Algemeen Nieuws Advertentie- Landbouwblad. B0DQERBM 13 SEPTEMBER. De OORLOG. Ao 1877. 21ste Jaargang. No. 1042. bekendmaking. Robespierre. SdlUEII COURANT. Drt blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager mnrklberigt den volgenden avond 7erzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jaar 3.Franco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07$ ADVKKTeNTiës van een tot vijf regels f 0,75; iedero regel meerder f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volkshei! zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. PATENTEN Do Burgemeester van Schagcn Maakt bekend «lat van af Zaturdajj 1 tot en met Zaturdag 15 September e.k. de (Zondajfeti uitfjezonderd) des vonrmiddags van 0 tot f'2 unr ter Se cretarie der gemeente kunnen worden afgehaald: I)e voljaars patenten voor f et dienstjaar 1877[78 en de patenten aangevraagd in den Joop van het eerste kwartaal van dat dienstjaar. Wordende de patentpligtigen herin nerd dat de afhaling der patenen per soonlijk moet geschieden. Schagen 28 Augustus 1877, De Burgemeester voornoemd, G. J. MULLER. ii. Het schrikbewind, waarvan Frankrijk eenige dagen na Robespierres val werd 'erlost, had ten doel de omwenteling over de openbare en geheime vijanden te doen zegevieren, het steunde op drie instellingen, het'comité van het openbare welzijn,-liet revolutionaire geregtshof, of het revolutionaire leger van Parijs, deze drie instellingen werdetj door de wet op de verdachten, wotktuigen van schrik en dood. Door die wet werd aan het geinejd cou ité de be voegdheid gegeven oui iedere»! burger en vreemdeling die het van contra-revolutionaire gevoelens in het minst verdacht, aantehouden en voor het bloedige gerechtshof te slepen. Behalve deze drie, ahans eenigzins op wettigen grond steunende iristellingen was er een vie;de, niet wettelijke, die als het drijfrad van liet gebeele werktuig kon worden beschouwd. Deze vierde instelling was de over geheel Frankrijk vertakte club der Jacobijneu. Uit de clubs der Ja- cobijnen werden de aanklagten tegen al wat verdacht was, in het comité gebragt en in den regel be toonde zich het comité een slaafsche dienaar van die clubs. Geen der instellingen was het werk van Robespiere, de revolutionaire reglbank werd opgerigt eeïiige dagqi) na de bestorming der Tuillerien op 10 Augustus 1792, dus nog onder ten constitutioneel ministerie, dat den zwakken Roland tot hoofd had. Het comité van het algemeen welzijn werd ingesteld op voorstel 7an den gitondijn Sovrard en het re volutioriaire leger werd mede gevormd onder een girondijnsch ministerie, de wet tegen de verdachten was afkomstig van deu gematigden regtsgeleerden Merlan. Het schrikbewind zoo als het was zamen- gesteld, was dus ten werktuig met vier lou pe ra deren, hortend en stootend was hunne werking, alleen de l ijl, die er aan vast gehecht was, viel telkens net akelige snelheid naar beneden, onregt doet men die snelheid geheel alleen aan Robespierre te wijten, geheel de revolutionaire partij was zijn medepligtige. Het schrikbewind met al zijn gru welen moet voor bet grootste gedeelte op rekening worden gesteld van het girondijnsch ministerie, dat met schending van zijn eed, eerst het koningschrp Ier val bragt en toen te zwak bleek om de daar door ontstane beweging te beheerschen. Die beweging, de vreeselijke oorlog legen alle magten van Europa, de opstand in de 'fendeé en de zuidelijke gewesten maakte een schrikbewind noodzakelijk. Niet van het schrikbewind maar van de wijze waarop het gedreven is, was dus Robes pierre aansprakelijk. En helaas! hij was en door rijn aanleg en door zijn karakter volkomrn onge schikt om aan het hoofd van zulk een bewind te staan. Robespierre Was een sentimenteele idealaat. Leusseau, Gessner, (idillen schrijver) en Racine, riedaar zijn geliefkoosde schrijvers, tot in zijn laatste dagen waren deze boeken zijn onafscheid' lijke gr zeilen, wijn eerzucht was twrévondig, hij wilde niet alleen de Franklin maar ook de Detnostlieoes vnu Frankrijk worden. Klein van gestalte, waggelend van gang, schraal van stem wilde hij en Mirabau en Vergniand overtreffen en werkelijk slaagde hij door onverpoosde oefening, daarin zooverre, dat de Jacobtjnen club, opgetogen van geestdrift in de con. venlie sidderend ieder zijner redevoeringen aanhoorde. De redevoeringen hebben oiilegenatggelijk letter kundige; waarde, de woorden zijn goed gekozen, alle ruwheid wordt er in gemeden. Nachten aan nachten zal hij aan die redevoeringen te werken. Den tijd, dien hij dus aan den uilerlijken vorm wijdde, moest hij natuurlijk onttrekken aan staats zaken. Letterkundige droomer die hij dus was, was hij ten eenemale ongeschikt om aan het hoofd te slaan van een bewind, dat door schrik wilde zege vieren. Daardoor moest het reeds zoo onhandige werktuig met den bijl aan het einde nog onhan diger werken. Verblind door eerzucht waagde hij zich dus aan eene taak, waarvoor hij volstrekt niet berekend was. Ook een gebrek in zijn karakter maakte hem ge heel en al voor de plaats, die hij wilde inneeinen ongeschikt, liet ontbrak hem aan den moed van het oogenblik, aan edelmoedige opwellingen. Moedig kon hij zijn wanneer hij een zaak langen tijd gewikt en gewogen had, moedig was hij in zijn worsteling met de atheïsten, moedig was hij in zijn strijd oin leven eu duod niet Dunton, maar nuoit was hij moedig op het gevorderde oogenblik, edelmoedige opwellingen kende hij niet. Hij gruwde van de door Ma rat aangeregtc September moorden, den nacht te voren lisd hij deu geheeleu nacht onrustig over zijn kamer loopende doorgebragt en toch had hij den moed niet om iels te doen wat ze kon verhinderen. Een zekere oude dame Mevrouw Theos had eene vereenigir.g van jonge, meest adelijke dames gevormd, w arin Robespierre tot Messias werd geproclouicerd, en de volksleider had zich dai laten welgevallen. Fn toch toen die dames die dwaasheid met den dood moesten boeten deed Ro bespieire, hoezeer hem dat ook aan het harte ging, niets om haar te redden. Toen de eerlijke en brave Baillij naar het schavot werd gevoerd liet Robespierre, zijn venster luiken ten teeken van rouw sluiten, eu toch had hij niets gedaan om dien gruwel te ver hoeden. Het was dus niits anders dan gebrek aan oogenblikkelijko moed, dip Robespierre tot een onhandigen tiran maakte. Zoo dikwerf de eene of andere Jacobijnen club dm dood van een verdachte eischle, duifde hij dien niet te wi-igerer, en zoo werd hij de geduchlige slsaf van duizend moor denaars. Zijn geweteu wi> gde hij in slaap door de 'gedachte dat al dat stroomend bloed voor het welzijn van Frankrijk noodig was, zijn inborst was op liet tijdstip toen door geheel Europa een kreet van afgrijzen over hem opging niet slechter dan toen hij geprezen werd als de nieuwe Fabricius. De mannen die hem ten val biagten waren onte genzeggelijk slechter dan hij. Na den val van het schrikbewind werd bet mode om al het bjoed dat in Frankrijk was vergoten en de verschrikkelijke dagen voor zijne rekening te stellen. Een Cainbacere en Eraucber die ook leden wareu geweest van het comité van openbaar welzijn en die nog iceer dan hij schuldig waren aan het vergoten bloed werden ministers van Frankrijk eu stierven iijk aan eer en aan geld. De arme Robespierre wiens heele nalatenschap alleen uit eenige honderde francs bestond werd in alle gescbiedSoeken als de geesel van bet menschdom afgeschilderd. Zoo onwaarachtig is vaak het oordeel van tijdgenoot en nazaat over mannen, dien zij een grooteu rol op hel wereldtooneel heeft zien spelen. Er is ditmaal veel belangrijks te melden van het Europeesche o >t ogsierrein. De a gemeene aanval der Turken, reeds geduret-de ruim veertien dagen aangekondigd, heeft eindelijk plaats gehad, maar niet met 'den uitsla.', dien vele er van verwachtten. Immers als men alles Ie zamen vat en votiral als de berichten van 10 September bevestigd Worden dan hebben niet de Turken maar wel de Russen er van geprofiteerd. Ja zelfs mag men in dat ge val de afgelnopett week de meest fortuinlijke heeten voor de Russiesche wapenen. Want die laatste berichten melden niets meer of minder dan een schitterende overwinning op de Turken bij Plewna met 't geVolg dal zij geheel uit hunne positiën aldaar werden verdreven en Plewna door de Russen werd bezet. Maar wij willen liever geregeld den loop der gevechten volgen, die in de achter orts liggende week hebben plaats gehad. De aanval, zooalB wij zeiden, was algemeen en er werd gestreden in 't front der Russiesche ltwiëil nogmaals om 't bezit van den Schipka-pas, op dei» linkervleugel tusschen 't leger van den kroonprins en de troepen van Mihemed— Ali in de positiën voor Rustschuk— ltasgrad en op den rechtervleugel eerst bij l.ovats en ten slotte bij Plewna. De uitslag van de worsteling om 't besit van den Schipka—pas bleef wederom onbeslist. De Russen behielden Kunne positiën, terwijl Snleiman Paeha voortging zich in zijne stellingen bij Kesanlik te bevestigen. Toch heeft, indien men althans geloof mag' slaan aan don correspondent van ile Dailij News, 't bezit vtn den p.-ra voor de Russen veel van zijn bpteekeuis verloren, daar de pogingen der Turken oru zich in 't bezit er van te stellen niet geheel zonder vrucht zijn gebleven. Het gelukte hun toch hier en daar op punten in 't gebergte, die hooger zijn gelegen dan de pas, batterijën op te werpen, waarmede zij den weg naar Grabowa bestrijken, waarover de gemeenschap met 't hoofd, kwartier loopt. De Russen zullen-dus verplicht zijn, indien zij in Buigarijë de handen zoozeer vrij krijgen, dat zij aan een tocht over den Balkan naar Konstantinopel kunnen gaan denken, zich «erst meester te inakeu van die versterkte punten, zonder wier bezit een overtocht van 't gebergte door den Schipka—pas voor 't leger een onmoge lijkheid is. En als men nu bedenkt, dat de macht waarover Suleiman Pachs bij Kesanlik *t hevel voert, volgens de jongste berichten, tot 60000 man is geklommen, dan valt 't ligt in te zien dat hun niettegenstaande 't bezit van den eigenlijken pas, nog een heette strijd aldaar te wachteu staat. Op tleu linkervleugel, in de gevechten tusschen de troepen van den Kroonprins en die van Mr- hetned Ali, was 't voordeel, zelfs naar Russiesche ge'uigenis, aan de zijde der Turken. Vooral ten gevolge van 't gevecht bij Kazelewo, waardoor de Russen genoodzaakt werden hunne positiën op den rechteroever van de Zwarte Lom te ontruimen en zich op den linkeroever der rivier terugtetrekken, is hun toestand daar zeer dreigend geworden, aangezien Mehemed Ali thans niet meer dan 30 kilometers van Bjala, waar zich 't Russiesche hoofd kwartier bevindt, en 75 kilometers van S/stowa, de plaats der overtocht, verwijderd is. De positie der Russen is nu zoodanig dat een lange strook tusschen Donau en Balkan door hen bezet wordt, die nergers breeder is dan cirra 100 kilometers. De operatiën der laatste week hebben een ver rassend licht doen opgaan over de plannen van Mehemed Ali. Hield men 't, nog maar korten tijd geleden, voorzeker, dat zijn doel was zich benoor den den Balkan met de troepen van Osman Pscha te vereenigen, ten minste daartoe een poging te wagen, waardoor de Russen in den Schipka-pas van 't hoofdleger zouden worden afgescheiden, en werd men in die meening versterkt door de kleine gevechten bij en in den omtrek van Eski-Djuma geleverd,het blijkt nu, da» die gevechten slechts hebben moeten dienen om den Rassen, met be trekking tot zijn eigenlijken plan, 't spoor bijster te maken, 't geen hem ook al le goed gelukt is.

Schager Courant | 1877 | | pagina 1