Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. m MGMBEJL nationale militie. Ao 1877 21ste Jaargang. No. 105G. Bekendmakingen. DENIJS. De val van Plewna. De Oorlog, CIIAG Dit blad verschijnt op Woensdagavond j doch wordt met een bijvoegselbevattende bet jongste Schager marktberigt den volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uilgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Paus per jvar f 3.Prauco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.07J. ADVKETENTiëN van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote lelters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen Is arbeid aan eeu rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Bij deze Courant behoort eon bijvoegsel- POLITIE. Ter Secretarie van Schagen zijn inlichtingen te bekomen betrekkelijk een op de M rkt van 13 Dec. II. te Schagen achtergebleven RAM voorzien van een blaauw merk, terwijl aldaar zoo mogelijk opgaven worden verzocht omtrent een op drnzelfden datum op de Markt vermist vet SCHAAP gemerkt uiet een blaauwe stip op deD kop. Oproeping tot de inschrijving voor het jaar 1078, volgens de Wet van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72). Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen Gelet hebbende op het bepaalde bij artikel 19 der Wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), herinneren bij deze de belanghebbende ingezetenon, aan hunne verpligting, tot het doen van aangifte voor de dienst bij de Na tionale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der wet, luidende: Art. 15 Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari) van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. llij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Julij 1850 [Staatsblad uo. 4-4]. 2o. Hij, die gteue ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Jannarij van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield. 3. Hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten, was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblyf houdt. Voor ingezetenen wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot eeuen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krjjgsdienst is c nderworpen, of waar ten aanaien der dienstplig- tighcid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art 20. H|j die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is vcr- dicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven >ij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waarde inschrjj ving, volgens art. 16, moet geschieden. Art 16. He inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd w out •Jo. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeent waar hij woont 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens vi in de gemeente waar hij woont behourend plan eu ter inzage Dat de resolutie en het daarbij in de Staatscourant zijn geplaatst berusten ter plaatselijke Secretarie. Schaden 14 December 1877. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris, De Rurgemeester vau Schagen; Brengt ter kennis van de ingezetenen dat het aanbieden van en bet rondgaan met zoogenaamde v Nieuwjiarswenschen hetzij gedrukt, hetzij geschre ven, langs de huizen, niet zal worden toegelaten, lsinede dat Je verschillende armbesturen eene in zameling van vrijwillige giften langs de huizen zullen houden ten einde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars, eene buitengewone bedeeling van levens middelen aan de minvermogenden te kunnen doen. Schagen, 18 December 1877. De Burgemeester voornoemd G. J. MULLER. Eindelijk is dan de geïmproviseerde vesting, wier bezetting gedurende meer dan 5 maanden het voortrukken der Russische legers belette, voor dc overmacht gevallen. Kenners verzekeren ons dat de inrichting dier open plaats tot vesting, hare verdediging en zelfs haar val getuigt van den moed en het krijgstalen! der Turksche bevelhebbers en -oldaten. Plewna is niet genomen bij storm het heeft niet gecapituleerd het uiet den hongerdood hedreigd leger heeft met de wapenB in de hand zich een weg trachten te bauen door den ring der Russische troepen en is na wederzijds heftigen strijd geslagen. Wij, hoewel geen kenners, kunnen gemakkelijk toegeven dat het bezit van Plewna voor beide partijen eene belangrijke zaak moet geweest zijn, wanneer wij de ontzaggelijke offers nagaan, die overwinners veil hadden. Men wil dat de verdediging van Plewna Turkeij's nationaliteit heeft gered, hoedanig ook Voldoe- hun leven looning, die ongelukkig wat ver is geJreveu, hoe eerder hoe beter, te staken, om de zware verantwi ordelijkheid waaronder men zich geplaatst heeft niet Ie vergrooten. Er wordt gezegd dat Turkije een aanbod tot herstel van den vrede heeft gedaan en dat Engeland zal beproeven tusschen beiden te komen. Wordt zoodanige vrede gesloten, dan zal die den oorlog zonder eenig gevolg laten. Dit evenwel zou nog de gunstigste uitslag zijn. Want het is uit het beloop van den oorlog inet vrij groote zekerheid op te maken dat, wanneer de strijd tot het uiterste wordt voortgezet, Ru*land niet gemakkelijk de overwinning zal behalen an zelfs den ondergang van Turkeije alleen met eigen ond-rgang kan koopen. Zullen bovendien, bij voort zetting van den strijd derden zich niet mengen in den oorlog; zullen de belangen van andere stalen zich ntef luide doen hooren of voor Rusland of voor Tuikije en een algemeenen oorlog doen ontbranden? Aan dit schrikbeeld van een algemee nen oorlog doen outhonden Aan dit schrikbeeld van een algemeenen oorlog gelooft men weinig meer. Maar vindt men veel waarborg in den invloed, dien bet verstand heeft op het beleid der zaken De oorlog is en blijft toch i-en onverklaarbaar verschijnsel. Welk redelijk belang is niet te krijgen zonder oorlog en daarentegen hoe inorijelijk moet het zijn om door oorlog een doel dat men zich stelt, te bereiken Daar staan plotseling twee vol ken gewapend tegen over elkander daar vallen van weerszijden honderd duizend man en misschien, ja! wij zouden bijna zeggen, zeker is het outstaan van deu oorlog steeds te wijten aan den misslag of de begeerlijkheid van één persoon. Hoe is het mogelijk dat men aan één persoon zoo groolen in vloed toestaat Men heeft ons verzekerd dat de volksverlichting en de volksvrijheid den vrede zou bestendigen, een waan, zonder grond, elk jaar brengt een oorlog mede, die op nieuw bewijst dat krankzinnigen de wereld beheerschen. Zal ooit een betere tijd dagen? en overwonnenen daarvoor Enkelea hoPe" °P "^«congressen; anderen prtj- zeu coustitutien aan en zte 1 zelfs ons vreedzaam moeder of voogd heeft, of door vfr(jer de loop vau den oorlog zijn mag. oogd buiten a land» gevestigd 1 ning genoeg voor de dapperen, die met I 4o. Van den buiten 's land* wonenden zoon van een Nedei- i die eer hebben gekocht J^CSS'KSSS kt,«"V«*"!- gewoond heeft. delijken oorlog naderbij gekomen? Wij kunnen dit Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: lo. He in een vreeuid rijk achtergebleven soon van een inge- xeten, die geen Nederlander is. 2o. He in een vreemd rijk verblyf houdende ouderlooze roon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Art. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschre ven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tosschen den lsten en den 31sten Jannarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis is zijn vader, of, ia deze overleden, zyne moeder, of, zyn beiden overleden, zjjn voogd tot het doen van die aangifte verpligt. Bni gemeester en Wethouders voornoemd, brengen tevens ter kennisse van de belang i ebbendendat lot de inschrijving gele genheid zal bestaan van den lsten tot den Sisten Jannarij aan staande, ter secretarie dezer gemeente, dagelijks, uitgezonderd des "es middag üundags, van des voormiddag» 9 tot des middags ten 12 ure. Sehagen 18 December 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MILLEB, De Secretaris, DENI1S. Loterij t»n. Burgemeester eu Weihouders van Schagen; Gelet op de circulaire van den Heer Commissaris des Koniugs in dit gewest, vao deu 29 November 1877 No.75[lI 165 (Verz. no 46); Brengen ter algemeene kennis dat bij resolutie van Z. E. den Heer Minister 62 afdee- nog niet gelooven. Het is jammer dat de zoo hoog geroemde wijsheid van den Russischen kanselier Gortschakoff zoo weinig mededeelzaam is wat hare plannen en uitzichten betreft. Indien wij wisten wal haar toeleg was, zouden wij kunnen nagaan of dit doel thans bereikbaarder was geworden dan vroeger. Gold het enkel aan Turkije de wet te stellen, dan is, naar onze meening Rusland verder van het doel dsn vóór den oorlog. Immers, schoon Plewna nu ook gevallen zij en de krijgsktns zich zoo wel in Furopa als Azië gekeerd heeft legen Tuikije, de nederlagen aan Rusland toegebracht zijn nog niet vergeten en de wijze, waarop Turkije zich tot nu verdedigd heef', alleen, zonder bondgenooten, zonder middelen, tegen over den giooten kolossus van het noorden, heeft aller verwachting overtroffen. Voor overwinningen als Rusland lot nu behaalde behoefde het een jaar gelaten de dag niet bij hel woord te voegen. landje is plotseling in een oorlog gewikkeld gewordenwaarvan de oorzaak in het duister blijft rusten en die schatten aan geld en bloed reeds heeft gekost. Men zou haast wenschen dat de oorlog nog schrik keiijker gevolgen had, dan hij medebrengt om ware hel mogelijk hein voor goed te bannen. Doch hoe begeerlijk ook, die toekomst schijnt nog verre. Veel verwachten wij uiet van de uiederegeering der volken, of van den invloed van het gezond verstaudde menschheid schijnt in dit opzicht nog in den kindertijd; ons boezemt elke oorlog op nieuw de vrees iu voor een oorlog verschrikkelijker dan alle anderen, die volk tegen volk ophitsen zal, beschaving en welvaart zal ver. nietigen, het menschdom zal doen daten van peil, om bij volslagen uitputting den weg van ontwik keling andermaal op te gaan, maar dan genezen vau de mogelijkheid om deu onzin vau een oorlog te vatten. Wat grijpen in 't leven van de volkeren zoo goed als in 't leven van den enkelen meusch de dingen wonderlijk in elkaar. Bijna terzelfder tijd De bescherming der Christenen, het oorspronkelijk waarop de zondes geluks voor Turkije nog een- programma, kan mede uiet gerekend worden tot maal scheen op te gaan en menigeen de toestand nu veel gevorderd te zijn. Trouwens, waarschijnlijk l der Hussén in Bulgarije, ook met 't oog op het is er niemand die aan dit doel van den oorlog jaargetijde, alles behalve benijdenswaardig begon te gelooft. Wij kannen dus niet inzien dat zelfs thans de ziju doel van Financiëu van 13 November j. 1. no ling Registratie, krachtens de daartoe door den 1 oorlog Rusland ééne schrede nader 'ot Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 296 heeft gebracht, maar daaarom toch zou de vrede staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prij-twel kunnen «orden hersteld. Men had dau alleen zen ee twea premien, overeenkomstig het plan toe te geven dat die oorlog eene dwaasheid is daaraan gehucht. geweest, eene onbezonnenheid, eene militaire ver vinden, ontvangt de zaak vau Turkijë door het verlies van zijn dapper leger bij Plewna den genade slag. Want wat 't nu nog zal kunnen uitrichten, zal zeker van luttel betcekeuis zijn. Wij baddeu gelegenheid om in ons vorig No. bet bericht vau Plewua's val op te nemen, maar buonderheden ontbraken toen nog. Die zijn echter

Schager Courant | 1877 | | pagina 1