MARKTBERICHT F, NT jarig dochtertje van Posen via Kreuz naar Ber lijn. Op een station tussehen Posen en Kreuz opende een medereiziger aan den perronkant de deur van den waggon, zonder dat het treinper soneel dit opmerkte; en verwijderde zich daar op voor een oogenblik. Toen hij weder instapte was de trein reeds in beweging. Hij sloeg de deur achter zich toe, doch vergat haar geheel te sluiten. Gedurende het rijden plaatste zich het vijfjarig meisje met den rug tegen de deur, waardoor deze zich langzaam opende, tot op eens het ligchaam van het kind onder de angstkreten der passagiers verdween. Een der reizigers had het geluk het kind nog bij de beenen te grij pen en in de coupé te trekken. Op dat oogen blik sloeg het lioolÜ van het kind wel is waar op de treeplank, doch het leven was gered. De moeder viel in onmacht van vreugde over het behoud van het leren van haar kind, ter- wijlde wond gelukkig niet van ernstigen aard was_ Indien men liet ontkiemen van aardappe len wil voorkomen, bestaat daartoe een zeer gemakkelijk middel. Op den bodem van den kelder, waar men<zijn provisie aardappelen bergt, strooie men fijn gestooten houtskool, der dikte van anderhalven centimeter. Hierop worden de aardappelen gestort en men heeft dan geen last van kiemen. Men verkrijgt hierbij nog een ander voordeel, namelijk het volgende: de aardappelen behou den veel langer bun goeden, zuiveren smaak dan anders het geval is. Slechts weinige dagen nog en de plechtige opening, der wereld tentoonstelling te Parijs zal met alle mogelijke pracht en luister plaats heb ben. Het programma van het inwijdingsfeest zoo als het Donderdag 1 1. werd vastgesteld, dee- len wij hieronder in korte trekken mede. Op l Mei a,s. ten 2 ure, namiddag zal de maarschalk President der Fransche republiek vergezeld van zijn militair huis zich van het Elysée naar het Trocadero begeven. Langs den ge- heelen weg zullen de troepen en doublé haie opgesteld zijn. In het voorportaal van het Trocadero paleis zal de president worden ontvangen door den Minister van Landbouw en Koophandel den Heer Feisserence de Bort, benevens de vreemde Prinsen, de Gezanten, de algeineene commissa rissen, de fransche ministers, de bureaux der beide kamers en de delegaties van allen door den staat erkende lichamen. Na wisseling der ge bruikelijke plichtplegingen begeeft zich de pre sident en gevolg naar het platefbrme van het Trocadero paleis, dat vlak tegenover het Champ de Mars is gelegen. Aldaar zal den President door den Minister welkom worden geheeten, waarna deze de ten toonstelling geopend zal verklaren. Door salvo's van IoI schoten, die van het paleis der Inva- lieden en het fort Mont Valeriën zullen gelost worden, zal het gewichtige feit den volke worden verkondigd. Vervolgens zal de geheelc stoet zich over de brug vau Jena naar het Champ de Mars begeven, alwaar, na bezichtiging der fransche sektie een bezoek aan de vreemde zal gebracht worden. Ten slotte zal de stoet zich naar de Porte Ra pp begeven, van waar de President der Re publiek per gala rijtuig met gevolg naar het Elijsée zal terugkeeren. De 5o,000 genoodigden kunnen dan de ten- VH. De prins trad tot de gravin vooruit en kuste eer biedig hare hand, terwijl Blanche ter sluiks een traan afdroogde Daarna wendde hij zich om tot den pater jezuiet en zeide: Eerwaarde vader, ik volg u. En voordat hij den drempel van het vertrek over schreed, keerde hij zich nogmaals om tot de gravin en sprak tot haar: Mevrouw, ik beveel mjjn jeugdigen page aan uwe zorg-, ik zal naar zijn* toestand laten vernemen. En hij ging heen. Gij hebt haar in uwe magt, monseigneur, flui sterde Desnoyers hem in. Ik heb hem in mijne hand, mompelde de gravin, terwjjl zij den prins groette, die weder te paard steeg om zich naar de woning der jezuieten te bege ven. De stad St. Pieter was toen nog niet wat zij sedert geworden, en vooral niet wat zij gedurende eenigen tijd geweest is; maar reeds vereenigde zij allen grond stoffen in zich, welke haar later den bijnaam van het Parijs der Antillen verschaft hebben. Het schilderachtige harer ligging, de smaak voor bet prachtige leven, dien de uit Versailles ontsnapte edellieden er hadden ingevoerd, alles maakte haar tot een heerbjk verblijf. Men had slechts te willen om er genoegen te vinden. Al de kracht der echte weelde heerschte er in overvloed. Het huis der jezuieten, zeiden wij, was vorstelijk Er zijn waarlijk in Frankrijk niet veie rijke kasteel- n welke schooner zijn dan dit prachtig verblijf. Men bereikt het door eene breede en overschoone laan van honderjarig: tamarinde-boomen, welke zoo digt begroeit zijn als de krachtigste eiken, een groot hek vormt den ingang, en het huis, met ontelbare ven- stier8 voorzen, verheft zich op een hoog bordes, dat er al den schijn van eene heerlijkheid aan bijzet. Er toonstelling bezoeken. Voor bet publiek zal de tentoonstelling eerst den tweeden Mei geoj>end zijn. Dat er nog menschen zijn, die geen gebrek aan geld hebben, blijkt uit de officiële prijslijst der i3 de trekking van den Keulsche dombouw- loterij. Het bestuur namelijk maakt aan den voet dier lijst bekend, dat er niet meer of minder dan 95 nommers, waarop in de lade trekking, reeds een jaar geleden gehouden, prijzen vie len, nog niet zijn opgekomen Wie de moeite neemt die nommers in de prijslijst van Januari 1877 na te gaan, zal met verbazing zien, zegt de Neue Francf. Pressc dat op slechts enkele daarvan kunstwerken, maar op de meeste geld sommen van i5otot 600 mark getrokken zijn. Zijn deze prijzen nu ook al niet groot, zij zijn toch waarlijk wel de moeite waard 0111 in ont vang genomen te worden. Maar er is meer. Op nommer 317108 is een prijs van 3ooo inark en op nommer 258910 de tweede hoofdprijs van 3o,ooo mark gevallen. En nu laten de geluk kigen zooveel baargeld, dat zonder eenige kor ting uitbetaald wordt, reeds een jaar lang on verschillig liggen. Geen mensch ziet er naar 0111 en eindelijk zal het weder aan de loterij kas ten bate komen. In Fluntern bij Zurich leefde de familie Follen- weider schijnbaar iu de beste eensgezindheid. In do werkelijkheid echter liet de verhouding veel te wen- schen over, hetgeen vooral te wjjten was aan de gedurige dronkensc..ap van do moeder, die tevens het hoofd van het gezin was. Kort geleden kwam haar 28 jarigen zoon terug van de begrafenis der jonge vrouw van een zijner vrienden, en sprak eenige woor den tot lof van de overledene. Zijne moeder, die weêr een roes aan had, liet zich daarentegen heftig tegen haar uit en wist heel wat ten haren laste te zeggen. De zoon, hierover vertoornd, voegde haar toe: „In allen gevalle heeft meu haar nooit drouken uit de mijn gehaald." Dit bracht de mo< der in zulk eene woede, dat zij onmiddelijk het scherpe broodmes van de tafel opnam en het haar zoon in den borst stak mot de woorden „Wat zegt gij daar?" De familie trachtte ook deze treurige gebeurtenis geheim to houden, en de zoon zelf verklaarde aan den genees heer, dat hij zich'bij het werk met zijn zeis gekwetst had. Eerst acht dagen later, toen hij overleden was, vertelde zijne weduwe wat er gebeurd was, en de waarheid van hetgeen zij mededeelde bleek weldra uit het ingestelde onderzoek. Toen de moeder gear resteerd werd, was zij weder dronken. De New York Herald deelt het verhaal mede van een walvischvangst op de noordkust van Caro- lina, door een oorlogschip. Toon de bemanning den walvisch ontdekte, werd hem dadelijk een kogel toe gezonden, die hem in de zijde trof, maar niet doode- lijk. Woedend stelde het dier zich te weer; het dook, sprong boven het water op, en sloeg den steven van het oorlogschip met den staart. De kapitein beval een tweedeschot te lossen, en toen dit zijn uitwerking raiate, een derde. Die kogel raakto het hart. Het bloed spoot meer dan 10 voet hoog, uit de wonde. Deze walvisch, die onmiddelijk door het volk werd afgehaald had een lengte van 42 voet. Twee kleerraakors gezellen te Lyon kregen twist, en een duel werd onvermijdelijk geacht. De getuigen kozen het pistool en het „Park de la Tête d'or, zou het tooneel zijn van het wapenfeit Te 6 uren s'mor- gens waren de kampvechters op het terrein. De ge tuigen deden hen blinddoeken voor de oogen, plaatsen hen toen zoo, dat zij elkander den rug toekeerden en gaven elk een pistool, dat mot los kruid was gela len. Op een bepaald signaal losten beiden hun schoten. Een dor gotuige-i riep: „Help, ik hen gewond." Elk der beide duellisten dacht uu dat hij zijn tegenpartij om heon verheffen zich prachtige boomen, welke het ia eene dikke schaduw hullen. De voorgevel alleen is onbelemmord voor bot oog en van daar heeft men het vrijo uitzigt over de onmetelijkheid der zee. Te genwoordig grenzen de laatste huizen der stad aan het uiteinde der lange laan, waarvan wij zoo even spraken. Toen de prins het hek was doorgegaan, vond hij de ganscho congregatie in de schaduw van dchet gebouw omgevende lanen en op het bordes vergaderd. Hij steeg van zijn paard eu werd door den eerwaar pater in de uitgestrekte vertrekken binnengeleid. Gij zijt hier te buis, monseigueur, zeido de je zuiet, terwijl hij zich diep boog, en ailen, die iu dit huis ademhalen, zullen n als slaven gehoorzamen. Heb dank, eerwaarde vader, maar ik ben niet onder dit dak getreden om er slaven te zoeken, ik verlang er slechts vrienden om mij heen te zien. Handel er, monseigueur, met gebruikmaking van al de regten, welke uw titel als prins u geeft. Vergeet dat gij u in een huis van geestelijken be vindt. De eerste zorg van Renand bestond daarin om zijn gevolg te vermeerderen met allen, die hij zag dat begcerig waren om hoveling te worden. Hij had eene volmaakte hofhouding: groote en kleino levers; bals, feesten, gala partijen volgden elkander met eene be dwelmende snelheid op. Aller gehechtheid was hem verzekerd Wij kunnen deze schildering van deu groo- ten invloed, dien Renaud verkregen had, niet beter voltooijen dan door te zeggen dat de g&nseho kolonie toen hij gedurende eenige dagen door do koorts was aangetast, als in rouw gedompeld was, de schepen, welke ter reede lagen, kregen bevel om s'ochtends en s'avonds niet te vuren, en toen hij hersteld was, werd er een Te Deum in de kerken gezongen, de stad geïllumineerd en werden er overal vuurwerken afge stoken. De gravin de Monrocq, men zal zich dit herinne ren, had de taak op zich genomen om hetgeen haar broeder bedroven had te herstellen, door den prins in de strikken harer behaagzucht te lokken en hem gewond had. Haastig werden do blinddoeken ve rwij- derd en zij zagen nu dat zij gefokt warer. Behoeft het gezegd te worden dat de strijdlustigen vrede sloten? In een naburige restauratie werd het feest der verzoening gevierd. De bekende Zwitser, generaal Sutter, die de goudmijnen van Californië heelt outdekt, leeft tegen woordig als een arme, hulpelooze grijsaard in Pen- sylvanië Het geluk heeft jhem milio.nen in den schoot geworpen, maar hij heeft alles verkwist. De reg ering, die hij om onderstand heeft vraagd, aarzelt hem deze te verlecnen. „In den nacht van 20 op 21 dezer werden de bewoners van Oudesluis zeer onaangenaam uit hunnen slaap gewekt door het geroep van brand. Al dadelijk na de ontdekking stond de broodbak kerij van A. Schermer iu lichtela uje vlam eu eer bijna nog iomand aan redding had gedacht, hadden du vlam men ook het daarnaast staande winkelhuis aangetast. Deze beide zijn dan ook geheel afgebrand. Uit do bakkerij is bijna niets gered geworden Al het daarin aanwezige meubilair, eeue belangrijke hoe veelheid zaal en brandstoffen hooi, enz. is een prooi der vlammen geworden. Ook zijn nog in de vlammen omgekomen 2 van de 9 op stal staande kooijen, 1 schaap en 2 lammeren; van de geredde koe ij en hebben sommigen nog belang rijke brandwonden bekomen. Het gebouw was een der flinkste en beste van het dorp en maakte daarvan o n sieraad uit. Algemeen wordt deze ramp zeer betreurd, daar de broodbakker Schermer veel te laag en een dei- bewoners van het andere perceol, waaruit ook lang niet alles gered is kunnen worden, in het geheel niet tegen brandschade was verzekerd. Jammer is 't dat er nog zoovelen ztjn, welke zich tegen die schade niet of zeer onvoldoende verzekeren. Dat deze ramp ieder, 't zij welgesteld of arm, aanspore om 't verzuimde to herstellen, terwijl herstellen mo gelijk is. Allon kan ze ons tieffen en voor 10 tot 20 cents per f 100 kan men bij iedere soliede maatschappij vau brandverzekering terogt." Een droevig drama heeft veel ontsteltenis in de volkswijk St.André te Antwerpen, teweeg gebracht. Het huisgezin van een schrijnwerker bestaande uit man. vrouw en 5 kinderen, waar van het jongste 3jaar was, werd als een model van vlijt en orde in den werkmansstand gehouden. De man was oppassend, de vrouw zindelijk en spaarzaam. Het is zoowel als hier de gewoonte hij velen, om tegen Paschenzich een nieuw pak kleederen aan te schaffen, waarvoor gedurende een langentijd gespaard wordt. Ook in dit huisgezin zagen de kinderen de Paschen tegemoet en verheugden zich reeds in stilte over hun pakje Ongelukkig had de vrouw de spaarpenningen aan een vriendin geleend, die ze helaas! niet kon terruggeven. Met onge rustheid zag zij dus de Pascheu naderen; en niet meer wetende wat te doen, maakte zij door op hanging een einde aan haar ieven. Men kan begrijpen in welke omstandigheden dit huisgezin verkeert. Hoorn 20 April 4 hectol. Tarwe f 11,25. 2 hectol Rogge f8.25, 11 hectol. Gerst f7,13 hectol. Ha-, ver f6,Mosterdzaad f21,50, Karweizaad f 22,r>0, Boonen: 28 hectol. bruine f 14,25, gele f 18,Paarden 8,Erwten: hectel. vale f 16,hectol. groene f 14,10 hectol. graauwe f 20,hectol. witte f 13, alles per hectol. 2326 KG. Kopboter f 1.10, af 1,20 yer KG. 25000 Kip-Eijeren f3,25 a 3,50. 10500 Eend- kijeten f3,40 a Kievitseieren f 10 a 11 beiden per 100 stuks. 28 Paarden f60 a 230, Kooijen fa 60 daarin als gevangen te houden, van zijn kant had Re naud, op aanraden van Desnoyers, de verovering van C'aylus door middel vau diens zuster ondernomen. Da toevallige ontmoeting in het hótel van den gou verneur had hen voor het eerst met elkander in aan raking gebragt, en van dien oogenblik af hadden zij zich wederkeerig tot elkander aangetrokken gevoeld. Zij gehoorzaamden aan eene magnetische roepstem, welke raagtigur was dan al de berekeningen, welke zij te voren gemaakt hadden. Deu volgenden ochtend na zijne aankomst, had de gravin zich naar de jezu ieten begeven en verzocht bij hem te worde n toegelaten om eene genade te verzoeken, waaraan hij zelf wel reeds gedacht had, namelijk de in vrijheid stelling van Nadau. Het was niet alleen meer door hare be langen dat de gravin gedreven word, maar zij had slechts het eerste het beste voorwendsel aangegrepen dat zich aan baar geest had voorgedaan. Het was al- zoo ook niet te verwonderen dat men mevrouw de Monrocq op het eerste door den prins gegeven bal zag verschijnen, die zich voor haar zoo vol beleefdheden betoonde, dat al de overige vrouwen er wel jaloersch op konden zijn. Er waren nog maar twee of drie ontmoetingen toe noo lig, om beiden hun voorgesteld doel te doen ver geten, maar daarentegen eene geheel andere aantrek kelijkheid aan hunne wederzijdsche verleiding bij te zetten. Eene jeugdige dame zooals de gravin en een schoon verleidelijk jongman, zooals Renaud, spelen niet ongestraft zulk een gevaarlijk spel zonder spoe dig te vergeten wat hun inzet geweest is. De zaken gingen zoo ver, dat Caylus begon te ge- looven, dat bij door zijne zuster verraden was en er berouw over bogon te gevoelen, dat hij zulk eeue taak aan haar had toevertrouwd. Blanche, die wel geneigd was om alle mogelijke op offeringen te doen om de belangen en de plannen haars minnaars te bevorderen, had daarom evenwel geen afstand gedaan van zijne liefde, noch was daarom ongevoelig voor do felle smarten derjaloezij. Renand had haar aanvankelijk overtuigd, dat het alleen de eer zijner zaak gold bij die worsteling met de schoone

Schager Courant | 1878 | | pagina 2