20 Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. 21stc Jaargang, Gemengde berichten. Ao 1S77. No. 1043. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. POLITIE- Nederland en tic oorlog. Dit bl«d verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Schager roarktberigtden volgenden avond verzondenaan hen die zulks verlangen. Drieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3._. Franco per post 8.60, Afzonderlijke nummers f 0.07 J ADVERTESTië* van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel meerder /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekbandslaren aangenomen. Naar volksheil zouder deugd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. Ter Secretarie van Schagen zijn in lichtingen te bekomen betrekkelijk vjjf melkschapen, met touwtjes om tien nek gemerkt: een met een hakkel en een met een gaatje in het linkeroor, se dert 14 dagen in deze gemeente ver blijvende. Terwijl bij den oorlog in bet zuidwesten van Europa tot nu de voordcelige kansen aan Turkije zijn gebleven zij het ook, dat naar de laatste berichten door de Bussen eenige voordeelen mochten behaald zijn blijft de publieke openie verdeeld in hare schatting van het recht der partijen op de. overwinning. Zeker ia het dat onder schoon schij nende grondeu vaak het onware als waarheid wordt aangenomen; dat het moeielijk valt te midden van vooroordeel, beding en verwarring een billijk oordeel te vestigen over recht of onrecht, zoodat een voorkeur voor Kus ofTurk niet dan na naauw keurig onderzoek mag worden toegelaten. Wij willen dus in het midden laten in hoever zij recht hebben, die op den voorgrond zetten (I edelmoedige bedoelingen van de Russische regecring en bet laten voorkomen als of de bescherming der onderdrukte christenen tegenover de misbandelingei der Turken het heilige doel van dezen oorlog is; wij laten de beweering dat de Turksche zaak die is der rechtvaardigheid, evenzeer voor hetgeen zij is, maar toch zijn wij van gevoelen dat het om een pasr deugdelijke gronden ons Nederlanders aangenaam moet zijn, zoo het voordeel in dezen oorlog blijft aan de zijde van Turkije en Rusland genoopt wordt tot het sluiten van eenen schande lijken vrede. Men versta ons dus wel niet over recht of onrecht spreken wij maar als Nederlander zou het ons aangenaam zijn, zoo de overwinning bleef aan den kant der Turken. Wij zoudeu dit in de eerste plaats wenschen omdat Rusland in dezen oorlog de aanvallende partij is geweest. Is het in het algemeen een bevredigend gevoel, zoo men den aanvaller hel slachtoffer ziet worden van zijne verstoring van den vrede, het is dit voornamelijk in een geval als het onze, daar toch hoogst onwaarschijnlijk, wanneer Nederland ooit in een oorlog gewikkeld moest worden, van ouze zijde de oorlogsverklaring zou plaats hebben. Ongetwijfeld zal de regel niet doorgaan, dat hij die den aanval begint het onderspit delft, want boe zedelijk dit ook wezen moge, het Godsoordeel is blind en de mensch, met verstand eu rede begaaft, behoorde zich niet onder het gezag van zalk een oordeel te stellen. Maar de voldoening van het zedelijk gevoel, waar het hem, die het zwaard trok door het zwaard ziet vergaar, is een machtig bondgenoot voor ieder die Wordt aangevallen en iedere nederlaag van den aanval ler, met welgevallen begroet, geeft een waarborg dat de aanval nooit roekeloos zal worden ondernomen en belooft vrede en rast aan ten staat als de ODze die niet oorlogzuchtig, eerst door aanval tot een verdedigenden oorlog zou worden genoodzaakt. Gelegen tusschen Frankrijk en Duilscblaiid duch ten enkelen voor ons land de gevaren dier nabuur- scbap. Voor zoo ver die bestaan in een aanval op onze nationaliteit kunnen wij moed en vertrouwen putten uit btt beloop van den oorlog tusschen Ros* land en Turkije, die tot nu aan den aangevallene tegen verwachting de overwinning liet. Tegen verwachting I En dit is voornamelijk de grond, waarop een Nederlander met voldoening het beloop der oorlogskansen kan gade slaan, z<-o deze. zich ten voordeele van de Turken blijven verklaren. Hoe we'nig schenen de oorlogvoerende partijen tegen elkander gewassen! Even geducht als Rusland scheen, even geminacht was Turkije als vjand. De grootste militaire mogendheid, wier grondgebied bijna half Europa beslaat, wier legers uit gcheele tolken beslaan, die een tijdperk van ontwikkeling met bewonderingswaardige kalmte doorstaat leger over een mschleloozen, uilgep#tten staat, zonder regeering, zonder geld, zonder vrienden. Dat groote staten door kleine zijn overwonnen en vooral dat overmacht niet in staat is om een volk te vernietigen heeft de geschiedenis reeds dikwerf geleerd. Ieder weet hoe de Griek de overstro#ning der Perzen heeft gekeerd ieder Nederlander weet hoe in den hangeu en langen strijd voor onze onafhankelijkheid het kleine volk heeft stand gehouden tegenover het groote. Toch mogen wij dsiikbanr zijn dat ook wij het beleven hoe overmacht zich het hoofd stoot. Want het is geen ongewoon bcweeren in ons vaderland, dat wij aangevallen fiiet bij machte zijn om ons te verdedigendat de uederlang en de oudergang niet kan uitblijven, wanneer de geoefende en talrijke legers van Duilschland of Frankrijk tegen onze grenzen optrekken. T)c leering die onze ge schiedenis geeft wordt niet merp' aangenomen. Wat in een tijd van nationale geboorte gebeurd is, wat een. eeuw later op nieuw gebeuren mocht, toen wij van alle zijden aangevallen toch den ondergnng ontkwamen; dat, wordt er gezegd, zal niet weder gebeuren in onze eeuw. De verhouding tusschen de groote mogendheden en Nederland is ten nadeele van Nederland geheel veranderd. Voor een zwak en uitgeput Frankrijk" is erue krachtige, oorlogzuchtige natie in de plaats gekomenvoor een verdeeld Duitschland, een krachtig aaneengesloten volk. En Nederland, steeds teerende op zijn ouden roem heeft het ontzag in Europa, in vroegere eeuwen zoo groot, geheel verloren. Wij wrillen tegen deze verheffing van onze naburen en deze miskenning van eigen kracht niets aanvoeren. Het r.ou te gemakkelijk zijn om aan te toonen, dat zoowel in het eene als in het andere groote overdrijving heerecht. Maar wij hebben dit thans niet noodig; wat wij voor onze oogeu zien gebeuren moet de oveituiging wekken dat ook thans nog eln ongelijke kans een kans blijft. Ook de Turk heeft zijn tijd van geestdrift gehad en weinig heeft het gescheeld of de Islam had het christendom verdrongen. Voor de poorteu van Wcenen eerst is het wassen der halve maan tegen gehouden en na een tijdperk van almacht i» een tijdperk gevolgd van onmacht en vernedering. Voor zulk eene lotswisseling heeft de geschiedenis ons bewaard. En wanneer wij, zoo veel sterker, zoo veel rijker, zoo veel meer Europisch, dan de Turk, die Turk met voordeel een even machtigen vijand zieu bi strijden, dan dunkt mij, blijft^ geen recht voor de tnoedelooze klachtis Nederland verdedig baar P Dit zijn, raar ons voorkomt, de twep lessen welke wij uit dezen noodlottige» oorlog trekken kunnen. De vrees voor een aanval op onze onafhankelijkheid behoeft ons niet te kwellen. Hij die aanvalt is ver oordeelt. Ook waar hij overwint vindt hij een on- verdelgbaren vijacd in het gekwetste rechtsgevoel. Onze betrekkelijke zwakheid verbiedt ons niet op de overwinning te hopenook in ouze dagen nog kan een klein volk een machtig vijand wederstaat). niets te wenschen ov< gebracht door deu rgeene stoornis oorlog in liefr Maandag zijn de zittingen der Staten-Gene- raai door Z. M. den Koning geopend met de j volgende rede wMijne Heeren! sliet verheugt mij, de vertegenwoordigers van het Nederlatidsche volk weder vergaderd te zien. s De algemeene deelneming in den rouw, die mij en mijn hois trof door het overlijden van Hare 1 Majesteit de Koningin, bewees opnieuw, hoe nauw mijne onderdanen met het Koninklijke huis zijn verbonden. i rMijne betrekkingen met de vreemde Mogend heden laten werd daarin oosten »De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherijen zijn voldoende de veestapel vereiseht nog vooizorg. De handel is over het algemeen de crisis, die sedert eenige jaren heerscht, nog niet te boven. Van het ten vorige jare geopende Noord- zeekanaal wordt een druk gebrnik gemaakt, ook de verbeterde haven te Ilarliugen en de krachtige voortzetting der werken aan den nieuwen Maas mond komen der scheepvaart ten goede. »De toestand der geldmiddelen mag bevredigend heetenverbeteringeu in het belastingwezen zullen aan uw oordcel worden onderworpen. »Ik waardeer de belaugste'ling in kunst en nij verheid, bij onderscheidene tentooonstellingen hier te lande gebleken, De zee— en landmacht kwijten zich voortdurend met toewijding van hare belangrijke plichten, ff De diensten door beide wapenen in het noorden van Sumatra bewezen, verdienen dank cn lof. Nu sedert maanden in groot— Mjeh geene militaire operatiën noodig zijn geweest, koester in de hoop d if na de onderwerping van nog enkele onderhoo- righeden, onze krijgsmacht aldaar aanmerkelijk zal ituunen worden verminderd. Voor Let overige is de toestand van Neder- landsch-Indië voldoende. Voorstellen betreffende den aanleg van werken, die tot vermeerdering der volks-welvaart op Java moeten leiden, zullen u bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der nrbeids krachten in Suriname komt weldra tot uwe kennis. irTer voldoening aan de Grondwet zal een nader voorstel worden ingediend lot verhooging van heC getal leden der Tweede Kamer. rik reken op uwe bereidwilligheid om nuttigo en noodige verbeteringen in verschillende deeleu der Wetgeving te helpen tot stand brengen. »Moge op ouze eendrachtige pogingen om 's land* welzijn te bevorderen, God's onmisbare zegen rusten. sik verklaar de vergadering der Stateu-Generaal te zijn geopend. In de vorige week hadden te Parijs twee kleermakers met hun eigenaardig wapen, de groote zware lakciiecharen, voor de deur der tapperij waarin hun twist ontslaan was, een tweegevecht gehouden. Een der strijders ontving achtereen van zijn legen- partij vier wonden, tengevolge waarvan hij ncder- stortte. De overwinnaar is in handen der justitie; de gewonde bevindt zich iu het gasthuis. Gelukkig schijnt zijn leven niet in gevaar. Zaturdag middag ten 1 uur had te Amersfoort een droevig ongeval plaats. Drie vischboeren uit Bunschoten en Harderwijk kwamen met hunne visch. karren als naar gewoonte iu dolle, woeste vaart doo; de stad rennen. Plotseling werd een akelige gil ge hoord. Een bejaarde dame, de wed. B„ die uiet zoo snel kon uitwijken, was door de achterste kar overreden Onmiddelijk werd zij in eene nabijzijnde woning gedragen, doch het mogt der medische hulp niet gelukken, haar iu het leven te houden. Zij overleed een paar uur later, zonder naar hare woning te kun nen vervoerd zijn. Te Vliasingen zou de inboedel worden verkocht van een persoon; die beweerde onvermogend Ie zijn om het verschuldigde in den hoofdelijken omslag te beialen. Nauwelijks was het eerste voorwerp op tafel gebracht, of het talrijk opgekomen gemeen drong op, zoodat de tafel ten onderste boven en de politie bijna onder den voet geraakte. De hulp der militaire macht werd ingeroepen en waarschijnlijk zouden ongeregeld heden hebben plaatsgegrepen indimde commissaris vau politie niet voor het eerste voorwerp, een boe. kenrekje f 40 had betaald, waardoor de belasting voldaan eu alle kosten gedekt waren. Een nauwkeurig onderzoek naar den aard der gevreesde aardappelziekte heeft de overtuiging ge-

Schager Courant | 1877 | | pagina 1