5 Groep. (Grondstof) presidentschap België, vice presidentschap Frankrijk en Denemarken. 6 Groep. (Machinerie) presidentschap Engeland vice presidentschap Frankrijk en Rusland. 7 Groep. (Voedingsmiddelen) presidentschap Frankrijk vice pre-identschap Spanje en Frank- rijk. 8 Groep (Landbouw) presidentschap Frankrijk vice presidentschap Oostenrijk, Hongarije en Frankrijk. 9 Groep. (Tuinbouw, presidentschap Neder land, vice presidentschap Frankrijk en Portugal of Denemarken. Als voltooid kunnen beschouwd worden de Installaties van Japan, Zwitserland, Nederland, Zweden, China, Rusland, eenige engelsche Ko loniën, Denemarken en Portugal, Engeland, Ver- eenigde Staten, Noorwegen, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, de Z. Amerikaansche Republiek, Tu nis, Hongarije, Siain, Marokko, Annam, Persie, St. Martin, Manaco, Relgie, Spanje en Grieken land. Verscheidene Nederlandsche muzickvereeni- gigingen zullen aan het internationaal muziek concours deelnemen. De buitenlandsche com missaris voor het Nederlandsche muziek is de heer Verluilst. Glas is een gevaarlijk ding voor de inen schen; menige jonge dame wordt waanzinnig door haar spiegel; menig jongman dito dito door het drinkglas. Een schipper te Veenhuizen had dezer dagen een pot met olie, hars en andere stollen over het vuur gehangen, terwijl zijne vrouw ongesteld te hed lag en bij van boord was ge gaan. De brandbare stoffen vatten vlam en ver spreidden zich over den kleinen vloer, terwijl zij het vertrekje met een verstikkenden damp vulden De beangste vrouw sprong van het bed en baande zich een weg door de vlammende massa. Met brandwonden bedekt werd ze opge nomen door en verpleegd ten huize van den heer Van der Windt, waar ze den volgenden nacht moeder werd. Je krijgt geen cent de heele boel ver zuip je! Vergeef me, mijnheer, ik ben een fatsoen lijk man en durf niet bedelen vóór ik 's mor gens een borrel op heb! De diligence tusschen Alkmaar en Hoorn is op tweeden Paaschdag aan den Walingdijk, nabij Avenhorn, van den weg geraakt en gedeel telijk in het water en in het riet gevallen. De passagiers baanden zich met moeite een uitweg door de ruiten; de Hoornsche Ct. zegt dat velen gewond zijn. Te Petersburg is een groote diefstal gepleegd ten nadeele van het Russchische Crédit Foncier. De kassier van die instelling, de lieer Youkant- sof. heeft gaandeweg ruim twee millioen roebels ontvreemd. Hij was een man, die, als onder geschikt ambtenaar begonnen, langzamerhand eene plaats in de financieele kringen had weten te verwerven en een vertrouwen wist in te boe zemen, dat hij te minder verdiende, omdat hij aan het spel verslaafd was. Om speelschulden te dekken, bestal hij de hein toevertouwde kas. President: »Hoe kwaamt gij er toe oin den rijksveldwacht een valsehen naam op te geven?» Beschuldigde: Neem me niet kwalijk, mijnheer dat deze jonge page eene vrouw was. De scherts is koddigEu als uw doorzigt u tot niets anders ged'end heeft dan om dit te ontdek ken, dan, waarde Christina, moet ik zeggen dat do goede God u eeu nutteloos geschenk heeft gemaakt. Ik volhard in mijne vermoedens, waarde prins Loop heenhij is dood eenvoudig de zoon van een der officieren van mijnheer den hertog vau Pen- thiévre. Luister eens, prins: een jongeling raadt niet zoo spoedig als uw jeugdige page zulks gedaan heeft het geheim onzer liefde, zelfs toen alleen onzen blik ken haar nog maar konden verraden hebben. Alleen eene vrouw kan zóó scherpzinnig zijn. En wie heeft u gezegd, hernam Renaud met zekere onrust, Jat Rhod-i het geraden heeft De haat, dien ik in zijne blikken heb gelezen als zij de mijne ontmoetten, de jaloerschheid, welke uit ieder der sombere blikken, welke hij op mjj wierp doorblonk, de trotsche minachting, waarmede hij mij overlaadde, enfin, duizenden zaken, welke niet ver klaard, maar alleeiy gevoeld kunnen worden. Renaud die Rhodez is eene vrouw, ontviens het niet, gij kunt het niet meer doen Ik zweer u! Waartoe zou die eed dienen F Ik zeg u dat het eene vrouw is Renaud stond verbaasd over de krachtige bevesti ging der gravin. Zijn stilzwijgen antwoordde voor hem. Beken maar, hernam Christina mot eene trillen de stem. Als het alleen liefde is en geene ijverzucht, welke u dit geheim heeft doen ontdekken, dan zal het mij gelukkig eu fier maken. Lcop, Renaud, waartoe zou ik u verwjjtingeu toevoegen Die vrouw hebt gij bemind, gij hadt er het regt toe; gij hebt haar onder de vermomming eener mannelijke kleeding verborgen daar hadt gij ook regt toe, maar uu.... Voleindig, Christina. de president, maar op dal oogeublik kon ik mij mijn rechten naam niet herinneren.» Maar manJe hebt nog altoos den inoed om te beweren, dat je gisteren niet aangeschoten waart. Toen je in huis kwaamt, ben je in plaats vau in 't bed, op de piano gaan liggen, en hebt met de laarzen op de toesten gehamerd, terwijl je klaagde, dat het ledikant zoo ellendig piepte. Is dat nog geen bewijs Man: »Zfij mijn aangeboren zucht om toe te geven, wil ik ook bij uitzondering nog ditmaal deze nietsbeteekende kleinigheden als bewijs voor uwe bewering laten doorgaan!» De laatste berichten die wij uit Petersburg Londen, Weenen en Berlijn ontvingen, wettigen allen de hoop op eene vreedzame oplossing der geschillen tusschen Engeland en Rusland. Alge meen gelooft men, dat het Congres bijeen zal komen, zelfs wanneer men het omtrent de ge lijktijdige verwijdering van Constantinopel der Engelsche vloot en liet Russische leger niet eens kan wonden. Hoewel het congres nog geen waar borg is voor den vrede, zou het toch een groote stap tot den vrede zijn. Wij gelooven dat de vrede van Europa niet verder gestoord zal worden en dat wel om redenen geheel bui ten het congres gelegen. De plaatsruimte waarover wij hier te beschikken hebben, laat ons niet toe die meening breed voerig toe te lichten en zien we ons genoodzaakt die maar slechts inet een enkel woord te staven. Onze hoop op eene vreedzame oplossing der hangende kwestie is gegrond op onze innige overtuiging dat Rusland tot eiken prijs vrede moet sluiten. Geheel ter zijde latende in hoeverre Rusland matirïee! en moreel uitgeput is wijzen wij slechts op de laatste berichten uit Rusland De zaak van Vera Zasoulitch de Russische Cbar- lotte Corday, de wijze waarop haar proces werd gevoerd, hare vrijstelling door de rechtbank en de onmiddelijk daarop gevolgde poging haar administratief gevangen te doen neinen, het dien tengevolge op den openbaren weg plaats gehad hebbende gevecht tusschen het volk en de gen darmerie, geven een treurigen indruk van den inoreelen toestand in de hoofdstad van het Rijk. V oeg hier nu bij de vorming van een ge heim nationaal gouvernement dat machtig genoeg is om eene der meest revolutionnaire proclama tie tot het Russische volk te richten en dat die proclamatie door het geheele rijk tot in de verst afgelegen gedeelten op den zelfden dag wordt verspreid door onzichtbare handen en dus van zeer uitgebreide vertakkingen en eensgezind heid getuigt. Een land waar de gisting zoo he vig is, de ontevredenheid zoo algemeen, daar moet een opstand uitbarsten, dat land kan geen buitenlanschen oorlogvoeren. De Nihilisten Pans- lavisten en andere revolutionnairen wachten slechts op een gunstig oogenblik. Datoogenblik zal gekomen zijn, zoodra Rusland genoodzaakt zal zij, ten gevolge van een oorlog met Engeland zijn land van troepen te ontblooten. Dat die toestand aan den scherpen blik van den fijnen Goftshakoff niet ontgaan is, daarvan kan men overtuigd zijn. Wat Engeland betreft zoo ver trouwen wij, dat zij geen oorlog zal zoeken, eerstens omdat zijn belang het niet mede brengt tweedens omdat het zonder te vechten Rusland s invloed in het oosten fnuikt, zijn leger en geld kist uitput. Bovenal echter omdat Engeland zich op een standpunt van recht en billijkheid heeft Nu, Renaud, zult gij het zeer natuurlijk vinden, dat ik eisch dat die vrouw naar Frankr.jk vertrekke; zjj he ft op mjj het voordeel van alt jd bij u te ziju van u te diener; zij heeft voorregton, waarvan ik ver stoken ben, welke ik niet genieten kan doe haar vertrekken Renaud zou Blancbe zonder mededoogen hebben opgeofferd, als zij het geheim van zijn eigen bestaau niet in hare hand had gehad. Hij bcrekeudo maar al te juist tot welke uitersten do jaloezij die verlatene, verradene liefde zou gevoerd hebben. Hij aarzelde dus om zich in den afgrond néér te storten, waar Christina hem heen duwde. De gravin, steunende op de harts- togt, welken zij gevoelde dat de prins voor haar koe sterde, meende alles te kunnen eischen. Als gij die vrouw niet doet vertrekken, hernam zij op een gebiedenden toon, dan zal ik de plaats voor haar ruimen. Christina, luister naar mjj, om Gods wil, ik smeek u De gravin was opgestaan, en haar vlammende blik gaf blijk van de kracht vau haar besluit. Renaud aarzelde nog. Blanche, die op het punt gestaan had, de kamer binnen te jjlen, hield zich nog terug. Er was eene verhevene hoop in haar hart teruggekeerd, welke de aarzeling van Renaud had doen ontstaan. Wclligt beminde hjj haar nog genoeg om de gravin aan haar op te offeren. Zjj wachtte met angstige span ning dat den prins door zjjn goeden genius eene edele gedachte mogt worden ingegeven; zjj zond daartoe een stil gebed ten hemel op. Gjj begrijpt, sprak Renaud tot de gravin, dat ik, zonder mijn geweten met de schuld eentr zwarte ondaukbaarbeid te bezwaren, dat meisje niet als eene slavin kan wegzenden, dat, om mjj te vergezellen, al les verlaten heeft, hare familie, haar vaderland, hare fortuin, en afstand heeft gedaan van al den glans en de voorregten harer kunne, om hare teederheid en hare toewijding te verbergen onder het kleed van een page, terwijl zjj gelukkig was als eeu nnjner blikken haar eens in hare eigene oogen opbeurde. gesteld door eenvoudig te eischen de herziening der traktaten van i85(i en 1871 daarin ligt op gesloten de erkenning dier traktaten. Engeland verlangt eerbiediging van de bestaande, overeen komst, het wil dat een einde koine aan het verscheuren daarvan door den sabel, iets waar van onze eeuw maar al te rijk is aan voorbeelden Wij willen hopen dat het treurspel in het oosten gespeeld bet laatste voorbeeld van dien aard zal zijn. Wij komen op het een en ander nader terug. In een Oo«tenrijksche Landbouw-courant wordt melding gemaakt van eene genezing van jicht door bjjensteken. De vrouw van den inzender van dat be richt 'eed jarenlang aan jicht, in zoo hevige mate, dat de eene arm verlamd was. Z:j hoorde van een boer uit hare buurt, wiens jichtpjjuen geweken waren nadat hij toevallig door eene bij gestoken was. Zij besloot de proef te nemen en liet zich drie bjjeu op den arm plaatsen, die zoo lang daarop ircdrukt werden, tot men kon aannemen, dat zjj hare giftola isjes geheel geleegd hadden. De arm zwol nataurljjk goweldig op, maar reeds de eerste nacht daar.ia kon de vrouw rustig slapen, hetgeen haar in lang niet gebeurd was, en weldra kreeg zij het gebruik van hareu arm terug. De inzender verlangde het oordeel vau geneeskundigen over dat feit te nemen. Eeu gezelschap in Lobositz, Bohemen, ha d eeu kastje gemaakt van 17 gulden. Er werd beraadslaagd over de wijze waarop men dit geld zou besteden. Allerlei voorstellen werden gedaan tot er een zeide, laten wij er een weeshuis van stichten. Men lachte, maar de voorsteller hernam: ik meen het in ernst; laten wij het geld in de spaarbank plaatsen, met bepaling dat de interest zal bijgeschreven worden tot het jaar 220O. Na 322 jaren berekende inen, zou een kapi taal gevormd zijn van ongeveer 11-millioen gul den. Het denkbeeld vond bijval en zoo heeft Lobositz het vooruitzicht eenmaal eene rijke stichting te zullen bezitten. In Limburg bereid men zich voor op een gecombineerde Landbouwtentoonstelling; bij de Provinciale Maatschappij, die de Afdeeling vee en landbouwgereedschappen organiseert sluit zich de vereeniging Eendracht van Bingelrade aan voor de laridbouw-voortbrengselen Over't hoe en wanner zijn de respectieve Com missies't eens; maar over de geschikte localiteit heerscht nog verschil van gevoelen. De Eendracht opineert voor 't gracelijk door den eigenaar daar toe aangeboden Park van't grafelijk kasteel Am- stenrade, een op zich zelf beschouwd weergaloos geschikt terrein, 't Hoofdbestuur der Provinciale Maatschappij wil liever Sittard, dat gemakkelij ker met net vee vooral, te bereikeu is, 'twelk inet den Staatsspoor zou worden aangevoerd, en confortaheler voor 't publiek. De zaak zal, naar we meenen, spoedig beslist worden in een ge combineerde vergadering beider besturen, en we hopen hartelijk voor 't welslagen van dit feest, dat men 't dan onderling eens moge worden. Laat ons "hier hij voegen dat de heer E. Baron de Loë d'Iustenraedt, te Mheer, een particuliere tentoonstelling uitschrijft voor zijn pachters, en prijzen uitlooft van f26 en daar beneden, voor dekhengsten, merriën, springstieren, melkkoeien, boter, enz. Deze tentoonstelling wordt gehouden te Mheer, den 24 Juni e. k. 't Is wat nieuws, voor die streek, en wij wen- schen den heer de Loë succès. Toen de eerste tramway in San Francisco zou worden gelegd, verzetten de winkeliers in Bla che gevoelde dat haar hart zich door die woor den verruimde, en twee tranen parelden in hare 0 ogen Gjj bemint haar nog! riep do gravin uit. Neen, maar ik ben dankbaar. Gij horaint haar, zeg ik u! Houd op! sp.ak Renaud, de hand der gravin vattend O, blijf. Wtlaan dan, kies tusschen haar en mijl Renaud aarzelde een oogenblik en riep daarna uit: U, Christina! O, u alleen! En zal zjj dan vertrekken? Morgen, ik zweer het u. Ik zal een voorwen- sel zoeken om haar te verwijderen morgen Naauwehjks had hjj deze woorden gesproken, of Blanehe, de deur mot geweld openende, trad bleek eu berende binnen. Renaud viel als door den bliksem getroffen op eene sofa neder, waarop het dreigende gebaar van Blanche hem scheen te hebben vastgena geld. De gravin was, met haar gelaat in hare handen verborgen op hare knieën neergezakt in daarna ge heel op den grond ncdergevallen. Op den drempel zag men in de schaduw de jeugdige slavin zoo on bewegelijk als een standbeeld staan, met de vreugd eener tijgerin dit tooneel der wraak genietende. Blauche was schoon van verontwaardiging. Na eenige oogen- blikken wilde Renaud gaan spreken. Z*üg, mjjuheer! zeide Blanche met eene vreese- ljjke stem, en zich daarna tot Christina wendende, voegde zjj er bij:En gjj, mevrouw de gravin, sta op- Beiden gehoorzaamden werktuigeljjk aan Blanche's bevel, die steeds met dreigende blikken en gebaren tegenover hen stond. Op u, mevrouw, hernam zjj na een tamelijk lang stilzwijgen, zal ik mij wreken door ute zeggen door welk een man gij bemind zjjt geworden, aan welk een man gjj uwe befde geschonken hebt _Bjj deze woorden rees Reuand plotseling overeind, hjj was bleeker dan een doode, het klamme zweet parelde op zijn voorhoofd, zjjne bevende lippen tracht.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2