Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. AnvBRTENTiëN van een tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Ao 1878, 22ste Jaargang. Bekendmakingen. I)e Paus. De Oorlog. i\o. 1066. Dit blad verschijnt op Woensdagavonddoch wordt met een bijvoegselbevattende bet jongste Schager marktberigt den volgenden avond verzonden aan hen die zulks verlangen. Brieven franco aan de uitgeefster. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.CO. Afzonderlijke nommers f 0.07£. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deuizd te dingen Is arbeid aan een rots te biên. .gunstigs gezegd en met zekere spanning wordtaf- i gewacht, welke zijne houding zal zijn tegenover de Het hoofd van het plaatselijk bestuur der gemeente gebeurtenissen van den laatsten tijd, die alleen Schagen, brengt bij deze ter kennis, van de in- onafhankelijkheid van godsdienstig gezag eischen. gezetenen dezer gemeente dat de Kohieren Nos, 6 en 7 voor de belasting op het personeel, dienstjaar I87J op den 22 Februarij j. 1. door door den Heer provincialen inspecteur in de pro vincie Noord-Holland zijn executoir verklaard, en Het is niet onwaarschijnlijk dat de pauselijke of liever kerkelijke politiek met wat meer omzichtig heid dan vroeger voor het vervolg zal te werk gaan en eene botsing zal weten te voorkomen, die door hare vroegere houding bijna onvermijdelijk werd. op heden aan den Heer Ontvanger der Directe j Hoe meer de kerk aan de nooden der wereld op Belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn ter band gesteld. Ieder ingezeten die daarbij belang heeft, wordt alzoo aangemaand otn op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit tialatigh-id zouden voortvloeijen, te voorkomen. Schagen, den 25 Februarij 1878. Het hoofd van het plaatselijk bestuur voornoemd, G. J. MULLER. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen brengen ter kennisse van de loteliugen van de ligting van dit jaar, dat de Militieraad van het 3de District van Noord-Holland de eerste zitting zal houden te Alkmaar en wel voor zoo veel deze gemeente betreft op Dingsdag den 12 Maart 1878, des voormiddags ten 11 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: de verschenen vrijwilligers voor de Militie; de lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben door de feiten wij thans hebben bijgewoond. In ingediend; zekere zin, echter is Pius IX de laatste Paris ge- de lotelingen in de artt. 55 en 56 der Wet op kerkelijke staat is niet meer, en het de Nationale Militie bedoeld; opperhoofd der kerk kan niet meer geteld worden alle overige lotingen. i onder <le wereldlijke vorsten. Wel verre echter Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der (lat dip epne njPUTj„heid zou zijn, zoo als eene bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen: mH,?a sI(.chte geschiedkundigen maar goed geloo lo. de vrijwilligers voor de Millitie; 2o. de loting die vrijstelling verlangt wegens zie kelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Schagen, den 26 Februarij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. J. MULLER. De Secretaris DENIJS. godsdienstig gebied te gemoet komt, hoe hoogerzij zal staan, maar naar mate zij staatkundigen invloed, of wel alleen zich zelve zal zoeken, naar die mate zal haren invloed verminderen. Intusschen is wel merkwaardig het verschil in den toestand tusschen den tegenwo irdigen paus en den overleden Pius IX, zoo als zij dien bij hun optredeu vonden. W ij herinneren ons nog de verkiezing van Pius IX in 1846 en de wonderlijke goede verwachting, die algemeen van hem werd gekoesterd. Het was in die bange en raoeieiijke dagen een lichtstraal op staatkundig gebied, die de gemoederen met vrolijk vertrouwen vervulde, overvleugeld door de revolutie van 184S heeft Pius IX zich in de armen der reactie geworpen en deze heeft hem niet weder losgelaten en in haar non possumus en syl 1 a b u's haren oorlog aan de nieuwe denk beelden verklaard. In de eerste dagen van het bewind des vorigen pausen verscheen er van eene bekwame hand in ons vaderland een vlugschrift, waarin voorspeld werd dat Pius IX de laatste der pausen zon wezen, eene profetie wier logenstraffing De Burgemeester der gemeente Schagen vestigt de aandacht der ingezetenen op het koninklijk be sluit van 1 September 1877 (staatsblad no. 175) in werking getreden op 28 September d. a. v. waarbij bepaald is 1. dat geene nieuwe tonnematen en geene nieuwe cilindriesche maten uit duigen zamengesteld, waarvau volgens vroegere bepalingen hoogte en middellijn ongeveer gelijk waren mogen worden geijkt. 2. dat deze cilindriesche maten voortdurend en de tonnematen tot 1 .1 anuarij 1879 mogen worden herijkt op welk tijdstip deze laatsten buiten gebruik worden gestelden 3. dat is ingevoerd eene andere soort van ci lindriesche maten, uit duigen zamengesteld, op een inhoud van 2, 1 eu i hectoliter; waai van bodem en duigendikte aanmerkelijk minder «ijn, dan voor de sub 1 en 2 genoemde cilindrische maten, en waarvan de middellijnen en hoogten zich verhouden als 4 tot 5, zoodat ook de inwendige middellijnen belangrijk van de vroe gere verschillen. Schagen 26 Februarij 1878. De Burgemeester voornoemd, O. J. MULLER. mate, dat hij een tweede Canossa als het doel der geestelijkheid mogelijk acht. Eenig bedaard naden ken maakt het echter duidelijk, hoe onredelijk die voorstelling is cn hoe weinig vertrouwen zij uit drukt op de kracht der beginselen, door Bis- narek omhelst. Hoe toch zou ooit priesterlijke list, biechtstoel en oliesel in deze dagen het ver mogen kunnen hebben meer dan duizend jaar uit de geschiedenis der menschheid te doen wegvallen, om het Europa onzer dagen de vernederende rol te laten spelen die Canossa mogelijk maakte? Zij alleen, die hunne krachten zoeken in dynastiën, in vorstenmacht, kannen daarvoor bevreesd zijn. Waar de koninklijke macht als de hoeksteen wordt be schouwd eener regeering, daar kan de vrees ontstaan voor een geestelijk gezag, dat het volk in bescher ming neemt. Hierdoor gaat over de politiek van Bisrnarck een verklarend licht op, Bisrnarck is toch niet de man van de volksontwikkeling, de waar deerder van het volk, hij ts de vorsten dienaar, hij is de handhaver van het koninklijk gezag der Brandenburgsche dynastie. Dat koninklijk gezag zou bedreigd kunuen worden door eeu geestelijk gezag der pauseu, zoo dit immer bestaanbaar vare. Staatkundigen echter, die in de zelfregeering der volken gelooven, die vertrouwen stellen in de ont wikkeling der hedendaagsche maatschappij, steunen niet op koninklijk gezag, maar op den volksgeest en de kracht, die uit beschaving en ontwikkeling spreekt. Een der staatslieden die met deze roeening niet dweepte, maar geleefd en gewerkt heeft, en daaraan ook voor verdere geslachten den grootsten eere-titel ontleenen zal, is onze Thorbecke geweest. Voor hem bestond er geen vrees voor een tweede Canossa en voor bem was er van een paus, die enkel geestelijk gezag uitoefende, in het belang van godsdisnst en kerk enkel voordeel te hopen, daar de uadeelen wel gekeerd zouden worden door de zelfbewuste kracht van volk en individu. In den dezer dagen gekozen Leo den XIII heeft de Roon.sche Katholieke kerk haren 258eu paus. Van deu nieuwen waardigheidsbekleder wordt veel rijkskanselier vreest priestermacht in zoo hooge vigen beweren, is inen daardoor tot den ouden toestand terug gekomen. Het is toch bekend dat bij de opkomst van het pausdom wereldlijke macht eene ongerijmdheid was en dat eerst in 755 onder den toei.mnligeu bis schop van Rome, Stefanus II, aan de kerk grond gebied is geschonken. Dit grondbezit van den kerkelijken staat is niet gelijk vele Rooinschen meenen de oorzaak geweest van de macht der pausen; integendeel heeft het die inacht belem merd en geknot, daar zij er door genoodzaakt werden tot handhaving van dat gebied, Italiaansche belangen te krenken er verbonden met vreemde vorsten te slaiten. De onverenigbaarheid van ker kelijk met wereldlijk gezag was nok oorzaak van den ellendigen toestand waarin het gebied van den kerkelijken staat steeds verkeerd heeft. Ongetwijfeld behoorde die staat tot de slechtst bestuurden van Europa eu 7oor het pausdom zelve was het wereld lijk bezit steeds eene bedreiging, daar het immer tiunenlandsche onlusten en buitenlandsche aanvallen had te wederstaan. Daarentegen is de tegenwoordige toestand, zoo als de nieuwe Paus dien aanvaardt, veel zuiverder en deze, als geestelijk opperhoofd aan het hoofd der kerk, kan machtiger zijn dan ooit, sinds hij geen leger van soldaten heeft te onderhonden en bij de wereldschs veranderingen geene weieldscbe belangen heeft. Nn kan de droom weer opkomen eenen Gregorins den Groote nate. volgen, die zonder wereldlijk gezag met zijn ban bliksem de vorsten voor zich deed sidderen en knielen. Er waren gedurende de laatste jaren van het bewind van paus Pius IX staatkundigen genoeg, die zich bevreesd maa&ten, dat het tegenwoordige pausdom dien weg zou willen opgaan cn onder die staatslieden behoort Bisrnarck in de eerste p'aats genoemd te worden. Van daar zijn wereld bekend gezegde: wij gaan niet naar Canossa. Hoe onzinnig die voorstelling ook zijn moge, wij kun nen niet anders gelooven of de phaulasie van den Het antwoord van Prins Bisrnarck in den Rijksdag is van dien aard geweest, dat er niet de minste verandering door gekomen is in den gespannen, zeer onzekeren politieken toestand. Onze lezers heh- beu verleden week gezien, dat die loop der zaken door ons werd verwacht. Was 't ook een zeer ehau- vinistiesch stand punt, dat wij Bisrnarck deden innemen, waarop voor dankbaarheid voor de goede diensten door .Rusland in 70(71 aan DuitschUnd bewezen geen plaat» was nu de interpellatie heeft pbats gehad, kan ieder onbevooroordeelde zien, dat sijmpathie voor Rusland» zaak in (Jat antwoord waarlijk niet maar zoo voor ft gtijpen ligt. De Engelsche Morning post is van oordeel dat het antwoord niet Rusjiescher had kunnen zijn indien 't door Goitschakoff gedicteerd ware, maar het blad staat met dit gevoelen alleen. In welke zinsnede 't die sijmpathie voor Rusland gevonden be.-fl is indetdaad eeu raadsel, tenzij 't d« cynie- sche opmerking, zalig zijn de bezitters, in ditn ziu verklaart. Wij zien daar echter niets anders in, dan een duidelijke verklaring aan Engeland en Oostenrijk en wie 't ter harte gaat, dat Duitscb- land niet voornemens i? zich 't harnas om te gespen ook al is 't, dat Rus'aud zich door dat cyu'sme leiden laat. Duitschlaad wil een strikte neutraliteit handhaven en 't bloed zijner zonen slechts voor een waarachtig Dnitsch belang ten offer brengen. Het betaalt aan Rusland de sehnld der dankbaar heid door een zelfde houding aan te nemen, als Rusland tegen over Duitschland in 66 en 70 heeft gedaan. Hier is van geen sijmpathie sprake en wij blijven bij ons gevoelen in ons vorige nummer geuit, dat Duitschland, mocht de oorlog tusschen Rusland ter eene en Engeland—Oostenrijk ter an dere zijde uitbarsten en Rusland ten slotte, in dien krijg de overwinnaar zijn, ter bestemder tijde t Rusland wel duidelijk zal weten te maken, dat t

Schager Courant | 1878 | | pagina 1