DE NIKS W NODEVI. OHSltOBPJB. Met genoegen vernemen wij, dat het gunstig bekende Weekblad Toor Vrouwen en Meisjes Ons Streven, dat onlangs rijn 9en Jaargang intrad, met April e.k. tweemaal per week ral verschijnen, evenwel yonder verhooging van den prijs. Het eerste nommer in April ral voor ieder belang hebbende op franco aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. Een loteling uit de gpmeente M: die vrijstelling van den dienst der militie had verzocht op grond van slecht gericht, was dezer dagen voor den militieraad verschenen, om door deskundigen te worden onderzocht. Telkens wanneer hem een andere bril werd opgezet deed een der dokters hem de vraag, of hij daardoor lezen kon; doch steeds luide het stereotype antwoord-, »Nee meneer, 'kken niks zien.* Eindelijk volgde de vraag, ,Maar vrindje, ken je wel leien?' En na het: .Nee, schrieven en leren heb 'k nijt geleerd,, werd hem, op zijne verzekering van heel goed speelkaarten te kennen, op eenigen afstand een kaart voorgehou den. Dadelijk riep onze bijziende rekruut-, .Roeten ochten onmiddclijk volgde ook de uitspraak: .Goed voor den dienst I, Door den Uitgever P. Noordhoff te Groningen is het eigendomsrecht van de Kapitalist uitgave van de H. H. Nijgh cn van Ditmar te Rotterdam) aan ge kocht en zal dit Tijdschrift nu voortaan verrenigd worden met zijne uitgave- De Nieuwe Financier, onder redactie van den Heer T. A. Huizenga. Dit gunstig bekende Weekblad zal daardoor eone belangrijke uit breiding ondergaan en voortaan in veel vergroot for maat, zonder prijsverhooging worden uitgegeven, ter wijl het eerste nummer van den vierden Jaargang voor ieder belangstcllcndo op aanvraag gratis en franco verkrijgbaar is. Burgl. stand der gemeente Barsingerhorn^ Ingeschreven van 26 Maart tot 2 April 1878. GEBOREN: 31 Maart Gerrit, zoon van PieterKip en van Antje Hoet. 1 April Willem, zoon van Pieter van Bodegraven, en van Maartje Goedhard. Jacob zoon van Cornelis Bood en van Mointje Koster. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: 28 Maart Jan Bruin jonkman oud 25 jaren wonende te Wieringerwaard en Martje Bakker jongedochter oud 24 jaren wonende te Barsingerhorn. OVERLEDEN: 1 April Gerrit kind van Pieter Kip en van Antje Hoet oud 1 dag. Levenloos aangegeven 1 kind vrouwelijk van Pieter Kip en Antje Hoet. Burgerlijke Sfand der gemeente Schapen Ingeschreven van 26 Maart toten met 1 April 1878 GEBOREN: 25 Maart. Elisabeth, dochter van Cor nelis Bijpost en van Ariaantje Bruin 26 Maart. Juli- ana dochter van Jan Cornelis de Vries en van Cor- nelia Roggeveen. 29 Maart, IJsbrand, zoon van Gerard. Rudolf August Meijer en van Elisabeth Bood. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD Geene OVERLEDEN27 Maart. Jan Meurs ond ruim 4 maanden zoon van Cornelis Meurs en van Necltje Bood. 28 dito. Gerrit Nicolaas Verdwaald oud 4 jaren 3 maanden zoon van Cornelis Vuist Verdwaald en van Cornclia Koorn. 1 April. Johannes Koole oud 19 jaren zoon van Willem Koole en van Hendrika Bekenk. Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel Ingeschreven van 18 Maart tot 1 April 1378. GEBOREN: 20 Maart. Antje, kind van Almer Huibers en Geertje Houtkooper. 23 dito. Jannet je, kind van Jacob van Leeuwen en Neeltje Kapi tein 23 dito. Arie, kind van Pieter Glas en Sijtje Burger. 25 dito. Francina, kind van Jan JaDsen en Antje Kale 25 :ito. Johannes, kind van Jan Bruin en Maartje Kok 29 dito. Ario, kind van Arie Rens en Neeltje Bas. 29 dito. Dirkje, kind van Klaas de Bakker er Trijntje Heertjes. 30 dito. Alida, kind van Ebertus Meijer Drees en Eliza- beth van der Stad. 30 dito. Jan, kind van Pieter Bekker en Trijntje Gildemeijer. ONDERTROUWD: Geene GEHUWD: Geene OVERLEDEN 21 Maart Jaantje Jonker, oud 10 L In 1748 was de kapitein ter zee markies de Caylus gouverneur-generaal van Martinique en de Wind- eilanden. Frankrijk was toen in vollen oorlog met Engeland, ten gevolge waarvan de Engelsche vloten onophoudelijk trachtten aan de fransche koloniën in de Antillen afbreuk toe te brengen. De zorgeloosheid van het moederland aan den eenen en aan den anderen kant het slechte bestuur van den markies de Caylus, die enkel voor zijne eigene zaken waakte, schenen zamen te spannen, om deze schoone en rijke bezittingen aan Engeland's begeerlijkheid over te leveren. Er was in de koloniën gebrek aan wapenen, sol daten, onderstand van eiken aard en zelfs aan levens middelen, waarover de inlanders zich bitter beklaag den, al hun nood aan den gouverneur-generaal toeschrij vende. Op Martinique, als een zeer geschikt punt tot verversching van levensmiddelen voor de marine hadden de engelschen het vooral gemunt Reeds eenmaal hadden zij gepoogd er zich meester van te maken, maar de hardnekkige tegenstand, welken zij ondervonden hadden, had er hen van overtuigd, dat slechts het toeval, eene verrassing, of aanzienlijke strijdkrachten waarover zij toen niet beschikken konden, hun die kolonie in handen konden leveren. Intusschen kruisden hunne vloten en kapers onop houdelijk in de zee d>r Antillen en verhinderden dat de zwakke versterkingen, welke Frankrijkals het er eens aan dachtnaar dat punt heenzond, er aan landden. jaren dochter van Pieter Jonker en van Grietje Rus. 26 dito. Een als levenloos aangeven kind van Adri- anus Raap en Immetje Blok. 27 dito. Een als leven loos aangegeven kind van Simon Schrijver en Neeltje Twisker. MARKTBEBICHT F..N": Sckngen 22 Maart Aangevoerd 11 Paarden f 100 a 300, 26 magere Geldekoeien f 170 a 200, 6 vette dito f 225 a 270, 10 Kalfkooien f 180 a 260, 5 Vaarsen f 70 a 90, 98 nuchtere Kalveren f 3 a 11 400 Overhouders f 24 a 33, 6 Bokken en Geiten f 2 a 8, 40 magere Varkens f 12 a II, 25 Biggen f 7 a 10, 20 Kenijnen f 0.10 a 0.70, 50 Kippen f 0.75 a 1 75, 40© kilegr. Boter f 113 a 1.26, 100 kilogr. Kaas 35 a 50 per kilogr. 6000 stuks Kippeneieren f 2.50 a 2.70. 3000 Eenden dito f 3.30 a 3-50 per 100 Alkmaar 30 Maart. Aangevoerd 5 Paarden f300 a 400, 21 Koeien f 150 a 215, 79 nncht. Kalveren f 2.50 c 17, 7'4 Schapen f 24 a 36, 109 magere Varkens f 15 a 24, 244 Biggen f 4 a 11, 3 Bokken en Goiten f 4 a 11, 3 k., Bokjes 30 ct., Boter per kop 80 a 85 ct. Londen 25 Maart. Aangevoerd 2400 Runderen 4.6.6 5. 14000 Schapen cn Lammeren 5.6.7.4 100 Kalveren 5.6.6.8. 100 Varkens 4.5 28 Maart 700 Rundered 4.6.6.4 4000 Schapen en Lammeren 5.6.7.2. 100 Kalveren 5.6.6.8. Varkens 4.5 Tn gezo n d en De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelens der inzenders van geplaatste stukken Ons dorpje, hoe klein ook, het is ons zoo goed, Zoo schoon en zoo landlijk gelegen: En als er de lente met jeugdigen gloed, Do velden doet prijken waar 't rund zich in voedt, Dan strekt het den landman tot zegen. Best weiland, soms prachtig met bloemen belaan, Is rondom ons dorpje gelegen: Men ziet er ook groenten en moeskruiden staan, En daarbij op velden het golvende graan 't Lacbt alles zoo vriend'lijk ons tegen. En 't zindelijk, kerkje, het noodigt ons uit! Om samen er binnen te treden Om samen verecnigd, wijl 't hart zich ontsluit, Den Gever van 't goedebij 't orgelgeluid, Te prijzen met zang en gebeden. Het Bestuur indertijd, met 'n sloopziekig oog, Brak halfweg den toren ter neder; Maar hij staat nu herbouwd, toch fier weer omhoog, En 't kerkje tot sieraad, verheft ze voor 't oog, Nu statig, haar torenspits weder. 't Gebouw voor den Leeraar, is ook naar den trant, Eenvoudig, maar netjes van binnen, Het staat er vernieuwd, op den eigensten stand, En daar vóór, is een tuintje met heesters beplant, Men zou 't.om zijn schoonheid beminnon. En slaan we onze oogen, naar d'andero zij, Daar zien wij 't lokaaltje voor kinderen Met woonhuis en tuintje en speelplaats er bij, Ze spelen er daaglijks zoo lustig en blij Of niets ooit hun vreugde kou hind'ren. En wat nog het mooist is? ze zijn er zoo thuis! Ze leven er vrolijk en vaardig; Elk wil graag naar school toe, do kleintjes en kluis, Want zachte behandling, die houdt er zoo huis, En dat is toch wezentlijk aardigi Hoe goed is ons dorpje! schoon klein maar voor 't oog. Het is hier zoo vrieïidlijk gelegen Omgeven door velden, zoo vruchtbaar en hoog Bloeit landbouw en veeteelt, in 't dorpje Valkoog Voor landlidn en burgers ten zegen! T. RENS. Sehagen 3 April 1878. Mijnheer de Redacteur. Nog een maal ben ik genoodzaakt u een plaatsje in uwe Courant te verzoeken, niet tot V Sedert drie maanden vooral had geen enkel fransch vaartuig het anker in een der havens van de kolonie laten vallen en de hongersnood scheen er onvermij delijk. De buit, welken de fransche kapers op hunne togten makrn, was niet meer voldoende voor hunne behoeften. Daarom was het nu eene groote vreugd toen men een brik onder fransche vlag den rots regts van de reede van St. Pieter zag omzeilen, waarop een wachtpost geplaatst was, en welke de Parel genoemd werd. Dit vaartuig had behoord tot een konvooi van 246 zeilen, onder bescherming van een klein eskader van aebt schepen en twee fregatten, onder bevel van d' Etanduère. In zee overvallen door eene vloot van twintig engelsche schepen, had d'Etanduère, in weêrwil van de minderheid zijner strijdkrachten, een ongelijk gevecht geleverd, ten einde zijn konvooi in de gele genheid te steÜen, om te ontkomen. Maar de engel schen hadden zijne list doorgrond; en daar het beter met bunne staatkunde en hun belang overeenkwam, om schepen met koopwaren geladen te nemen, dan eene al te gemakkelijke zegepraal op het kleine fransche eskader te behalen, vergenoegden zij zich met aan de fransche oorlogschepen eenige 'schade toe te brengen, waarna zij op het konvooi jagt gingen maken, en wel met zulk een goed gevolg, dat tr van de 246 schepen, waaruit het bestond, slechts een zestigtal de fransche havens binnenliepen, terwijl de vorige eene prooi der engelschen werden. Onder deze laatste bevond zich de brik le Coureur van La Rochelle, onder bevel van kapitein Mondaire De fransche bemanning was er af genomen en door tien engelsche matrozen vervangen, welke in last had den het schip naar Dominique te voeren. Als gevan genen had men echter op le Coureur gelaten den ka pitein Mondaire; een priester, genaamd de abt Des- verdedigen van eenen martelaar der kritiek maar om aan te toonen dat de waarheid van het ge schrevene wel degelijk is ontkend51 ij 11 waarde mijnheer H. al waart gij aan beide ooren doof, zien zult ge, zien en lezen, dat gij het zijt, die, door uwe geleerde, hoogdravende aanhalingen van schrijvers, de waarheid van mijn schrijven zocht te verbergen en te ontduiken Heb ik de waarheid van uw schrijven niet ontkend, toen ik u tartte, de triviale afgezaagde kroegaardigluden te noemen, dien avond door Lijzer gedehideerd? Blijft gij daar op het ant woord niet schuldig, evenals op mijn schrijven dat Lijzer op de slotrepetitie evenzoo was als op de uitvoering zelve? Waarom zwijgt ge als ik een der commissieleden beschuldig van die nenzenparade? Heb ik gelogen, toen ik zeide, dat de commissie zeer ongelukkig was geweest in de keuze der stukken?Vond de commissie zelf, de slotscène buiten het voordoek niet zeer aardig? Mijnheer II. draai uw m'ef-doove oor toe en beantwoord 111e, zoo ge kunt, deze vra gen ontkennend en zeg dat ik onwaarheid spreekt. Wees zoo beleefd niet meer te schelden van stumperts, om daardoor misschien eene hooge dunk van uw eigen persoonlijkheid te geven, want het is zeer wel mogelijk, dat ge vroeger ook wel eens hebt geliefhebberd en daarbij de kunst weieens hebt uit het oog verloren. Mij nheer herroep uw besluit om doof te zijn en beantwoord nog eens Uw Ed. Zeer dienstw. dienaar 1). Dikwijls komt de vraag bij ons op hoe is bet toch mogelijk, dat de arbeiders die in de open lucht moe ten wérken en aan veranderlijk klimaat zijn blootge steld nog gezond blijven? Men zou werkelijk gaan gelooven dat die arbei dende klasse van een ander maaksel is, maar wanneer men de doctoren spreekt cn anderen, die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen ge vonden worden, die aan verkoudheid, bronchitis, ca- tharren, of andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor hen is het werkelijk een zegen, dat do Teerkapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken, patés en siro pen vervangen, die hij tehuis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop te zijn Elke flacon Teerkapsules bevat zestig kapsules zoodat de geheclo behandeling slechts 6 a centen daags kost. Het is zeker, dat zoowel de goedkoope prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verworven, die het tegenwoordig in ajle landen geniet. Verkrijgbaar bij W A. Hazeu te Sehagen en vorder in de meeste apotheken. Openbare terechtzitting van het Kanton gerecht te Sehagen op 21 Maart 1878. V eroordeeld: C. B. te Sehagen wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van een houten strijkstok, niet voorzien van de herijkletter van 1877, zijnde de letter K. tot eene geldboete van f 10 subsidiair een dag gevangenisstraf. H. Z. te Sehagen wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van een houten vijfliter, een houten eenliter, een houten tweeliter, twee houten strijkstokken, een ijzeren tweeliter, allen niet voor zien van de herijkletter van 1877, zijnde de letter K. tot 6 geldboeten elk van f 10 subsidiair een dag gevangenisstraf voor elke boete. H. de B. te Sehagen wegens: het in zijn winkel voorhanden hebben van een houten vijf deciliter en een houten twee deciliter beiden niet voorzien van de herijkletter van 1877, zijnde de letter K. noyers; een jongeling, die nog een kind scheen, zoo tenger en fijn was zijne gestalte, deze heette Rhodez; en eindelijk een vierde persoon, met wien wij nader kennis moeten maken. Aan boord van le Coureur kende men hem als den graaf deTarneau; hij gaf voor de zoon van een veld maarschalk te zijn. Hij was een- of twee en twintig jaar oud, van middelmatige grootte, maar bjjzonder elegant. De blankheid zijner handen en van zijn ge laat was opmerkelijk en zou de afgunst van menige dame hebben opgewekt. Hij bezat die schoonheid, waarvan de beeldhouwers droomen; aan zijne vrou welijke bekoorlijkheid paarde hij, door de wjjze waarop hij zijn hoofd droeg, eene geheel krijgshaftige fierheid. Stoutmoedigheid, en vernuft schitterden uit zijne blikken; zijne stem, hoewel zacht, had den klank der geestkracht en eene wegslepende welsprekendheid zijne gebaren waren gebiedend. Men gevoelde dat hij meer was dan alleen de man, die tracht te heerschen men gevoelde dat hij geboren was om te bevelen. Onwillekeurig boezemde hij ontzag in, maar tevens wekte hij de sympathie op, zoo welwillend betoonde hij zich. Reeds van den eersten oogenblik dat hij aan boord van le Coureur gekomen was, had de graaf de Tar- neau zich met geheimzinnigheid omhuld; hij sprak weinig en hield zich uiterst afgezonderd, maar overi gens betoonde hij zich niet trotsch. De overige passa giert. van den brik hadden hem reeds terstond groote bipsen van ontzag gegeven Hij had ze aanvaard met die dankbaarheid, welke onmerkbaar deed gevoelen dat hij er regt op bad. "V elen hadden reeds aan zijne identiteit getwijfeld en men had er reeds onderscheidene malen over genuisterd, dat die naam van Tarneau wel eens een of ander persoon van gewigt kon verbergen. De be-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2