Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl Stand der gemeente Barsingerhorn Burgel. Stand der gemeente Haringcarspel Kolhorn, 23 September 1877. De NIEUWE ROTTERDAMMER COU RANT (3e editie) ligt in het Ziiper wa pen te lezen. 3296 <ht hij verledigen moet, waarvoor hij gaarne xijn bloed stortde Ros strijdt voor iets dat hem veel minder aan 't hart ligtiets dat men ook m?er een ide moet noemen: bevrijding *m onderdrukten dan dat 't als vaderland en godsdienst den gebeden inensch vervult. Van daar dat met den tegenspoed de seeitdrift terstond verdwijnt; want geestdriftig te blijven in den tegenspoed is wel mogelijk, maar bij 't gros der tnenschen niet als 't louter gtlut een idé. Ook begint de Russiesche soldaat te erkennen, dat hij -slecht wordt aangevoerd en wat een aan voerder is en vermag, hoezeer 't vertrouwen van den soldaat op zijn chef de halve overwinning is, dat leert ons de geschiedenis. Welk een geestdrift vermocht een Napoleon 1 te verwekken onder zijn soldaten! lloe ging als een electrieke schok door de gelederen, als hij voorbij reed I Hoe was een woord van hem genoeg om hen meer dan hunne kracht te doen inspannen! Maar ook 't omgekeerde is waar. Ontmoedigend is voor den soldaat de wetenschap, dat de leiding der zaken in slechte handen is. Want wat baat hem al zijn persoon lijken moed, d:e zonder bekwame leiding nutteloos te toon gespreid is. Het verwondert ons dan ook geenszins van den correspondent van Dailij News te hooren, dat men zien kon aau de houding waar. mede den 19 de storm aanval begonnen werd, dat het vuur der geestdrift was uitgedoofd. Waarlijk onder 't vele bedroevende dat van Ruslands tot stand te melden is, zeker wel 't-allerbedroevendste. Gemengde berichten. Jl. Dingsdag nacht hebben 18 getnaskerden de Big-Springstalion aan den Union-Pacific-spoor- weg, ten oosten van Cliejeune, overrompeld, den agent aldaar gedwongen het sein van ^gevaar* te vertoonen en de telegraafdraden doorgesneden. De expresse uit het westen hield dientengevolge stil, de wagens werden opengebroken en de reizigers van alles beroofd, waarop de roovers met een buit van 100,000 dollars zich uit de voeten maakten. Niemand was gekwetst en na eenig oponthoud vervolgde de trein zijnen weg. V oensdag zijn ge- j product is van de dennen, een zeer merkwaaidigen en 4 pet. vajj de mannelijke bevolking. De schalter- p'iicht vafifft aan in het 21e levensjaar en eindigt na het 34e. De opgeroepenen gaan na 10 jaar mili tairen, of schutterlijken dienst over in de reserve, welke alleen in tijden van onrlug.gev,r wor.lt op geroepen tot behoud der inwendige rust. De reiste klasse van opgero-penen is voor Ie oefeningen ver deeld in twee klassen: de meestgeoefenden worden jaarlijks gedurvnle20 uren opgeroepen, de overi gen gedurende 80 uren. Plaatsvervanging t» onder zekere voorwaarden geoorloofd. In het door de Regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de raililiewet wordt o. a. voorde steld het jaarlijksch te lichten contingent te brengen op 13.500 man, van welke 800 man te bestemmen voor de zee—militie, en de plaatsvervanging Ie be perken binnen den mili'ie—plichtigen leeftijd (21 25 jaren^ Bij het oniwerp is een nota gevoegd, wairvan de iuhoud alleen is bestemd voor de le den der Staten—Generaal, en waarin de Regeering haar plannen heeft ontwikkeld over de rol, wtlke de militie en de schutterij in tijden van oorlog en gevaar hebben te vervallen Verleden Zondag-voormiddag waren de Rijks ambtenaren van Daelen en Hubers nabij de Pruisische grenzen tusschrn de gehuchten Schandelo Leinin op surveillance, toen hen van de Pruisische zijde twee wildstroopers tegenkwamen. Toen deze de ambtenaren op circa 15 passen genaderd waren, loste een hunner tot tweemaal toe zijn geweer, en gaf bij het tweede schot de volle lading den ambtenaar van Daelen in de borst.Zwaar getroffen viel de ambtenaar ter aarde terwijl de stroopers on middelijk de grenzen overvluchteu De Maréchausseés van Venlo doen aanhoudende nasporingen om de plegers der misdaad op het spoor te komen, terwijl de lijder inmiddels in het St. Jo- sephsgasthuis te Venlo ter verpleging is gevoerd. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen is de longteering zeker de meest alge- gemeeue, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die oen harstachtig hij in de linkerhand hield. Toch was de man, bij rliz gevaarlijk avontuur zoo weinig bezeerd, da» hij met den trein van 9.18 (trein 9) zijne reis naar Lei den kon voortzetten. Ingeschreven van 18 tot en met 24 Septenber 1877 Geboren Geene Ondertrouwd Geene Gehuwd Geene Overleden: 18 Septb: Trijntje Dekker, oud 19 jaren 2 maanden, wonende te Zijpe dochter van Klaas Dekker en van Aafje Bakker beiden overleden. 6 Septb. te Helder Dieuwertje Waiboer wonende te Schaden dochter van Jacob Waiboer en van Maartja Doorn heiden overleden: - 21 Septb Maar'je Stins oud 8 maa iden dochter van Simon Sluis en van Aafje Hoekstra- 22 Septb Martha Maria Huibers oud 2 maanden dochter van Jan tiuibers en van Trijntje Zuid dam. Ingeschreven van 1824 SeptemLer 1877. Geboren 20 September M irijij dochter van Jan Schermer en van Maartjo Kok 23 dito Jan, zoon van Jacob de Boer en van Antje Haringhuizen. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Geene. Overleden 23 dito. Trijn'je Schekkerman weduwe van Luitje Bruin. wapende luiters het dertiental gai.n nazetten. De Spoorweg-Maatschappij heeft eene beloooing van 10,000 dollars uitgeloofd. In een paar onzer bladen wordt met ernst gesproken over het reeds sedert eenige weken loo- pende gerucht, als zou Z. M. ouze Koning zich weer in 't huwelijk willen begeven. Een slagersjongen heeft Dingsdagavond op den Dam te Amsterdam een dienaar van politie, zonder eenige aanleiding hoegenaamd, een slag met een scherpsnijdend voorwerp op den helm gegeven zoodat h< t hoofddeksel spleet en den agent ren ernstige schedelwond werd toegebracht. De dader is opgespoord en in staat van beschuldiging gesteld Broodnijd na kwitering van zaken is zeld zaam. Een tot 30jarige tuchthuisstraf veroordeeld te Albany (Vereenigde Staten) geeft ernogtansee: voorbeeld van. Hij werd gestraft wegens het ma ken van valsche papieren munt en biedt nu aau, het gouvernement den weg te wijzen om bankpa pier te vervaardigen, dat niet na te maken is. Hij geeft zijn middel zelfs aan de hand en voegt er bij dat hij dit niet doet om eenig persoonlijk voordeel te trekken of uit bijzondere genegenheid voor het gouvernement, maar opdat anderen, die zich op het vak toeleggen, dat hem zijne vrijheid gekost heeft, zich niet rijk zullen maken door gelukkiger toepassing derzelfde verboden kunst Te Berlijn in Dnitscbland is verleden week een geweldige drijfjagt gehouden op een os. Het was een schoon, groot en sterk gebouwd dier. Daar de slag om hem te dollen niet met voldoende kracht en juistheid toegebragt werd, rukte bij zich los en rende in dolle vaart de stad in. Hij stiet een paard, dat hem in den weg kwam, woedend de hoornen iu het lijf, zoodai het met opengescheur- den buik, doodelijk getroffen, nederstortte. Verder op wierp bij ren man en vervolgens nog twee kinderen ter aarde, doch zonder ze te verwonden. Alle po. gingen om hem te stuiten mislukten, deels door gebrek aaH den noodigen moed, waarvan zeker wel niemand een verwijt te maken was, deels omdat men in de onstelteuis de juiste middelen niet wist aan te wenden. En zco ging het al verder en ver der. Zelfs werd beprotfd hem neer te schieten, doch ook dit mislukte, eu bet knallen der schoten, eu edelen schrampen die hij ontving, maakten hem slechts nog doller. Eindelijk gelukte het om hem een groot paardendek over den kop te wer pen, en terwijl hij zich daarvan zocht te ontslaan, hem te overmeesteren en te dooden. De hoofdbeginselen van het ingediende wets ontwerp tot regeling van de sterkte en inrichting der schutterijen komen iu hoofdzaak neder op Lel navolgende: De rustende schutterij vervalt. Er zijn twee klas sen van oproeping; de eerste bestaat nit de onge- huwden en weduwnaars zonder kinderen, de tweede uit de gehuwden. De sterkfe der schutterij bedraagt gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan leering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules van Guijot zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor boven genoemde ziekten. Gewoonlijk ueemt men twee kap sules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte capsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guijot, op het etiquette letten. Verkrijgbaar bij W. A. Hazeu Ie Schagen en verder in de meeste apotheken. Een huzaar uit Haarlem kwam Woensdag avond te Amsterdam in gezelschap van twee jonge lieden met wie hij verder den avond doorbracht. Er werd nog al een enkel glaasje gedronken en daar het vroolijke drietal eindelijk geen geld meer had om in een tapperij de gemaakte vertering te betalen, liet een der twee jonge lieden zijn horloge tot pand achter. De huzaar kwam echter we dra terug en verzocht en verkreeg tegen betaling der schuld het horloge, hierbij voorgevende dat het van zijn broeder was. De politie kreeg kennis van de zuak en deed onderzoek naar den buzaar in zijn garnizoen. Toen de bewuste oplichter bespeurde wat er gaande was wilde hij uit viees voor straf zich van het leven berooveu met een pistool, dat echter met loskruid geladen was. Hij werd hierbij zoo vreezelijk gewond dat hij in de eerste dagen geen geluid kou voortbren gen. Onderscheidene passagiers; die hedenochtend aan het station Vogelenzang stonden te wachten op den trein, die van daar te 8. 3 uur naar Amsterdam vertrekt, zagen plotseling een oud man snellen n .ar den trein van 8 uur naar Rotterdam, die reeds in beweging was. Eer men in zijn opzet erg hebben kon, poogde bij, aau htt uiteind van een waggon, de loop plank te beklimmen, maar verloor het even wicht en tot aller schrik zag men hem tusschentwee waggons verdwijnen. Een paai toeschouwers en bet personeel van het station vlogen den weg op en riepen, dat men zoude stoppen. Eer deze teekenen werden begrepen was de trein reeds een eind weg en men verwachte natuurlijk slechts een verminkt lijk te vinden. Als door een wonder echter schijnt de man zich te hebben kunnen grijpen aan de koppel ketting en ofschoon hij aldus werd voortgesleurd en ten slotte half buiten kennis geraakt, waren oppervlak kig slechts lichte kneuzingeu te bespeuren. Maar het is bijna onbegrijpelijk hoe zulk een allerge vaarlijkste poging zoo buitengc-woou goed afliep. Bij onderzoek bleek, dat de man, van Haarlem komende, zonder de conducteurs of den stationchef van zijn voornemen te verwittigen, uit den trein was gestapt, om ten pakje af te geven aan een persoon die hem daar zou wachten, maar te vtrgeefs door hem werd gezocht. Daardoor waren de portieren reeds gesloteu en de conducteursin den bagagewagen, voordat hij terug kwam. Zijne pogtug, om den trein i t/j grijpen werd nog belemmerd door het pakje, dat Ingeschreven van 3 tot 25 September 1877. Geboren 5 September Trijntje, dochter van Si mon Stam en Antje Rakker. 12 dito Reijer zoon van Cornelis Schermer en Geertje Wever. Ondertrouwd 13 September Jan Witsmeer en Pietertje Hittema. Gehuwd Geene. Overleden 6 September Cornelis, zoon van Klaas Kistemaker en Maartje Dekler oud 4 maanden. 13 dito Johan Sich, van beroep Machine—Smid oud 37 jaren wonende te Amsterdam. 22 dito Mar- garetha, dochter van Theodorus Nolten, en Maartje Komen oud 12 weken. MARXTBERIGTEN. Schagen 20 September Aangevoerd 15 Paarden f 50 a 350 20 Veulens f 100 a 140 Ossen f a 6 Stieren 90 a 160 40 Gelde-koeijen. magere f 140 a 120 20 idem vette f 220 a 280 15 Kalflcoeijen f 220 a 270 15 Vaarsen f 90 a 110 Gras-Kalveren f aNuchtere-kal veren f a 5 Kammen f 4U a 100 300 Schapen f 22 a 85 Overhouders fa110 Lammeren f 16 a 25 lokken en Geiten f a 36 Varkeii9 magere f 16 a 22 idem Vette f a 30 Biggen f 8 a 12 30 Konijnen f 10.0 a 0.60 100 Kippen f 30 a 1.75 40 Eenden f 10 a 75 10 Duiven f 10 a 25 Ganzen f a Zwanen f - a 200 kilog. Boter 1,46 a 1,60 55 kilog. Kaas f 0.35 a 0.50 2000 stuks Kip— Eijeren f 3.50 a 3.75. stuks Eend-Eijeren f 22 Sept. Aangevoerd 11 Paarden f 62 a 375 17 Koeien f 170 a 205 19 nuchtere Kalveren f 12 a 20 509 Schapen f 17 a 55 Lammeren a 15 Geiten f 4 a 10 kleine Bokjes f a 0,221 inagere Varkens f 10 a Ig 289 Biggeuf 6 a 13 Boter per kop f 92 a 100. Londen. Aangevoerd 10 Scp. 2800 Runderen 4.6|6. 8000 Schapen en Lammeren 100 Kalveren 5.6 Varkens 8.6.4,10. 5.6,.n AcJ vcrtentfcn. Heden overleed na eene kortstondige, doch hevige ziekte, mijn geliefde echtgenoot JACOB AQUILA, in den ouderdom van ruim 30 aren, na eene echtvereeniging van slechts drie en een balf jaar, zij die den overledene van nabij gekend hebben, zullen beseffen wat ik en mijne twee jeug dige kinderen in hem verliezen. W. A. BLAAUBOER 3299 Wed. Jb. Aqüila. ALKMAAR, 23 September 1877. Strekkende deze tot nisgeving. eenige en algemeene ken- *3* Heden overleed na een pijnlijk lijden van eenige weken zacht en kalm, onze dierbare moeder en behuwd-moeder T. SCHEKKERMAN, wed. L. BRUIJN, in den ouderdom van bijna 67 jaren. Uit aller naam, 3300 G. L. BRl'IJN. X n ni 1 September. O. KKbSMAX.

Schager Courant | 1877 | | pagina 2