RQSETJL Eene peruviaansche geschiedenis. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der gemeenteB trsingerho*-n Burgerl. stand der gemeente Haringcarspel MARKTBERICHTE NT een waarde van f 200 a f 3oo, werd doorhem medegenomen en de verkooper zag daarin na tuurlijk geen kwaad, omdat hij met een rijk heer inet winst een grooten koop gesloten had. Het gekochte werd op den bepaalden tijd aan het logement bezorgd, doch dan moest de ver- kooper ondervinden dat hij bedrogen was. De politie had hier te doen met een der gevaar lijkste personen, want zoodra had hij zijn slag geslagen, ot hij verdween, om door zijne valschc voorgevens de in handen gekregen voorwerpen in het buitenland te verkoopen, en van de opbrengst op grooten voet te leven. Zij keek echter scherp toe, en deze week werd de oplichter onschade- lijk gemaakt. De justitie te Maastricht heeft de hand gelegd op een zekeren II., die, nauwelijks uit de gevangenis ontslagen en in België nog wegens diefstal met inbraak vervolgd, zich in Limburg aan onderscheidene diefstallen heeft schuldig ge maakt. De gearresteerde, een vagebond van de ergste soort en in het politieblad gesignaleerd, behoort tot een fatsoenlijke familie en heeft zelfs een zoon, die aan eene militaire academie in het buitenland zijne opleiding geniet. Het gebruik van likeuren te Londen wordt op 80 milliocn liters jaarlijks geschat, hetgeen 7.00 ongeveer op vier inilliard glaasjes neerkomt. Voorts heeft men berekend, dat die hoeveelheid vloeistof een rivier zou uitmaken van negen kilometer lang, veertig meter breed en drie en- halve meter diep. Stelt men de bevolking van Londen op drie millioen inwoners, dan is de gemiddelde consumptie van likeuren ongeveer zes en twintig liters per hoofd 's jaars. In een kroeg te Venlo heeft een der be zoekers, een boerenknecht, Donderdag-avond twist gekregen met den kastelein, die daarop een schot uit een revolver op hem loste. De boerenknecht werd thuis gebracht inet verbrij zelde kin; de tanden waren hem uit den mond geschoten en hij miste ook een stuk van zijn tong. Daar hij niet kon spreken, is het rechte van de zaak nog niet bekend. Intusschen heeft de justitie zich van den kroeghouder meester g emaakt. - Bij de commisie voor de belastingen te Pest meldde zich dezer dagen een burger aan, die kwam protesteeren tegen zijn aanslag in de belastingen; hij moest 3o gulden betalen en vond dit in verhouding tot zijn vermogen te weinig. Bij deze taal stonden de leden der com missie eerbiedig van hun zetels op; zoo iets was hen nog nimmer voorgekomen. Op den 2n April werd door een oudkrijgs- man te Geertuidenberg in het genot eener voor treffelijk gezondheid zijn 82 verjaardag gevierd. Krijgslieden, die in hun jeugd de oorlogsproef hebben doorstaan, bereiken niet zelden een hoogen en krachtvollen ouderdom. Wij zouden dan ook van dit feit geen melding maken, ware het niet, dat de hier bedoelde krijgsman de gepens. kolonel der cavalerie Coets van Baggen eer lang opnieuw een feest zal hebben te vieren, dat voorzeker wel zeldzaam mag heeten. Op den 18 •Inni a. s. zullen er toch 63 jaren zijn versteken, sedert hij als eenvoudig soldaat (l regimert kara- biniers later kurassiers) op 19 jarigen leeftijd zich in de bloedige velden van Waterloo het ridder kruis der Militaire Willemsorde wist te verwer ver. Het getal der levenden, die in den slag van VI. De kanunnik had gelijk, d icht hij somtijds men ontmoet in dit land zonderlinge avonturenMaar, bah! voordat het veertien dagen verdor is, zal mijn fregat te Callao aankomen, dan vertrok ik eu alles is gedaan! De gedachte aan dit nabijzijnd vertrek ontlokte hem ernstige overwegingen; hij was voornemens er Iiosita voor te waarschuwen, die het scheen te vergeten of er niet aan te willen getooven. Straks weêr, terug gehouden door de onbepaalde begeerte, om te zien hoe ver de dwaze liefde van dit meisje zou gaan, versohoof hij gedurig dit beslissende afscheidde dagon vlogen voorbij en Rosita gaf zich aan hersenschim mige droomerijen over. Slechts één persoon, de kanu- nik don Gregorio. kon haar goeden raad geven; maar zij was niet voorzigtig genoeg, om er hem om te vragen, noch verstandig genoeg, om ze op te volgen; bovendien had zij haar geheim aan niemand anders toevertrouwd dan aan Tia Dolorès, de koppelaarster, door wie luitenant Patrick de mededeeling, welke hij niet begrepen had, ontving. Tia Dolorès luisterde met toegevendheid naar de vertrouwelijke bekentenissen van het meisje zij had er zoo vele gehoordAls zij don Patricio ontmoette, stak zjj hem meesmuilende de hand toe en daar de jonge officier, uit goedheid des harten en zonder haar, onder den langen sluijer, welke haar bedekte, te her kennen, altijd iets gaf, beleed zij voor dezen edelen heer eene opregte bewondoiing. Ach mijn dochter, zeide zij eens tegen Rosita ik bid er God dagelijks om, dat hij nog lang hier moge blijven! Weet gjj ook of hij spoedig vertrekken moet Hij heeft er mij niet ever gesproken, antwoordde het moisje met aandoening. Waterloo hebben fhedegestreden, i« thans reeds uiterst gering, maar nog geringer is dat van hen, die toen met de Militaire Willemsorde zijn be giftigd. Misschien is zelfs de gepens. kolonel Goets van Baggen nu van deze laatsten de eeni- ge overgeblevene. Moge het dien achtens- waardigen grijsaard op den l8n Juni a. s. van velerlei zijden niet ontbreken aan de hartelijke deelneming, waarop bij zoo rechtmatig aanspaak heeft. Men schrijft ons uit Manheim: Als tegen hanger van het in het N. v. d. D. van 4 dezer voor komende bericht omtrent den brand der kerk te Raamsdonk, neem ik de vrijheid u het vol gende mede te deelen. Bij een onlangs hier plaats gehad hebbende brand op den moutzolder eener brouwerij, wilde de oude ooievaar (moeder) hare jongen tegen den vonkenregen beschermen, door hare vleugelen over het nest uit te spreidendaar spoedig echter de vlammen zoo otn het nest heen speel den, dat zij waarschijnlijk geen kans meer zag hare jongen te redden, is zij in dien toestand gebleven, zoodat het nest met oude en jongen een prooi der vlammen is geworden De vader, die naar het schijnt geen lust ge voelde zijn leven op te offeren, vloog tijdens den brand weg en Beschouwde den volgenden dag van de naburige daken de plek waar zijne familie gewoond had, zich waarschijnlijk niet kunnende voorstellen hoe deze zoo spoorloos was verdwenen. Blijkens een telegram aan de N. R. Ct. zijn aan inzenders van Nederlandsch vee ter Parijsche tentoonstelling de volgende prijzen toegekend Voor Stieren: eerste prijs aan de Vereeniging »Het Rundvee stamboek, tweede prijs aan den heer Ilulleman te Twisk; derde prijs aan den heer llobert te Parijs; vierde prijs aan den heer Klay te Mijdrecht; vijfde prijs aan den heer Tehoven te Megchelen. Voor koeien: eerste prijs aan den heer Te- hoven te Mechelen; tweede prijs aan den heer De Goede te Purmerendderde prijs aan den heer C. Brandjes te Purmerend; vierde prijs Vereeniging «Het rundvee stamboek", vijfde prijs de heer N. Brantjes' te Purinerend. Voor schapen: tweede prijs aan den lieer Vas Visser te Doorn; derde prijs aan den heer Re- zelman te Winkel; vierde prijs aan den heer Akkerman te Alkmaar. Bij de operjing der internationale veeten toonstelling'te Pqrijs zijn twee stieren wild ge worden'. De"'een \4ierp zijn geleider op den grond en bracht hem zWare verwondingen toe, de ander wilde zijne woede koelen aan een bronzen col lega, die aan den ingang was opgesteld. De pijn die deze aanval hem berokkende, maakte het beest nog woedender en met woeste vaart snelde hij naar den ingang van het tentoonstel]ingsge bouw op bet Mars-veld. Hier was een moedig oppasser, die bet dier bij de horens trachtte te grijpen, maar de stier wierp hem tegen eender Caviljoens. De man was spoedig weder op de een en hernieuwde zijn aanval. Ditmaal slaagde bij door de hulp van omstanders beter en wer den groote ongelukken voorkomen. Een vrouw in den Haag op de Nieuwe Haven woonachtig en sedert eenige maanden door baren man, zekere H., verlaten; zag in de Hm kuchte do oude, die vreemd el in -en verhuizen op een schoonen morgen even als trekvog Is, zonder er iemand te voren iets van te zeggen. Wel is waar komen zij eveneens, cn als de een weg is komt er weêr een ander voor in de plaats. Deze woorden gezegd hebbende, nam zjj hare kruk wéér op, om ricli te verwijderen. Rosita hield haar aan haar arm terug. Delorès, zeide zij, don Patricio heeft een goed hart; zéé zal hij mij niet verlaten. Wat zou er van mij worden als hij vertrokken was Niet waar, Tia, hij zal immers wel medelijden met mij hebben Op dozo woorden, die een sterke aandoening ver- roden, hief de oude vrouw hare verwonderde oogen naar het meisje op. Hemel armo kleine, gij bemint hem dus wer kelijk? vraagde zjj met een gesmoorde stem. Ik heb het u van den eersten dag af gezegd, hernam Rosita met levendigheid, en ook hjj bemint mijAls gjj eens zaagt hoe hij glimiacht als ik hem in 't voorbijgaan goeden dag zeg, als ik zjjn elleboog op de wandeling aanraak! Achnina, als gij maar wat minder arm waart, als uwe ouders maar een weiuig krediet hadden. Wel nuwat dan L)an zou er wel een middel te vinden zijn, om alles in orde brengen. Dan behoefdet gij maar te zeg gen, dat hij beloofd had u te huwen, en men zou hem in naam der wet beletten te vertrekken Maar, neen, dat kan niet! Hjj is officier en zijn bevelhebber zon hem opeischen. Er bljjft u niets anders over, mijn kind, dan van hem af te ziengij zjjt nog zeer jong en hebt dus Goddank, nog tjjd om hem te vergeten! Nooit, nooit! riep Rosita uit. Wanneer ik zooveel oneen gouds bezat, als ik zulke eeden gehoord heb, hernam de oude, dan zou ik zeer rjjk wezen. Nooithoort gjj herhaalde het meisje in ver voering. Ik weet dat het onmogeljjk is hem hier tc houden; wel nu! ik zal met hem gaan. Kom! kom! zeide de oude, er valt niet te twis- vorige week ha ren echtgenoot weder tot zich keeren. De vrouw was echter meer verschrikt dan verrast door zijn terugkeer en gaf een gil; om haar tol kalmte te brengen, nam hij een bijl op en vleide zijn echtvriendin met het heer lijk vooruitzicht van haarde ltersenen te zullen verbrijzelen als ze nogmaals haar geluid zou doen hooren. Juist deze uiting van ae vreugde des wederziens deed de vrouw echter een ge weldig moordgeschreeuw aanheffen, zoodat een zestal buren toeschoten. Men kon den woesten kerel echter niet naderen en ook toen hij naar buiten was geloopen, durfde niemand hem aan grijpen, wijl hjj als een bezetene met de bijl otn zich heen sloeg. Spoedig daagden echter drie politie agenten op, die hein wisten te ont wapenen en naar het bureel aan de Nieuwe Haven over te brengen, doch niet dan nadat hij een hunner vrij onzacht in den arm had gebeten. Van de verzoening zal nu vooreerst wel niets koinen. Ingeschreven van 7 tot en met 10 Junij 1878. GEBOREN: 8 Junij. Anna, dochter van Jan Roggeveen Wz. en Geesje Ruijs. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN8 Junij. Levenloos aangegeven zoon van Gerrit Boontjes en Aagtje Boon. Ingeschreven van 4 11 Junij 1878. GEBOREN7 Junij. Neeltje, kind van Klaas Raven en van Neeltje Hoogland. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN: 4 Junij. Jan, kind vanAldort Kamp en van Jannetje Peetoom, oud 4 maanden. 10 Junij. Neeltje, kind van Jocliem Waiboer en van Grietje Klaren, oud 5 jaren. Ingeschreven van 3 tot li Junij 1878. GEBOREN7 Junij. Simon, zoon van Jan Zijp en Sijtje Bakker. 9 dito. Guurtje, dochter van Cornelis Schuit en Trijntje de Uuiter ONDERTROUWD: Geene.' GETROUWD: Geene. OVERLEDEN 5 Junij. Bertinus Spaansen oud 17 dagen, zoon van Jan Spaansen en Guurtje Sluis. 1 Alkmaar 8 Juni. Aangev. 12 Paarden f 65 a 525, 18 Koeien f 195 a 225, 34 nucht. Kalveren f 8 a 22 166 Schapen f 16 a 38, 468 Lammeren f 7 a 22 119 magere Varkens f 14 a 22, 304 Biggen f 4 a 7, 25 Bokken en Geiten f4 a 12,2 k. Bokjes 70 ct., Purmerende, 11 Juni Kaas: aangevoerd 220 stapels kl ine f 30. vlug, stapels middelbare f a Boter f 1.20 a 1.30 per kg. Eijeren Kip- f 3.50 a f 4.Eenden f 3.50 per 100 st. 134 Runderen, handel matig en tot hooge prijzen verkocht; 82 paarden; 197 Vette Kulv. ren f70 a.90 per Kilo, vlug; 115 nuchtere dito f 10 a 25 pet stuk, matig 32 vette Varkens 30 a 56 ct per kilo, vlug: 20 magere dito f 12 a 20 per stuk s'ug, 204 Biggen f3 a 6.stug; 748 Overhouders, handel stug en lager iu prjjs, vette schapen vlug. ten mot een boos kind Geel dan goeden raad aan stijfhoofdige!!, die alles naar hun eigen zin willen doenDat is me nog geen vijftien jaar en luistert niet eens meer naar deu ouderdom En zjj ging hinkende been. Er gingen verscheidene dagen voorbij, gedurende welke Rosita, aan eene zekere onrust ter prooi, door de stad rondliep en don Patricio overval opzocht, als om er zich van te overtuigen, dat hij nog niet ver trokken was. Des avonds ontvlood zij haars moeders huis en liep zij naar de woning, welke door den jon gen luitenant bewoond werd; als het licht zijne scha duw op de gordynen weerkaatste, liet zij hare vingers, als een paar castageetton, klappen. Door dit teék n gewaarschuwd, kwam don Patricio op het balcon en kon hij niet minder doen dan het meisje een paar welwillende woorden toe te spreken; deze begon dan, dronken van vreugde, op straat te springen en te dansenzoodra er een voorbijganger verscheen, ont- vlugtto zij roet zulk een Iuchtigen tred, dat men ge dacht zou hebben, dat er een vogel in de duisternis wegvloog. Maar deze vlugtige zamenkomsten volgden elkander op, zonder dat zij haar gelegenheid gaven, om zich roet hem, van wien zij dag en nacht droomde, te onderhouden. In weêrwil der liefde, welke zij hem op het eerste gezigt gewijd had eu die haar geheel beheerschte, was het haar onmogeljjk zich met don Patricio gemeenzaam te maken zij was bedremmeld in zijn bijzijnzijne ernstige en koude manieren maakten indruk op haar. Voor niets ter wereld zou zij het gewaagd hebben, om a!s vroeger, aao zijne deur aan te kloppen en eene onbedachtzame daad te verrigten, welke haar woorden van afkeuring zouden op den hals gehaald hebben. Het was toen in het begin van December, in de tijden van den advent. Getrouw aan oude gebruiken, vierde de markiezin, wier hótel don Patricio bewoonde de godsdienstige plegtigheden in haar grooten salon, voor die gelegenheid in eene kapel herschapen. Al wat zij in huis had van vazen, bloemen, behangsels, candelabres, moest tot versicrin" d«r zaal medewerken.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2