Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 9 Ao. 1878. 22stc Jaargang. i\o. 1090. Bckendmaking twee witte Lammeren. l Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden adirertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per p©u f 3.Go. Afzonderlijke nummers 0.07S. Adver ten tien van een tot vijf regels f 07a; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te hiên. _j- POLITIE. V E R M IST: het eene gemerkt meteen halven zwarten bril over de regterzijde van den neus; het andere inet een kenmerk op het regter oor. Inlichtingen worden verzocht ter gemeente secretarie. Bl ieven uit Parijs De groote tentoonstelling is niet alleen geopend, maar zelfs, wat meer zegt, bijna gereed, dit toch, zijn 2 dingen, waar tusschen een razend groot verschil bestaat. Wie daar nog aan twijfelen mocht, ga maar eens eene tentoonstelling van eenigen omvang zien, op den dag harer plechtige, officiëele opening. Vooral bij interna tionale tentoonstellingen schijnt het gebruikelijk te zijn oin de opening te doen plaats hebben, als ze zoowat half klaar zijn. Wanneer dit al niet lang een algemeen bekend feit ware zouden er stellig vrij wat aanmerkingen op gemaakt worden, maar nu men dit eenmaal vooraf weet, wordt er weinig over geklaagd. De meeste bezoekers komen een week of wat later» 0111 eenige zekerheid te hebben, dat ze niet telkens hun weg versperd vinden door kisten of stellaadjes, niet elk oogenblik half omver geloopen worden door werklieden, of in onaan gename aanraking komen met verfpotten of pas geschilderde pijlers; want, al zijn hier de kleêren ook goedkoop^ al koopt men b.v. in den Pont- vorin van ijzer en glas is opgetrokken, te midden van een perk, dat in geen énkel opzicht voor dat van het Troendero onderdoet. In dat ge bouw hebben de Nijverheid en de Kunst hare hoofdzetels gevestigd. Het is verdeeld in 3 deelen welke door een open, tot tuin aangelegde ruimte van elkander gescheiden zijn, uitgezonderd aan de beide uiteinden, waar zij verbonden zijn door eene breede gaanderij. De beide buitenste deelen zijn bestemd voor de Nijverheid; het eene voor de franscbe, het ar.dere voor de bui" tenlandsche, terwijl het middelste gedeelte der Kunst is gewijd. Frankrijk heeft zijne gasten niet alleen op waardige wijze weten te ontvangen, maar is hen ook op even waardige wijze voorgegaan in de deelneming aan dien grooten wedstrijd des vredes. De franscbe inzenders telt men bij duizen den en elke tak zijner nijverheid en kunst kan gezegd worden volledig te zijn verte genwoordigd. De nieuwste uitvindingen ontdekkingen op elk gebied, bronnen voor jaren lange studie, heeft bet te. zamen gebracht. Zijne gobelins en zijne sèvres, zijne rijtuigen en zijn,, meubelen, zijn zijde en zijne wijnen, zijne ma chines, zijne parfuineriëii, zijn pharmaceutische artikelen, dingen als om strijd 0111 den voorrang. Van nieuwe uitvindingen gesproken, wil ik uwe aandacht voor een oogenblik vestigen op de hoogst belangrijke inzending in de franscbe afdeeling van een artikel, hetwelk zulk een veel zijdig nut bezit, dat ik gaarne geloof, dat velen door hun veel beteekend hoofdschudden hun twijfel zullen aan den dag leggen. En toch ten onrechte. Dat veelzijdige nut is reeds vol- Neuf een heel pak voor niet meer geld dan in doende bewezen. Ik heb bier het oog op Scblum- Holland een enkelen pantalon als men voor berger en CerckePs expositie van Salicijlzuur- zijn plezier uit is, blijft men toch van zulke on- j praeparaten. gelukjes het liefst bevrijd. j Mijn brave grootmoeder leed veel aan rliuma- De algemeene indruk, welke de tentoonstelling tiek. Herhaaldelijk, als zij er een hevigen aanval van kreeg vroeg ik meewarig: Maar grootmoe, zou daar nu niets aan te doen wezen? en ontvin,, ll daarop geregeld ten antwoord: »kind als dat waar was, konden de dokters wel met koetsen met gouden wielen rijden." Welnu, de tijd is thans aangebroken dat rbumatiek en jicht niet meer ongeneeslijk zijn. Ik zou haast zeggen, dat men er niet langer aan behoeft te lijden dan men zelf wil. E11 dit is geen eenvoudige hijpothese, het is een door de voornaamste doctoren erkend feit. En dit middel bestaat uitsluitend in het eerst sedert weinige jaren uitgevonden Salicijlzuur, dat reeds op de tentoonstelling d'hygiëne et de sauvetage inmaken van groenten, bij bet bewaren van vleesch of visch, van eieren en van nog honderd inderc artikelen meer, want in al die gevallen doet eene flaauwe oplossing van Salicijlzuur om zoo te zeggen wonderen. In Londen wordt bet reeds sedert lang aangewend oin de visch friscli en versch te houden. Voor jicht en graveel is het met het Salicijlzuur naauwverwantc Lithine Salicijlaat een heilzaam 111 id del. Doch laat mij hier niet langer over uit weiden; ge mocht anders eens denken dat ik lid van de firma was, en dit is toch in geenen lecle het geval. Ik vond de uitvinding evenwel van zulk een hoog belang, dat ik het wel de moeite waardig achtte er eenigzins in het breede over te spreken. Wat Nederland aangaat, dit maakt op de tentoonstelling een goed figuur: ten minste over het algemeen genomen. Het kleine Holland heelt zich dapper gehouden, zeide mij gisteren nog een Franscliman en hij heeft gelijk. In een volgend schrijven, zal ik u zelf daarover laten oordeelen en dan inzonderheid de aandacht ves tigen op de inzendingen uit uw gewest. Gemengde Berichten. Men 'lilt geeft, is zeer gunstig. Het feestgebouw, op het hoogste pnnt van het Trocadéro, heeft een trotsch een majestueusch aanzien, terwijl de prachtige waterval en de kolossale fonteinen, welke voor het middengedeelte van bet gebouw zijn aan gelegd en die de bewondering van alle deskun digen wegdragen, het schoone van het geheel in geen geringe mate verhoogen. Het glooiende terrein van bet Trocadéro prijkt met de prach tigste bloemen en gewassen en is als bezaaid met tal van pavilloenen en chalets. Hier ziet men een Japansche Villa, geheel op Japansche wijze aangelegd, met van derwaarts aangevoerde bloemen en heesters beplant. Niets ontbreekt om de illusie volkomen te maken: een paar Japanners zitten in bun nationale kleederdracht aan de deur en verschillende soorten van vogels uit het rijk der opgaande Zon brengen leven in den tuin. einige schreden verder hebben de Zweden proeven van hun bouwstijl gegeven, terwijl elders weer door Tunis een prachtig pavilloen is gebouwd en met Oostersche weelde ingericht. Donderdag ongeveer 8 uit Warmond: Jongsleden uur, is alhier eque stoute diefstal gepleegd. De bewoners van een water molen alhier hadden, otn daarmede een deel der kosten van een onlangs gesticht huisje te betalen, bij hun vertrek uit den molen een bedrag van f 800 daarin achtergelaten, waarvan eene som van f 120 ontvreemd is, terwijl het overige onaangeroerd gelaten is, niettegenstaande het geheele bedrag in een rolletje gewikkeld was. De vermoedelijke dader bevindt zich reeds in handen der justitie en is naar de gevangenis te 's Gravenhage vervoerd, waar bij zich verder over zijne oneerlijke, doch aan de andere zijde eenigzins bescheiden handeling, zal hebben te verantwoorden. Te Schipluiden heeft een 86-jarig man een zware wonde met een mes toegebracht aan een arbeider C. v. d. Meer, bij wien hij in woonde. De dader, die onder den invloed van sterken drank handelde, is gevat. Dingsdagmiddag kwam te Roermond een aankomende jongen met zijne moeder uit bet veld. Bij bet station sprong een hond onver wachts op hem toe; de knaap wijkt uit, struikelt en valt onder een aankomende zwaar geladen kar. Het rad ging den armen jongen over deu hals. Hij was dadelijk een lijk. In de diamantslijperij van den heer Goster in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam, is gis teren door een ongelukkig toeval de vrouw van den portier met haar kleed in de machine in 1876 te Brussel gehouden, zoozeer de aan- verward geraakt, waardoor zij zwaar gewond dacht der geleerde wereld getrokken heeft. Maar de eigenschappen van dit nieuwe product werd. Zij mogt niet vervoerd worden. Door het plotseling doen stilstaan der machine is 1 deze ontredderd geraakt -n hebben de werklie- stre.sken zich nog verder uit, het is evenzeer gen voorloopig den arbeid moeten staken. onschatbaar bij kroep- die vreeselijke kroep I Heden is de getroflèue aan de gevolgen harer waarvan de naam alleen reeds elke moeder doet j verwonding overleden. sidderen en bij angina; wonden houdt het j zuiver, verkoudheid geneest het in één woor,j het is een medicament, hetwelk in geen enkel Naar bet Trocadéro voert ons de 10 nieter huis-apotheek mag ontbreken. Een huismoeder verbreede Jenabrug naar bet Chainp de Mars, kunt het elk oogenblik te pas; is het niet als waar hel hoofdgebouw, in langwerpig vierkanten g 'nee middel, dau tot bederf-wering of bij het f zamenltjke rekening vort zet ten. Vrijdag is te Waspik een paar in het huwelijkF- bootje gestapt, waarvan de bruidegom (weduwnaar) 75 en de bruid (w<duwe) 72 jaren telde. De 4 ge tuigen, insgelijks weduwnaars, telden 72, 72, 73 en 76 jaren ;te zamrn hebben zij dus bijna 450 jaar ge leefd. Te jengehu»den zulltn nn hun bedrijf\an zwa- vl-tok-verl ooper-bedelaar en »tddetraapster voor ge-

Schager Courant | 1878 | | pagina 5