ATTENTIE Gemengde berichten. MARKTBERIGTEN. Advertentie». C. VAN HAM. Gezonde keurige aardappelen NIEUWE ZOUTEYISCH BESSENSAP FIJNE AUGURKEN bij G WITK Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn. Verkrijgbaar vele soorten fijne BIEREN l>. KEESMAN. Berigt uit den kleine winkel G. KOSTER, Hcerestraat. N B. Engelsche 6traatbezems met koper draad getrokken 50 Cts. Niet zoodra was 't gevecht bij Kazelewo geleverd en hadden wij ons op de kaart georiënteerd, of de persoon van den in ongenade gevallen Abdul- Kerim Patha trad ons voor de geest en hoe hij in den aanvang van den oorlog bespot is geworden van wege zijn (belachelijk plan de Rassen zoover in Bulgarijë te laten voortdringen, dal 't hem mo gelijk werd door een snelle en behendige manoeuvre hunne verbinding met de Douau aftesnijden en daar. door hun leger een wirsen ondergang prijs te geven. Wie, die bedenkt wat 't zeggen wil, dat Osman Pacba zich te Plewna ia sterke stellingen bevindt en Mehemed Ali thans reeds te Kazelewo, beide respectievelijk niet meer d»n 75 a 80 kilometers van Sistowa, vindt dat plan van den grijzen veld heer thans nog zoo bespottelijk? Of is 't op zich zelf reeds bespottelijk dat iemand een grootach plan heeft Of was men buiten Turkije zoo goed op de hoogte van de Turksche legertoestanden dat men 't plan daarom belachelijk mocht vinden, om dat de middelen voor de uitvoering aan 't plan geheel onevenredig waren Heeft niet veelaer de groote Mes zich allerbelachelijkste gemaakt, door, met eene benijdenswaardig-brutale beslistheid be schouwingen over Tarksche toestanden te leveren die blijkens de uitkomst, kant noch wal raakten 't Plan van Abdul Kerim was, zooals thans blijkt verre van belachelijk.'t Had raison d'êtrein 't brein van den veldheer, die rekening kon houden met zooveel waarvan zij, die hem bespotten, geen tittel of sjota afwisten. VVie zal zeggen of niet een van de belangrijkste factoren waarmede bij rekende de Russiescbe ijdelheid was, die hij in zijn hart be- lachte, maar waarop hij inlusschen voornamelijk zijn plannen bouwde? En die man moest afgezet worden omdat de Russen, door hunne ijdelheid tot 't uiterste gedreven, in den persoon van Generaal Gourko een stuk bedreven zoo zot-stout, dat 't in 't hoofd van een verstandig man onmogelijk kon op komen om met zoo iets te rekenen, 't Staat voor ons vast, dat Osman-Pacha en Mehemed Ali Pacha de lauweren inoogsten van een plan, door ben gedeeltelijk volvoerd, maar door Abdul Kerim op gezet en uitgewerkt. Wij hebben dit voorgaande ter neder geschreven ofschoon wij wisten, dat 't door de Russen, indien althans de laatste berichten bevestigd worden, zoo'n vaart niet zal loopen en 't groote gevaar:afsnijding van de Donau, welk gevaar in den beginne dreigde zoo goed als afgewend is Hunne vermeestering van Lovats op deD 2de dezer maand, welke plaats zij wisten te behouden, nietteges'aande de Tuiken daags daarop den aanval hernieuwden en de waarschijn lijke overwinning bij Plewna geven hun op den rechtervleugel de handen ruim en stellen hen in staat troepen af te zonderen om die op den lin kervleugel tegen Mehemed Ali te gebruiken. En als dan straks de versterkingen zijn aangekomen, waartan gemeld wordt, dat reeds een groot deel er van zich in Rumenië bevindt, ja de voorhoede reeda niet ver van Simnitza is aangekomen, dan mogen de Turken gerust gelooven dat de dagen van geluk voor hen voorbij zijn. Maar, zij dit zoo, dit heeft de laatste helft van Juli en de maand Augustus voor hen uitgewerkt, dat men eenparig zal getuigen: lie Turksche strijdmacht beeft 't oordeel van Europa beschaamd; hare dapperheid is boven allen twijfel verheven. Den 80 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. W. Slangen, hoofdonder wijzer alhier, als zoodanig in functie trad. Het is te hopen, dat de oud-leerlingen zijner school zoowel als zij, die nog heden aan zijne leiding zijn toevertroi wd, zullen bedenken, wat het zeggen wil, 25 jaar lang zijn beste krachten te wijden aan de dierbaarste belangen der jeugd, het onderwijs.* Jl. Woensdag morgeD zijn de nieuwe gebouwen der Rijkslandbouwscbool te Wageningeu door den architect-directeur, den heer Metzelaar, gekeurd en in orde bevonden. De plegtige opening zal Dingsdag a. s. plaats hebben. Met verontwaardiging is menigmaal in dag bladen melding gemaakt van dolzinnige, onverant woordelijke weddingschappen, wie achtereen de meeste glazen jenever kon arbinnenslaan.* In eender Parij- sche bladen vindt men nu bet verhaal van een concours tusscheD koffijdrinkers en drinksters. De eerste prijs was een damesrok en zes zilveien lepeltjes, aangeboden door een der bezoekers van het koffijhuis. Zij werd behaald met bet ledigen van 3] kop koffij; de tweede prijs, een zijden zakdoek, werd gewonDen met 30 koppen. Hierbij valt op te merken, dat deze prijzen niet aan dames, maar aan heereD ten deel viel. Alleen voor den derden prijs was het schoone geslacht gelukkiger. Een zeer jong meisje ging er meê heen, na 27 koppen sterke Mokka tchter elkander te hebben uitgedronken. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat men den dader van een moord ontdekt had, door dat zijn beeld, als het ware zijne photograpbie, in bet oog van den vermoorde zichtbaar was. Velen scheen dit bericht ongelooflijk. Toch geven latere onderzoekingen het recht iets dergelijks als mogelijk »an te nemen. Men heeft n.1. gevonden, dat in het gevoelige netvlies eene purpere «tof aanwezig is, door kühne uit Heidelbcrg, die dienaangaande proeven heeft g»nomen, rSehburpur" genoemd, welke stof door inwerking van het licht ontkleurt. Bij het levend orgauisme komt de kleur spoedig terug, zoodat wanneer het oog uitgeDomen en geopend wordt niets meer zichtbaar is. De proef, genomen met een ster vend beest [een konijn], gaf eene verrassende uit- komst. Nadat het nttvlies gedurende 24 uur in eene oplossing van aluin hart gemavkt was, vertoonde zich duidelijk het beeld van het venster, waar tegen over het dier gestorven was. Verdere proeven zullen ongetwijfeld over deze voorde kennis van het zien zeer belangrijke ontdekking meer licht verspreiden, Pat het echter onmogelijk zou zijn. dat men in het oog van een vermoorde het beeld van den moorde naar aïgeteekend zag, kan thans niet meer beweerd worden. Eene daad van weergalooze brutaliteit is te Montgardon (depart. Manche) bedreven. Twee wild. stroopers waren ter jacht gegaan. Een hunner een haas bespeurende, zeide tot zijn makker: „schiet er niet op, of ik dood u." De andeie geen acht slaande op dit verbod, gaf vuur en doodde den haas. Op hetzelfde oogenblik viel hij zelf als néér. gebliksemd. Zijn makker bad rakeling op hem zijn geweer afgesloten. De moordenaar heeft getracht zich zeiven recht te doen, doch is er enkel inge slaagd, zich het aangezicht vreeselijk te verminken, Hij is aangehouden en naar Coutances gebracht. Te Treseburg in den Harz had het volgende treurige voorval plaats op den weg tusscben dit dorp en de Rosztrap. Van een jaarmarkt terug- keerende, had een gezelschap van 7 personen, waaronder één kind, op de kisten van een vracht wagen plaats genomen. Langzaam bewoog zich het met twee paarden bespannen voertuig op den stijgenden weg voorwaarts. Plotseling schrikten de paarden op eene plaats, waar de weg digt langs een afgrond voert, voor eene kudde herten. De koetsier, die naast den wagen liep, zet de paarden i aandeze dringen daarentegen naar den anderen kant, de achterwielen raken van den grond, de wagen verliest zijn evenwicht en stort met passa giers, paarden en lading in de diepte neer. Na eenige oogenblikken heerschte eene doodsche stilte. Toen daarna, roet behulp van anderen en in het schijusel van lantaarns, een onderzoek was ingesteld, vond men dei» wagen met de paarden op een vooruitspringend punt in den afgrond. Eene vrouw lag onder de paarden, terwijl ook alle andere personen min of meer waren gek west. Twee hunner zijn reeds overleden. Gedurende eenigen tijd achten wij ons ver plicht, de aandacht der zieken te vestige i op de merkwaardige eigenschappen der teerkapsules van Guj-ot ingeval van verkoudheid, catharren, teering en andere aandoeningen van de brunches en Ion- gen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen namelijk; dat vele personen, die in onze pharmacie komen, om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten en het omschrijven met den uaan van pillen, globules ja zelfs pastillen. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd genees middel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot, wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren dat de handteekc- ning Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op eiken flacon moet bevinden verkrijgbaar bij W. A. Hazeu te Schagen en ver der in de meeste apotheken. Catalina Kurvink, Weduwe van Jobannes van der Klooster oud 66 jaren. Schagen 6 September Aangevoerd 12 Paarden f 80 a 190 Veulens f aOssen f a a 4 Stieren 12 0 a 140 19 Gelde-koeijen. magere f 160 a 210 20 idem vette f 240 a 280 15 Kalfkoeijen f 22P a 280 12 Vaarsen f ,90 a 150 Gras-Kalveren f a 6 Nuchtere-kal- veren f 12 a 20 Rammen f 400 Schapen f 18 a 34 Overhouders fa164 Lammeren f 18 a 23 6 Eokken en Geiten f 1 a 7 43 Varkens magere f 16 a 25 idem Vette f a 10 Biggen f8 a 12 10 Konijnen f0 10 a 0.75 40 Kippen f 40 a 1.50 Eenden f a 20 Duiven f 10 a 20 Ganzen f a Zwanen f a 250 kilog. Boter 1,20 a 1,3 3 60 kilog. Kaas f 0.35 a 0.50 3000 stuks Kip - Eijeren f 3.25 a 8.50. stuks Eend-Eijeren f 8 Sept. Aangevoerd 9 Paarden f 77 a 375 30 Koeien f 175 a 325 12 nuchtere Kalveren f 10 a 24 598 Schapen f 17 a 38 20 Lammeren 0,7 a 14 15 Geiten f 4 a 10 4 kleine Bokjes f 45 a 0,45 204 magere Varkens f 16 «28 167 Biggen f 8 a 12 Boter per kop f 90, a 100. Londen. Aangevoerd 3 Sop. 2800 Runderen 4.6|6. 8000 Schapen en Lammeren 5.6,.u 100 Kalveren 5.6- Varkens 3.6.4,10. De oorzaak der meeste ziekten is, zonder twijfe de verwaarloozing van verkoudheden; heeschbeid en hoesten, in het begin veronachtzaamd, hebben dikwijls de bedenkelijkste gevolgen, als: longont steking, teering enz. Het eenvoudigste en probaatste raiddel daartegen zijn de Stollwerk'sche Borst- Caramellen, welke in alle voorname winkels en de meeste apotheken te koop zijn. 3218 De ondergeteekende maakt aan zijne geachte begunstigers bekend, dat hij MAANDAG den 24 SEPTEMBER 1877 het varen naar de Vet- maRkt te Alkmaar staakt, en dat hij WOENSDAG 4 OC- TOBER, des middags ten 12 uur, begint af te varen, nsar de ZAAD- en KAASMARKT te Alkmaar. 3228 32Cts. de 5 kop. van af 10 Cts de 5 ons. HOLLANDSCHE VOLLE HARING 5 en 6 Cts. per stuk. 25 Cts. per flesch. 50 Cts. per flacon. 10 Cts. voor de ledige fl. terug, enz. 3227 LAGEZIJDE SCHAGEN. Ingeschreven van 4 tot en met 11 Sept. 1877. Geboren. 3 Septb. Jan en Antje zoon en dochter van Hendrik de Boer en Grietje Noë. - 4 Sept. Willem zoon van Jan Zon eu Ariaautje Leenderts Ondertrouwd. Geene Gehuwd. Geene Overleden. Geene Ingeschreven van 4-11 Sept 1877 Geboren 7 Sept. Cornelis, zoon van Cornelis de Graaf eu van Bartje Tames. 10 September. Trijntje dochter van Klaas Kuiper en van Antjezwaag. Ondertrouwd 7Sept. Simon Mostert, eerst gehuwd geweest met wijlen Maartje Smit en daarna met wijlen Neeltje Karst, wonende te Barsingerhorn en Antje Smit, jongedochter, wonende te Wieringen Gehuwd Geene Overleden 8 Sept. Pieter zoon van Jan Smit, en van Antje Bakker, oud 5 weken. 9 September Maartje, ongehuwde dochter Aldert Keezer en van Marijtje Aij, oud 20 jaren. 11 September. Prachtig helder DUBBEL GERSTE BIER i 13 cents per flesch, per halve flesch 7 Cents. H. H. kasteleins genieten gewoon rabat. Schagen, Noord A, 42. 3233 In voorraad: gladmangels, waschmachmes, petro leum lantaarns, groote stijfkoromen, kook machines, Blikken emmers, Fransche koffij molens, strijkijzers blaasbalgen, handwaschkoromen, petroleum kannen, Amerikaansche strijkijzers, doofpotten, koffijpotten, zaklantaarntjes, melkmaten, lengte maten, melk en pekel wegers, vogelkooijen, melkschotels, ijzeren voederbakken voor varkens, zaadwannen, ballast- schoppen, EDgelsche mestvorken, mesttrekkers, gra ven, Amerikaansche mollen klemmen, vele soorten van timmermans gereedschap, trekzagen, borstel werk, dwijlgoed, sponsen, enz- enz. 3212

Schager Courant | 1877 | | pagina 2