Gemengde Berichten. Ingezonden. Landbouw-werktnigen, De Heeren Boeke ïïuidekoper te marcks handen, waarvan Strauss in zijn laatste periode alle heil der wereld wachtte. Met het geloof aan de onstoffelijkheid gaat natuurlijk ook het geloof voor de zedelijkheid der hande lingen verloren. De social democraten hebben uit dat oogpunt volkomen gelijk als zij dat blinkende keizerszwaard uit de handen van wien het voert hopen te ontwringen. Als de stoffelijke magt toch moet beslissen waarom dan toch zijn straatsteenen, petroleum, revolvers en per slot van rekening niet even goede rechters als krupka- nonnen en naaldgeweeren. Wil men de we reld verlossen van den gevaarlijken drom van het socialismus dan moet men de zedelijk heid en daarmede ook het bovennatuurlijke weder ten troon zetten. Wanneer des ..zomers, zegt de Amst. Cour. de zon den geheelen langen dag haar gloeijende stralen op Amsterdam heeft laten neervallen en des avonds van de steenen de warmte nog af stuift en het verblijf binnenhuis voor velen on aangenaam, zelfs onvcrdragelijk maakt, is men blijde hier en daar een plek te kunnen vinden, waar men, gevrijwaard tegen tocht, onder een verkwikkend glas bier, in de open lucht kan uitrusten, van de hitte en de vermoeijenis van den dag. Zulk een vriendelijke plek, zulk een oasse in de Amsterdamsche steenwoestijn, is de tuin van het koftijhuis Krasnopolsky in de War- inoesstraat, welke eerdaags voor het Publiek zal worden opengesteld. De tuin is thans in een waren bloemhof herschapen door de heeren Schinidt en Rieman, te Zaandam, door wie, onder toezicht van den heer archilekt J. B. Salm de muren zijn hekleed en de nissen versierd, zoodat het oog, waar het ook valle, rust op iets schoons of iets liefelijks uit Flora's gaven. Nergens herinnert een naakte wand, dat men zich bevindt te midden van huizenoveral ziet men groen, of bloemen, of schots en kan men zich buiten wanen. En over dien tuin wordt uit 6a5 pitten en 18 sterretjes een helder gas licht geworpen, dat hoog genoeg is om niemand te hinderen en tevens een tooverachtig effekt maakt te midden der fraaie boomen; waartus- schen het met veel smaak door de Hollandsche gasfabriek is aangelegd. De tuin, die thans, na aanzienlijke vergrooting, 18 meter breed en 35 meter lang is, kan 800 a 1000 bezoekers bevat ten, maar wij twijfelen niet of hij zal menigen avond nog te klein blijken te zijn. Op Woensdag den 19 Junij aanstaande zal van wege de «Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier» een Wedstrijd met hooibouw werktuigen te Hoorn, worden gehouden; de uit te loven prij zen zijn No. 1. Grasmaaiwerktuigen voor twee paar den, ie prijs f 100, 2e prijs f 5o, 3e prijs f2.5. No. 2. Hooischudders, ie prijs f 5o; 2e prijs f 25; 3e prijs f 10. No. 3. IJzeren paardenhooiha rken, ie prijs f 5o; 2e prijs f 25. No. 4- Houten paardenhooiharken, ie prijs f 2.5, 2e prijs f 10. No. 5. Ilooiladers, ie prijs f 100; 2e prijs f 5o. Bij alle prijzen worden getuigschriften gege ven. Bij groote aanplakhilletten, die spoedig alom zullen worden verspreid, worden de bijzonder heden van deze belangrijke Wedstrijd in het breede omschreven. Als een merkwaardig natuurfeit wordt uil Aken medegedeeld, dat op i3 dezer, des voor middags, bij helderen hemel en krachtig zonlicht plotseling een vuurmassa met één enkelen slag uit de lucht neerschoot op den toren van den St. Stephanuskerk en daar een klok uit den klokstoel naar beneden wierp. De vuurkolom veroorzaakte geen brand. Twee personen, die dicht bij der» toren stonden, wei-den verdoofd en beefden over hun geheele ligchaam. Van uit wendige beschadiging was echter geen spoor te vinden. Twee militairen, hehoorende tot het regi ment veld artillerie te Arnhem, hebben Woens dag in Eist met schop en bijl gewapend vele inenschen waarop ze als razenden toeschoten, Op de vlucht gejaagd en in hunne woningen gedreven. De burgemeester van Eist, die te hulp geroepen werd, omdat ze Ook een glasraam ver brijzelden, had den moed, terwijl de gemeente veldwachter met uitgetrokken sabel benevens een twintigtal polderwerkers eveneens voor hen de vlucht namen, een der militairen, die zich met een schop te weer stelde, zelf aan te grij pen en hem ter arrestatie aan de toen toeschie tende personen over te leveren. Zonder de tegen woordigheid des burgemeesters, die gelukkig 1 slechts eene lichte verwondering bekwam, waren er ongetwijfeld dooden gevallen. De andere mi litair die zich toen uit de voeten maakte, werd ter hoogte van het dorp Elden gearresteerd en eveneens ter beschikking des burgemeesters ge steld. In een dorp in den Bovenplaats is onlangs een man, die tijdens de veldtocht in 187071 in Fransche krijgsgevangenschap was geraakt en door zijne familie sedert lang dood gewaand werd, teruggekeerd. Hij werd slechts door zijn rijpaard en door zijn hond, die toen zij hun meester in het oog kregen, hunne vreugde leven dig kenbaar maakten, herkend. Zijne vrouw, was nadat zij langen tijd over zijn verlies had ge treurd, weder in den echt getreden. De dood gewaande had de acht jaren die sedert zijne ge vangenneming waren verloopen, in eene gevan genis in Algerië doorgebracht. Het centraal comité voor het eeuwfeest van Voltaire heeft aan den gemeenteraad te Parijs een brief geschreven, 0111 te zijner kennis te brengen, dat het eerste eeuwfeest van Voltaire «voorlooper van de Revolutie en apostel van de vrije gedachte», den 3osten Mei gevierd zal worden. Het comité verzoekt verder de Raad, eene plaats te willen aanwijzen, waar het stand beeld van Voltaire zal opgericht worden en zich aan 't hoofd te stellen van den feeststoet. De raad heeft hierop aan het monument eene plaats aangewezen op het plein van het Chateau-d'Eau en voorts besloten en corps het feest bij te wo nen en de burgerij uit te noodigen de 3osten Mei te vlaggen en te illumineeren. De vi-aag is of de regeering dulden zal, dat weder een standbeeld van Voltaire te Parijs wordt opgericht De Katholieke bladen protesteeren eenstemmig en vragen of de regeering heel het Katholieke Frankrijk een slag in het aangezicht zal durven geven. DrDounon, officier van gezondheid eerste klasse bij de Fransche Marine, heeft een uitvin ding gedaan van groot belang voor de wetenschap en van dadelijk groot piactisch nut bij het ver voer van zieken uit tropische gewesten. De hos pitaal-schepen, die van Saigon terugkeerden, verloren steeds gemiddeld een twintigtal passa- giei-s aan dyssenterie. Dank zij de uitvinding van dr. Dounon is de Aveyron dezer dagen uit die sti'eken te Toulon aangekomen, zonder één patiënt dqor den dood verloren te hebben. Ge noemde geneesheer heeft namelijk het middel ontdekt 0111 de dyssenterie tegen te gaan, en wel door het drinkwater te koken, dat hoofdzakelijk de kiemen van dyssenterie bevat. Dat middel, 'twelk ovei-al kan.worden toegepast, is zoowel te land als te water in practijk te brengen; mogelijk dat men er daardoor in slaagt voor goed een einde te maken aan de vreeselijke plaag der dyssenterie. Dingsdagavond omstreeks 8 uur, is eene fabriek van chemische praeparaten te Parijs in de lucht ge vlogen, bij welke ramp omstreeks 80 menschen om gekomen zijn. De fabriek had zes verdiepingen. Nadat de straat behoorlijk was afgezet, beijverde men zich de slachtoffers uit de puiuhoopen te voorschijn te halen. Omstreeks half vier in den namiddag van Zater dag jl keerde de Duitsche Keizer in gezelschap van zijn dochter de groothertogin van Baden, in open rijtuig van zijn gewonen wandelrit in den Thiergarten naar zijn paleis terug, toen Unter den Linden (bij de hui zen Nos 5 en 6, d. i. tussch'-n de Wilhelmstrasse en de Kleine-Maucrstrasse, dicht bij de Russische ambassade) plotseling van achter een bakkerskar een jongeman te voorschijn sprong en twee revolverschoten op den Keizer loste. Bij het eerste schot wierp de groother togin zich vol ontzetting over haar Keizerlijken vader, als om hem met haar lichaam te dekken, doch na het tweede viel zjj van schrik in zwijm. De dader, die bij het plegen van den aanslag cp het trottoir gestaan had, trachtte zich nu ijlings uit de voeten te maken, terwijl hij over den middel-rijweg voortrende- Een jager van de Keizerlijke lijtgarde, die naast den koet sier der hofkoets zat (Schulz is zijn naam), was in middels reeds van den bok gesprongen en zette met de van alle zeiden toeschietende menigte den moor denaar na, die om zijn vervolgers af te weren nog twee schoten onder het volk loste. Het baatte hem echter nietde jager Schulz maakte zich, op den hoek van de Wilhelmstrasse, met adsistontie van verschei dene personen (onder welke zelfs twee dames), van hem meester, en leverde hem over aan de Schutz- leute, die hem slechts met de grootste moeite aan de volkswoede onttrokken en naar het naastbjjzijnde politie-bureau No 3 in de Mittelstrasse overbrachten. Zekere persoon, Krüger genaamd, die het der politie hierbij bijzonder lastig maakte en geneigd scheen den misdadiger te bevrijden, werd insgelijks door de Schulz- leute gevankelijk meegevoerd. Inmiddels was de Keizer, die evenals de groother togin \olkomen ongedeerd was gebleven, uitgestapt, en werd door het publiek met luid gejubel begroet. Hij bevoud zich zeer wel; terwijl ook de groother togin zich langzaam van haar schrik herstelde. Na het wegvoeren van den moordenaar, steeg de Keizer weder in het rijtuig en reed onder de blijdende hoera's der menigte naar het paleis, waar, behalve den Kei zerlijken lijfarts Geheimrath dr. von Lauar, ook weldra de Koninklijke Prinsen, do toevallig in de hoofdstad vertoevende vorsten, de ministers, de vreemde gezanten, generaals, adjudanten en andere hooggeplaatste per sonen, deels te voet, deels per rijtuig, kwamen toe- stroomen, om don grijzen monarch geluk te wenschen met zijn behoud. Bliksemsnel had zich de tijding van het gebeurde door de gansche stad verspreid. Een onafzienbare menigte verdrong zich weldra in de straten en hoopte zich, onder onophoudelijke jubelkreten, op voor het paleis. Men zong het volkslied door dave rende hoch's op den Keizer, die herhaaldelijk op het balkon verscheen en dankte voor de hern gebrachte hulde Van vele huizen Unter den Linden en de daar uitloopend straten werd de vlag uitgestoken; en toen eenige uren later, de Keizer met de groothertogin naar de opera ea vervolgens naar den schouwburg r-'ed, werd in vi-rscliillen Je straten Bengaalsch vuur afge stoken. Bij het binnenkomen in de schouwburg, zoowel als in de opera, werd de Keizer door het aanwezige publiek, dit vol geschrift overeind re;s mjt stormachtig gejuich, met tanfares en net volkslied ontvangen. Ook op dea terugke ;r gaf de v olksmeuigte de levendigste blijken van sympatho. Burgerlijke Stand der gemeente Schag»n. Ingeschreven van 17 tot en met 2oMei 1878 GBOREN: 17 Mei Meindert, zoon van Jan Boersen en van Maria Magdalena Burger 17 dito. Tona Adriana, dochter van Jan Molenaar en van Catharina lloogschagen. ONDERTROUVVD: Geene. GEHUWD: Gornelis Jacobus Groen j. in 38 jaren te Anna Paulouwna en Geertje Hopman j. d. 24 jaren te Schagen. OVERLEDEN Geene Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel, Ingeschreven van i3 20 Mei 1878. GEBOREN: 11 Mei. Grietje, dochter van Klaas Kuiper en Maartje Zijdewind. 14 dito Jan, zoon van Dirk Bruin en Antje Noordstrand. 19 dito. Bertines, zoon van Jan Spaansen en G uurtje Sluis. ONDEBTROUWD: 16 Mei. Pieter Noordstrand j.m. en Trijntje Groen j.d. GETROUWD: 19 Mei. Dirk Swart, j.m. oud 24 jaten, wonende te Zuidscharwoude en Guurtje Boon, j.d., oud 20 jaren wonende te Haring- carspel. OVERLEDEN: Geene. GRONINGEN maken eeno bijzondere studie van den invoer der beste werktuigen en gereedschappen voor de ZUI VELBEREIDING en vestigen du aandacht op de volgende werktuigen LAWRENCE's Melkkoeien, Kariis in verschillen de vormen. SWARTZ' Koelvaten van bijzonder glad vertind geperst plaatijzer. Deensche boterknee.ders en Kneedborden. Cheavin's Waterfilters volgens afzon derlijke catalogus Ijskasten, Ijsmachines. Young's enkele en dubbele KaaspersenWrongelmolens, om een gewone kaastobbe te plaatsen en met een stel Melk mollen, Karnth'.rmometers, Roommetersen Melkwegers M.elkteemsen, \Vr ongel messen, KaasvatenMelkkannen, en hetgeen verder tot de inrichting van Kaas f abrie ken behoort. B. en H. zijn uitsluitende vertegenwoordigers van EDUARD AHLBORN te Hildesheim, die met de hoogste prijzen bekroond werd op de Melkerij-Ten toonstelling te Hamburg in 1877 en verzenden op franco aanvraag, gratis eene geïllustreede Holland sche catalogus van die fabriek. B. en H. verkregen in de laatste jaren altijd de hoogste onderscheidingen op Jit gebied der Land- bouw-werktuigkunde als 0 a. te 'sHage, 1872; den lsten prijs, zilver vergulden medaille, voor de beste Kaaspers. de 2de, zilver vergulden medaille voor het beste en volledigste Karnwerktuig en de 2do, zilve ren medaille voor den besten Wrongel- of Kaas molen. (NB. De eerste prijs werd niet toegekend) zij k regen op de door hen tentoongestelde verzamelingen van Werktuigen en gereedschappon, benoodigd tot dover anderdo boter- en kaasbereiding in Denemarken in gebruik", de volgende prijzen, uitgeloofd door de Holl. Mij. van Landbouw op de tentoon stellingen te Amsterdam, 1873, 1ste prijs, gouden medaille; Dor drecht, 1874, 2de prijs vri-guld-zilveren m.daillej Zaandam, 1875, 1ste prijs, gouden medaille; Rotter dam, 1876, 1ste prijs, gouden medaille; Alkmaar, 1877, lste prijs, gouden medaille, en te St. Nikolaas België, 3» Aug. 1877, den eersten prijs, 150 francs en zilveren medaille, uitgeloofd voor de best) volle dige verzameling van Werktuigen voor de Melkbe reiding Het bestuur der Landbouw Maatschappij van Oost Vlaanderen, die deze laatste tentoonstelling hield, kocht aldaar een volledige collectie van het door hen tentoongestelde aan, om die in do afdeelingen rond te zenden. B. en H. kregen te St. Nikolaas ook eene eervolle vei melding voor de door hen tentoongestelde .ver zameling etenschappelijke Werktuigen voor de Melkbereiding Het eekblad „de Akkerbouw* van 16 Sept. 1877, No. 37, bevat over deze tentoonstelling het volsrecdu verslag, getiteld: „LANDBOUWMAATSCHAPP J VAN OOST-VLAANDKRcN. SECTIE ST-NI KOLAAS. Tmtoonstelling van 30 Augusti 1877 1 erslaq. De tentoonstelling van melkkoeien, melk- produkten en werktuigen voor de zuivelbereiding door de zorgen der afdeeling St.-Nikolaas ingericht, heeft heden, Donderdag 30 Augusti 1877, plaats gehad. Dit landbouwfeest werd vereerd met de tegenwoordig heid des heeren August Lippens, voorzitter dcrLand

Schager Courant | 1878 | | pagina 2