B IJ VOEGSEL BEHOORENDE TOT DE SchagerCourant van 14 Maart 1878. Gemengde Berichten. Tot onderwijzeres aan de departementale school ▼oor nattige en fraaije handwerken Winkel is benoemd mejuvr. van Vreeswijk, te llpendam. Een jong kantoorbediende was niet weinig prat op zijn uiterlijk. Hij pochte er bij den ouden boekhouder op, dat de patroon, bij wien hij pas in dienst gekomen was, zijn gezicht zoo goed had bevallen, dat hij hem dadelijk om een portret voor zijn album had gevraagd. De oude boekhouder keek niet eens op, maar zeide droogweg: //Ge begrijpt toch wel dat het alleen was voor een signalement, als ge eens lust mocht gevoelen er van door te gaan!" Vrijdag hadden eeuige wakkere mannen uit Enkhuizen de zelfvoldoening, met gevaar van hun leven, de opvarenden, man, vrouw, 4 kinderen en knecht, van een door den vreezelijken storm in nood verkeerend vaartuig, liggende in 't Krabbers gat, te redden. Slechts enkele minuten na de red ding verdween het vaartuig onder de golven. -De geredden zijn tijdelijk in het stadsziekenhuis onder dak gebracht, en in de eerste behoeften wordt voor zien. Later zou eene inzameling van gelden gehouden worden, ten einde hun, die alles behalve 't leven verloren, in ruimer zin hulp te kunnen verschaffen. In het Register der Dagv, van Mr. Aert v. d. Goes is op pag. 307 bet volgende te lezen betreffende Amsterdam's bodem en atmosfeer in 1540. wEertyds had men zo slegte gedagten van de Amsterdamse Lugt, dat sommigen bevreesd waren, om zig binnen die stad op te houden. Keizer Karei V deedt in Augusti des jaars 1540 een dagvaart van Amsterdam naar Haarlem verleggen, ende dat om dat 't Amsterdam die 4 elementen gecorrum- peert waren ende om te behoeden die gesontheyt van syne Majesteyt [ende dengeenen, die hem volgen ende water drincken willen] 't welck 't Am sterdam nyet en doecht 1) en de veel sieck ja de doedt drincken souden mogen. In den Tegenwoordige Staat van Holland, in 1744 bij Isaak Tirion te Amsterdam verschenen, vindt men t Amsterdam ligt op een lagen, weeken, moeras- sigen veengrond, onder welken, omtrent 50 voeten diep, een vaste zandgrond ligt, die de palen draagt waarop de meeste gebouwen rusten. Nog dieper ontmoet men een harde klei, nu en dan te ont. dekken bij 't booren van zeer diepe putten. De weeke bovengrond maakt te Amsterdam de lucht eenigzins ronzuiverer" dan in andere steden.'' Tegenwoordig wordt Amsterdam gerekend tot de gezondste steden van Nederland te behooren. Som migen beweren zelfs, dat de lucht daar voor borst lijden niet ongezond is. 1 )niet deugt. Te Lisieux in Frankrijk heeft Zondag 11. een treffend voorval plaats gehad. De heer Robert de Witt. Oudste zoon van den heer Cornelis de Wit, werd in het park Val Richer aangevallen door een dollen hond. De heer Robert had niets anders bij zich alt een eenloopsgeweer, met hagel geladen. Hij schoot dit op het razende dier af, doch zonder gevolg. Daarna verweerde hij zich met den kolf. Een werkman met een spade gewapend, snelde Ier hulp en het gelukte hem, het dier bewusteloos in een sloot te duwen. Een derde persoon kwam toeanellen, doch de hond, die in het water wat was bijgekomen, vloog weer op, greep den laatst aangekomen persoon in de borst en scheurde hem het vleesch uit de zijden. Het beest werd eindelijk gedood en de gewonde werd onmidddijk met amonac- zout en gloeijend ijzer gebrand. Meu hoopt dat bij herstellen zal. De eenige geredde matroos van het te Holy- head verongelukt schoenerschip Elisabeth Kloos terboer, kapitein Mulder, van Mazagan met boonen via Falmouth naar Liverpool bestemd, bij dik weder harden wind, kort na het signaal van een vuurpijl gezieu en een kanonschot gehoord te hebben [ver moedelijk als gevaarsein van een vuurtoren] branding te hebben ontdekt, waarna het schip onmiddelijk zwaar begon aan den grond te stooten en spoedig vol water liep. Wij beproefden toen de boot over boord te zetten, doch dat wij daarin slaagden werd deze door eene zee getroffen en tegen de verschansing geworpen, waardoor een been van deu kapitein brak en een matroos zwaar gewoDd werd. Wij namen daarop de toevlucht in het wand en sleepten den gezagvoerder en den gewonden matroos mede naar boven. Nadat de lading uit het schip gedreven was viel het plat op zeide. Bij het aanbreken van den dag werd ik door de zee uit het wau4 geslagen en zwom naar eene klip, ongeveer twee scheepslengten van het schip, en na ongeveer een half uur daarop vertoefd te hebben werd ik door de reddingboot afgehaald en te Rhosneigr aan land gebracht. De gezagvoerder, stuurman eg drie man der equipage zijn verdronken. Te Delft kreeg eene koe, die door de stad werd geleid, bij de Dorpoort een aanval van razernij ontrukte zich aan den geleider, holde voort en werd eerst bij den tol op den weg tussehen de» Haag en Delft tot staan bracht. In de stad liep zij een brievenbesteller en een bejaarden slagers knecht omver: de eerste werd ligt aan het hoofd gewond, de laatste kwam met den schrik vrij. In de Landbouw-Courant van 21 Fcbruarij wordt gevonden een stuk, houdende eene analyse van 21 Monsters lijnkoeken, gedaan aan het proef station der Koninklijke Landbouwschool te Wage- ningen, welk stuk is geteekeud door den bekwamen chemicus prof. dr. Adolf Mayer. Het is vaD belang met die analyse kennis te maken. Ons is het aangenaam dat daarin het fabrikaat der firma Wed. C. H. Moens, te Leiderdorp, thans onder de heeren Helling, geroemd wordt, als verreweg het beste te zijn,wegens het zoo voedend bestanddeel, de eiwitstof. Het ware te wenschen dat zoo ook de levensmid delen, voor den mensch bestemd, onderzocht werden en aan bet publiek kenbaar werden gemaakt zij, die eerlijk en trouw zijn in hunnen handel, en zij, die door bijvoeging van surrogaten, tegenover de» eerlijken man hun voordeel zoeken te doen en in waarheid tegenover zoovelen aan bedrog zich schul dig makan. Op den 17 Februari j 1. overleed ploteelijk te Penig in 5aksen een bij vele reizigers welbekende persoonlijkheid, nl. de wegens zijn corpuieutie wijd en zijd befaamde spoorwegrestaurateur Hartel. Hij was slechts 31 jaar oud geworden bij een gewigt van 348 pond. Te Meerane werd zijn lijk geopend: het hart was viermaal grooter dan normaal en was geheel in vet verborgen; de borst en de buik hadden een vet laag van een hand dik; de lever woog 14 pond. \oor de rechtbank van gezworen te Spanda stond Maandag terecht de schoenmaker D .P .Vehu-

Schager Courant | 1878 | | pagina 3