rosita. Eene Peruviaansche geschiedenis. Burgerlijke Stand der gemeente Sckagen Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel Bnrgerl. stand der gem. Sint Maarten. Burgerl. stand der gemeente Bar9ingerliora MARKTBE RIOHTF,N armen en den rug gedrongen waren. Geen van de wonden bleek op zich zelf doodelijk; inaar de Keizer verloor veel bloed en leed hevige pijnen. Onderscheidene hagelkorrels werden uit de wonden verwijderd en degeneesheeren oordeelden den toestand bevredigend. Toen de Keizer verbonden was, heeft bij eenige oogenblikken geslapen, en wakker geworden vroeg bij om bouillon en wijn. Daarna onderhield hij zich op zijn gewonen opgeruimden toon met zijne geneesheeren. De moordenaar Dr. Nobiling gehceten, bad een woning gehuurd onder de Linden No. 18. Van daaruit volvoerde bij zijn plan, Toen men zijn algesloten woning wilde binnendringen, trachtte bij zicli zelf te dooden, maar die poging mislukte. De huisheer, die bet eerst de kamer binnendrong, werd gewond toen bij trachtte een herhaalde poging van den moordenaar om zich "dood te schieten te beletten. I werd daarop gevangen genomen. Bij een gerechtelijk verhoor bekende hij tot de sociaal democraten te behooren en de vergaderingen zijner geestverwanten herhaaldelijk te hebben bijgewoond. Reeds sedert acht dagen was bij voornemens den Keizer te vermoorden, oindat hij het voor bet algemeen welzijn noodig achtte het hoofd van den Staat te verwijderen. Volgens de laatste berichten uit Berlijn heeft de Keizer een rustigen nacht doorgebracht en minder pijn gehad. De geneesheeren blij ven den toestand bevredigend achten. De persoon, in den loop der vorige week, door onvoorzigtigheid op het spoorterrein alhier verwond geraakt en later overleden, is gebleken te zijn genaamd Hendrik Salverda, van beroep zeeman, oud 23 jaren waarschijnlijk geboortig van Amsterdam, ofschoon er geene bepaalde zekerheid deswege bestaat, schijnt zich het on geval werkelijk zoo te hebben toegedragen als door ons blad is medegedeeeld. —De koopvaardij-kapitein L. de Boer, to IJmuiden binnenkomende, zendt daarvan per telegram bericht naar zjjne vrouw op Ameland en noodigt haar uit, terstond naar Amsterdam te reizen. Van gedachten veranderende, zendt hij haar later een telegram, dat hij zelf zal overkomen, waarna bij na velo zaken geregeld te hebben, op reis gaat, altijd vreezende, dat zjjn vrouw reeds onderweg ia over zee naar Amster dam per spoor reizende, komt hjj, na uren oponthoud te Wolvega, in den nacht te Leeuwarden aan vertrekt den volgenden morgen per zeilschip van Harlingen naar Ameland en komt nog tijdig genoeg om zelf, eerst het telegram van zijn „binnenkomen,, en daarna dat van zijn „thuiskomen,, te ontvangen. Een „liefhebber van een pijpje" schrijft aan Sempcrvirens: Zelf zeer ordinaire tabak verbetert ui termate tijdens het gebruik, verspreidt onder het rooken een welriokenden' aangenamer! geur, indieu fijn ge wreven gedroogde vijgebladeren daaronder worden IIL "Wat verlangt gij van hem? antwoordde don Patricio. Ik verlang hem te zien en te spreken, ze.de het meisje, dat achter in de kamer plaats nam» Senorita, hernam don Patricio, een weinig ver wonderd over deze vrije manier van handelen, ik heb het genoegen niet u te kennen. Kent gij mij niet? zeide Rosita levendig, terwijl zij haar sluijer op hare schouders liet neérvallen kent gij Rosita Corrizuelo niet, aan wio gij een gouds.uk gezonden hebt Wilt gij weten wat ik er meê gedaan hebt? Vooreerst beb ik een paar satijnen schoenen gekochtzij zijn mooi, vindt gij niet Zie dan toch eons En zij strekte do punt van haar lief voetje vooruit. 01 don Patricio,, ik was er wel zeker van, dat gij mij teil laatste uwe aandacht wijden zoudt maar, vertel mij toch eens, hoe lang zouijt gij mij u wel na hebben laten loopen zonder een woord tot mij te rigten Kijk, vertelt gij, dio lezen kunt, mij toch eens welk nummer er op dit loterij-briefje staat Dat heb ik ook al voor uw geld gekocht. Ik ben on voorzichtig dat ik het altijd zoo maar bij mij draag als ik het eens verloor01 wat hebt gij daar i'raaije sigaren, caballero geef mij vuur, als 't u belieft Terwijl zij deze oczamenhangende volzinnen met eene radde stem uitkraamde, begon I osita door bet vertrek rond te dribbelen, als ten vogel, die steeds jjilpende heen en weêr vliegt. Dit ou ver wacht bezoek had den jongen luitenant van zijn stuk gebragt. Het kwam bem voor, dat hij in deze omstandigheid geene betere partij kiezen kon, dan Rosita de onwelvoege- 1 ikheid van haro handelwijze onder het oog te bren gen en haar et ns vooral te kennen te geven, dat men niet bij een gentleman zonder inleiding binnentreedt, zoo als men bij eene buurvrouw zou doen, enkel voor het genoegen om eens wat te babbelen; maar hij was met dc spaansche taal niet zoo gemeenzaam, dat hij niet grooto moeite had om zijn rede uit te brengen. Terwijl hij eene inleiding zucht, ging Rosita zonder pligtplegingen voor de tafel zitten en opende het nlbum, dat daarop lag. Blijf daar af, zeide don Tatricio droogjes; ik weet waarlijk niet wat gij hier zijt kornet, doen. Gelief jieui te gaan, Senorita, ik heb nog iets Ie schrijven en dan moet ik mij gereed maken om bezoeken te tan afleggen. Bezoeken? Bij wie?vraagde hot meisje. Ik verhaal u, ga heen, hernam don Patricio, en vermengd. Meü plukt gedurende den zomer eenige bladeren van den gewonen vijgeboom (Ficus Carica,) legt die op den zolder te drogen; als ze ter deeg droog zijn, bewaart men ze in 'een opgehangen zak Op een ons tabak is één fijn gewreven vijgeblad vol doende. Men ziet het, de proef is zeer gemakkelijk te nemen en daarenboven onkostbaar, terwijl de uit komst de verwachting zal overtreffen. Eergisteren heeft bij de repetitie van de Reis om de Wereld in het Théatre de la PorteSt Martin te Parijs, het volgende plaats gehad. Om het stuk meer luister bij te zetten, zullen bij de wederopvoe ring van dit tooneelstnk ook leeuwen en andere wilde dieren op het tooneel verschijnen. Een jonge leeuwin, waarschijnlijk onrustig door het onwederdat boven Parijs hing toonde zich bijzonder weerspannig. Om haar tot gehoorzaamheid to brengen, sloeg de dierentemmer haar met een karwats. Het beest werd woedend, wierp zich op den ongelukkige en scheurde zijn been open. Gelukkig dat een tweedo dierentemmer nabij was, die onmidddlijk een met los kruit geladen pistool onder den neus van de leeuwin afschoot, die van schrik haar prooi losliet, en van de gelegenheid gebruik maakte om het hok in te gaan. Men hoopt dat de wonden geen ernstigo gevolgen zullen heb ben. Door een laaghartige band zijn van een melkkoe die onder de gemeente Zuilen in de weide liep, de 4 tepels van het uier gesneden; de eigenaar het ft, toen hjj het ontdekte, het dier dadelijk laten slach ten het is to hopen, dat de dader of daders worden, ontdekt. Aan de veemarkt to Utrecht verkocht een bui tenman twee koeien voor do som van f 460, om ovtr een paar nar af te rekenen; eenigo oogenblikon, na do gesloten koop, verkocht de kooper ze beiden weder, voor f 420; toen echter do eerste verkooper dacht zijn geld te ontvangen, was de kooper verdwenen alle nasporingen, om hem to ontdekken, zijn vruchteloos geweest. Een ernstig ongeluk is Zaterdag in don middag te Luik gebeurd. Lodewjjk Winand, schoenmaker, werkte met zijn broeder aan oen paar laarzen,toen hij' liebt noodig hebbende, de petroleumlamp nam, endaar en maar weinig olie meer in was, wilde hij deze vul len, terwijl zij nog brandde. Ongelukkig stond het venster open en een lichte wind joeg de vlam naar benedenDo lamp sprong en de brandende olie spatte op den ongelukkigon schoenmaker. Deze zouongetwij- feldlevend verbrand zijn, zonder de hulp van zijn broe der, die hem vast greep, op hot bod wierp en hem er in wentelde, tot de vlammen uitgedoofd waren. Wi nand was echter zoo verbrand, dat al de zorgsn der geneesheeren vruchteloos bleven* Maandag avond overleed de ongelukkige n eds aau zijne brandwonden. Ingeschr. vau 3i Mei tot en met 3 Junij 1878. GEBOREN3o Mei Nnlina Johanna Williel- mina dochter van Anthonie van Mens en van Johanna Wilhelmina Piek. ONDERTROUWD: 3t Mei, Klaas Dekker, jm., 25 jaren, te Purinerend en Hillegonda Eli- sabeth Kool, j.d. 23 jaren te Schagen. 3i laat mij alleen. Strakszeg mij, don Patricio, trekt gij uwo officiers-uniforme aan Ik zou u gaarne eens met epauletten zien! Waarom wilt gij mij niet toestaan, de platen, dio in dit groote boek staan te bekijken Gij hebt ze zeker zelf geteekend Zij keerde de bladen des albums een voor een om. Op de blijken van ongeduld, welke don Patricio ont snapten, antwoordde zij: Ik ga, ik ga dadelijk, als ik deze plat n gezien heb. Toen ging zij weêr voort met ze te beschouwen, half luid mompelde: O! hoe lief 1 schepen, torens, ruiters met lansen, alles gekleurd! Zie riep zij eensklaps verwonderd uit, eene damel Wie is die dame, don Patricio? Zij is uit uw vaderland, want hare haren zijn blond. Hoe frisch is hare kleur, hoe zacht, boe innemend haar blikEn wat ben ik bruin! Het is mijn schuld nitt; het is de kleur van mijn landZeg mij eens hoe deze dame heet Het is mijn zuster, antwoordde luitenant Patrick op gestrengen toon. En trachtte Rosita het albnm uit de hand te nemen. Wacht nog even, hernam deze, laat ik haar eens op mijn gemak beschouwen zij gelijkt op u, caballero; bet zijn uwe trekken, uw gelaatzij is zeer schoon, uwe zuster. Wilt gij mij dat portret geven Het is reeds te veel, dat ik het u heb laten zien, zeide don Patricio, terwijl hij het album digt sloeg. Als mijne zuster wist dat ik hare beeltenis aan eene vreemde onbekende persoon heb laten zien, dit zou zij mij nimmer vergeven. In ons land, senorita veroorlooven de meisjes zich niet hare oogen op straat tot de jonge lieden te verheffenzij leven zeer inge togen eu vermijden met bijzondere zorg elke handeling. Welk een raar land! zeide Rosita. Een land, senorita, waar de moeders ook over bare dochters waken, waar de dochters zich niet on- voorzigtiglijk van hare moeders verwijderen. Keer naar de uwe terug en maak geen misbruik van de vrijheid welke zij u laat: luister naar de raadgevingen van don Gregoriodat is een braaf man, vol wijsheid en ondervinding. Ga heen, senorita. Op deze ernstige woorden, met eene zekere pleg- tigheid uitge-proken, sloeg Rosita op luitenant Patrick een te gelijk verwonderden en bedroefden blik. Gij jaagt mij dus weg? zeide zij met eene ge- smoorden stem, ik verveel u dus! Bedenk toch, don Patricioeen arm meisje uit de voorstad kan den toon en de manieren vau een groote dame niet bezitten leer mij te spreken en mij te gedragen zoo als gij dit goed vindt Ik jaag u niet weg, antwoordde don Patricio, maar ik heb behoefte om alken te zijn.-Als ik mij Mei. Jacob Kuiper j.m, 26 jaren en Kiasina Geeltjen Voorn, j.d., 2j jaren Deiden te Schagen. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 29 Mei. Willem Denijs °"d 15 jaren 3 maanden, zoon van Jacob Denijs Wz. en van Cornelia Selderbeek.. 3i Mei. Leven loos aangegeven kind van het vrouwelijk ge slacht uit Anthouie Meijer en Anna Maria Boes. Ingeschreven van 20 Mei tot 3 Junij 1878. GEBOREN: 21 Mei. Geertruida dochter van Willem de Jongh en Aagje Quant. ONDERTROUWD: Geene GETROUWD: 26 Mei. Jacob Zeeman, j.m., oud 33 jaren, wonende te Schagen en Antje Roos j.d., oud 26 jaren, wonende te Haring carspel. 3l dito Pieter Noordstrand, j.in., oud 25 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp en Trijntje Groen j.d., oud 21 jaren wonende te Haringcarspel. OVERLEDEN: 2j Mei. Agatha Tol, oud 8 maanden, dochter van Jan Tol en Jantje Hoek. 3i dito. Maartje Govers, oud 74 jaren, we duwe var. Arie Eriks. 1 Junij Aaltje Spil» oud 66 jaren, echtgenoote van Sijvert Rakker Ingeschreven van 21 Mei tot 4 Juni 1878. GEBOREN: 21 Mei. Johannes,zoon vanNico3 laas van Leeuwen en van Antje Boetel 22 dito. Guurtje, dochter van Cornelis Hartog en van Jannetje Meurs. ONDERTROUD: 3i Mei. Arie Blokdijk j. 111. oud 27 jaren wonende te Haringcarspel en Maria Sieriks j.d. oud 22 jaren wonende te St. M aarten GEHUWD Geene. OVERLEDENEen als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht nit Trijntje Zeeman Echtgenoote van Dirk Kuiper. Ingeschreven van 28 Mei tot 4 Junij 1878. GEBORENGeene. ONDERTROUD: 1 Junij Dirk Schoen j.m. te Barsingerhorn, en Bregje Bos j. d. wonende te Wieringerwaard. GEHUWD: 3o Mei. Pieter Glas j.m. oud 23 jaar wonende te Barsingerhorn en AlidaDeu- tekom j.d. oud 21 jaar wonende te Schagen. OVERLEDEN: Trijntje, kind van Hendrik de Groot en van Maartje Buiten oud 8 jaar. Alkmaar 1 Juni. Aangev. 13 Paarden f 63 a 525, 21 Koeienf 175 a 240, 32 nucht. Kalvertn f 9 a21, 281 Schapen f 26 a 40, 880 Lammeren f 7 a 20, 05 magere Varkens f 14 a 19, 301 Biggen f 4 a 7, straks zoo openhartig heb uitgedrukt, dan was hot omdat ik u eene waarachtige belangstelling toedraag. Het was mijne bedoeling niet u verdriet aan te doen nog minder om u to vernederenintegendeel ik wenschte u meer eerbied voor u zelve in ta boezemen. Dat heet ik spreken, riep Rosita uit, zich fier oprigtende; uw blik is een weinig hoogmoedig en uw woord wat droog, don Patricio, maar gij zijt good. Ik zal u gehoorzamen en heengaan. Als ik u we. r ontmoet, moet gij mij niet meer senorita noemen, maar kortaf Rosita. Vaarwel mijnbeer, tot weêrziens. Zij liep met eeu vluggen tred naar do deur, maar zich toen omkeerende, voegde zij er nog bij r Als gij aan mejufvrouw uwe zuster schrijft zeg baar dan, dat ik baar lief beb. Toen zij vertrokken was, bemerkte luitenant Patrick, dat hij bij deze eerste ontmoeting reeds van zijn terrein verloren had: het mtisje had door hare onbe- scheidene manieren zijn toorn opgewektmaar had hij haar gedrag met nadruk gelaakt? Had hjj het zoo aangelegd, dat zij nooit weêr in zijne tegenwoordig heid verschijnen zou? Wenschte hij zelf haar niet weder te zien Zonder dat hij het zichzelven bekende trof hij tot zijne verwondering bij deze Liraanesche, dio volstrekt geene opvoeding genoten had, ik weet niet welke aangeborene bevalligheid aan, welke haar gebrek aan opvoeding eonigermate vergoedde. Hij vraagde zichzelven af hoe het mogelijk was, dat hij zich, in plaats van dat meisje onverwijld de deur te wijzen, had laten overrompelen ea innemen door haar gesnap en hoe zij, in weerwil van de onhandigheid harer handelingen en woorden, een zekeren indruk op zijn geest had gemaakt; die vragen waren mceielijk te beantwoorden en hielden hem langen tijd bezig, Ook Rosita dacht, toen zij weêr te huis was, over deze zamenkomst na. Die vreemdelingen, dacht zij, hebben zonderlinge veroordeelenZij verschansen zich achter een cere monieel, dat eenvoudige lieden, zoo als wij zijn, ver legen maakt. Maar dat doet er niet toe: hij heeft mij niet al te barsch behandeld en als het noodig is voor name manieren aan te nomen, dan zal Rosita dit even zoo goed kunnen doen als iemand anders. Beschouwde den Gregorio het als zijn pligt om den jeugdigen luitenant Patrick zijne raadgevingen ten beste te geven, evenmin spaarde hij ze jegens Rosita's moeder; maar nadat de goede dame, zij heette dona Meicedes, do zedepreken van den kanunnik met onge duld had aangehoord, beantwoordde zij die, op eene onverschillige wjjze, met korte volzinnen, welke alle dit denkbeeld uitdrukten AV at kan ik eraan doen? Zijn zijniet allen zoo? Haar man die de betrekkingen van koster eu klok» keluider in een klein kerspel van een der voorsteden

Schager Courant | 1878 | | pagina 2