18 OGTÖBHE, Algemeen Nieuws-, Advertentie- Landbouwblad. Ao 1877. 21ste Jaargang, No. 1047, Bekendmakingen. een vet schaap, gemerkt met een groene stip op de schoft en een teerstip op den kop. Eene nieuwe Engelsche straatbezem. Ru rjyemeester cn Wethouders van Schaden Gelet op de schriftelijke vej klaring1 des plaatselijken geneesheers aldaar, dal van de gebruikelijke middelen, ter versiering van k ek, liet zoogenaamde filakgoud voor do gezondheid scliade- yke beslanddeclen bevat. Gezien art. 112 van het politic-re glement dezer gemeente; Brengen ter aigemeene kennis, dat, I van af heden, in de gemeente is ver bodenden openbaren verkoop, het ooaen, uen opennaren vei tvuup u»i uitstallen en uitventen van koek ent, P0?0'8"1®'1 w'"t Gambetta het verre van hem. andere lekkernijen beplakt met het ver gulsel boven bedoeld Herinneren ten slotte belangheb benden, dat overtreding ten deze strafbaar is, niet eene boete van één tot vijf gulden, en de toepassing der straf met zich brengt, het voor verder misbruik ongeschikt maken, of vernie tigen der voorwerpen welke daartoe liebbcu aanleiding gegeven. Schagen 9 October 1877 Do verkiezingen in Frankrijk. Do oorlog. SCHAGE Dit blad verschijnt op Woensdagavond; doch wordt met een bijvoegsel bevattende het jongste Sehager marktberigtden volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster Abonnementen op dit blad worden door alle Piujs per jaar 3.F.anco per post 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.07} Advkktknriës van een tot vijf regels f 0,75; iedere regel ineenier /'0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan een rota te biêu. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. POLITIE. VERMIST Zij, die betrekkelijk dit schaap inlichtingen kun nen verschaffen, worden verzocht zich te vervoegen ter secretarie van Schagen. GEVONDEN: De eigenaar kan zich ter terugbckoming ver voegen ter secretarie van Schagen. Doch hoe zullen de verkiezingen uitvallen? Wij October voor Mac Mahon uitspr.ak doet, ofschoon hebben den uitslag onzeker genoemd, maar daar door reikten wij een eerpalm uit aan het Fransche volk en kenden het eene groote mate van staatkun- dige rijpheid toe. Want waar ter wereld %ordl ooi het aigemeene stemrecht uitgeoefend, zonder dat het den dienstwilligen dienaar bleek van hein die het inriep Wat is het algemeen stemrecht anders dan de heerschappij van de slecht gezinde», althans van de onbevoegden Wie een oogenbltk nadenkt over de geweldige macht in de handen van elke regeering gegeven, zal in de groote meerderheid der kiezers bij de uitoefening van een algemeen stemrecht niet anders kunnen erkennen dan werktuigen van het bewind. Het leger op de hand van den president, waarachter wellicht de soldaat het uitzicht op een roemrijken veldtocht droomt de geestelijkheid het huisgezin bewerkende in den naam van God en godsdienstde admini stratie in elk harer takken bevelende, met de beurs en betrekkingen in de hand wie kan twijfelen aan deti uitslag En toch niettegen staande dit alles, zou het kunnen gebeuren, dat op 16 October de meerderheid zich tegen het gon vernement verklaarde. Het bestuur van Mac Mahon, tijdelijk uit zijn aard, is niet gegrond in de harten des volks. Door een kamer-intrige tot het bestuur geroepen, is hij vreemd aan de meesteu der kiezers die niet hunne zaak maar de zijne bedreigd achten 1 i I Het gouvernemeut heeft de nederlaag, de tegen partij de overwinning billijk verdiend. Ongehoord Burgemeester en M ethouders voornoemd. G. J. MULLER De Secretaris. DENIJS. Wanneer dit blad in de hand onzer lezers komt, zal de stemming in Frankrijk hebben plaats gehad, sints zoo lang in spanning verwacht. On zeker als de uitslag ons voorkomt, zijn wij niet zonder vrees, dat hoe de uitkomst ook zij, de terugkeer uit den Staat van afwachting niet zonder gevaar zal zijn. Ieder der beide partijen zal zich met de overwinning hebben gevleid, zoo wel de nederlaag als de overwinning zal moeijelijk te dragen zijn. De regeerings partij, die gedurende de laatste maanden zulke blijkbare bewijzen heeft ge geven van gemis aan tact men denke slecht» aan de vervolgingen tegen Gan betta en aan hare houding bij de begrafenis vsn Tbiers zal, zoo zij overwinnaar wordt het ergste te vreezen geven. De republikeinen, als instictmatig aaneengesloten, door den druk der noodzakelijkheid bijeengehouden, zullen bunne bewonderitigswaardige gelijkmoedig heid op eene zware proef zien gesteld, zoodra zij van vervolgden eu onderdrukten, tot meesters ver heven «orden. Afgescheiden van de gevaren die de overwinnende partij iu eigen boezem dreigen, blijft de vraag boe zal de geslagene partij hare nederlaag dragen. Is het te verwachten dat zoo Mac Mahon in het ongelijk gesteld wordt deze zonder verzet zijn plaats zal ruimen, of zoo Gambetta de nederlaag lijdt, dat dezelfde heldenmoed, die zijne partij bijbleef, zoo lang er hoop was, haar zal blijven tooien als overwoaneliug Vragen genoeg voor de naaste toe komst bewaard zijn zelfs in de fransche geschiedenis de willekeu rige handelingen van het gezag. De vrijheid van drukpers opgeheven; het regt tot vergadering be- n oeijelijkt, een stelsel van spionneering ingevoerd, waarbij Touché overtroffen wordt. En onver gelijkelijk daarentegen de houding der tegen partij' Dat is niet het fransche volk, gewoon aan zijne eerste opwellingen lucht te geven, onvatbaar voor tucht, begeerig naar journées, hetwelk met waardige zellVheerschiog den wettelijken kamp aan vasrdt voor ziju vrijheden en zijn recht op zelfbestaan; dat zich laat plagen en tergen, zonder verzet, rustig afwachtende den dag, waarop het geroepen zal worden tot wettige uitspraak. Te recht sprak ern Eugelsch minister ter dezer dagen, opgetogen door het veiheffrr.de schouwspel hetwelk de fransche republikeinen aan de verbaasde wereld bieden, van de altijd bewonderenswaardige fransche natie. Doch, belaas met dat tijdperk van wachten zal zij hare zaak nog niet hebben gewonnen. Zij zal rekening moeten houden met bet aigemeene stem recht. Naar onze overtuiging is het aigemeene stem recht in onze Europesche toestanden met onze sterk centrale invloeden, op staatkundige vraagstuk keu toegepast, de grootste vijand voor beschaving, ontwikkeling en vrijheid. Het is de gewillige dienaar van elk, die bet gebruikt en het zegt ja of neen, naar de bevelen die het ontvangt. Kan het ook anders Is in staatkundige vraagstukken iets wal wij van de andere zijde inet blijdschap zullen er kennen onze verwachting overtro en te zien, wanneer wij deze maal eene volksstemming zullen zien dienst baar gemaakt aan de zaak van recht en vrijheid en aan de belangen van een groot volk. Het gaat met de krijgsverrichtingen in 't Oosten den slakkegang. Het gure, ruwe herfstweder belet de operatiën en doet alles blijven in den toestand waarin 't zich voor een week bevond. Wel achijiit 't dit de Russen langzaam vorderen met hunne belegeringswerken voor Plewna, maar indien 'l thans werkelijk 't plan is geworden Plewnv door uithon gering tot de overgave te dwingen - gelijk voor eeuigen tijd werd bericht en dezer dagen herhaald dan vreezen wij, dat die overgave nog lang op zich zal laten wachten, ondanks al de langzame vor deringen die men maakt. De Turken toch zijn goed van proviand voorzien en beginnen zij gebiek te krijgen, dan doen zij 't benoodigde eenvoudig aan voeren. Zij voelen zich in Plewna t'huis als een bemiddeld man in een groote plaats en behoeven zich evenmin als deze, eer.ige ontbering te ge troosten. Sofia is hun stapelplaats en Cbefbet Paella hun proviand-meesler, die hen met 't meest mo gelijke gemak van al 't noodzakelijke voorziet, alsof er geen Russen in Bulgarije waren. Couvooi op convooi wordt binnen Plewna gebracht, terwijl de Russen inmiddels bezig zijn Plewna door uithongering tot de overgave te noodzaken Hadde Parijs in 1870171 in een dergelijke conditie verkeerd, de Duitschers zouden ten 7den male hun gezellig Kerstfee-t voor zijn muren hebben moeten vieren. Hoe men zich, op deze wijze handelende, iu 't Russiesche hoofdkwartier nog vleien durft met 't bezit van Plewna voor 't eigenlijk winter— saizoen, verklaren wij oprechtrliik niet te begrijpen. Immers eer. plaats te willen uithongeren zonder de verbindingen aftesnijden, is een vraagstuk, dat waarlijk niet dagelijks ter oplossing wordt aange boden. 't Algemeen, met de plannen van 't Rus— siesche hoofdkwartier zoowel als met 't plan tot approviandeering van Plewna van Chefhet-Pacha bekend, meende in zijn onnoozelheid, dat men nu eerstdaags een belangrijk gevecht zuid-westelijk van Plewna zou kunnen Ie gemoel zien. De Ru«seu, zoo dacht men, zouden tout prix die poging trachten te verijdelen. Maar 't kortzichtige alge meen rekende buitm de onbegrijpelijke wijsheid van 't Kussiesche hoofdkwartier. Chefbet Pacha tuurde zich blind of 't hem gelukken mocht één enkelen kozak te zien, maar zij waren er niet en zonder een schot te lossen kwam hij binnen Plewna. Naar luidt der berichten van den correspondent van Dailij News moet er vooral in 't leger van den Kroonprins onbeschrijflijk veel geleden worden. Eeo storm, die een week aanhield en die vergezeld ging van ern hrvigen kouden regen, teisterde de troepen tot hel volksgemoed kan spreken? Wat wc-et het J op een verschrikkelijke w ze en de Kroonprins zou volk van de oorzaak der oneenigheid tusschen dedan ook als zijn gevoelen te kennen hebben ge- Kamer en Mac Mahon en wie kan er twijfelen aan geven, dat, zonder t bfzit va.i Rustschuk, 't voor de autenthiciteit en de naiviteit van de vraag van zijn leger onmogelijk zoo zijn iu Hulgirijë te over- den franschen kiezer, toen in de dagen van de winteren. Dat operatiën hij zulk ern wrèrs gesteld fransche omwenteling gestemd werd of h<t vetoheid hier ten eenen male onmogelijk waren, laat aan den koning zou gelaten worden. Is het Moi-'zich begrijpen, toch schijnen de Russen hunne voor. sieur of Madame Veto? [posten nog iets meer naar voren te hebben gescho. Verre van ons dat wij als een Servius Tu'lius ven, maar een gevecht met de armee van Schumla door kunstmatige stemverdeehng den invloed des onder den nieuwen opperbevelhebber, behalve een volks zouden willen wegnemen en verplaatsen door j onbeduidend treffen bij Pijrgos, heeft nog niet een overwicht van de hoogere standen, maar wij plaats gebad. Pat er onder dergelijke omstandig— willen ook niet door een algemeen stemrecht orde lieden zeer vele zieken zijn en 't getal sterfgevallen en wet stellen onder de uitspraak van onkunde en dagelijks verbazend groot is, hoe kan 't anders omkooping. Eene der vaak aangehaalde woorden Toch kunnen wij geen geloof slaan aan de cijfers, van Schiller, de meerderheid van stemmen verte- die worden opgegeven; want indien deze opgave genwoordigt den onzin, is naar onze ovrrtnigiug werkelijk waarheid behelsden, zonde de toestand volkomen waarheid, waar het algemeen stemrecht niet alleen ontzettend zijn, maar de sterkte van 't op zuiver politieke viaagstukken wordt toegepast, leger van den Kroonprins zoozeer zijn afgenomen, Daarom zal het ons niet verbazen, zoo do 167 dat geen vers»andig opperbevelhebber't wagen zou

Schager Courant | 1877 | | pagina 1