Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1S7S. 22ste Jaargang. No. 1087 Bekendmakingen. Nationale Militie. Rrandspuitdienst. I)e grondtrekken van het Nederlandsch Staats bestuur. c c Du blad verschijnt twee maal per week: FFoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers f 0.07J. Advertentien van een tot vijf regels ƒ073; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. POLITIE. GEVONDEN Em katoenen zakje, blaauw (geruit) waarin eenige goederen; de eigenaar kan zich ter terugbekoming aanmelden ter Secretarie van Schagen. Onderzoek van verlofgangers te lande. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de in die gemeente ver- blijfhoudende verlofgangers der Militie te land, behoorende tot de ligtingen 1874, 187"), 1876 en 1877 voor zooverre z.ij voor den 1 April 1878 in bet genot van onbepaald verlof waren gesteld, dat zij zuiien hebben tegenwoordig te zijn bij het onderzoek hetwelk zal plaats hebben te Schagen op Donderdag den 6 Junij 1878, des vooriniddags ten 9.) ure, ten Rnadhuize aldaar. Wijders worden aan belanghebbenden in her innering gebragt de navolgende bepalingen uit de Wet op de Nationale Militie van 19 Au gustus 18G1 (Staatsblad No. 72). Art. 130 Het Crimineel Wetboek en liet Keelement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der Militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toe passing en met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land inge!ijlden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoolang zij zich bij hun corps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dathetin art 138 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Gs DE PATER Wetli. De Secretaris, DENIJS. den jare 1877, uitgenoodigd die vóór den3osten Nederlanden, hoezeer zelf een organisch geheel Junij aanstaande in te leveren, ten einde zich c i- 1 ...J i^,r ij 111 zich opneemt, of liever gebouwd is door daardoor voor de nietigheid en verjaring ervan, 1 te vrijwaren. verschillende organieke zelfstandige deelen. Wie Schagen den 28 Mei 1878 toch rekent de inrichting van onzen Staat be- Burgemeester en Wethouders voornoemd, I schreven te hebben door van de organen gewag De Burgemeester, a. i. ..1 te maken van het geheel, terwijl hij vergat te spreken van de inrichting der gemeenten, hare bevoegdheid en verhouding tot den Staat, zou een gebrekkig werk geleverd hebben. De Staten Generaal vertegen woord igeu ongetwijfeld, even als de koning, bet geheele Nedcrlandsche volk,- maar de voorstanders van een centraal gezag mogen niet over het hoofd zien, dat in het bizonder de gemeenten zelfstandige instellingen zijn, beschermt door de grondwet, als zoodanig, niet als deel van het geheel, maar als zedelijk ligchaam, onafhankelijk van het algemeen gezag en even als de gebee le Staat, en evenzeer als Elke Burgemeester en Wethouders van Schagen; Maken bij deze bekend, dat op Zatur(lag den 8 Junij aanstaande, des namiddags ten 6 uren, op de Marktplaats aldaar, proeven zullen wor den genomen met de ROÜDE EN IILAAI)WE RHANDSPUITEN, en roepen daartoe op al het dienstdoend per soneel bij genoemde spuiten om op dien dag voor of op gemeld uur aldaar tegenwoordig te zijn op verbeurte eener boete van één gulden voor j deze, door den Koning vertegenwoordigd ieder afwezigewelke boete voorde hoofdlieden wordt verdubbeld. Schagen 28 Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE PATER, Weth. De Secretaris, DENIJS. Do milicien - verlofganger JACOB HED- DES, wordt in zijn belang aangemaand Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in nni- zich ZOO Spoedig mogelijk te Vervoegen ter form gekleed, en voorzien van de kleeding- cn uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van ziju verlofpas. Art. 141. Behoudens, het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen pro voost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie commissaris worden opgelegd aan den verlofganger.- lo. die" zonder geldige reden niet hij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden, niet voorzien is van de in het voorgaand a>tikel vermelde voorwerpen; So. wiens kleeding- ot uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan eeu ander behooren de, als de zijne vertoont Art 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij liet onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden ge bragt. Is hij «iet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan dc hem opgelegde straf, daa wordt hij, op schriftelijke aauvrage van den militie-commissaris, te richten aan den burgemeester plaatselijke Secretarie van Schagen. De keurige eerste jaargangen van den prak- tischen volksalmanak, ware schatkamers vol bruikbare en ontwikkelde kennis, hebben plaats gemaakt voorde vrij onbeteckenende nutsalmanak waarvan de verspreiding intusschen door den steun der Maatschappij tot Nut van't Algemeen der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder 111 verzekerd geleide naar de naastbij geiegeu provoost of het uaistbij- °p groote schaal plaats heelt. Nog vaak halen zijnde huis van bewaring of arrest overgehragt. vvii uit onze boekenkasten een dier vrienden Art 143. Onverminderd dc straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verpligt op den daaitoe door den militie-com- vau vroegere dagen te voorschijn en het deert missaris te bepalen tijd en plaats, en op de in a.t. 140 voorge- j schreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. ons weinig (lat liet IlieuwerwetSChe, neuswijze rl0^nger' di^riCihatbL^riïg„i^ho.d'g Nutsalinanakje daarover de schouders ophalen lakt aan het feit, sub 4o van art. 141 bedoeld, of niet over- J I mag, Zoo namen wij bekennen wij het maar! maakt eenkomstig art 143 voor den militie commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gebonden- Art 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ver manen allen wie dit aangaat oin, door in acht neming van hunne verpligtingen, zich voor on aangenaamheden en straffen te vrijwaren. Schagen den ii Mei 1878. Burgemeester en Wethouders voorn. C. DE PATER, Burgemeester a. i. DENIJS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. Brengen naar aanleiding van art. 228, alinea 2 der wet van den 319 Junij 1801, (staatsblad Ni 85) aan belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, zullen moeten ingediend zijn binnen zes maanden vol- gende op het jaar waarover dezelve loopen en dat hij gebreke daarvan, die vorderingen zullen verjaard en vernietigd zijn. Wordende dus allen, die nog eenige vordering ten laste dezer gemeente mogten hebben, over eenigzins zoekende naar stof voor dit opstel den jaargang van i863 en lazen daarin een stuk van professor Fissering, waarvan wij den titel ook gekozen hebben als titel voor ons opstel- Onze lezers, die in de gelegenheid zijn het stuk van den heer Vissering te raadplegen, zullen ontdekken, dat wij weinig meer dan den titel aan dien schrijver hebben ontleend. Hoe lezens en wetenswaardig het stuk van den hoogleeraar ook zij, naar ons voorkomt is eene der belangrijkste factoren in ons staatsbestuur in dat opstel over het hoofd gezien, reden genoeg om in deze re gelen onze aandacht er in het hijzonder op te vestigen. In dat stuk toch wordt alleen gespro ken van de regeling van onze n Staat als consti tutioneele monarchie, de schrijver bespreekt de bevoegdheid des konings, de vertegenwoordiging des volks, de wetgevende en rechterlijke macht maar vergeet de aandacht zijner lezers te ves tigen op het belangrijke punt dat de Staat der gemeente is en moet zijn naar het verband onzer staatsinrichting een zelfstandig zedelijk ligchaam bestuurd door den zelfgekozen raad, met mede werking des konings als uitvoerende macht in den persoon des door hein benoemden burgen meesters. Als vertegenwoordiger der gemeente in de eerste plaats, eerst als vertegenwoordiger des volks in de tweede plaats, kan de koning een gemeenteraadsbesluit vernietigen. Men moet zich dus volstrekt niet voorstellen dat even als in militaire kringen, alleen de bureaus van den Minister zelfstandigheid hebben, zoodat deze in gemeenteraden of provinciale Staten slechts werk tuigen bezitten, deze voorstelling is zoo on juist mogelijk. De burgemeester, ambtenaar van den Staat; voor zoo ver hij even als de Commissaris des Konings door den Koning benoemd wordt, is ambtenaar der gemeente en staat alleen onder den Koning, omdat de koning van Nederland, ook de Koning of liet hoofd is der gemeente. Tot het staatsbestuur der Nederlanden behoo ren alzoo gemeenten, die een eigen zelfstandigen werkkring bezitten. Thorbecke heeft ze aldus gekenschetst als gevormd naar het beeld van den gelieelen Staat en deze opmerking is tref fend juist. Onze Staat bestaat uit IOOO konink rijkjes, allen ingericht als het ééne groote Rijk Kiezers, vertegenwoordiging, ministers, polili financien, bestuur en wetgeving, wij vinden dit alles in de gemeenten terug, in dezelfde verhou ding en even krachtig georganiseerd, als in den Staat. Hieruit volgt echter volstrekt niet de onafhankelijkheid der deelen. Als deel van den Staat is de gemeente onderworpen aan de lands wet; de algemeene wet regeert allen; waar deze voorziet kan een gemeente niet meer regelen alleen gelijk wij het noemden de zelfstandigheid van iedere gemeente is factor van ons Staatsbe stuur en haar beschouwen wij als de kiem en de voorwaarde van haar leven en bloei. Wij vinden haar beeld niet terug, gelijk sommigen willen, in de verhouding die tusschen den inensch bestaat en zijn ledematen, maar in de leden van één huisgezin, die samen verbonden, ieder een eigen werkkring hebben, een eigen kracht en een eigen doel.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1