Gemengde Berichten. Gemeente Schagen. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen de bovengenoemde vestingen te observeeren en rukt 't met zijn hoofdleger op Adrianopel aan. In de nabijheid van die plaats schijnt 't eerste belangrijke treffen verwacht te moeten worden. Im mers naar lnid van verschillende berichten is aan Mehemed Ali insgelijks gelast geworden Sofia te verlaten en met zijne armee op eerstgenoemde atad terng te trekken. Zelfs wist men er bij te verhalen, dat Sofia door hem aan de «lammen prijs gegeven was, ieta wat zich later echier niet heeft bevestigd. Dat men 't terugtrekken van Me- heir.ed Ali veilig magaannemen, daartoe kan dienen de overweging, wat er iri die legermacht zon worden, indien 't den Russen eens gelukte den Scliipk.i-pas te vermeesteren. Door die vermeeste ring toch liep Mehemed Alis corps gevaar van de overige strijdkrarhen te worden afgesneden en 't foreeeren van den Sohipka-pas wordt zeer waar schijnlijk, nu generaal Radeizkij's macht door vei- sterkingen van 't Plewna leger aanzienlijk grooler geworden is. Zoo staan de zaken in 't begin van 1878; 't resultaat van den veldtocht van 't afgeloopen jaar. Moge 't oogenschijnlijk niet belangiijk zijn, als men gaat narekenen, dat nog geene der groote vestingen in Bulgarije in Russiesche handen is en dat Turkijë nog een aanzienlijk veldleger in ile vereenigde strijdkrachten van Suleiman en Mehemed Ali zijn vijand kan tegenoverstellen men vei- gete ook niet de gioote moeielijkheden in rekening te brengen, die Rusland had te overwinnen. Allei- eerst is 't terrein van den strijd op belangrijken afstand van 't Russiesche rijk verwijderd; welke groote bezwaren zijn niet verbonden aan een troe pen transport te land over zulk een aanzienlijk traject; voorts moest 't ern breede rivier overtrek ken, die een uitmuntende linie van defensie ople. verde en na die zwarigheid overwonnen te heb ben stond 't tegenover een tweede linie van verdediging, *t Balkan gebergte, die de eerste in geduchtheid nog overtreft. Welnu ook die zwarig heid kan als uit den weg geruimd beschouwd worden; Rumelië 1'gt voor Gourko's krijgsmacht open en rekent men daarbij nu de belangrijke voordeden in Azië behaald, dan moet men erKer. nen, dat de veldtocht van 77 voor de Russen u- sultaten heeft afgeworpen, die men voor ruim twee maanden niet zou hebben vermoed. Ook is 't een scheeve voorstellingj die velen zich van Turkijë vormen, als zij dit tijk vergelijken gaan met klei nere natiën en pararelleu trekken tusschen dit twee; Turkije is wat zijn uitgestrekth-id en bevol king aangaat een mogendheid, die nader aan de groote dan aan de kleine grenst; Turzijë werd altijd geacht een legermacht van 4 a 500000 man op de been te kunnen brengen en een natie die over zooveel troepen beschikken kan en in de positie van aangevallene verkeert, dus zich in zijn eigen land bevindt, van hulpmiddelen omringd is en slechts defensief behoeft te ageeren, zulk een te genpartij is geene waarmede te gekscheeren valt. Rusland kan dan ook niet gezegd worden zoo lut tel te hebben uitgevoerd, als velen 't wel willen doen voorkomen. Wat men 't verwijlen kan is, dat 't met de anderen in dezelfde fout is vervallen: 't heeft de krachten van zijn vijand aanvankelijk veel te ligt geteld; maar 't heeft daarvoor ook zwaar geboet en mag 't einde van den veldtocht buven verwachting voorspoedig heeten, 't heeft in de vervlogen maanden, uren van biltere teleur, stelling gehad. Het Concert en Bal, door dfn heer A. Knikker alhier op 26 December j.l. gegeven, ten behoeve van de achtergebleven betrekkingen van de omgekomen en geblesseerde manschappen der reddingsboot te Nieuwediep, heeft na aftrek der kosten opgebragt eene som van f25.welke gelden dadelijk aan de betrokken commissie zijn overgemaakt. Ware het weer beter geweest hoogst waarschijn lijk zou de opbrengst meer hebben bedragen, want de muziek liet niets te wenschen over. Twee bedienden in eene sociëteit te Amster dam vonden bij het aanvegen der sociëteitszaal een kostbaren diamant, van een waarde van f 500, en welken zij voor f 130 verkochten.Een der le den bad bem uit zijn ring verloren. De justitie heeft de vinders, twee broeders, reeds gearresteerd. «Lieve Angusfa, nwe verloving heeft my zeer verwonderd. Voor een paar dagen hebt ge mij nog gezegd, dat ge den notaris niet lijdtn mocht, en nu zijt ge zijne bruid. «Ja, lieve Darie, het spijt mij onuitsprekelijk, dat ik hem niet zeggen kan, dat ik hem niet kan uitstaan?» Het Gerechtshof te 'i Tlertogrnfcosch heeft in de vorige week uitspraak gedaan in de zaak van 't O. M. tegen de eeiw. heeien Sweeis en Moltu, die bij 't hof in hooger beroep waren gekomen van een vonnis der arr. regtbank te Roermond, waarbij de processie van de kapel in 't Zand, zoc- als ze telken jare op den 22 Ang. wordt gehou den, in strijd werd verklsard met de bestaande wetten en reglementen op 't houden van openbare godsdienst oefeningen. Ter zijde latende de beslissing, of bedoelde pro cessie zelve moet worden gerargschikt onder de geoorloofde, doch overwegende dat de afwijkingen, die zij heeft ondergaan, vallen onder de strafbepa lingen der wet, heeft het Gerechtshof het vonnis des eersten rechters bevestigd en de appellanten veroordeeld in de kosleu van 't hooger beroep. Een blinde liep op de straat, voortgetrokken door zijn geleider, een knaap. «Heb medelijden met een arme blinden man riep de blinde, en de knaap, die hem leidde, bij den arm trekkende, zeide bij tot hem: „Neem je pet af, 't is een heer.* En daarop begon hij weer Heb medelijden enz. W ij herinneren onzen lezers, dat, met in gang van 1 Jan. aanstaande, het in den loop van dit jaar tusschen Nederland en Duitsland gesloten telegraafsverdrag, waar bij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief, is aangenomen, in werking komt. De inzet der St. Agatha-goederen werd door een aantal personen uit verschillende deelen des lands bijgewoond. Vermoedelijk had men op koopjes gerekend, maar dat viel legen. Voor de prijzen die besteed werden, kan men overal weiland koopen. Vóór de veiling gaf de notaris kennis, dat hem den vorige dag van wege de Kruisheeren protest was bet eekend tegen den verkoop der goederen. Een huisvader te Groningen, wiens dertien kinderen alle successievelijk kinkhoest hebben ge had, wendde daartegen het volgende middel aan: twee drachmen duivelsdrek, en twee oneen siroop van lteemswortel. De duivelsdrek moet nauwkeurig in de goinslijui en de heeinswortel-siroop worden opgelost. Men geve aan kinderen van 8 d 4 jaar om (ie twee uur een eierlepeltje vol, telkens goed om loeren, aan jongere kinderen J en aan zeer jonge eierlf pehje. Dit mindel doet volstrekt geen nadeel en kan zelfs in het gevaarlijkste tijdstip der ziekte gebruikt worden. Het gevolg van deze geneeswijze was, dat de kinderen niet uieet hoesten dan bij eene gewone verkoudheid en in twee d drie weken hersteld waren. Een en ander wordt door hém in het algemeen belang in de Prov. Gron. Court. mededeeld. De sneltrein uit Rotterdam is Zaturdag voor middag ruiin IJ uur te laat te Breda aangekomen ten gevolge van het deraileeren van twee waggons uit dien trein, tusschen Barendrecht en Zijndrecht. Gelukkig hebben hierbij geene persoonlijke onge lukken plaats gehad. Op den spoorweg' tusschen Breda en Moerdijk heeft het volgende plaats gehad Twee jongelieden waren in eene coupé gezeteu, waarvan de deur niet goed gestoten bleek te zijn. In de volle vaart van den trein ging He deur open, en eeu der jongelieden, die daartegen leunde, viel er uit, doch kwain er gelukkig met dm schrik en eene kleine kwetsuur aan het hoofd en been af. Omtrent het Nederlandsche stoomschip Fries land, (op weg van Batavia naar Rotterdam), het welk reeds voor een paar weken te Rotterdam verwacht werd, was Vrijdag bij de reederij aldaar nog geen bericht. Meer en meer wordt dus bet huivertngswekkend vermoeden zekerheid, dat het vaartuig met man en muis is vergaan en dat er 87 menschen te gelijk in de zee hun graf hebben gevonden De opvarenden majoor van Sou en 3 kinderen luitenant van Batenburg; Schuj'lenburg; Steinmelz; La Gomt Dillie; Laroux en vrouw; Vrees van Na huïs, vrouw en 3 kinderen; Evans; Houcker: Tofïeld mejuffrouw Capell; 25 onderofficieren; 24 millilaire en 19 schepeliugeu. De rijke lading bestond uit 24,243 balen koffie, 1042 balen tabak, 560 balen peper, 1695 kisten thee, 66 kisten indigo, 59 kisten noten, 43 kisten foelie, 20 kisten gom Ben jamin, 20 kisten sigaren, 6934 blokken tin, 6061 bossen rotting. Bij de reederij kwam Vrijdag uit Londen bet volgende telegram: Lloijds agent te La Corunna (Noord-kust van Spanje) meldt, dat thee, tabak koffie en rottiug aan land spoelden, tot eene stoom boot beboetende, welke vermoedelijk bij kaap Cor- rubcdo bij Fioistere verloren ging." Don Carlos, die thans incognito in Italië reist, is beroofd geworden van de versierselen van het Gouden Vlies, die niet alleen van groote gel delijke waarde zijn, maar die ook geacht worden dezelfde te wezen, die voor Philips, hertog van Bourgondje, toen hij in 1439 de orde instelde ter gelegenheid van zijn derde huwelijk, Tervaardigd werden. Het is onzeker, of de diefstal gj "leegd is te Venrtie of te Milaan; maar don Carlos Kwam te Venetie lot de ontdekking van den diefstal. Rij het openen van den koffer, waarin hij de versier selen geborgen had, zag bij dat ze veru waren. Deze wreek waarschuwde de Londenscbep®" litie per Telegraaf die te Parijs, dat twee in E"* getands hoofdstad befaamde diefeggen, Mary Jsckson en Emma Aderrs, van plan waren een reisje n»1T die van Frankrijk te doen. Het signalement werd daarbij nasnwkeurig opgegeven, zoodat de agen'f" te Parijs, die ontniddelijk speciaal met deze Z»ak belast werden, de dames dadelijk herkenden, toe" zij dezer dagen aan het noorder spoorwegstation afstapten. Zij zochten geen hotel, maar begaven ziek dadelijk recht toe recht aan naar het omni* bus—station in de rue Saint Houoré, en vingUMf hsre werkzaamheden, zonder tijd te verliezen a«ir~ zeker om zich terstond te overtuigen, dat zij bare behendigheid niet opreis vtrloren hadden. De igen ten volgden op den voet, sloegen hare werkzaam heden gade, en arresteerden het tweetal binnen drie uur na hare aankomst te Parijs. Als eene zeldzaamheid deelt men mede dat bij den landbouwer W. Dahinen te Aalst K) Eindhoven, een varken is geslacht, dat zuiver aan den haak de zwaarte had van 597 halve kilo grammen. Het spek heeft eene dikte van 21 cen timeters. Docr den slachter, M. Van Zon, is het geslacht en gewogen. Iii plaats van den h j wanrin die dieren, gewoonlijk, na gedood te lijj, gezuiverd worden, is gebruikt eene groote schuurdeur omdat de bak bijna eene meter te kort was on het beest (e kunnen bevatten. Bij de oudste in^ woner dezer gemeente is hel niet bekend dat aldsr ooit zulk een zwaar varken is geslacht. jJH Jl. Dingsdag avond had in de zaal van di hier A. Heijn Sz. te Wieriiigerwaard eene soité plaats, ten voordeele der naai—en breischool. Het groot getal aanwezigen getuigde van belang stelling in liet bestaan dezer nuttige inrichting, dit, uit gaat van het departemeut Tot nut van 't alge-r meen aldaar. De heeren, op het programma voorkomende, allen leden van departement, hadden zich, even als de dames, vrijwillig aangeboden. De verschillende nummers werden met grooten i D bijval aangehoord, waaronder «Anna Bolein,* dra matisch iredicht van H. J. Schimmel, en 't Muist wat van katleu komt,* gedicht van A.J. de Buil, Q uitmuntten. Het is gebleken dat, als de leden van dat de- |l parlement zamenwerken, de krachten sterk genoeg (1 zijuoui een genot vollen avond te doen plaats hebben. J Bij een rechtszaak tegen een dievenbende, vroeg de rechter aan een der aangeklaagden, au waar hij den dievensleutel, dien mtn bij hem vond bekomen had. Qp gedempten toon gaf hij ten antwoord: s*t Is nog eeu aandenken van unjn va der zaliger.* Stand der bevolking op 31 December 1877 M. V. Bevolking up 31 Dec- 1876. 1479. 1578. M. V. In 1877 geboren 72 44 Van elders ingek. 146 168 218 212 1697 1790 M. V. In 1877 overleden 27 23 Naar elders vertr. 159 176 186 199 1511 1591 Bevolking op 31 December 187 7. 3102 De indeeling der bevolking naar de verschillende gezindheden was als volgt Nederd. Herv. 1929. Evoog. Lulherschen 18. Hersteld id. 1. Doopsgezinden 172. Remonstranten 4. Chr. afgescheiden 5. Roomsch Caihulieken 920. Oud Koomscheu 6. Nederd. Israël. 47. 3102. Ingeschreven van 25 tot en met 31 December 1877. GEBOREN 24 December. Meinderl Jnbannes, zoon van Pieter Jongejan en van Cathsrina Bakker. 27 Dec, Gerardus, zoon van Gerril de Jong en van Elisabeth Obdain. 28 Dec. Fraucisca, dochter van Dirk Kruit en van Aulouia Beuken kamp. ONDERTROUWD: 28 December. Dirk van der Vlies, j.m., arbeider, oud 24 jaren, wonende te Schagen en Trijntje Boender j.d., oud 24 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. 28 dito. Yolkert Krabman, j,m., arbeider, oud 26 jareu

Schager Courant | 1878 | | pagina 2