Holloway's Pillen en Zalf, Gemengde Berichten. Vervolg der berichten in het bijvoegsel. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Marktberig ten, Ingezonden. invoering en het toenemend gebruik cht voort. De hosannas van buiten werden ge— olgd door een votum van vertrouwen gegeven door 't deftiger deel der natie en rijn krediet aanvrage werd met een meerderheid van 20 4 Memmen goedgekeurd. Meetings werden belegJ, waarop resolatien werden voorgesteld en aangenomen die aan duidelijkheid en beslistheid niets te wen- schen overlieten; waarin ondubbelzinnig werd te kennen gegeren, dat men van de Regeering een staatkunde verlangt, die nitl schroomt gewapen derhand op te treden, als zulk» noodzakelijk kan worden geacht. En dat rren die noodzakelijkheid niet binnen onze grenzen beperkte, kan hieruit blijken, dat nr.rn een gewapend optreden voldoende gewettigd achtte, als 't beginsel op wijrle werd ge zet, dat tractaten bindende kracht hebben zoolang zij niet gewijzigd zijn door gemeen overleg der betrokken partijen. Ala dus een tractaat, dat geheel in !t nadeel is van een der partijen en dat door den nood afgedwongen werd, verbroken wordt, ook al wordt door die verbreking geen enkel wezenlijk belang van de andere partij geschaad, dan is dat voldoende om de wapenen op te vatten. Maar dan aarselen wij niet om te zeggen dat, als die beschouwing in de oogen der Engelsche regeering genade vindt, een oorlog tusschen Engeland en Rusland zoo goed als teker is. Immers er is reden genoeg om aan te nemen, dat de onderhandelingen tusschen Turkijë en Rusland die richting hebben genomen, dat Engeland betrekkelijk de Da>danellen- kwestie ter conferentie voor een fait accompli zal worden geplaatst. Rusland zal dien aangaande met Engeland waarschijnlijk niet in d'scussio treden, maar 't eenvoudig voor 't alternatief plaatsen: be rnsten of breken. Dit moge iu strijd zijn met Gortschakoffs pertinente verzekering aan den En- gelachpn gezant, en een smet werpen op den Rnssieschen premier; Lord Reaconsfield is zeker de laatste die 't recht heeft zich over die handel wijze te beklagen, in aanmerking genomen zijne houding jegens Turkijë, blijkens de omhullingen door Server Pacha dien aangaande te Adrianoprl gedaan. Openlijk heeft deze 't erkenden vrijheid gegeven zijne mededeelingen wereldkundig te inakriv dat de houding der Engelsche regeering [wij wil len ons niet sterker uitdrukken] van den aanvang af zoodanig is geweest, dat Turkijë met recht op een bondgenootschap niet Engeland mocht hopen. Een mededeeling die geheel overeenstemt rnet onze meening steeds over Engelands verhouding tot Turkijë geuit. Het bericht, dat de Russen op marsch waren naar Konstantinopel, bleek daags daarna in zooverre een sensatie bericht te zijn geweest, door Mr. La- ijard met niet te miskennen bedoeling overgesiend dat dat oprukken wel is waar plaats had gehad, maar niet met vijandige bedoeling. Het was ge schied om uitvoering te geven aan een door Rusland en Turkijë getroffen bepaling met betrek king tot de punten, die de Russen zooden be zetten, en waaronder ook Bujuk—Tschekmedje bc hoort, een deel dqr verdedigingslinie v»n Konstan tinopel, ter linkerzijde van de stad gelegen. Het oprukken der troepen gold dus niet Konstantinopel, maar dat punt; dat echter van zoodanige beteekenis schijnt te zijn, dat 't bezit er van 't bezit van de hoofdstad zelve verzekert. De Engelsche regeering gaf dan ook.last aan de vloot om naar Konstan tinopel op te stoomen, ten einde op alle gebeur, lijkheden voorbereid te zijn. Het bevel wordt ver goelijkend voorgesteld als een maatregel ter bevei liging der Engelsche onderdanen binnen Konstan tinopel. De punten die volgens de voorwaaiden voor den wapensti'stand door de Rassen zullen bezet worden, stellen geheel Tarkijë in hunne macht. Alle namen biet te nocram, die worden opgegeven, is tot een juiste voorstelling onuoodig; voldoende is te weten, dat door de bezette punten 't stroom gebied van de Donau geheel door hen wordt beheerscht; dat de kuststreek van den Rosporus tot Hellespont in hunne macht komt; dat zij Gallipoli geheel kunnen isoleeren, door de bf zetting van Dedeagatsch in hnnne rechterflank gedekt zijn en door 't bezet der havens Baltchik en Burgos over zee levensmid delen en ammunitie voor hunne armee kunnen aanvoeren, voor 't geval de onderhandelingen op 't aanstaande congres tot geen resultaat mochten leiden. Eindelijk zijn ook officieel van wege de Russie- sche regeering de grondslagen bekend gemaakt voor den vrede; 1. Bnlgarijë wordt een vorstendom, aan Turkijë schatplichtig, met een eigen christelijke regeering. Geen Turksche troepen mogen zich in Bulgarijë ophonden, uitgenomen op enkele met onderling overleg vast te stellen punten. De grenzen zul len door een meerderheid onder de Bulgaren worden aangegeven. 2. Montenegro wordt als onafhankelijk vorsten dom erkend en zijn grondgebied uitgebreid. 3. Rumenië en Servië worden onafhankelijk ver klaard. Het eerste krijgt schade vergoeding in grondgebied; het tweede wijziging zijner grenzen. 4. Bosnië en de Herzegowina erlangen een eigen administratie onder voldoende waarborgen. Her vormingen moe'en in de andere christelijke pro vincien var. Turkijë worden ingevoerd. 3. De Porte stelt Rusland schadeloos door be taling in geld, afstand van grondgebied of op eenige andere wijie, later te regelen. 6. De Sultan zai met den Keizer van Rusland in overleg treden om de rechten en belangen van Ru«laed in de zeeengteu van den Bosporus en de Dardanellen te beschermen. Voorts moeten de Turksche gevolmachtigden zich terstond naar Sehastopol of naar Odessa begeven, om aldaar met de Russirsche gedelegeerden over de vredes preliminaireu te onderhandelen. Deze laatste bepaling is karakteristiek. Zij dnèl zien, hoezeer 't Rusland aan 't harte ligt om de schande van den Krim-oorlog uit te wiaschen. tVaartoe zelfs de vorm moet medewerken, in zoo verre Odessa of Sebastopol als plaats ter onder handeling aangewezen wordt. Van afstand 7an Bessarabië door Rumenië wordt echter geen gewag gemaakt. Blijft dat tot nader order voorbehouden? Het zesde punt mag allicht aanleiding gegeven hebben tot 't bericht, als zou er tusschen Rusland en Turkije een offensief en defensief verbond tot stand gekomen zijn, gelijk de ontboezemingen van Server Pacha daartoe zullen bij gedragen hebben. Indien dat bericht meer is dan een vermoeden op bovengenoemde gegevens gegrond, dan zou 't een merkwaardige proeve zijn, waartoe haat uit teleur gestelde verwachting geboren voeren kan. Een of- en defensief verbond tusschen twee rijten d:e meer dan een eeuw elkanders aartsvijanden zijn teweest nadat het een door 't ander tot 't stof toe was vernederd. Wie zou 't hebben kunnen droomenl Onlangs profeteerde *t M ageningsche weekblad een alliantie luschen Rusland en Engeland gegrondvest op 't eigen belang, 't Was belache lijk. Maar, al erkent men ook dat voor een Oos- lersch temperament de haat een machtiger factor is dan 't eigen belang, ook een dergelijke verze kering zou de wereld vreemd in de ooren geklon ken hebben. Gisteron avond had in het lokaal van den hoer A. Knikker alhier, eene Gymnastiek uitvoering plaats door de leerlingen van den heer J. Groot hulponder wijzer alhier. Onder onvordeelden bijval werden verschillende be wegingen, door een vrjj talrijk publiek uitgevoerd, en hot zij den heer Groot ter eera. dat hij in be trekkelijk zulk een kort tijdvak, als bij in de gomoonto is, zijne leerlingen op die hoogte heeft weten te brengon de oefeningon werden bijna zonder on derscheid, met vaardigheid afgewerkt, en menigeen dor leerlingen, zoowel onder do meisjes als onder do jongens, gaf blijk, van reeds flink ontwikkelde spier kracht en lenigheid. Hot is zeer wenschclijk, dat de Gymnastiek school, met steeds toenemenden bloei, een gezonde toekomst te gemoet gaathet jonge Schagen, onder haren invloed groot worde, en Scba- gen aan haar wapen getrouw, nog menig Maqnus oplevere. Een jong candidaat in de medicijnen te Berlijn, had voor eenige dagen met een paar vrienden vrij laat in de kroeg gezeten en kwam in zeer verhitten toestand te huis. Orn zich wat te verkoelen, schoof hij een venster van zijn kamer open en ging er eenige minuten voor zitten. Na eenigen tijd gevoelde hij eenige prikkeling in de oogen; hij sloot het venster en begaf zich te bed Toen hij des morgens ontwaakte, vond hij zijn kamer nog in 't duisternis gehuldhij meende dat het nog nacht was en trachle d-arom weer in te slapen. Plotseling werd de deur van zijn kamer geopend in trad zijn hospita hinneD. Maar mijnheer M., zou u nog niet opstaan Het is reeds klaarlichte dag.* Klaarlichte dag,# was het antwoord „en ik vind alles nog pikdonker. Mijn God! ik ben toch dezen nacht niet blind geworden Zoo was het werkelijk. De jonkman bad door de snelle afkoeling zijn gezicht verloren. Deze vreeselijke ontdekking greep hem zoodanig aan, dat hij door een hevige koorts werd aangetast, die hem binnen drie dagen ten grave sleepte. Ingeschreven van 5 tot en met 11 Febr. 1878. GEBOREN 6 Febr. Theocorus Jésephus 7 dito Marinus Josephus zoons van Jan Ranke eu van Maria Josina de Rot. ONDERTROUWD; 8 dito Simon Kruijer weduw. naar van Antje Brons zonder beroep oud 61 jaren te Schagen en Maartje Blankendaal weduwe van Gerrit Hoedjes, zonder beroep oud 58 jaren te Warmeihuizen. GEHUWD: 9 Febr. Pieter Voorman j. m. tim merman ond 27 jaren en Trijntje Engel j. d. zonder beroep oud 22 jaren beide wonende te Schagen. OVERLEDEN Geene. Schagen 7 Februarij Aangevoerd 12 Paarden f 1)0 a 250 Veulens f a Ossen - a Stieren a 14 GeiJe-k leijcn f 170 a 210 Kslfkoeijen f aYiwrsen f aGrasKalveren fa 12 Nuchtere kalveren f 6 a 13 Rammen f a Schapen f a 375 Overhouders f22 a 29 Lammeren f aBokken en Geiten f a 16 Varkens magere f 12 a 16 20 Biggen f6 8 Konijnen f 0.a 0.30 Kippen f 0.50 a 1.75 40 Eenden f 1.00 a f 1.Duiven 175kilog. Boter 1,20 a 1,2" 40 kilog. Kaas f 0.85 a 0.43. 3000 stuks KipEijerei f8.50 a 4.00 stuKS Eend-Eijeren f a Alkmaar 9 Feh. Aangevoerd 7 Paarden f 150 a 400 40 Nuchtere Kalveren f 6 a 14 93 t Schapen f 14 a 32 98 magere Varkens f 12 a 17 185 Biggen f 4 a 8 5 Bokken en Geiten f 6 a 10 Boter per kop S5 a 95 ets. Londen. Aangevoerd 7 Feb. 3000 Rundrren 4.6i6.2. 9000 Schapen en Lammeren 5.6.7.2, 100 Kalveren 5.6.6. Varkens 3.6.4,2. 7 Febr. 80'' Runderen 4.6.6 3000 Schapen en Lammeren 5.6.7.2 10o Kalveren 5.6.4 Var— 3.6.5 De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelens der inzenders van geplaatste stukken' Mijnheer de uitgever Zooals het gerucht zegt zal de grond, die door het verleggen van de Laan, vrijkomt, door het ge meentebestuur, aan liefhebbers worden afgestaan, tot het bouwen van huizen Het is van harte te hopen, dat het gerucht niets anders zal zijn dan gerucht, en dat Schagers nooit getuigen zullen worden, dat de Raad dezen stap doen zal. De strook grond die vrij komt is van te geringe afmeting om ooit te kunnen verwachten, dat de te bouwen wo ningen eenig aanzien zullen erlangen. Het heeft eenmaal in de bedoeling gelegen om de Lian to' een fraai gedeelte der gemeente te maken. De heeren regenten van het weeshuis, zelfs het gemeente bestuur, werkte daartoe mede. Zal nu het gemeen tebestuur daarvan afstappen en toelaten, dat er op dien grond adlibitum gebouwd wordt? Ik herhaal dat de afu.eling van den vrijgekomen grond niets anders doet verwachten dan dat er huisjes zullen verrijzen als kippennokken. Ware het niet wenschelijk dst de Raad zich aan het eenmaal aangenomen beginsel vast hield, om de strooken der wegen, het eigendom der gemeente zijnde, niet voor zulke doeleinden aftestaan, en vooral niet in het onderhavige geval, omdat daar door, niet alleen een fraai gedeelte der gemeente wordt ontsierd, inaar ook de eenige goede los en laadplaats, wordt weggenomen. Het klein finan cieel voordeel, dat de gemeente, bij den verkoop van zulke strooken heeft, weegt niet op tegen het verlies, dat later eventueel zal blijken te ontstaan door het ontvreemden van grond, die in het algeineene belang zoo dienstig kan worden. Er is immers bouwgrond ruimschoots, bij parti culieren te verkrijgen. P. EEN KORTE SCHETS der van De 15de October 1837, was de eerste dag dat mijne advertentiën iu de Nieuwsbladen verschenen. Gedurende geruimen tijd vonden mijne Pillen en Zalf weinig bijval, 'iet was mijne gewoonte naar de dokken te gaan ten einde van de kapitiens der schepel) en var. de passagiers, naar alle deeleu der wereld, al die inlichtingen te verkrijgen die ik noodig had. Ik had het mij van den beginne af tot regel gesteld, om al het geld dat ik overhield met over leg te besteden aan adverteeren; de uiU-ave daar voor nam steeds toe en in 1842 gaf ik reeds f 60,000 voor advertentiën uit. Ofschoon eene uit. gave tot zulk een bedrag als ongehoord groot mocht worden beschouwd, verhoogde ik die repds iu 1845 tot f 120,000. Ten tijde der eerste Internationale Tentoonstelling te Londen irv 1851, besteedde ik f 240,000; iu 1855 waren mijne uitgaven voor publiciteit tot f 360,000 gestegen, en in het jaar (1878) znilen de kosten voor het adverteereo mijner Medicijnen in ieder hoekje van den aardbol, waar dit mogelijk is, tot f 480,000 .-tijgen. Om de wijze waarop mijne Medicijnen moeten worden gebruikt bekend te maken, heb ik uitvoe rige aanwijzingen laten drukken in bijna iedere bekende taal, als: Chineesch, Turksch, Armenisch, Arabisch, Sanskritsch, de meeste Indische tongval len, en alle talen die op het Europeesch Continent worden gesproken. Onder hen met wie ik briefwisseling hield, mag ik Koningen en Prinsen tellen, benevens de meest aanzienlijke personen in bijna alle landen. (Get.) THOMAS HOLLOWAY. 533, Oxford Street, Londes, Januarij 1878.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2