I APRIL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. i No. 1072 Ao. 1S78.. 22stc Jaargang, Bekendmakingen. Nummering van huizen. Staatsloterij. Gemcnsde Berichten. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 13 ure worden advertentiën in het eerstuitko- inend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nnmmers 0.07I. Advertentien van een tot vijf regels 075; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. i O Burgemeester en Wethouders van Schagen, %ae De nummers van het programma werden flink afgespeeld. Hadden wij op nieuw gelegenheid te bewonderen, hoe sterk het geheugen kan wor den geoefend, wanneer het gezichts orgaan ont breekt, niet minder waren wij getroffen door de lettende op de nalatigheid van vele eigenaars gaven, die de heer Otto als directeur der Kapel, van huizen in de nummering daarvan, brengen doch niet minder als exécutant, aan den dag ter algemeene kennis dat veertien dagen na legde. na dagtcekening dezer deswege een onderzoek zal worden ingesteld, en waarschuwen belangheb benden tegen de nadeelen welke uit de niet doorgebracht. nakoming dezer verpligting voor hen kunnen voortvloeijen. Schagen 2 April 1878, Burgemeester en Wethouders voornoemd Cs. DE PATER Weth. DENIJS, Secretaris. Het kleine, maar belangstellende getal toe hoorders hebben zeer zeker een genotrijken avond Vrijdag den 5 dezer, werd te Velzen, de dag waarop de heer J. C. Enschedé, voor 25 jaren Burgemeester dier gemeente werd, feestelijk herdacht; de geheele gemeente was in léestge- tooi, eerepoorten waren opgericht, guirlandes aangehragt, een gecostumeerde optogt trok door de -gemeente, de feestgenoten deden daarna met vijf stOombooten een togt naar IJmuiden en het feest werd met een prachtig vuurwerk besloten. Dat er ook gedineerd en gesoupeerd zal zijn. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op de circulaire van den Heer Com- missaris des Konings in dit gewest van den 29 K Oe 1 Gcen vermelding. Maart 1878, No. y:>2784, 1 afd. (verz. no. 16). j)e Arnhemsche gemeenteraad heeft boslo- Brengen ter algemeene kennis: 1 ten aan B. en W. machtiging te verleenen, oin dat hij resolutie van Z. E den Heer Minister me( gemeentebesturen van Amsterdam, Rut- van Financiën van 14 Maart j. 1. no. i5, afdee- terdain, 's-IIage, Groningen, Zwolle en Nijmegen ling Registratie, krachtens de daartoe door den jn overleg te treden betreffende het opheffen Koning verleende magtiging is vastgesteld de van <je no{, bestaande beurtveeren. 297e staatsloterij bestaande uit 21000 loten io5oo prijzen en 2 premiën overeenkomstig het plan daaraan gehecht. Dat de resolutie en het daarbij behoorend plan, in de staats courant zijn geplaatst en ter inzage berusten ter plaatselijke secretarie. Schagen 5 April 1878, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. DE PATER, Weth. DENIJS, Secretaris. Door de Rederijkerskamer Hooftte Dol den, is onlangs aan haren president, den pre dikant der Herv. gemeente A. A. van Meurs, die voor eenigen tijd zijne vrienden verblijdde door voor eene beroeping naar Hem te bedanken, een fraai boekwerk aangeboden. de Gepasseerden Vrijdag avond gaf B. van der Kaa, oud-élève van het Blindenin stituut te Amsterdam een soiree musicalc, met welwillende medewerking van de Harmonieka pel alhier, onder ditectie van den heer J. M. Otto van Alkmaar. De heer Th. J. Waller, to Anna Panlowna, is zeer ingenomen met het besluit (met 71 tegen 17 stemmen) der vergadering van de Vereeniging toton •wikkeling van den Landbouw in Holland's Noorder kwartier, om bij de regering aan te dringen op a(- scbatfingdor overgangs- en hypotheekregten, met ver- j melding dat do vergadering er geen bezwaar in zag, heer dat de grondbelasting eenige verhooging onderging, i In een artikel in hot Hld. wijdt de heer W. eenige regelen aan het belang, dat die belastingen, door alle staathuishoudkundigen veroordeeld, verdwijnen. Bij mij staat de overtuiging vast, «egt hij 0 a dat, zijn eenmaal die rechten afgeschaft en kent men de voordeelen, die de landbouw daardoor geniet, de land bouwers het oogenblik steeds zullen zegenen, waarop zij van de knellende banden bevrijd worden en laat ous, landbouwers, daarom niet rusten voordat wij zoover gekomen zijn. Door de afdeelingen IJssel-oover Veluwe van de Geldorscho Maatschappij van Landbouw, zal in het Oranje-Park te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juni e. k., eetie tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, en op 6 Juni e. k., eene Tentoonstel ling van Paarden, Rund- en Wolvee worden gehouden, die zeer belangrijk belooft te zijn, daar de Regelings- Conimissio door epne aanzienlijke subsidio van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigen tijd in bet Buitenland met zulke uitnemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés eti werktuigen tot Zuivelbereiding, waaronder ook do Metbode Swartz, in werking gesteld te exposeren' Ook zal, naar do uitgeloofde prijzen voor Zu'vel- producten van iedere Provincie afzonderlijk, deze Ten toonstelling een juist overzicht geven van de mate van ontwikkeling, die d-'ZO industrie over g ihejl Ne derland bereikt heeft. Het Provinciaal Bestuur van Gelderland verleende daarontegen eone g ddclijke bijdrage uitsluitend ten b ehoeve van de Tentoonstelling van paarden en Rund vee, als een bewijs van zijne belangstelling in do uit de inzendingen op deze Tentoonstelling to blijken resultaten van do meerdere zorg, die dan laats ton tijd aan do veredeling van hot ras van paarden ea ruudvoo werd besteed. Nadere inlichtingen en Programma's zijn op franco aanvraag to verkrijgen bij den Heer W. P. Pook van Raggen te Apeldoorn, Secretaris do Rogelijgs-Coaimissie. Den 25 Maart, 's middags ton 2 ure, hoeft Osman Paclia, „de leeuw van Plewna," zijn intogt in Kon- stantinopol gedaan. Als de laatste hoop der Osmannen werd hij begroet. Sedert den vorigen dag 's mor gens wachtte de menigte hem op. Alle vlugtolingen, mannon, vrouwen en kinderen, waren op do been. Do stipsto ordo word geen oogenblik gestoord. Toen Het Russchischo schip, met do Turksche vlag iu top, do langdings plaats bereikte, haalden twee adjudanten des Sultans in een Btatiesloep den held af. Een eere- wacht stond aan de trappen. Toen hij in het rijtuig stapte, dat hem naar de Yyldyn kiosk bij den Sultau moest brengen, baistte eensklaps da geestdrift los. Men verdrong zich om zijn hand aan te raken en duizende riepen zijn naam. Met moeite bereikte hij het paleis.Daar wachtte hem AbdoelHamid. „Gij alleen,, zoo sprak do Sultan, „hob de soldateuo3r dor Osmannen gered. Daarom heb ik de golofdo gedaan, als ik u wederzag, uop de oogen te kusseu. Kom, mijn held, den gordel van een der dronken matrozen, die juist gen den wind op de Parel kon omzeilen ora op de II. Desnoyers bleef aan Tarneau's zijde; met zjjn blik op den zijnen gevestigd als om daarin zijne gedachten te lezen. Van de vier engelschen zeelieden, die nog overbleven, stond er een aan het roer, terwijl de drie andere op den voorsteven heen en weêr liepen. Ge bruik makende van een oogenblik dat zij hem den rug toewendden, wees Tarneau aan Desnoyers twee handspaken, welke in hun bereik lagen en zeide: Kom. Op dit enkele woord sprongen zij voorwaarts, hunne wapens vielen als knodsen neder en tweo der matro zen storten met verbrijzelde hersenpannen neder. De derde zeeman en degene die aan het roer stond, stieten een vreeselijken vloek uit en vielen op Tar neau en Desnoyers aan. Mondaire had zich van het verlaten roer meester gemaakt. Rhodez, die wakker geschrikt was, kwam juist op het dek aanloopen,toen twee der zes andere matrozen uit het luik naar boven op het dek trad, een lang mes en met eene vermetele dapperheid op den tegenstander van Tarneau toe springende, drukte hij hem het wapen tusschen de ribben met zulk eene kracht, welke de wanhoop alleen aan zijne tengere handen kon gegeven hebbon. De engelscliman slaakte een vreeselijken kreet en reedo van St. Pieter ten anker te komen; maar da vermoeidheid en de onbekwaamheid van Tarneau en Desnoyers deden daarvan niets goeds hopen. Dan maar op Gods genademompelde de oude kapitein; en zich door den wind latende voortstuwen stuurde hij met het plan om dan Diamant, eene rots stortte neder. Desnoyers en Tarneau stelden daarop nabij Kouings-fort, om te zeilen en zoo den anderen u— j1—1J:-.-1 van het eiland te bereiken- Maar dit gaf al te veel voordeel aan den kaper, die het er op toelegde om aan den brik den weg af te snijden. Weldra be vonden de twee vaartuigen zich nog slecht op twee of drie kanonschoten van elkaar verwijdsrd. Wij zijn afgesneden, sprak Mondaire, wij moe ten het opgeven; maar al kunnen wij dou brik niet behouden, daarom moeten wij ons zei ven echter niet la'en gevangen nemen, want dan zou hot slecht met weldra den eenigen engelschman, die nog weerstand bood, buiten gevecht. Maar intusschen had de groot heid van hot gevaar bij de dronken matrozen de dampen van den drank weggevaagd; zij begonnen weêr vaster op hunne beenen te staan. Maar voordat zij hun evenwigt hadden teruggevonden, hadden de graaf en de abt hen over boord gewipt Nu is er bloed genoeg vergoten, riep Tameau uit, als de andere vier hier den dood niet in den mond zijn komen loepen; dan is het een bewijs dat ons aüoopcu. zij stom-dronken zijn. Terwijl hij deze woorden sprak, floot er een ka- Daarop daalde hij, gevolgd door zijne twee medge- nonskogel door de masten heen. zeilen door het luik af. De vier matrozen lagen wer- j Daarop wendde de kapitein den steven op de kust kelijk naast een vat brandewijn te slapen. Zij bonden en weinige oogcnblikken daarna woelde le Coureur ze aan handen en voeten en kwamen weder op het zich in het zand en viel op zijde. De kaper, die zoo- trachtten te klimmen. De strijd dreigde ongelijk te dek, alwaar Mondaire nog steeds aan het roer stond, doende zijne prooi hem ontkomen zag, want het zou worden. Mondaire kon zijn post niet verlaten; de wind blies stevig in de zeilen en als de brik niet in zijn koers gehouden werd, zouden de masten over boord geslagen worden. Reeds, begOD de tegenstander van Tarneau het voerdeel op hem te behalen. Met zijn rug tegen een der masten geleund, verdedigde de jeugdige graaf zich als een leeuw, maar een slag met eene bijl, welke hem aan den linkerarm gekwest had, verzwakte zijne kracht. Help, help, Rhodez, riep hij, toen hij den jon geling bespeurde, sta mij bij. Rhodez kreeg een dier plotselinge denkbeelden, De wir.d is gunstig en de zee kalm, sprak de voor hem gevaarlijk zijn geweest de kust zoo digt kapitein, morgen zijn wij te Martinique. te naderen, wendde den steven en koos het ruime Hij gaf be*el om eenige manoeuvres uit te voeren welke Tarneau en de abt met moeite volvoerden Den ganschen naebt woei er eene stevige koelte sop. De manoeuvre van den franschen brik was van het strand opgemerkt; tien booten, welke dadelijk te en den volgenden ochtend, bij het aanbreken van den water gebragt werden, kwamen juist nog ter rogter dag, zagen zij te gelijkertijd de kusten van Martini- tijd, want de golven sloegen reeds over het dek heen que en een snelzeilend vaartuig dat elke golfslag en het vaartuig dreigde door de zee verzwolgen to nader tot hen scheen te brengen. Het geoefende oog worden. Men redde bijna de ganschen lading en de van Mondaire onderscheidde in dat vaartuig weldra passagiers stapten in de baai van het district Marin een engelschen kaper, die jagt op ken maakte. Het aan waL j tou gemakkelijk geweest zijn om hem te ontkomen Toen Tarnaeu zijn voet op het strand zette, drukte welke als bij ingeving bij ons opkomen; hij rukte uit i door eene reeks van manoeuvres, waardoor men te- bij den abt Desnoyers den arm en wisselde met bem

Schager Courant | 1878 | | pagina 1