr. Metselaar. |\ankbaar voor de hartelijke ontvangst in het II vaderland ondervonden, roep ik bij deze aan familie en vrienden een laatst vaarwel toe. 3196 C. ROGGEVEEN Dz. 1 September aan boord van het Stoomschip Scholtbn van Botterdam naar New-York. De NIEUWE ROTTERDAMMER COU RANT, (3e editie) ligt in het Zijper wa pen te lezen. 3202 Bij den ondergeteekende zijn steeds voorhanden veevoederkookstellen, stroc- snijders, haverbrekers, wortelsnijders, Amerikaansclie kaf- of wanmolens met 10 zeeflen, die het graan marktschoon opleveicn. Mede in voorraad gegoten fornuis-kagchels, alle soorten van geëmailleerde en vertinde braadpannen, storm— en stal lantaarns met platte en ronde bran ders, petroleum-kookstellen, alle soorten van naai machines, weke met guarantie worden geleverd. Verder alle soorten van stalen en andere bal- 1 astschoppen, mestvorken met ovale, ronde en vier kante tanden, melk maten, melkschotels, koffijmolens en strijkijzers, alles tegen coucurende doch vaste prijzen. SCHAGEN G, MEURS. NOORD A. 64 3181 N.B. Repareert alle soorten van kaf- en wan molens, en levert bij opgave van het nororaer ook nieuwe zeeflen voor dezelven, daar alle soorten van ijzergaas, steeds bij hem voor handen zijn. Fabriceert en levert ook ligte éénpaards- zaaimachines, enz.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2