Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Burgerl. stand der ge-n ente Barsingerhorn Rijnspoor te Utrecht wandelde, is door een schot in haar linker arm getroffen, vermoedelijk uit een flobert karabijn, juist toen zij zich bij het tuinhek van het logement »la Station" van den heer H. bevond. Het bloed liep haar onmidde- lijk uit de mouw. Zij heeft zich onder heel kundige behandeling van chirurgijn de Wildt, gesteld. De politie doet onderzoek. Een werkman te Amsterdam had eene liefdes betrekking aangeknoopt met eene werkster. Toen de dulcinea zich eerst meester had gemaakt van het hart van dezen man, ontstal zij hem ver- vervolgens zijn opgespaard geld, nog wel door het slot te verbreken van de bergplaats waar het geborgen lag. De minnaar maakte van dezen laatsten diestal eene politif-questie. Toen de langvingerige dulcinea door de politie werd gevat herkende men in baar een vrouw die reeds vroeger in banden van het gerecht geweest was. Van een goed ingelichte zijde verneemt het Dagbl. betreffende den in bet tuchthuis tel^eeu warden overleden veroordeelde Jut, het volgende; Jut gedroeg zich in de gevangenis, evenals zijn lotgenooten, zeer bedaard. In verband met, of met het oog op zijne vroegere levenswijze ver magerde hij wel eenigzins, doch hij was overi gens gezond Voor een paar maanden kreeg hij een longontsteking, die in galopeerende tering ove rging. Zijn zwakte was mede oorzaak dat hij spoedig overleed. Hij sprak veel over zijn inoeg der, en legde ook betreffende den moord te 's Gravenhage verklaringen af, die 't intusschen minder doematig is, publiek te maken. Naar men verneemt, is bij vonnis van het kantongeregt te 's Hertogenbosch, een land bouwer veroordeeld tot een boete van f 5l, subsidiair i4 dagen gevangenisstraf en betaling der kosten, omdat, hij, toen de trein in aantogt was, eigendunkelijk de spoorwegafsluiting heeft geopend en met kar en paard over den over weg is gegaan, lietgaen tot groote ongelukken had aanleiding kunnen geven. Van 27 tot 3o dezer wordt te Arnhem eene tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengse len, tuinsieraden en pluimgedierte gehouden. Op Donderdag 27 Juni heeft dc feestelijke opening der tentoonstelling en daarna eene matinee 11111- sicale plaats, Den volgenden dag wordt een groote nationale postduiven vlucht, uitgeschreven door de pö6t-d u» ven vereen iging »Celeritus,« te Arnhem, gehouden; voorts dien dag en de beide volgende dagen matinees, concerten, verlichting enz. Op Maandag 1 Juli heeft eene verloting van pluimgedierte, tuinsieraden enz. plaats. -Te Vlaardingen werd eergisteren middag een knaapje van 5 jaar uit de bewaarschool ge haald door een klein meisje, dat met dit kind de kermis overging. In het gedrang schijnt zij het kind uit het oog verloren te hebben, ten minste zij miste hem, doch hoopte dat hij naar huis geloopen was. Daarop spoedde zij zich huis waarts, doch ook daar was liet kind niet. Da delijk werden alle pogingen in het werk gesteld om het knaapje op te sporen, doch alles te ver- I. Waarde August, zeide mevrouw Werner, tot haar echtgenoot op smeekenden toon, terwijl zij I cm hij de hand vatte en hein vriendelijk in de oogen zag, waarde August, ik weet het zeker, dat gij in deze zaak niet met overijling zult te werk gaan. G[j zult ook hem eerst hooren voordat gij hom oordeelt, verdoemt! Oordeeltverdoemt herhaalde do hofraad ee.iigzins ongeduldig, ik matig mij het regt volstrekt niet aan, om te oordeeleii of te verdoemen, maar wanneer ik vast besloten heb, om mijne band van niijn dierbaren neef af te trekken, dan moogt gij ver trouwen, dat dit geschielt tengevolge van rijp beraad. Gij weet echter, mijne beste, dat in zulk oen geval niets ter wereld mij zal beletten om overeenkomstig mijne overtuiging te handelen. Niets zal mij van besluit doen veranderen en dus; afgedaan. Ge hemel verhoede het, riep mevrouw Werner bewogen uit, dat gij bij uw besluit volhardt, uit over tuiging volharden moet Beken het, mijn vriend, de overtuiging ontbreekt! Ge hofraad lachte en antwoordde O, die geest der tegenspraak bij de vrouwen! Zoolang ik toegevend jegens de dwaasheden van mijn neef was, juist omdat ik in de overtuiging verkeerde, dat hij wel dwaas maar nooit slecht kan handelen, zoolang had hij geene heviger beschuldigster dan u. Nu echter, nadat ik andere dingen van hem vernomen heb, nu ik inzie, dat gij gelijk hadt, reeds vroeger u door zijn gedrag gekwetst te gevoelen, nu verdedigt gij hem, en zoudt maar al te gaarne wit noemen, wat helaas toch zwart is. Ja, ja! het is zoo en niet anders! Ida hernam met een weinig gevoeligheid in bare stem: In écn opzigt behoeft gij uw neef ten minste niet te verwerpen; zijne neiging tot spotten, zelfs daar, waar u de beste bedoeling tegenstraalt, hebt gij met hem gemeen. Het is waar Tervolgde zij met warmte toen zij het sarkastisch glimlagcben van haar echtge noot bespeurde, ik heb uw neef dikwerf gegispt, hem bitter aangeklaagd, en gij kunt mij dit niet ten kwade duiden, daar zijn gedrag tegen a'.le thans bestaande maatschappelijke vormen indiuischt; ik begeerde hum geefs. Den geheelen nacht werd gezocht, doch geen spoor was te ontdekken. Daarop is men begonnen met dreggen te visschen en den volgenden morgen te 11 uren werd bet lijkje opgevischt uit de haven. Het kind schijnt dus in het water gevallen te zijn, zonder dat iemand er iets van gemerkt heeft. Uit Hoorn meldt men dd. 19 dezer. •Onder begunstiging van het prachtigst weder werd heden van wege de vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier een belangrijke wedstrijd met hooi- bouwwerktuigen gehouden. Van de 17 mede dingende grasmaaimashines is de eerste prijs van f 100 toegekend aan die van R. Hornsby and Sons Paragon A. (inzender J. C. van de Blocquery .Ir. te Haarlem; de 2de prijs van f5o aan die van Walter A Woods (inzender Peignat en Co. te Amsterdam), en de 3de prijs van f 25 aan die van Johnston (inzender Krom en Co. te Amsterdam.) Prijzen van het bestuur werden geschonken aan die van Buckye [inzender Lan- dré en Glinderman te Amsterdam], en Kirby 1878 (inzenders Eeonard Sligcber Monnickendam) De jurij bestond uit de heerenN. Loder van Winkel, A. Kroon van Hoogwoud, Jh. Clayvan Berkhout, C. Rezelman van Nieuwe Niedorpen en Ph. van der Broggen van Waddingsveen. Van de 1 j mededingende liooiscliudders ver wierf de Victoria, verbeterde Ashby, den isten prijs van f 5o (inzenders Jan Best en Co., te Wognum); die van Nicholson and Sonsden 2en prijs van f a5 (inzender J. C. v. d. Blocquery Jr. te Haarlem) cn die van Ransoine den 3dcn prijs van f 10 (inzenders Peignat en Co. Amsterdam). Een prijs van het bestuur werd geschonken aan die van Rtillard (inzender Leonard Sligcher Monnickendam De jury bestond uit de heeren: K. Zijp Ilz. te Beemster, C. de Boer te Mid- woud, en H. J. Hoek te Wateringen. Van de ij mededingende ijzeren paardenhooiharken be haalde die van Howard den isten prijs vanf'5o (inzender L. A. Ij. Kortman en Go., Botterdam) en die van Nicholsons and Sous den 2011 prijs, van f 25 (inzender I. C. v. der Blocquery Haar lem.) De leden der jury waren Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard, Jh. Kuiper te WinkpPm -Mr" O. Wijdenes, te Abbekerk. Aan de mededingen de houten paardenhooiharken werd geen prijs toegekend. Buiten mededinging wekte bijzondere belang stelling de door 's Bijks verzameling te Utrecht ingezonden Amerikaanschc hooilader, waarmede in korten tijd eene groote hoeveelheid hooi van het land op den wagen kan worden gebracht, en de gecombineerde gras- en graanmaaijer »de Wlieeler« van de heeren D. M. Osborne en Co., uit Amerika. Een persoon, die hij een poelier te Am sterdam een mand vol kippen stal, is gevat, even als een drietal andere lieden die gezamen lijk een vaatje melk trachtten te stelen. Een straatbengel, die" v»en klein meisje een geldstuk ontfutselde, waarmede zij voot haar moeder brood moest halen, werd op dit feit door een voorbijganger betrapt en aan een po- in onze avondgezelschapden niet te zien maar wat gjj voor hem dcedt, heb ik hem nooit en zooveel te minder misgund, omdat ik weet, dat z|jn hart edel en tot goene slechte daad in staat isen van daar dan nu mijne tegenspraak, waarbij ik volharden zal, in weerwil van uwe spotternij, totdat Lodewjjk's schuld volkomen is bewezen. De hofraad kuste zijne gade de hand, en zeide met hartelijkheid Wees verzekerd, dierbare Ida, dat ik het edele uwer denkwijze erkon, gelijk ik de waarheid van het geen gij vroeger omtrent Lodewijk zeidet, moet toe stemmen, nadat ik gezien heb, waarheen de opzette lijke minachting en kwetsing van alle maatschappe lijke vormen een jong menech eindelijk voeren kan. Ik zal ook niet stijfhoofdig bij mijne tegenwoordige booordeeliug van Lodewijk blijven volharden kan hij zich regtvaardigrn en dat, wat mij van hem is mede gedeeld, als onwaarheid logenstraffen, dan zal zich niemand daarover meer verblijden dan ik, hij mis schien uitgezonderd. Het blijft echter, totdat hij zich van de verdenking gezuiverd heeft, zooals ik gezegd heb: hij betreedt mijn huis, hij ziet mijn aangezicht niet weder! En wilt gij regtvaardig wezen, dan moet gij dit billijk vinden. Neen ik vind het in den hoogsten graad onbillijk! riep Ida levendig uit. O August, gij kent uw neef immers, gij weet hoe halstarrig hij juist daar is, waar hij het regt op zijne zijde meent j te hebben: hoe het een geheel eigenaardige trek van zijn karakter is, om miskenning te lagchcnja mot eene soort van geheim leedvermaak te verdragen, hoe onregtvaardiger zulk eene miskenning is, en hoe meer hij hen bemint, die hem miskennen. Ik ben stellig overtuigd, dat, doet gij hem met uwe verdenkiug ouregt aan, hij gecne de minste poging zal aan wonden, om u van uwe dwaling te doen terugkomen, wanneer gjj hem niet tevens toont dat het uw wenscb is, hem zich te zien regtvaardigen. Verbiedt gij hem derhalve nu uw huis en Vermijdt gij iedere gelegenheid om hem te zien, dan zal hij niet het geringste doen, om u tot betere gedachten te brengen, cn gij loopt gevaar, hem het grootste onrogt aan te doen. De hofraad zweeg eenige oogenhlikken, alsof hij met zichzelven in strijd was, en zeide toen. half lag- chend, half toornigDat gij vrouwen toch altijd gelijk moet hebbeu eu houden! Eu gelijk hebt toch litiedienaar overgeleverd, Aan een dronkaard, die onlangs in deSarphaH tistraat zich m zulk een benevelden toestand bevond dat hij door een ander gesteund moesc worden om staande te blijven, werd door dezen steun een zilveren uurwerk ontstolen. Deze be hulpzame 'zakkenroller bevindt zich thans in handen der justitie. Een persoon, die kostganger was bij een uit drager, heeft uit den voorraad van zijn huisheer een aantal gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd. liet verdwijnen van den kostganger leidde tot de ontdekking van den diefstal. De politie kreeg den dief en bracht hem in de ge vangenis. In een dorpje op de Velnwe was dezer dagen aller aandacht gespannen door een bedenkelijk gerucht* Er werd gefluisterd en luido verkondigd, dat in don tuin van een met name genoemd ingezeten, door een werkman een kistje met doodsbeenderen gevonden was. Dat gerucht kwam ook den Burgemeester ter ooro, die niet draalde een onderzoek in te stellen. Het bleek hem daarbij alras dat hot gerucht niet gelogen had:de werkman had in den tuin wel degelijk een kistje met beenderen gevonden, maar hij had zo op een andere plaats weer begraven. De man werd nu ontboden en moest in tegenwoordigheid van den Burgemeester en een politieagent het kistje weer op graven. Toen werd een geneeskundigo giroepen om don aard van de beenderen te ouderzoekeu Hij kwam tot een vrij gerusfstellende uitkomst: de gevonden beenderen waren van een kip. Inderdaad had oen in gezeten eenigen tjjd geleden aijno cochin-china kip verloren, die altijd trouw gelegd had en dus wel de moeite waard was om cctiigszins plechtig begraven to worden. De betrokken gezichten dor bewoners zijn sedort vrij wat opgehelderd. Ingeschreven van 21 tot eu met 24 Jnnij 1878 GEBOREN: 19 Junij. Maria Calharina, doch ter van Willem Stammes en Kaatje Smit. 21 dito. Pieter, zoon van Pieter Borst en Bregtje Kos. ONDERTROUWD: geeue. GEHUWD: geene. OVERLEDEN 20 Junij. Guurtje Bakker, oud 16 jaren, 7 maanden, dochter van Gornelis Bak ker en van Neeltje Krap. Ingeschreven van 11 tot 25 Junij I 878. GEBOREN: t4 lunij. Jan, zoon van Siinon Bakker en van Aalje Zeeman. 16 Junij, Neeltje, dochter van Louris Kaper en van Aaltje Zwak- man. ONDERTROUWD: 14 Jnnij. Pieter de Graaf weduwnaar van Jantje l'ater en AntjeKaale we duwe van Pieter Rotgans, beide wonende te Barsingerhorn. - 21 Junij. Jacob Blaauboer, jin., en Trijntje Rossen j.d. beide wonende te Barsingerhorn. GEHUWD: tfi Junij. Dirk Schoen j.111., oud 26 jaren, woneude te (Barsingerhorn en Bregje Bos, j.d., oud 27 jaren, wonende te Wieringer waard. OVERLEDER: 12 Junij. Jan, kind van Ger- rit Krap en van Junsje Klomp, oud 3 maanden. ook in den grond der zaak, en ik zie dat in; wil ik niet goheel vorkeerd en onregtvaardig handelen, dan moot ik mij aan uw beter oordeel onderwerpen en uw raad volgen; ik een weikelijk hofraad! Goede God, waardoor ben ik dat dan geworden In onze eigene aangelegenheden, antwoordde Ida met een fijnen glimlach, raden wij ons in don regel niet ten beste, en een werkelijk hofraad, wiens raad ten hove zoo goed on gegrond wordt bevonden als do uwe, behoeft zich niet te schamen in zijn huis nu en dan den raad van zijne vrouw aan te nemen, wanneer hij, gelijk gij, altijd heer en gebieder blijft. Schersend zijne gade met den vinger dreigende, zeide de hofraad De waarheid van deze verklaring zullen wij voors hands onbeslist latenmaar, zoo besloot hij met warmte, maar, mijne Ida, ik ben u weder dank ver schuldigd, omdat gij mij door uwe zachte, overtui gende voorstellingen verhinderd hebt, om te overhaast en te heftig te handelen Moge 00K hij dit erkennen en er u voor danken, voor wien gij u zoo onbaat zuchtig in de bres stelt. En nadat hij nogmaals zijne echtgenoote de hand had gekust, verwijderde hij zich, om aan zijne bezig heden te gaan. Nauwelijks was het hofraad vertrokken, of Flora, Ida's jongere zuster, trad de kamer binnen en vraagde: Nu wat hebt gij uitgericht Heeft uw gestrenge heer en meester toegegeven, of staat hij nog op zijn stuk? Hoe kunt gij zoo iets nog vragen? antwoordde Ida; heeft zich dan nog wel ooit het hart van mijn edelen August voor eene bede gesloten Hij zag hot in, dat ik gelijk had. De hemel zij gedankt! riep Flora uit; dan is alles in orde, en ik kan mijn goeden Wallner gerust stellen, die altijd veel bezorgder voor noef Lodewijk is, dan hij zelf. Dat Wallner belang stelt in Lodewijk's lot verwon dert mij niet, zeide Ida, want Lodewjjk is immers de redder van zijn leven. Hoe echter uw zachte, fijngevoe lige Wallner en die woeste, stormachtige niet zelden ruwe Lodewijk vrienden konden worden, dat verklaar ik niet te begrijpen, en nog minder hoe hunne vriend schap nu reeds 3 jaren onveranderd heeft kunnen blijven bestaan, zonder dat de beide jonge mannen ook maar eene enkele maal ernstige woorden met elkander hebben gehad.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2