De Oorlog, Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen' MARRTBERIGTEN. belang meer recht had maar het geheele onderwijs in handen was van het algemeen bestnor V\ ij voor ons, die vóór alles een vrij onderwijs begeeren, kunnen zoodsn'g onderwijs niet in verband brengeö met een bestunr, dat almachtig beschikt, ten zij dit te gelijkertijd de alw'jsheid bezitten mocht, en zouden daarom de verandering van gemeente school in Staatsschool als eene noodlottige nieuwigheid aanmerken. Indien de berichtgever van de Kolnische Zeitung te Weenen uit goede bronnan put en de toon der officieuse pers in Rusland de ware gedachten niet verbergt maar openbaart, dan houden wij 't er voor dat de vrede binnen korten tijd tot stand komt. Immers dan zijn de voorwaarden niet bard, die door Rusland gesteld worden, na de vele en groote opofferingen, die 't zich voor dezen oorlog heeft moeten getroosten en in aanmerking genomen 't schitterend succes door zijn legers bevochten; en, wat meer zegt, dan zijn die voorwaarden zoo ge steld, dat noch Engeland noch Oostenrijk noch eenige andere mogendheid er zich 't harnas voor behoeft omtegespen. Die voorwaarden regelen allereerst een point d'honneur. Na den Krim oor log moest het overwonnen Rusland Bessarabië aan Rumenië afstaan; thans verlangt 't die landstreek terug, waarvoor Rumenië door de Dobrudscha en in geld zal worden schadeloos gesteld. Servië zal onafhankelijk worden verklaard, Montenegro's ge bied vergroot worden met de strook lands gelegen tusschen zijn tegenwoordige grens en de zee, waar door 't in 't bezit ecner zeehaven komt, en Bul garije, alsmede Bosnië en de Herzegowina zullen ongeveer in dezelfde verhouding tot de Portr komen te staan, waarin vroeger Servië stond. Voor zich zelf eischt Rusland dat deel van Armenië, dat thans door zijn legermacht wordt bezet, alsmede Butum en Erzerum. Natuurlijk dat 't voorts de noodige oorlogskosten in rekening zal brengen. Zooals men ziet is er in die regeling niets, dat Engeland aanleiding zou kunnen geven tot de be wering, dat zijne belangen worden benadeeld. I)e Dardanellen blijven voor Rusland gesloten. Wel zal Engeland 't met leede oogen aanzien, dat Ruslands gebied in Azië al wederom zoo belang rijk wordt uitgebreid, maar 't mag toch wel een geringe kastijding ontvangen voor zijn dubbelzin nige houding, die de oorlog heeft veroorzaakt Zelfs nu nog, nu Turkije ligt te zieltogen, wendt 't den blik naar Engeland en klemt de arme dren keling zich vast aan een zinsnede in de troonrede waarmede Graaf Beaconsfield 't parlement opende, en waarvan Gladstone op 't zelfde oogeublik dat zij werd uitgesproken voorspelde, dat zij de hoop op ondersteuning op nieuw bij Turkijë verlevendi gen zou en 't derhalve tot langer verzet prikkelen. Wij lezen toch in eene correspondentie van Dailij Telegraph uit Konstantinopel: vde Ministers alhier houden voortdurend zitting; men heeft besloten aan Engeland uitvoeriger ophelderingen te vragen." Is 't weer niet een merkwaardige bijdrage voor de stelling, dat Turkijë den oorlog aanvaardde, omdat 't van den aanvang af op Engelands on dersteuning heeft gehoopt. En wat houdt die zinsnede in, zoodat Tur kijë er zich werkelijk als aan een hecht steunpunt aan kan vastklemmen P Engelands Minister be weerde, dat er maatregelen van voorzorg noodig zouden kunnen zijn voor zekere onverwachte ge beurtenis. Men ziet vaag en dubbelzinnig als al tijd. Brengt men liaar in verband met hetgeen door Engeland tamelijk onomwonden te kennen is gegeven, dat 't namelijk geen wijziging zou dul den in datgene wat nog van 't Parijzer tractaat is overgebleven, dan leest meu in die onverwachte gebeurtenis: v't zou kunnen zijn, dat Rusland eisebte vrije vaart door den Hellespond en dat zullen wij in geen geval dulden; derhalve 't is noodzakelijk daarop voorbereid te zijn.* Maar Tur kijë, in grooten nood verkeerende, leest er natuur lijk in wat 'l wenscht en hoopt en dat is; wwij willen geen bezetting van Konstantiuopel." Wat wonder dat 't, indien 't niet klaar en duidelijk uit den droom wordt geholpen, bereid bevonden wordt om 't als laatste uilkomst zoover te laten komen en de voorwaarden verwerpt, die, van 't standpunt van Rusland en van iederen' onpartijdi- gen beoordeelaar niet bard, voor Turkijë nochthans van dien aard zijn, dat het, bij de minste flikke ring van hoop, nog een uiterste kans wil wagen. En zoo zou 't kunnen gebeuren, dat Engeland, hoe groot de kans op vrede ook is, indien ten mincte de voorwaarden zoo zijn, als boven is op gegeven, door zijn dubbelzinnigheid ter elfder ure, de booze genius bleef, die 't voor Turkijë een vol jaar geweest is en 't lot stand komen van deD vrede voor als nog verijdelde. En wat dan P Dan zullen de Russen naar Kon stantiuopel oprukken; de ellende van den oorlog zal nog geruimen tijd aanhouden, vermeerderd met ie ellende aan de belegering van een groote stad verbonden; Rusland zal 't inmiddels luide verkon aigen, dat 't niets anders verlangt dan bewilliging van de eenmaal gestelde eischen, waardoor aan Engeland elke aanleiding om zich in den krijg te mengen wordt ontnomen findien 't ten minste niet uit zijn rol wil vallen en aan Europa duidelijk maken, dat zijn geheele houding slechts een schijn vertooning is geweest;* en Turkijë zal moeten ein digen met de poorten van Konstantiiiopel goedschiks of kwaadschiks voor den overwinnaar te openen, meer geknakt en dieper vernederd dan op dit oogen blik. Laat ons echter hopen dat 't zoover niet ko men zal; dat Turkijë. de dwaasheid van een langer weerstand bieden zal inzien en Europa verlost zal worden van den aanblik van een oorlog zoo bloe dig als er in den laatsten tijd geen is gevoerd. Het is zoo goed als zeker, dat de wensch van grootvorst Nicolaas vervuld zal worden en de vrede, indien 't zoover komt, binnen Adrianopel zal wor den geteekend. Op een bericht, dat grootvorst Ni- celaas dit als voorwaarde voor 't openen der on derhandelingen bad gesteld, een bericht dat onder groote reserve werd meegedeeld, volgde een ander waarbij gemeld werdt dat de regeering te Konstan tinopel last had gegeven in elk geval Adrianopel te ontruimen, aangezien de stad, bij gebrek aan genoegzaam personeel voor de uitgestrekte verde digingswerken toch niet met succes kon worden verdedigd. Men oordeelde 't daarom verstandiger de beschikbare troepen niet te versnipperen en een gedeelte er van bloot te stellen aan 't gevaar door den vijand krijgsgevangen te worden gemaakt, maar liever de gansche krijgsmacht tot verdedi ging van de hoofdstad zamen te trekken. Men kan dus zoo goed als zeker stellen, dat Adrianopel op 'l oogenblik waarop dit geschreven wordt door de Russen is bezet. Immers deze bevonden zich den 17 reeds te Hermanlij san den spoorweg van Phi- lipopel naar Adrianopel, omstreeks 33 kilometer van de laatste plaats verwijderd. De Turken willen dus, ook al mocht de vrede niet tol stand komen, de verdedigingslinie van Adrianopel prijs geven en al hunne krachten con- centreeren voor de verdediging hunner hoofdstad. Behalve 't garnizoen dat in Konstantinopel is en de gewapende burgerij rekent men dat Suleiman Pacha met plusminus 120 bataljons nog tijdig zal aankomen, om de uitgestrelte linie van Buijuk- Chekunedje, die met de verdedigingswerken van de hoofdstad zamen smelt, te bezetten. Maar aan gezien de Russen over Adrianopel regelrecht op Konstantinopel kunnen aanrukken en Suleiman, die zich van Philippopel uit zuidwaarts moest richten een grooten omweg moet maken, zou 't kunnen gebearen, dat zijne nog altijd kwantitatief geduchte krijgsmacht van de gemeenschap met de hoofdstad afgesneden werd. Het is toch ontegenzeggelijk dat de Russen met verbazende snelheid mauoeuvreeren en dat datgene, wat hun in den beginne van den oorlog menige nederlaag en teleurstelling berokkende en toen aftekeuren was; thans onder dc- zoozeer veranderde omstandigheden tot verdienste moet worden aangerekend, waarvan zij goede vruchten plukken. Het belet den Turken tot adem te ko men en door de voordurende spanning waarn zij verkeeren wederom zich zeiven te worden. Hoe is ,t anders te verklaren, datSulenran Pacha, beschik kende over eene krijgsmacht van 80 a 100000 man, de armee van generaal Gourkho blijft ont wijken en een voorstelling geeft van een kudde schapen die door den herder voor zich uitgedreven wordt. Uit Azië geen ander bericht dan dat Erzerum van alle zijden is ingesloten en de overgave der vesting eerstdaags wordt te gemoet gezien. De nadere bizonderheden betrekkelijk de vermeestering van den Schipk»-pas doet zien, dat daar de over winning niet zoo goedkoop werd verkregen als in den Etropol—Balkan. De Turken verdedigden zich den ganschen dag met mannenmoed, hun heldhaf- tig gedrag der laatste maanden waardig, en ver oorzaakten den Russen in ronde cijfers een verlies van 1200 dooden en 4000 gekwesten, terwijl 4 hoofdofficieren, 2 generaals en 2 kolonels, belang rijke verwondingen bekwamen en een aanzienlijk getal lagere officieren gewond werd en sneuvelde. De Scliipka-pas verloochende dus ook op 't laatste oogenblik zijn verleden niet en bleef 't punt dat misschien meer den eenig ander, in den oorlog inenschen levens geeischt heeft. Naar men verneemt, heeft de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het voorste] gedaan om het verschuldigde recht [boven het ge wone port] van aangeteekende brieven met aangifte van ingesloten geldswaarde lot op de helft te ver. minderen en dus te brengen op 2J cent voor elke honderd gulden of gedeelte van honderd gul den. Te Ruinen (Drenthe) heeft, in ,t begin dezes jaars, een ongehoorde misdaad plaats gehad. Een jongeling, zekere K., aldaar, is door een paar per sonen op verregaande wijze mishandeld en daarna, toen de levensgeesten schenen geweken te zijn, in een put, dien men daar veelal baitenshnis aantreft geworpen. K. is echter, misschien door 't koude bad, tot bewustzijn gekomen, heeft zich in de hoogte gewerkt en door herhaald kermen en roe pen hulp gekregen van de bewoners van 't naaste huis, die ter ruste lagen. Fij 't redden werden op eenigen afstand twee personen, met de buizen of jassen over 't hoofd getrokken, opgemerkt, die vervolgens, ook door de vensters gluurden toen de geredde in huis was gebracht. De toestand van dezen moet zorgwekkend zijn. In de rue Boutebrie Ie Parijs heeft een letter zetter Jean X.., een revolver gelost op eene 35jarige weduwe die geweigerd had met hem iu het huwelijk te treden. De kogel trof de vrouw aan den linkerslaap echter niet gevaarlijk. Onmiddelijk richte de typo graaf het wapen tegen zich zeiven en trof zich tweemaal, den eersten keer schoot hij zich een gedeelte van den neus af, met het tweede schot verbrijzelde hij zijn voorhoofd, aan welke verwondingen de onwaardige Laurens Kosterzoon den volgenden dag is overleden, Het voedzame bestanddeel van Haver. Ge woonlijk wordt bij het koopen van haver voorna melijk, zoo niet uitsluitend, gelet op haar specifiek gewicht en wordt de spec. zwaardere haver duurder betaald dan de lichtere. Graudeau, die een groote menigte haversoorten op hunne betrekkelijke voe dingswaarde onderzocht heeft, komt tot het besluit, dat deze in geenerlei betrekking tot het specifiek gewicht staat, zoodat een haversoort, waarvan etn hectoliter b.v. 58 kilogram weegt, niet altijd beter is dan een dergelijken van 40 kg. In Goor heeft men bij den slager II. een aanzienlijken voorraad manufacturen ontdekt en in beslag genomen, klaarblijkelijk aan de Twentsche stoombleekerij aldaar ontvreemd. De eigenaar is naar Almelo overgebracht en, naar men zegt, heeft tiij reeds aanwijzing gedaan van een persoon, die hein de gestolen waar heeft bezorgd. Ingeschreven van 15 tot en met 21 .lanuanj 1878* GEBOREN Geene ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN; Schagen 17 Januarij Aangevoerd 10 Paarden f 30 a 250 Veulens f aOssen a Stieren a vette Gelde-koeijen f 190 a 240 Kalfkoeijen f aVaarsen f aGrasKalveren fa 10 Nuchtere kalveren f 7 a 17 Rammen faScha pen f a 474 Overhouders f 18 a 28 Lammeren f a Bokken en Geiten f a 18 Varkens magere f I q '8 12 Biasjen f 6 a 8 15 Konijnen f 0.10 a 0.60 30 Kippen f 0.60 a 1.75 20 Eenden f 90 a 1 Puiven f -30 i kilog. Boter 1,13 a 1,33 80 kilog. Kaas f 0,35 r 0.45. 2000 stuks KipEijeren f 5.00 a 4.50 stuics Eend-Eijeren f a Alkmaar 19 Jan. Aangevoerd i Paarden f 80 a 325 20 Nuchtere Kalveren f 8 a 1b 508 Schapen f 16 a 36 44 magere Varkens f 10 a 18 241 Biggen f 4a 8 4 Bokken en Geiten f 3 a 8 Boter per kop 75 a 90 ets. Londen. Aangevoerd 14 Jan. 3030 Runderen 4.6|5.8. 12210 Schapen en Lammeren 5.6.6.10 80 Kalveren 4.6.6.2 60 Varkens 3.4,8. EEN GOEDKOOP GENEESMIDDEL. Iedereen weet, hoe moeielijk gewoonlijk verkoud heden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, vanwege hunne hardnekkigheid en hoeveel aftreksels, stroopen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekte kwijt te raken Daarenboven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid, heel licht in eene branchitis ontaardt, ja zelfs soms in longteering overgaat. De talrijke ondervindingen bewijzen, dat de zuivere NOORIYÉEGSCHE TEER goed toebereid, een bijna wonderdadige uitwerking heeft op de genezing van de genoemde ziekten. De Teer kan niet in substantie gebruikt worden vanwege zijn onaangenamen smaak en kleverige bestanddeelen. Een pharmacien te Parijs, de heer Gnyot, is op het denkbeeld gekomen, die teer te omgeven met gelantine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelantine lost zich terstond op in de maag, en de teer doet zijn werking. Twee of drie teerkapsules genomen tij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenig- zins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls 9neller dan men had durven hopen. Men kan dit

Schager Courant | 1878 | | pagina 2