Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ao. 1878. 22ste Jaarna 115. No. 1093. Bekendmakingen POLITIE. twee uitte Lammeren een lam Schutterij. Ver keerde parlementaire gewoonten. Dit blad verschijnt twee maal per week: tVoens- dag- en Zaturdag avond. Rij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o. Afzonderlijke nummers f 0.07b Advertentiën van een tot vijf regels ƒ075; ieder regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil zonder deugd te dingen. Is arbeid aan een rots te biên. Postdirecteuren en Roekhandelaren aangenomen VERMIST: liet eene gemerkt met een halven zwarten bril over de regterzijde van den neus; het andere met een kenmerk op het regter oor. met twee zwarte strepen over den kop en een roode .stip op het schoft. Inlichtingen worden verzocht ter gemeente secretarie. hoe broos was al die heerlijkheid, hoe bcdrie- gelijk was hare schittering, zij was niet anders dan een glinsterend gewaad geworpen over het gelaat van eene kanker lijdcres Door allerlei parlementaire kunstgrepen werd een regerings stelsel bestendigd, dat niet zetelde in het hart van het volk. Tien jaren lang wist een Guizot zich te handhaven te midden van eene behou- verschillende fraetien eerst onderlinge besprekin- dende liberale meerderheid, telken male werd 1 gen houden, want dit argument heeft weinig de zelfde meerderheid weder afgevaardigd en waarde, wij behoeven het slechte dat in andere toen eindelijk de troon van bodewijk Philips in landen geschiedt niet natevolgen, maar daaren- een sombren Februarij-naeht was gevallen bleek j hoven hebben die besprekingen van afzonder- het dat de zoogenaamde meerderheid alleen door lijke vergaderingen niet in het geheim plaats, wordt goedgekeurd of afgestemd, dan weegt dat veel zwaarder dan het algemeen belang, waar van men in de openbare vergadering den mond vol heeft. Achter de schermen worden dus de volhsbelangen bekonkeld. Men zegge niet; dat dit ook in andere landen het geval is en dat ook te Parijs en te Berlijn, de leden van burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art tl van het koninklijk Besluit van 21 .Maart 1828 (Stbl. No. 6) en artt. 10 en 11 der wet van 11 April 1827 (Sthl. No. 17); Brengen ter kennis van belanghebbenden 1 dat de Alpliabetische naamlijst van al de binnen deze gemeente voor de Schutterij inge schrevenen voor de ligting 1878 van af heden tot en met den 25en dezer maand ter Secre tarie ter inzage is nedergelegd 2. dat de loting zal plaats hebben ten Raad- huize op Zaterdag 29 Junij a. s. des.voormid dags ten 1 1 ure. Schagen den 18 Junij 1878. burgemeester en Wethouders voornoemd Gs DE PATER, Wethouder. De Secretaris DENIJS. De parlementaire regeringsvorm is voorzeker de uitnemendste aller regeringsvormen, oneindig beter dan republiek en een absolute heerschappij leent hij de beste waarborgen tegen dwang kuiperij en partijzucht. Gelukkig dan ook elk land, dat zich in zulk een regeringsvorm mag verheugen. Maar ook in dezen regeringsvorm kunnen groote gebreken sluipen, Frankrijk bezat een handje vol politieke mannen was za- mengesteld dat men tien jaren lang den koning op de zelfde manier had bedrogen als Poteinkin, Oatharina II van Rusland. Ook zijne ministers hadden den koning alom een lagchend en te vreden volk getoond, terwijl zij hem toch ei- gentlijk alleen op doek geschilderde dorpen en aangekleede poppen voor oogen hadden gesteld. Onwaarheid is het grootste gebrek, dat een ieder lid kan ze bijwonen in gewigtige zaken wordt een verslag van hel verhandelde publiek gemaakt, zulk eene afzonderlijke bespreking heeft dus daar lang niet zulk een gevaarlijk karakter als hier. In eene groote vergadering van 3oo a 4oo leden ontaarden zulke zamenkomsten ook- zoo ligt niet in kransjes waarin de coteriegei st voorzit. Rij ons vindt men bijna geen serieu-e partijen, maar wel coterien. Nu is er geen gevaar- parlementaire regerinsvorm kan binnensluipen, lijker heerschappij dau van eene coterie. En ik vrees dat men bij ons op dien weg der onwaarheid reeds een goed einde gevorderd is. Wij hebben eene zoogenaamde volks vertegen- De partijzucht brengt gevaarlijke maar toch ook dikwijls edele hartstogt in beweging, de c iteriegeest aast altijd op kleine dingen, cp woordiging, die eigentlijk geheel vreemd is aan 1 ambten en onderscheidingen voor zich en de het volk, en alleen kiesvereenigingen, vertegen j zijnen. Tegen dien coterie-geest kan niet genoeg woordigt. Twintig a dertig personen constituee j gewaakt worden, bij ons vooral waar het nepo- ren eene kiesvereeniging, zij proclameren een tismus en de jagt op ambten erfelijke gebreken candidaat, flanschen eenige banale phrases, ge- zijn. kruid met de woorden ultramontaan en school- 1 Een andere ergerlijke gewoonte in ons parle- wet, ter zijner aanbeveling te zaïnen, zenden de 1 ment is het wegblijven van leden bij gewigtige strooibiljetten met eenige duizendtallen onder stemmingen, zoo is b.v. in de Tweede Kamer de goede boeren en buitenlui rond, waarschu- bij de stemming over de successiewet, een lid wen met groote gemoedelijkheid tegen stemver dat tegen die wet gesproken had weggebleven, .snipperingen de man, wordt gekozen. Is dat nu in de Eerste Kamer, zijn hij de stemming over die wet, vier leden, die men onder de tegen standers had gerekend, ook niet opgekomen ten gevolge waarvan, naar men wil, de wet is aan. een volksvertegenwoordiger? Komt de heilige volksstem hij zulk eene verkiezing tot haar regt? Geen wonder dat de impopulariteit van onze Kamers met eiken dag stijgt. Ook bij het genomen. Maar dat zijn alleen geruchten, maar onder Lodewijk Philips, een constitutie, die door parlement sluipen meer en meer gewoonten in, zeker is het dat zij die hij gewigtige'wetten, niet alle volken van Europa als een model werd die het parlementaire stelsel tot een leugen ma-j medestem nei hun pligt groatelijk verzaken. Maar bewonderd, het werd geregeerd door een vorst, ken. Een der grootste weldaden van dat stelsel hoe zal men zeggen, wat wilt gij dan? Een mi- die zoo lang hij op den troon zat, door ieder is openbaarheid. Wanneer het volk al wat voor ui Europa als een ideaal van staatkundige deugd werd vereerd, liet had ministers, b.v. Casimir, Perier, Molé, Thicrs en Guizot, die in regtscha- penheid, geleerdheid en welsprekendheid konden wedijveren met de grootste staatslieden van de oude en nieuwe tijden. Dat fransche parlement onder Lodewijk Philips, hoe werd het overa' in Europa bewonderd. Welk een stroom van welsprekendheid, welk een zee van edele en nieuwe denkbeelden vloeide uit zijn schoot over de geheele wereld. O ja! de classiek gevorinden niogten nog dweepen met een Demosthenes en Cicero, de bewonderaars van Engeland nog met opgetogenheid spreken van den reuzenstrijd tus- of tegen de eene of andere welgezegd is, hoort, wanneer het getuige wordt van de naauwge- zette overwegingen, die zijne vertegenwoordigers hebben genoopt 0111 hunne goedkeuring te hech ten aan een wetsvoorstel, dan wordt het volk ook dan als er nieuwe lasten bij worden opge- nisterie, wiens aftreding een groote crisis zoude veroorzaken dient eene wet in, met welker strekking een bondgenoot van dat ministerie zich niet kan vereenigen, moet hij dan tegen stem men, en daardoor eene bevriende regeering om verwerpen? Volstrekt niet, hij moet nagaan of voor het algemeen volksbelang het behoud van legd, daarmede verzoend. Maar ook de open- liet ministerie zwaarder weegt dan het ongerief baarheid dreigt bij ons leugen te worden. Naar men toch algemeen zegt zijn de openbare ver gaderingen niet anders dan spiegelgevechten. De leden van verschillende fraetien houden geheime besprekingen en daarin wordt afgesproken hoe dat aan eene wet verbonden is. Is dat het geval dan kan hij gerust voorstemmen. Alleen dan wanneer door eeu wet regt en regtvaardigheid met voeten zoude worden getreden, moet hij tegen stemmen. Maar hoe dan ook, de natie heeft hem afgevaardigd om te stemmen niet 0111 men stemmen zal. Indien dit zoo is, en eenige feiten uit den laatsten tijd schijnen het aante- Wegteblijven, zij welke den moed missen 0111 te schen Fox en Pett, maar toch een Guizot, tegen duiden, dan meen ik daarin eene groote over- stemmen zijn onwaardige leden Moed is het eerst Over een Thiers, een Odeion Barrot en een eenkomst te zien met het zoogenaamd correspon- vereischte van j een staatsman. Het wegblijven Lamartine was, men moest het in zijn hart deeren uit de 17e en 18e eeuw. Wat helpt eene bij eene gew igtige stemming staat gelijk met de erkennen, een even groote figuur, en daarbij de openbare bespreking als ieder vóór den afloop vlugt van het slagveld in het uur waarin bet parlementaire welsprekendheid van de fransche de stemmen reeds tellen kan? Wanneer men in lot des volks be-list wordt. staatslieden overtrof, in sierlijkheid en gekuischt- eene beslotene vergadering zegt om deze of gene heid die van alle vroegere vooigangers. En toch zaak vordert partij belang, dat eene wet Een parlementaire regeering kan alleen blij ven bc.taan, als zij gegrond is op waarheid en

Schager Courant | 1878 | | pagina 1