Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BQNBIRMG Ao. 1878.. 22stc Jaargang, No. 1075 Bekendmaking. Notariaat. Gemengde Berichten. Hypotheken. Dit blad verschijnt twee maal per week: IVoens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nnmmers f 0.074. Advertentiën van een tot vijf regels f o gS; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingcn- Is arbeid aan een rots te biên. D Wieden van straten. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art. 6 van het politie reglement dezer gemeente; Brengen ter openbare kennis, dat ieder ge bruiker van een pand, huis, tuin of ander per ceel, verpligt is de straat voor en langs het per ceel liggende behoorlijk schoon te houden van! gras, ruigte en vuilnis, wordende de gebruikers of Dij ontstentenis de eigenaar aangemaand zorg te dragen, dat voor het aanstaand PAASCH- FEEST de straten gewied en schoongemaakt zijn. Schagé.n 16 April 1878, Burgemeester en IVethouders voornoemd Cs. DE PATER Weth. DENIJS, Secretaris. Door de Tweede Kamer is in hare laatste zittingen aangenomen eene wijziging der wet op het Notariaat; waarvan de beteekenis wel niet groot, maar wier strekking toch zeer heilzaam is. De nu nog geldende wet stelt provinciale examens in en vordert den 23 jarigen leeftijd voor de deelneming aan die examens. De eene» zoo wel als de andere bepaling, was sints lang veroordeeld. Er was toch geene redelijke verkla ring te geven van den eisch aan candidaat candi- daat notaris,dat bij 23 jaar zou oud zijn. Geenerlei rechten gaf de wet den bezitter van het diploma; alieen uit de thans noodzakelijk vervallen be paling dat de Koning het recht bad 0111 den voor notaris vereischten leeftijd te verminderen mits de te benoemen persoon het examen als candidaat notaris had afgelegd, vloeide in ver band met den leeftijd voor dat examen geeischt voort, dat niemand tot notaris kon worden be noemd, vóór dat bij zijne meerderjarigheid had bereikt. Door het wegvallen van dezen eisch zal het aantal geschikte jongelieden, die zich aan het notariaat willen wijden, toenemen. Zoo als de zaak tot nu geregeld was, werd de tijd van studie meestal aan een ander vak besteed en eerst na mislukking voor meenig ander Yak werd bij wijze van coup de désespoir het exa men voor candidaat notaris gewaagd, om na dit met goed gevolg te hebben afgelegd, de maat schappelijke carrière te staken. Gedurende vele jaren was de kans om te slagen dan ook zeer groot. Allerlei omstandigheden werkten daartoe mede. De examens werden naar de wet afgenomen door eene commissie uit het Hof, voorgelicht door een paar notarissen. De commissie bemoeide zich niet met de zaak en liet die te recht over aan de notarissen. Deze van hunne zijden had den geen belang om naar mate het peil der candidaten daalde hunne eischen te verhoogen en door dezen samenloop van omstandigheden werd het examen langzamerhand eene niets be- teekende proef of men het burgerlijk wetboek wel eens gelezen had. Toen hierdoor het getal candidaat notarissen op zonderlinge wijze vermeerderde, ontstond er, zou een beursman zeggen, eene paniekdie plotseling de provinciale commissies tot een an maar de procureurs generaal examineerden; de examens uit een volstrekt verkeerd oogpunt, dat van een ambtenaar van het openbaar ministerie die omtrent eene vraag van burgerlijk recht eene conclusie had te nemen, afgenomen, hielden op met het notariaat in eenig verband te staan en zoo slaagden velen, die geen het minste be grip hadden van de notariële werkzaamheid, terwijl er afgewezen werden, die sints jaren blij ken van theoretische en praktische bekwaam heid hadden gegeven. Niet te voorkomen was bovendien een groot verschil tusschen de exa mens van dezelfde bevoegdheid aan verschil lende hoven afgenomen, afhankelijk van de bi- zondere inzichten der raadsheeren en de klacht over de slechte regeling kon niet langer onver boord blijven, nadat het getal hoven tot vier beperkt hun moordenaars emplooi in Mei en November hadden geexecuteerd. De wijziging stelt nu een examen vast, jaar lijks in Juli afteneinen door eene daartoe speci aal benoemde commissie. liet is te hopen, dat de rechterlijke magistratuur niet met het leeu wendeel in die commissie zal gaan strijken. Over het algemeen heeft deze een te uitslutend mi litante kennis. Aan haar oordeel worden meestal uitsluitend kwestien van burgerlijk recht onder worpen en hoewel dezen niet vreemd mogen zijn aan den notaris, zoo is het niet datgene, waarop het bij een examen voornamelijk aan komt. Nadat de wet door de eerste Kamer zal zijn aangenomen, zal al spoedig de benoeming der commissie volgen en zal kunnen blijken of de minister omtrent dit gewichtig punt ons gevoe len is toegedaan. Worden bv. een paar leden uit het Hof, een paar notarissen uit de plaats waar bet examen gehouden wordt, benoemd, dan zal de verandering moeielijk eene verbetering is een dergelijke maatregel nu reeds niet alleen wenschelijk maar noodzakelijk ten einde de ze kerheid van mijn recht buiten allen twijfel te stellen? In het algemeen kan men er op reke nen dat er geene zekerheid gegeven kan worden zoo groot, dat zij vrijheid geeft om er bij in te slapen en evenmin als de houder van effecten immer zeker kan zijn van kapitaal en renten, evenmin kan dit de hyphothecaire schuldeischer. Het gevaarlijke van ons hyphothecaire stelsel is het vastknoopen daarvan aan de kadastrale indeeling; de aanhoudende verandering der laatste door de steeds toenemende perceels verbrokke ling maakt bet gevaar gaande weg grooter, dat verkeerde nummers zijn verbonden. De thans voorgedragen maatregel is daarom geheel in het belang der genen wier bezittingen in hypotheken bestaan en boewei door de ondervinding geluk- kig nog slechts zeer zeldzaam de urgentie van de zaak is bewezen, is het niet overtollig dat wij den wensch uitspreken, dat bij aanneming van bet wets voorstel, het publiek mede werke aan de goede uitvoering van een maatregel, uit sluitend in zijn belang genomen. Yan wego de afdeeling „Dordrecht eu Omstre ken" der Hollands ehe Maatschappij van Landbouw, zal op Vrijdag don 24 Moi 1878 te Dordrecht eene tentoonstelling gehouden worden van Paarden, Run deren en schapen. Ter gelegenheid van die tentoonstelling heeft de Dordrechtsche Harddraverij-Vereeniging twee hard draverijen uitgeschreven, te houden op 23 en 24 Moi a.s. De personentrein die Maandag i5 dezer van Helder vertrok 's morgens 9 uur 8 minuten werd, nabij Velsen omstreeks 's morgens 11 uur 3o minuten door een zandtrein aangereden, waardoor eenige reizigers kwesturen bekwamen en bet rollend materieel zeer beschadigd werd, kunnen genoemd worden; daarentegen zou in de geregelde loop der treinen ondervond veel elke commissie iedere persoon [niet door zijne vertraging, doordien de beide locomotieven nog betrekking, maar door zijne speciale bekwaam- °P spoorbaan stonden, de laat- 111 stc trein kwam ruim een uur te laat in Scha- lieid, zitting moeten liebben. j j„en tol groote ongerustheid der familien wier Hoezeer wij echter deze wetsverandering ook leden dien dag met den een of anderen trein waren vertokken; volgens deskundige ooggetuigen kon de baan spoediger ontruimd zijn geworden zoo- dat de passagiers en goederen des laatsten treins geheele verandering van de grondslagen van het j naar en van den Helder niet meer hadden be- ïnogen toejuichen, wij kunnen haar slechts als eene eerste schrede welkom lieeten naar eene notariaat. Naar onze overtuiging moet de be voegdheid om authenthieke akten te verlijden, uitsluitend worden toegekend aan daartoe door het Rijk aangestelde en betaalde ambtenaren. De tusschenkomst van een notaris moet niet meer zijn dan die van een verlicht zaakwaar nemer; aan zijne akten autenthiciteit te verbin den is eene fictie, in strijd met de tegenwoor dige ontwikkeling van de groote massa. Een ander onderwerp van wetgeving zal spoe dig in de Tweede Kamer ter sprake worden ge bracht. Het betreft de vernieuwing van alle hypothecaire inschrijvingen, door een ontwerp geboden dat na de paasch vacantie door de Ka. hoeven te worden getransporteerd langs het terrein des onheils, waardoor die te groote ver traging onstond. De Hollaudsche Spoorweg-Maat schappij moest het zich na dit ongeval, (de oorzaak daarvan is nog niet genoeg met juist heid bekend om daaromtrent in bijzonderheden te treden) niet langer aan even doelmatig ma terieel als aan geschikt personeel voordat werk laten ontbreken om daardoor het bewijs te le veren dat zij de ernst en spoed die dergelijke ongelukken vorderen degelijk ten harte neemt en doet nemen, terwijl bet regerings toezicht in deze van zéér luttel beteekenis is. Tegen een van de ergste aller menschelijke bezoekingen de eksteroogenplaag, geeft het week blad »de Huisvrouw» het volgende recept: Men neemt een theelepeltje vol teer en gelijke hoeveelheid gestampte salpeter, mengt dit ter deege dooreen, vei warmt het, smeert het op een stukje leer van een oude handschoen en bindt het over de eksteroogen. Na eenige dagen zijn mer in behandeling zal worden genomen. Op 'zich zelf zal dit menig hyphotecaire schuldeischer Jeze zóó naar buiten gekomen en zóó week ge- der uiterste deed overslaan. Niet de notarissen kippenvel doen krijgen. Hoe! zal bij uitroepen,, worden, dat men zegeuiikkel jk uitrekken kun

Schager Courant | 1878 | | pagina 1