Allerlei. Burgerlijke Stand dar gemeente Schagen. Burgl. stand der gemeente Earsingerhorn Terechtzitting van het Kantongerecht te Schagen, op II April 1878. 5 1). L. te Zijdewind, gemeente Oude Nic- dorp, wegens: »het als tapper te Zijdewind in besloten tijd toelaten van bezoekers in zijne tapperij tot eene geldboete van t' 3.subsidi air één dag gevangenisstraf. Ingezonden. Broodnijd cn onedele concurrenlie, hij ii i.l een groeten aardappel tot woonplaats gekozen en hui-Je daarin niet een aantal eieren 0111 zich heen. De aardappel was afkomstig uit een scheepslading, die in de haven te Cardiff was aangekomen. Het volgende telegram is te Londen uit Kew-York aan het bureau van den New-York Heralt ontvangen: Een zware storm kan vermoedelijk op dcBrit- sche, Noord scheen ook op een gedeelte der Fran- sche kust omstreeks den i3den April verwacht •worden; benevens stormweder op den Atlanti- sclien Oceaan benoorden 4o S r3. Maandag avond liep een zwaar beschonken persoon op den kloveniersburgwal hij de Nieuvv- inarkt, te Amsterdam. Hij ging op een stoep zitten, viel in slaap, en hij zijn ontwaken zag hij, dat men zijn zilveren horloge met gouden ketting ontvreemd, en ook zijne bottines uitge trokken en medegenomen had. Een nieuw reddingtoestel hij gevallen van brand is door een doofstomme te Jowa uitge vonden; het bestaat in een soort van tulband, welke, zoodra men hem op liet hoofd zet en onder de kin vast maakt, door snelle instroo ming van lucht als het ware tot «-en ballon op blaast, geschikt oiu een deel van het gewicht van een mensch te dragen. De val wordt door dit toestel zoo gebroken, dat men zonder gevaar voor verwonding er mede uit dc derde verdie ping naar beneden kan springen. De Burgemeester van Amsterdam beeft, naar aanleiding van eene aanschrijving van den Minister van Waterstaat enz., de aandacht ge vestigd op den Coloradokever, met verzoek zoodra inen er een vindt, hem er bericht van te geven, liefst met toezending van het exemplaar. Voorts herinnert hij, voor zooveel noodig, dat de Colorado Kever, op den rug gezien, de ge daante heeft van onzen inlandsclien groenen goud- liaan, maar dat hij een weinig grooter is. Zijne kleur is vleesclikleurig rood en rosachtig isabelle, met zwarte oogen, 18 kleine zwarte vlekjes en stipjes, op het borststuk en vijf gebogen lang- streepen op ieder dekschild. Aan de pooten zijn de knieën en tarsen zwart. l)e streep langs den naad der dekschilden is zeer smal, de overige zijn tamelijk breed; de zijranden dier strepen zijn niet scherp afgebakend en tusschen haar ziet men op de isabelle-grondkleur nog zeer vele fijne zwarte of bruine stippeltjes. De eisren, die zich bij hoopjes van n. m. 3o op de onderzijde der bladeren bevinden, zijn glad, hooggeel of oranje van kleur. Binnen vijf of zes dagen komen daaruit de jonge larven te voorschijn; deze zijn eerst bloedrood, later vleesclikleurig, en 8 9 millimeterlang. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten verwoest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijnde, in den (pond, waar zij in een pop ver andert, uit welke iu den zomer na 10 of 12 da gen de kever te voorschijn komt. Er zijn jaar lijks drie geslachten, waarvan bet laatste den geheel en winter in den poptoestand onder den bodem doorbrengt. - Voordurend worden nieuwe werktuigen aan bevolen door de fabrikanten als nuttig, onmisbaar, voordeelig enz. en toch ziet men menigwerfop een boerderij een afgedankt werktuig dat niet v oldeed en daarom op zijde werd gezet En wat erger is, dan heeft de eigenaar der boerderij in den regel den lust verloren 0111't meteen ander, dat werkelijk goed op zijne boerderij zou pas sen en voordeelig werken, de proef te nemen. Reeds in I87I sprak de heer Holborow, op aan te vangen, die welligt magtig was door zjjn rang maar die het zeker was door de populariteit en het gezag, welko hij reeds verkregen had. Hoe vertoornd hij ook was over de aan zijne waardigheid aangedane belecdiging, besloot hij daarom echter, na lang ge aarzeld te hebben, om zieh naar Konings-fort te be geven. Maar onderweg begon hij toch wi-êr te bedenken dat het ten hoogste onwaarschijnlijk was, dat zulk een hooggeplaatst persoon op Martinique zou gekomen zijn, zonder dat hiervan aan den gouverneur-generaal was kennis gegeven. Daarom vreesde Caylns er voor om in een strik te loopen, weike hem belachelijk en schuldig tevens maken zou. 1 Zoodra hij alzoo op konings-fort was aangekomen, keerde hij onmiddelijk weder naar St. Pieter terug; aan den gast van Nadau zijn onwrik baar besluit medtdeelende, dat hij hem niet voor prins erkennen zou, voordat hij hiervan officiële be wijzen had overgelegd. Het gedrag van Caylus gold in aller oogen voor eene beltediging aan den naam, aan den rang en aan den persoon van Renaud d'Est aangedaan, en werd als een aanslag tegen hem beschouwd. Van alle kanten werd er een kreet van verontwaardiging aan geheven. Terwijl Renaud d'Est al die woelingen aanvaardde als een bewijs van gehechtheid en toewijding, ont veinsde hij zich echter niet, dat het wel eens gebeu ren kon, dat de onverwachte standvastigheid, ja men mogt het noemen de stijfhoofdigheid van Caylus de overtuiging der inwoners aan het wankelen bragt. Daarom moest hij een besluit nemen, dat hem de zegepraal verzekerde. Hij wachtte den nacht af om zich met Rhodez en den abt in een kabinetje op te sluiten, alwaar zij eene vergadering van pachter; te Londen, eenige wenken uit, die wij overnemen en die niet ge noeg kuunen worden ingeprent, zoo men zich voor teleurstelling, zoo niet erger, voor schade wil wachten. Zij zijn de volgende: koop geen werktuig, dat gij niet noodig hebt en waarvan gij niet met zekerheid weet dat het u geld zal liespr.ren, wanneer gij het bezigt ter vervanging van gewonen arbeid; koop geen werktuig, waarvan (jij niet bepaald weet dat het op uwe boerderij jrast; koop dus nooit op boeldagen of erfhuizen, omdat het zoo goedkoop is. Al wat men koopt en niet noodig heelt is, hoe goedkoop nog te duur; koopt gcencgebruikte werktuigen. Als gij spoe dig moet laten herstellen, worden ze duurder dan nieuwe; laat geene werktuigen maken hij uwen smid, ze kunnen zoo gixvl niet zijn als die ge uit de fabrieken krijgt, en zoo ze al goedkoopcr zijn, ze zullen niet zoo bruikbaar wezen; koop geen werktuig dat twee dingen tegelijk k in dypn, ge loopt gevaar dat het beide slecht doet; koop liever ijzeren werktuigen dan houten. Ze zijn duurder maar duurzamer tevens en liet herstellen kost minder. - Een zeeman, die den winter in Doekum doorbracht, wandelde met een kennis de stad door. Na een poosje gewandeld te hebben: kwa men zij de nieuwe afgescheiden kerk voorbij, waar boven te lezen stond: 1 Pet. 1= 25. »Wel verduiveldzei de zeeman, wat is dit een groote pottenwinkel!* »Een pottenwinkel?* zei de ander, «het is een kerk.* Een kerk? Er staat boven de deur: Een Pet één gulden vijfentwintig!* Aan een soldaat werd door zijn overste gevraagd, of' hij wel wist, wat hem te doen stond, wanneer hem door een officier, wien hij een rapport moest overbrengen, een glas wijn werd aangeboden. O!» antwoordde de soldaat: »zoo iets komt niet voor.* Een postlooper trad te A. een winkel bin nen, om een kistje lekkere sigaren. Zware of' lichte? was de vraag. Vooral lichte, was 't antwoord, want ik heb nog meer te dragen. In een tiroler dorp las men op bet uit hangbord eener herberg Geliefde gast, hier woont de kastelein; Bezit gij geld, zoo beeft hij goeden wijn. Hebt gij geen geld, zoo weet dan, ginder staat er Een allerbeste pomp, met overheerlijk water. Een sergeant van de kazernewacht maakte van een milicien, die ongekleed was uit gegaan om een baring te balen, bet volgende rapport: De milicien Mtwee dagen arrest wegens het halen van een baring zonder policiemuts. Onderwijzer: »En Simson versloeg 2000 Philistijnen met een ezelskinnebak." Leerling: »Wat is dat een ezelskinnebak?" Onderwijzer (wijst opzijn kinnebak): „Dat!" Moeder tot haar man aan tafel. Nu heb ik den beelen morgen gezocht naar 't schoentje van den kleinen Antoon en zie, nu komt het uit de zuurkool met aardappelen. Ik wist wel, dat bet niet verloren kon zijn gegaan! raadpleegden over hetgeen er gedaan moest worden. Volgens mijne meening, sprak Desnoyers, moet gij onmiddellijk voorwaarts traden enden opgestanen hoogmoed van don markies de Caylus verpletteren. Als pij aarzelt kan de populariteit, welke u nn om geeft, in rook verdwijnen. Voorwaarts: overal waar gij u vertoont, hebt gij nn de zekerheid allen aan uwo voeten te zien; morgen zou men u misschien onder den voet treden. Maar verzeker u eerst van de medewerking Tan hen, die zich aan uwe schreden gehecht hebben. Eerst moet gij hunne bedoelingen behendig onder zoeken en hen daarna door nieuwe gunstbewijzen aan u kluisteren. Handel als prins, wat hebt gij daarvan te vreezen? Open uwe beide handen voor hen en geef hun daaruit al wat prinselijke handen bevatten en zelfs niet bevatten. Een inktkoker, eene pen, een stuk pergament en eene bandteekeniDg daaronder; vijftig duizend, honderd duizend, ja zelfs, als het noodig is, tweemaal honderd duizend kroonen op de goederen van Mevrouw de hertogin de Penthiévre opgenomen dat zijn, naar ik veronderstel, hefboomen, welke krachtig genoeg zijn, om er de gansche kolonie meê te doen opstaan. Bedenk dat mjjnheer de Caylus niets van dat alles ter zijner beschikking heeft. De oorlog is verklaard, neem hem aan en tracht te overwinnen. Gij hebt mijne eigene meening geraden en in woorden uitgedrukt, Desnoyers. En gii, Blanche, ver- Tolgde hij, zich tot het meisje wendende, welks groote blaauwe oogen stijf en schitterend op Renaud geves tigd waren, gij weet dat uwe meening altijd invloed uitoefent op mijne handelingen Spreek, hebt gij hier niets tegen in te brengen? Ik! antwoordde zij, hem hare hand toestekende wat ligt er mij aan gelegen wat gij wilt beproeven Ingeschreven van 9 tot en met 11 April 1878. Geboren Geene Ondertrouwd Geene Gehuwd Geene Overleden: 8 April. Jantje Schuitemaker ond 48 jaren 9 maanden echtgenoote van Hendrik Pastoor. 10 dito. Cornelis Dekkei oud. een jaar zoon van Pieter Dekker en van Antje Bakker. Ingeschreven van 2 tot 12 April 1878. Geboren: 4 April. Trijntje, dochter van Dirk Kooij en Elisabeth Kosscn. 6 dito. Elisabeth, dochter van Joclicm Wailroer en Grietje k laaien. 9 dito. Arie, zoon van Klaas Bakker en Aatje Kuiper. Ondertrouwd: 5 April Klaas Raven, j. m. en Neeltje Hoogland, j. d. beide wonende te Rarsin- gerho rn. Gehuwd Geene. Overleden: 7 April Gerritje de Vries, oud 33 jaren, echtgenoote van Reinder Bruin. Veroordeeld 1. C. R. en J.'B, beiden te Schagen en D. K. te Scliagerbrug, wegens: »het in vereeniging zieh bevinden in besloten tijd in eene herberg te Schagen,* ieder tot eene geldboete van f 3. subsidiair één dag gevangenisstraf. 2. C. II. en 11. F. beiden te Schagen, wegens: overtreding als voren, ieder tot eene geldboete van f 3 subsidiair één dag gevangenisstraf. 3. C. R. te Schagen, wegens: »het als ftip- per te Schagen in besloten tijd toelaten van bezoekers in zijne tapperij* tot eene geldboete van f' 3.subsidiair één dag gevangenisstraf' 4- B. te Schagen, wegens: «liet zich be vinden in eene herberg te Schagen in besloten tijd, tot eene geldhoete van f 3.subsidiair één dag gevangenisstraf. 6. G. V. te Anna Paulovvna, wegens: »het plaatsen van voor paarden schrikverwekkende voorwerpen op een weg te Anna Paulovvna; tot eene geldhoete van f 3 subsidiair één dag gevangenisstraf. 7. C.R. te Schagen, wegens: «liet niet schoon houden van de straat, voor zijne woning,* tot eene geldboete van f 2.5o, subsidiair één dag gevangenisstraf Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. De redactie vereenigt zich niet altijd met de ge voelens der inzenders van geplaatste s: ukken- In een der laatste jaargangen van een Duitseh geïllustreerd tijdschrift zoo wij inlenen de Garten- laabe vindt men eone plaat, die do lachspieren zelfs van oen melancholiek gezicht in beweging brengt. De voorstelling wat de prent ons te aanschouwen geeft, is andeis ze >r eenvoudig. Aan de eene zijdo eener dorpstnat ziet men eeno herberg, waar een rijtuig, met twee paardeu bespannen ceu oogenhlik stilhoudt en do herbergier met een tevreden glimlach en een nederige houding het gezelschap welkom heet. Aan do overzijde der straat, schuin er tegenover, ziet of doen, monseigneur? Ben ik niet de nederige slavin uws harten, de deelgenoote in uw roem en in uwo tegenheden? Ga voorwaarts of blijf stilstaan, klim of daal, ik zal u overal volgen. Desnoyers kon eeno beweging van misnoegen niet onderdrukken, toen hij deze teodcre uitsiorting van Blanche hoorde, en een traan van aandoening in Ronaud's oog zag glinsteren. Hoewel hij wist hoez er zij aan elkander gehecht waren, had hij, in het belang van den prins, wel gewenscht, dat eouige wolkjes den blaauwen hemel hunner liefde bewolkt hadden. Gebruik makende van een oogenblik dat Blanche, niet op hun gesprek lettende, met eene jonge papegaai, welke zij in de hand hield, speelde, hoog hij zich tot Renaud voorover en fluisterde hem in: ergeet ook niet dat gij twee en twintig jaar oud en schooi zijt, dat gij den titel van prins draagt dat gij geestig, beminnelijk en bevallig zijt bij gevolg dat gij de vrouwen voor u hebt, en met de vrouwen Ja, antwoordde Renaud, zijne wenkhraauwen fronsende, maar ik kan en ik wil Blaace niet kwetsen. Heeft zij u niet belooft zich a.ui alle uwewen- schen te zullen onderwerpen, en was het niet enkel onder deze voorwaarde, dat gij, in weerwil mijner raadgevingen, echter de dwaasheid begaan hebt, van haar herwaarts mee te nemen? Ik zou den moed niet gehad hebben van haar te scheiden. De vrouwen zijn altijd uw ongeluk geweest: laten zij u ten minste eenmaal redden. De eerste van haar die u tot steun moet verstrekken, is de zuster van Caylus, eene jonge en schoone weduwe, welke men zegt dat zeer behaagziek is. Geloof mij, begeef u morgen op weg naar St. Pieter en begin binnen

Schager Courant | 1878 | | pagina 4