I Gemengde Berichten. De juwelier van Straatsburg m korte poos willen vergeten drukte van eene feestvierende dere reizigers gaan er heen om in korten tijd veel te zien de overspannen wereldstad. AnS met de bedoeling Wij zullen hen rustig laten trekken en wenschen hun goede reis. Wij echter gaan er niet heen. Zoo wij in eenig vak van handel waren, of onze vakkennis zich beloven mocht uit een voorbeeld te leeren, on getwijfeld gingen wij. Niets beter om zich te volmaken in de uitoefening van zijn bedrijf dan het zien van goed gelukte voorbeelden. Maar de reiziger, die voor zijn genoegen reist, moet l'arijs in zijne tegenwoordige drukte vermijden, zich slepende van de eene afÜeeling naar de andere en vermoeid reeds van het vele en bonte dat zijn oog trekt, ziet hij geen enkel voorwerp in het bizonder met genoegzame aandacht men behoeft niet zoo ongelukkig te zijn als Pieter Spa om terug van eene tentoonstelling den hemel te danken, dat men weer rustig te huis zit. Den 4n jl. verleende de Paus audiëntie aan den hoofdredacteur van den Univcrs, Louis Youillot. Z. H, onderhield zich geruimen tjjd met den beroemden schrijver, zeide zich gelukkig te gevoelen hem te zien en sprak van de godsdienstige pers, welke hij .een absolute noodzakelijkheid" noemde Verder wenschte Leo don hoer Veuillot geluk met de uitstekende dien sten, welke hij re-ds aan do Kerk bew zen heeft en nog bewijst. Do Univers, die ik lees voegdo Z. H er bij is geheel in dienst van do Kerk, en hc.-fi veel dienst gedaan Het verblijf van Z.M. den Koning te Amsterdam leverde ditmaa! bij verre na niet diedrukto en leve digheid op als in vorige jaren. De hoofdoorzaak liir van moet allereerst gezocht worden in don dood van onzo beminde Koningin, maar vervolgens ook in de omstandigheid, dat Z. K. II. Prins Hendrik verplicht was ver'.elon week in Parijs te vertoeven, en Z. K. II Prins Alexander ook niet derwaarts kwam. Omtrent een moord, te Groningen gepleegd, doelt de Gron.-Ct. de volgende bijzonderheden mede: Een ontslagen kolonist, G. H C. B. genaamd, die roeds herhaaldelijk in handen der politie is geweest, eens gedurende een tijdvak van 5 jaar, kwam voor eenige weken hier ter stede aan, meebrengende liet geen hij met veel inspanning in de bedelaarskolonic had oververdiend. Hij ontmoet hier de beruchte Johanna Boe lens, en knoopt intime kennis met haar aan. De zuur verdiende penningen worden eerlijk met haar gedeeld en tot zoover gaat alles goed, doch het geld raakt op en nu wil zij van hem niets meer weten, maar vervolgt hare vorige ongestadige levenswijze. .Na den geheelen avond met hem te hebben doorge bracht en het laatste geld to hebben verleerd, verlaat zij hem onverwachts en geeft aanleiding tot jaloe/.ie. Na hij zich zoo bedrogen vindt, besluit hij zich op afdoende wijze to wreken, en toon hij haar later weer op eene atgolcgene plek ontmoet, besluit hij haar maar dadelijk van kant te maken. Hij grijpt haar aan, neemt zijn zakdoek, slaat dien om haar hals en tracht haar to wurgen Zij verweert zich wanhopig, doch hare krachten schieten bij do zijne tekort. De moordenaar schopt en trapt de vrouw waar hij hnar maar treffen kan, den zakdoek steeds nauw om haar hals gespannen houdende, en lang kon de worsteling niet duren. Hare krachten begaven haar en zij zeeg In de schoono en oude stad Straatsburg leefde voor eenige jaren zekere Stephanus Lenoir met zijne fami lie, als men drzo collectieve naam op do eenige dochter 1 welke hij bozat, mag toepassen Lenoir was een man van middelbaren leeftijd en juwelier van beroep; hij I had deze kunst in Parijs, zijne geboorteplaats, geleerd, j en was wegens zijn fijnen smaak, zijne kundigheid en zijn ijver zoo beroemd, dat hij meer bestellingen kreeg dan hij kon uitvoeren. Door zijn beroep kwam hij na- tuurlijk dikwijls in aauruking met onderscheidene klassen der maatschappij, maar in zijn huiseljjk leven was hij hoogst eenvoudig. Hij bewoonde geheel alleen met zijne dochter een klein huisje, en leefdo hier in volkotr.ene eenzaamheid en afzondering, met niemand omgaande, want hij had niet eens kennissen, laat s:oaii vrienden. Sedert Stephanns Lenoir met zijn dochtertje op den arm, na de begrafenis zijner vrouw, van dier graf was teruggekeerd, aldus sedert vijftien jaar, had, behalve deze twee persouen.geen mensche lijk wezen eeu nacht onder dit dak doorgebragt. En wat was de reden hiervan Was het de ongezellige aard des juweliers Gedeeltelijk misschien; maar zijne handelwijze sproot nog meer daaruit voort, dat dat gene wat hij bezat ter bevrediging van alle zijne wenschen voldoende was en al zijne gedachten bezig hield. Mauon, zoo heette zijne dochter, en zijn beroep waren alles voor hem. Voor andere zaken had hij ooren no< h oogen. ten minste sedert het verlies zijner vrouw, dio de vreugde en de zon z^ns levens geweest was, en wier dood eeno donkero schaduw over de rest zijns levens geworpen had- Voor Manon was hij een ail. rgoedhartigste vader en in hare kindsche jaren bewees hij haar duizenderlei kleine diensten en ver- rigtte voor haar vele bezigheden, waarmede een man zich anders zelden bemoeit, want hij was voor zijne dochter tevens kindermeisje, speelgenoot en leermeester. Toen zij tot eene jonge jufvrouw was opgegroeid, ver gold zij hem deze opofforing en waakte van haar kant Toor zijne verpleging, zoowel door do teedersio neer. De moordenaar had zijn doel bereikt, verwij derde zich en begaf zich ter ruste alsof er niets ge beurd ware. Eenige voorbijgaande personen ontdekten het vree- schjk misvormde lijk, en gaven van hunne bevinding kennis aan 2 politie-agenten, die zij in de Hadilinge- straat ontmoetten- De bezadigde flinke houding van deze agenten moet tot de spoelige ontdekking en arrestatie van den moordenaar veel hebben hij gel ra zen De Scientific American geeft een zeer goedkoop middel aan de haod, om zich van een barometer te voorzien. Men behoeft slecht in een flesch met water een bloedzuiger te plaatsen, doch men moet zorgen het water 's zomers eenmaal in de week, 's winters tweemalen te verdien wen. Als het mooi weer zal worden, of sterk zal gaan vriezen, blijft de bloedzuiger bewegingloos beneden als het I zal gaan regenen komt hij omhoog; ingeval er onstui mig weer is te wachten, beweegt bij zich in alle richtingen. Reeds zijn de eerste grasmaaiers uit Duitschland naar F/ieshnd getrokken. Geen mensch herinnert zich die mannen daar ooit zoo vroeg gezien te hebben, liet gras slaat dan ook prachtig. Uit Zwolle meldt men van Zondag ,'t Is vandaag hier potjeskermis! Zonderlinge bena ming maar toch van historische waarde en beteekenis. Voor tal van jaren kwamen in den eersten grasbotcr- tijd, gewoonlijk bij gelegenheid der groote kerkmissen wanneer de jonge leeken der kerk hun eerste com munie deden, uit Duitschland of verder groote schepen met zoogenaamde Koulsche potton en ander dito aardewerk naar Zwolle om hier ter plaatse, waar thans de veemarkt gehouden wordt, uitte stallen. Van wijd en sijd kwamen boeren en boerinnen en onge twijfeld belangstellenden of nieuwsgierigen van allerlei rang en stand naar Zwolle om zich ta proviandeeren. Deze drukke samenkomst en vooral in het voorjaar gaf gewoonlijk veel pret. De togenwooriigc potjes- kermis is er nog de stempeldraigster van. Wel ziet men alle jaren om dezen tijd nog zeer groote schepen met Keulsch aardewerk aan de veemarkt, maar op de kermistafels met potjes en pannetjes in miniatuur. Do vroegere potton markt en potten pret is veranderd in potjeskennis en dan nog de Zwolsche aardigheid dat het gewoonlijk op dion dag regent. Men zegt dan zeer ironisch: de potjes moeten vol! Hot is vandaag na zooveel droogte toevallig weder hot geval." Het onweder, dat Zaterdag over een groot gedeelte van ons land woedde, heeft hier en daar schade aaugericht De R.-C. te Zaandam werd door den blik sem getroffen, de schade was echter niet groot. Te Oudewater sloeg de bliksem in eeuo woning. Er ontstond een begin van brand, dat de bewoners spoedig kouden blusschen. Do vorige week had te Amsterdam het volgendo voorval, plaats dat een flinke, gezonde 26-jarige kerel hij de politie kwam met het verzoek als land- looper opgenomen te worden. Toen een politie-ambte- mar den luiaard opmerkte, dat in dezen tijd voor oen paar gezonde armen altijd brood t e verdienen is I antwoordde dit wezen, dat hij niet van werken hield, en dat als men hem niet opnam als landlooper, lijj j zou gaan stelen, want dieven wordeu wei geholpen," zei de luiaard. Onlangs werd to Ootmarsum oen brief in de bus 1 gevonden, onder adres An mien groot modder te De- doms vaart. Toevallig was de brievengaarder bewust, i wio in de gemeente eea gr jotraoedor te Dedemsvaart i had. Hij liet dezen tot zich komen en kwam tot de overtuiging dat hij zich niet vergist had, waarna de brief onder verbeterd adres verzonden werd. Geon woorden kunnen een denkbeeld geven van de algemecne smart, en van de hardroerende wijze waarop ze werd uitgedrukt door duizenden, die jl. Zaturdag op de begraafplaats Zorgvliet aan den Amstcldijk tegenwoordig waren, bij de toraarbestel- ling van het stoffelijk overschot van wijlen den zoo den der het algemeen gcachten en beminden Pantekoek. Ontolbara lielen uit allen rang en stand hadden den langen weg door wind en stofwolken afgelegd, om de laatste eer te bewijzen aan den hooggewaardeerden herder, leeraar en vriend, die een leegte achterlaat in de reijen der reeds zoo gedunde gelederen van de Amsterdam- sche moderne predikanten, welke ni t ligt zal zijn aan te vullen. D' lijkkist terechte tientallen van im- morteLn-en bloemkransen en boven de groeve werden ze nog vermeerderd met een aantal andere, door vrienden en vriendinnen meêgebragt. Krachtig en vol gevoel klonken de woorden, door de heeren Ternooy Apel en van Hoorn uit Hoorn aan het geopende graf gesproken, en toen onder het ruischen der blaêren van het geboomte, dat op het liefelijk gelegen kerk hof zoo welig groeit, de lijkkist naar beneden daalde, weergalmden in zachte akkoorden eenige versregels van ten Kate, door Amsteb Mannenkoor met zoete melodie aangeheven. Plegtig en rustig koerde de groote menigte stadwaarts, met vochtig oog. Reeds is de oprigting van een gedenkteeken op het graf van den overledene door zijne vrienden en leer lingen verzekerd. Dinsdagavond omstreeks acht uren ston de beide rijtuigen van het paardenspoor lijn I)ainSarphatistraat op den wissel van llokin bij liet Sophiaplein te Amsterdam, toen een groote bestelwagen van de Ned. Rijn- spoorw.-maatschappij, waarvoor een jong, vurig paard stond, dat op bol geslagen was, in volle vaart langs bet spoor kwam aangereden. Wandelaars, die bet bollende dier zagen aan komen, stonden op een afstand wel met armen en beenen te zwaaien, doch als het slingerend gevaarte wat nader kwam, borgen zij zeer tij dig luin lijf,enofzij het paard al een «ho knol» naschreeuwen, 't hielp ook niet. Het paard rende door. l)e Trams stonden elk op een uiteinde van den wissel, en daar bet paard bet spoor hield, liep bet den eenen wagen voorbij. Het zou daar door in vollen ren tegen den anderen tram zijn ingevlogen, als een van den koetsiers van de A. O. M. zich niet met levensgevaar voor het paard geworpen, het bij den teugel gegrepen en nog juist intijds op zijde gerukt had, waardoor kal en jiaard dwars tegen den Tram aankwamen en gestuit werden zonder schade aan te richten. Zonder het kloeke gedrag van dezen koetsier ware bet ongeluk niet te overzien geweest. Nu kwamen de passagiers er met eenige oogenblikken van angst af. Het hollende paard was wegge- loopen, terwijl bet voor de fiictory van den N R. S. op het Rokiu stond, waar de kar werd geladen. In de vorige week bad onze provincie bet genot, zich temogen baden in een zee van rook, afkomstig van onze Noordoostelijke landgenootcn en naburen, aan wier veenbrandereijen voor het bereiden der boekweitvelden wij zoo innig bet land hebben. Met welk recht zij ons op die heerlijke dampen onthalen, is niet gemakkelijk te zeggen, te meer omdat de boekweitteelt op een andere manier, door geregelde bemesting, veel winst gevender zou zijn. Gave de hemel dat dit onderwerp, 't welk reeds zoo menige klacht uitlokte, eens door een internationale commissie ter hand werd genomen! Voor ongeveer vijf jaar vertrok uit Stads kanaal als stuurman de schipper B. met een schip van den heer M. te Zwolle, vijf weken vóór zijn vertrek was hij gehuwd. Donderdag avond thuis komende, vond hij tot zijne groote verwondering zijne vrouw getrouwd en sedert vijf weken moeder geworden. Gedurende zijne haarzelve gewigtige gevolgen had Eene belangrijke bestelling, waar baast bij was noodzaakte Lenoir een knecht in zijne dienst te nemen. Hjj deed het ongaamo, m.iar het fijne en kunstvolle werk, dat hij I aangenomen h.id te leveren, kon anders niet binnen zorg voor zijne behoeften en voor hetgeen hom aan genaam was, als door hare liefderijke zachtmoedigheid en de vatbaarheid van haar geest. Eeno zeldzame schoonheid, waarmede de natuur haar had toegerust, maakte haar nog dierbaarder aan haar vader, waut dit verlevendigde bij hem de herinnering aan hare don bepaalden tijd woiden afgewerkt Stephanus Lo- noir was zeer sterk aan het geld gehecht het was hem het liefste en het dierbaarste ter werold, on hij j wist zelf nog niet hoe hoog hij het schatte. Hij had zich een aardig sommetje bespaard, en daar hij maar weinig werkelijk kostbare uitgaven te doen had, zoo als de meeste mensi-hSn, die overvloed van geid heb ben, zoo vermeerderde zijn kapitaal van dag to: dag I Daar zijne toenemende gehechtheid aan het geld echter geene in het oog loopendo verandering in zijne moeder, wier getrouw ovenbeeld z ij was. Steeds dribbelde Manon door haar vaderlijk huis heen en weêr, of zat voor het venster van haar ach terkamertje, dat op den tnin uitzag, en zag er vrolijk uit als een gelukkige hoewel dan ook opgesloten vo gel. De grond, de wanden, de tafels, do gordijnen, kortom elk hoekje en plekje in het huis, dat uit slechts twee verdiepingen en een zolder bestond, waren bij uituemendheid zindeljjk, en de weinige keukengereed schappen, welke aan den wand hingen, blonken als vaderlijke liefde jegens zijne dochter teweeg bragt, spiegels. Dikwijls schuurde eu veegde zij datgene wat niet vuil was, want dit hielp haar den tijd korten. Een ander gedeelte van haar tijd wijdde zij aan haar vo gel, want zij voederde eene kleine spreeuw niet alleen zeer geregeld, maar zij leerde het diertje ook woor den napraten en liedjes fluiten, welke zjj van de straatmuziekanten gehoord bad, eu het was zoo mak geworden, dat het op haar vinger vloog en op haar werkmandjo zittende aandachtig haar werken scheen gade te slaan. Bovendien moest Manon nog leeren bad het eer den schijn alsof hij er slechts i.aar streefde om zijn kind eenmaal goed v rzorg! achter telateu. Maar hoe dit ook zij, toen Stephanus de bestelling kreeg, gevoelde hij volstrekt geen lust om het aardige winstje, dat hij daarvan hebben kon, te laten varen, maar offerde liever zijn vroegeren wensch op, o:n geen vreemdeling in zijn stil gezin op te nemen, en nam voor eenige weken een knecht in zijne dienst. Deze knecht was een jonge landsman van hem, dio op reis was om zijne bekwaamheden uit te bieiden. naaijen en breijen, de eenige kundigheden, welke zij Bertrand Lafont was wel geen beeldschoon man, maar buiten's huis had moeten leeren; en eindelijk moest zag er toch tamelijk knap uit en wist door zijne be- zij den pot koken. lederen morgen en iodi ren middag, schcidenheid en zijn gezond oordeel steeds de gunst als de slag van de groote ouderwetsche klok het uur eu het vertrouwen van allen, met wie hij in aanra- van het ontbijt of van het middageten verkondigde, kwam, te winnen. Gedurende onderscheidene weken stak zij haar frisch, vriendelijk gezigtje met de bruine j zat bij dagelijks aan tafel tegenover Manon en ont lokken en de glinsterende blaauwe oogen vol vro- moette haar ook nog wil op andere tijden van den lijkbeil en liefde, in haare vaders werkkamer en gaf dag. Het gevolg hiervan was het ontstaan eenor we er hem kennis van dat de maaltijd gereed was. Deze j derkecrige genegenheid. geregelde loop van eenvoudige pligten en bezigheden hield haar zoo goed bezig, dat de jaren barer kinds heid al lang voorbij waren, voordat zij door eene ge dachte buiten haar beperkten kring werd gelokt. Manon was zeventien jaar oud geworden, toen er Gp zekeren dag, toen Stephanus' afwezendheidhen onverwacht aan tafel alleen liet, vatte Bertrand den moed om tot Manon bijna eene liefdesverklaring te ngteu, welke door dit nalve, onschuldige meisje niet werd afgewezen. Er bood zich echter geene verdere eene gebeurtenis voorviel, welke voor haar vader en gelegenheid tot eene nadere verklaring aan, voordat

Schager Courant | 1878 | | pagina 2