De Oorlog, Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. atand der gem. Barsingerhorn. Burgel. Stand der gemeente Haringcarspel Marktb^rio: tei 1 de koloniën, in den nitgestrekfen tin vsn het woord en worden das besteed, niet alleen ten behoeve aan het onderwijs der leerlingen tan de dag- en avondacholen, maar ook voor die der teeken— naai en breischolen. Hoewel dit menigeen opwekken zal tot de uitgave die zulk een goed doel steont, wensch ik deze aan kondiging en aanbeveling te besluiten met eene andere drangreden. Het jaarhoekje Erica is ook onder de jaarboekjes werkelijk eene bloem op de heide. Waar ia de tijd gebleven toen Aurora en Muzen.almanak en Holland, jaarlijks ons vergasten op keur van bijdragen in proza en poësie van de hand onzer beste dichters? Holland is verdwenen, Flora is gekomen en als een bloem des velds was haar kortstondig leven; alleen Aurora komt nog op maar het is een benevelde morgenstond. Onze dichters zijn niet meer of slapen en op enkele gunstige uitzonderingen na, niet zelden, o schande! in het Duitsch geschreven is de pracht der jaar boekjes in het bandje gelegen. Gunstig on derscheidt zich in dit opzicht Erica. Men vindt er in eene keurige en frissche novelle van Havcrsn.idt en eene aller aardigste allegorie van A. A. Deenik Hij veihaalt ons eene reisontmoeting, die hem in gezelschap bracht roet Thomas Mcrus, den schrijver van Utopie en den dichter Wieland, die de geschiedenis der Abderiten heeft gedicht. Een spoorweg concessie heet het stuk. De lijn Abdera- Utopia wil men aanleggen en ons Vaderland in men:g opzicht den naam van Abdera ont wassen maar toch ook dien naam nog niet geheel onwaardig verhinden aan Utopia, het land van belofte. In Abdera heet het tracht men in bijzaken verbeteringen aan te brengen en bas pelt men over dingen, die eerst later in aanmer king komen. Men is er even aan het twisten ge gaan, in hoever de godsdienst bij het onderwijs in de openbare volksschool eene staatsinstelling mag te pas worden gebracht. Ge weet, hoe zelfs onder verstandige volken over dogmatiek ge twist wordt, en dan kunt Gij u voorstellen, hoe heet de hoofden in Abdera daarover zijn. En toen er, even als vroeger Hippocrates, een uitstekend man aan die twistende Abderiten voorhield, er is eene godsdienst boven geloofsverdeeldheid verbeven en die is goed voor al uwe kinderen, en bare vor mende kracht mag op de school niet ontbreken, wtoen was bet of maar weinigen dat begrepen.» Ook in poësie bevat de almanak menige schoone bijdrage. Een lied der opstanding van J. E. Baner ontlokt bij de wisseling van den winter voor het voorjaar is een heerlijk lied. Het bonjour en adieu van D. F. van Heijst is een voor voor dracht zeer geschikt stukje. Bijdragen van Laurillard, van Hasebroek, van A. J. C. Kremer en onder scheiden andere dichters maken de verzameling tot een bouquet, die in hare liefelijkheid en zachtheid, de Erica niet in de schaduw stelt maar prachtig doet uitkomen. Een lief plaatje versiert den alma nak. De gewone opgaven, die zoodanig boekje bruikbaar maken, ontbieken niet en wij wenschen even sis de redactie in haar kort voorbericht, dat deze 14e jaargang ontvangen en gelezen moge worden met dezelfde belangstelling, als blijkbaar aan vorige jaargangen heeft mogen te beurt vallen. üp 25 Augustus 1878 viert de maatschappij haar 60-j»rig bestaan zij die dag voor velen de dag waarop zij tot haar toetreden! Nog een week van bange onzekerheid moest verloopen, alvorens Europa verblijd mocht worden met 't bericht, dat de wapenstilstand gesloten werd. Maar dat bericht is dan toch eindelijk gekomen en de lucht, die al donkerder en donkerder was geworden, begint te breken eti van achter sde zwarte wolken msssa vertoonen zich hier en daar strepen en vlekken van 't lieflijkst blauw. Vreemder toedracht van zaken heeft zich op politiek gebied in geen tijden voorgedaan. Terwijl men overal op de officieele mededeeling zit te wachten van 't sluiten van den wapenstilstand, waaraan niemand twijfelt, gaat dag op dag voor bij zonder dat die verwachting wordt vervuld; en middelerwijl gaat de overwinnaar voort zijn ver overingen uit te brieden en doet bij zijn leger scharen altijd verder het land des vijands binnen dringen. En dat terwijl die vijand verklaart on voorwaardelijk zich te onderwerpen en met zeer harde voorwaarden genoegen te willen nemen. Is 't wonder, dat een algemeene kreet van veront. waardiging oprijst over de lage, perfide handel wijze van Rusland, dat aldos handelt Dat men wraak roept over de grove belediging bat gevoel voorrecht en billijkheid aangedaan Dat zij, die in deïen oorlog van den aanvang Ruslands fe- genstandeis waren, nit zulk een handelwijze munt slaan en roet kennelijk zelfbehagen uitroepenZiet gij nu hoezeer wij recht hadden, die van 't eerste oogenblik af den kwasi-pbilanthroop niet hebben vertrouwd Vat is dat nu menschlievendheid of baatzuchteen riddelijke strijd voor de vertrapte onschuld of internationaal rooversbedeijf? Waarmee kan zulk een handelwijze nog vergoelijkt worden 't Voortdringen tot Adrianopel en de bezetting trn die stad moge te verdedigen zijn uit 't oog punt vin militaire vorm zoodat men zegt, die be zetting werd door de eer der Rossiesche armee geeischt voor 't geen verder is geschied, is geen verschooning te vinden. W-at kan men meer verlangen, dan dat de tegenstander om genade sroeekend aan ave voeten ligt en belooft zich aan alles wat hem wordt opgelegd te zullen onderwerpen? Inderdaad de schijn is ten deze zeer ten nadeele van Rusland, maar onmogelijk is 't niet, dat 't ook niets meer is dsn schijn. A tort et 4 'ravers voor Rusland partij te kiezen, zon, bij veel sijra- pathie voor Ruslands zaak, afkeuringswaardig en belachelijk zijn. Maar wij zien niet in na alles wat voorioopig bekend is geworden, dat Rusland de geuite verontwaardinging verdient. Zijn handelwijze kan zeer goed door de omstandigheden noodzake lijk zijn geweest. Al is 't niet mogelijk positief ten gunste van Rus'and Ie- oordeelen, er is toch 't een en andef dat stof tot radenken geeft. Turkijë heeft 't blijkt uit 't verslag -zan den correspondent van Dailij News bij 't legercorps van generaal Gourko al zeer spoedig van de gerochten over een wapenstilstand ten zijnen profijte partij willen trekken, bediende er zich op een listige wijze van en Saleiman Paclia dankt er de mogelijkheid tot ontsnappen aan voor een deel, zoo niet voor 't grootste gedeelte zijner aimee. Een der Russiesche generaals liet zich door die geruchten verschalken en kwam een dag te laat op 't vooraf bepaalde punt aan. Dit ten eerste. Maar er is meer. De ge ruchten over een wapenstilstsnd waren al lang loo pende, de Tnrksche eedelegeerden waren reeds op weg naar Kesanlik, als lord Beaconsfield tot opening van 't Parlement de. beruchte troonrede uitspreekt. Wat wettigde, bij zulk een stand van zaken, een dergelijke vijandige en gelijk Gladstone haar zeer juist kwalificeerde, onvoorzichtige, den Torken boop en moed gevende taal 't Bleek dan ook a zeer spoedig, dat 't zaad in goede aarde was ge. vallen. De telegraaf heeft nauwelijks den inhoud naar Konstanlinopel overgesiend of de Turksche ministers confereeren en vrsgen »oro opheldering* aan de Engelsche regeering. Zou dat Rusland ook iets Ie denken hebben gegeven. Lag er geen aan sporing in om 't beproefde spreekwoord niet te vergeten: «rversint eer ghi begint.// Handelt zoo een zieltogende, die om gerade smeekt Einde lijk om niet eens te spreken van de plotselinge intimiteit tusschen Weenen en Londen nauwlijks wordt 't bericht ontvangen: de Sultan heeft den Czar persoonlijk om een wapenstilstand verzocht, //o( een tweede volgt met de mededeeling, dat de wapenstilstand gesloten is. Zou *t al te gewaagd zijn hieruit op te maken, dat de bereidwilligheid der Tnrksche gedelegeerden of liever gezegd, de volmacht hun gegeven niet zoo absoluut was, als algemeen wordt voorgesteld Of ten minste dat er heel wat tegenstribbelen van hunne zijde tegen de gestelde voorwaarden was En dat eerst, toen de wateren al hooger en hooger stegen en zuster Anna den gehoopten redder maar volstrekt niet komen zag, in Konstantinopel 't besluit werd ge- noroen om te doen wat men niet laten kon Maar ook, al ware die laatste onderstelling minder juist, in 't eerste lag voor Rusland voldoenden grond om op zijn qui vive te zijn en zich ter elfder ure niet ie laten verschalken, 't Kon niet overgaan tot 't sluiten van een wapenstilstand, zoolang 't zich liet aanzien, dat die wapenstilstand een mid. del moest zijn tot kiachtsvemieuwing voor de on derliggende partij. En zelfs als 't duidelijk blijken mocht, dat Rusland dfgene geweest is, die draalde met de onderleekeirng der vredesprelimioairen dan ligt zijn verontschuldiging in de ongemotiveerde dreigende houding door Engeland aangenomen en 't geen van die houding 't directe gevolg is ge weest. Wij herhalen 'I, wij willen niet alles goed keuren wat door Rusland is eu wordt gedaan en meenen volstrekt niet dat Rnslands belangloosheid in dezen oorlog boven eiken redelijken twijfel ver. heven is, al verbloemen wij niet dat onze sijmpa- thie i3 aan Ruslands zij, maar in den oorlog"zelf in de treurige wending die de zaken thans nog dreigden te nemen, zij zijn te wijten aan de droe vige figuur die Engelands eerste minister maakt. Zelfs bij 't beste deel van Engelands burgera vindt die houding afkeuring. Zoo meenen wij, dat over de vreemde gebeurte nissen der laatste dagen met eenig recht mag ge oordeeld worden Er is voldoende reden tot 't beslui', dat de schijn tegen Rusland is. En mag men aannemen, dat de Russiesche hevelhebbers liever een andere richting hadden ingeslagen, dan 't sluiten van een wapenstilstand op een oogenblik dat t nog maar om een slag te doen was van laag en perfide te spreken, is een kwalificatie die op Ruslands handelwijze niet van toepassing :s. Met dat al de wapenstilstand is er zal zij tot vrede leiden. Wie durft gissingen wagen bij zoo onzekere gegevens. Maar dit mag veilig aan genomen worden, dat Turkijë niet zoo bereidvaardig zal bevonden worden, naeenigen tijd van verademing als op dit oogenblik. 't Zal er veel van afhangen ook, welke toon de Engelsche regeering aanslaat en of 't der Russiesche diplomatie gelukken zal 't Oostenrijkache kabinet op. hare hand te houden Oostenrjjk legt bij den verderen loop der onder, handelingen groot gewicht in de schaal. En de toon die door Engeland ter conferentie aangeslagen zal wordrn, zal weder afhankelijk zijn van 't par- lements besluit in zaken de krediet aanvrage dezer dagen te nemen. Werd die aanvrage verworpen [hetgeen niet wiarsehijnlijk is] dan zou 't tegen woordige kabinet, dat die aanvrage tot een kweslie van vertrouwen maakte, moeten aftreden en met 't optreden van een nieuw ministerie een veran derde richting in Engelands politiek worden ge volgd met betere kansen tot vrede. Ingeschreven van 29 Jan. 4 Februarij 1878. GEBOREN: 3 Februarij. Marijtje, dochter van Comelis Roggeveen en van Geertje de Heer. 3 dito. Jochem, zoon van Dirk Keesman en van Elisabeth Blaauboer. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene ONERLEDEN: 31 Januraii. Adrianus Knijper oud 5 jaren 9 maanden zoon van Hendrik Kuijper en van Wilhelinina Snaas. Ingeschreven van 30 Jan. tot 5 Feb. 1878. GEBOREN Geene. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. OVERLEDEN 1 Februarij. Pieter Schaap echt genoot van Neeltje Liefhebber oud 61 jaar te Kolhorn. Ingeschreven van 7 Januarij tot 4 Februarij 1878 GEBOREN 8 Jannarij Comelis, zoon van Jnh»n- nes Bartholemeus Boekei en Elizaheth Groot. 9 dito. Neeltje, dochter van Jan Beek, en Grietje Stap. 10 djto. Louwrens, zoon van Klaas Spaans en Johanna tan_ Duin. 14 dito. Maartje, dochter van Pieter Brugman en Trijntje Melger Swervtr. 2t dito. Neeltje, dochter van Klaas Schouten en Maartje Twisker. -20 dito. Catharina, dochter van Pieter Roerdijk en Antje Kapitein. 28 Januarij. Anna, dochter van Dominicus Wesbonk en Trijntj» de Moei. 30,' dito. Peter,- zoon van Dirk Maars en Trijntje Otlo. 3 Februarij. Maehiel, zoon van Arte Pancras en Geertje Smit. ONDERTROUWD: 12 Januarij Jan Barei d Kamp en Aotje SchUiffert. GEHUW D: 18 Januarij Arie van Ophem, j. m. oud 25 jaren, en Neeltje Bijwaard, j. d. oud 23 jaren. 27 dito. Jan Barend Kamp j. m. oud 34 jaren, en Antje Schleiffert j. d. oud 26 jaren. OVERLEDEN: 11 Januarij Pioter Korver oud 23 maanden zoon van Jan Korver en Guurtje Jansen. 11 dito Jan Kos, oud 10 jaren zoon van Jan Kos en Trijntje Pancras. 18 dito Dieuwertje Tiel oud 30 jaren echtgenoote van Jan Groet. 18 dito Hendrik van Duin, oud 76 jaren echtgenoot van Maartje Goudsbloem. 26 dito Willem van Duin, oud 76 jaren echtgenoot van Aagje Lodder. 28 dito levenloos aangegeven k:nd van Klaas Doe kes en Maartje Levendig. 3 Februarij. Wijnanda Koene oud 66 jaren weduwe van Willem Tos. Schagen 31 Januarij Aangevoerd 2 Paarden f |00 a 200 Venlens f aOs«en a Stieren a Gelde—koeijen f a Kidfkorijen f aVaarsen f aGrasKaJveren f—- a 10 Nuchtere kalveren f 6 a 13 Rammen f a Schapen f a 80 Overhouders f'22 a 26 Lammereu f aPokken en Geiten f a 6 Varkens magere f 10 a 15 15 Biagen f 7 a 8 Konijnen f 0.a 0.40 Kippen f 0.70 a 2.—» 200 Eenden f 0.70 a f 1.Duiven 150 kilog. Boter 1,20 a 1,2" 40 kilog. Kaas f 0.85 a 0.45. 2000 stuks KipEijeren f 4.00 a 5.00 stuits Eend-Eijeren f a Alkmaar 26 Jan. Aangevoerd 6 Paarden f 150 a 400 19 Nuchtere Kalveren f 6 a 14 284 Schapen f 14 a 32 55 maaere Varkens f 12 a 17 15 Biggen f 4a 8 5 Bokken en Geiten f 6 a 10 Boter per kop 90 a 95 ets. Londen. Aangevoerd 21 Jan. 2400 Runderen 4.6|6.2. 10000 Schapen en Lammeren 5.6. .2, 100 Kalveren 4.6.6.6 Varkens 3.6.4,8. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is in geval van Bronchitis, teering, Cat- harren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezrn, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaarte maken. Dank

Schager Courant | 1878 | | pagina 2