Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Bekendmaking. IIooi stekers. MARKTBERICHTE TST- ajarig jongetje, spelende achter liet huis zijner ouders, in een sloot. Na lang zoeken vond men den kleine met liet hoofd naar beneden daarin, het jongetje was gestikt. Eergisteren is de hliksem geslagen in de kloosterkazerne te Breda. Door een schoor-teen bereikte de bliksem de cantine, waar een begin van brand ontstond, die echter dadelijk gebhischt werd. Verdere ongelukken hebben er niet plaats gehad. Tegen de processie, die jl. Zondag namid dag in de parochie van de II. Mathias te Maas tricht getrokken is, werd door den hoofdcom missaris van politie aldaar procesverbaal opge maakt. De familie Nobiling te Dessau heeft bij de Regeering aanvrage gedaan om van geslachtsnaam te veranderen. In ons land, mogten de Jutten dat voorbeeld wel volgen. Men zegt dat de vader en moeder van No biling zeer slecht met elkander leefden; scènes waren aan de orde. De oude Nobiling wilde niet dat de bedienden daarvan getuigen waren en had gelast, dat, wanneer hij met zijn vrouw uit rijden ging, de koetsier nooit mocht omzien, wat hij ook hoorde. Eerst liet hij inspanen en gelaste hij den koetsier hem twee uur rond te rijden. Nauwelijks waren 10 minuten verloopen, of de koetsier hoort een schot afgaan. Gehoor zaam aan het hem gegeven bevel keek hij niet om en reed twee uur. Toen hij thuis kwain, zag hij zijn meester dood in het rijtuig liggen met een verbrijzelden schedel en een pistool in de hand. Weldra, zoo schrijft men aan de Zutf. Ct. zal voor het hof te 's Hage een sensatieproces worden behandeld. De eigenaar van een der grootste, zoo niet den allergrootsten winkel uit de stad is plotseling gearresteerd en wordt be schuldigd een valschen wissel van f3o.OOo ge fabriceerd te hebben. Den dag na de arrestatie is de firma failliet verklaard. Het passief moet, naar men zegt, zeer aanzienlijk zijn. De landbouwer V., onder de gemeente Hagestein, met de grasmaaiinachine werkzaam zijnde, had het ongeluk, toen hij bij het kantelen der machine er af sprong, dat zijne beide voeten door de messen zoodanig werden verwond, dat de groote toonen gedeeltelijk werden afgesneden. Dr. A. M. Teljer, van Vreeswijk, verleende hem zoo spoedig mogelijk heelkundige hulp. Het voor gevallene strekt tot waarschuwing, om voorzieh- t'g te zijn in het behandelen dier werktuigen. Een oude boer verzekerde, op aanraden van den burgemeester, zijn graan in de hagel- assurantie. Drie dagen daarna komt een hevig onweder op en vernielt den geheelen oogst van onze armen boer. De eerlijke ziel ging dadelijk naar den burgervader, bleef in de deur staan en riep: "Burgemeester! burgemeester! daar heb- det 't al, wat helpt 't mij nou al of ik den boel verassureerd heb, daar leit al ine graan nou plat tegen den grond geslagen." Eerst nadat de bur gemeester met heel veel moeite den oude aan 't verstand gebracht had dat de assurantie maat schappij hem nu kontant, circa f aooo uitbetalen zou, ging hem een licht op en riep hij uitwel burgemeester, je bent waarlijk nog zoo dom niet als je er uitziet!" Naar wij vernemen heeft den 28 dezer aan het Zand, gemeente Zijpe, een felle brand dat ik zelden of nooit geld heb, reeds duidelijk genoeg bewijst dat ik geen prins benvoor een jezuit bun ik te stomp, te grof, te babbelachtig, en voor een elf kunt gij mij redelijkerwijze ook niet houden, want gij hebt mijno gedichten gelezen, die zeker niet misera bel zouden zijn uitgevallen, indien een poëtisch-geziude elf die vervaardigd had Mijn vader was soldaat, vocht als overste mede in Napoleen's veldslagen; in Egypte, Spanjo en Rusland voor hem, en tegeu hem, toen het er op aankwam, om het vaderland van het vreemde juk te bevrijden); kort na den vrode stierf mijne mooder. Mijn vader had haar boven alles bemind en was langen tijd on troostbaar. Zijne vrienden, die hem gaaine weder wil den opbeuren, deden alles wat zij konden, om hem tot een tweede huwelijk over te halen. Met afschuw verwierp hij deze gedachten en toen zijne vrienden met hunne voorstellingen niet ophielden, zwoer hij bij hoog en laag, dat hij voortaan geene vrouw meer wilde zien. Hij hield woordHij begon met alle vrouwelijke bedienden rijkelijk begiftigd, uit zijne dienst te ont slaan vervolgens verliet hij met mij en eenigo oude vrienden, allen voormalige solditen, de residentie, en sloot zich op een klein landgoed op. Hier werd ik opgevoed, of wilt gij liever, stelselmatig bedorven voor de wereld. Wat de schoolweteusciiappen betrett, zoo had mijn vader een leermeester gekozen, die zijn vak in den grond verstond; maar overigeus niets met mijne zedelijke vormiDg en ontwikkeling te maken had. Deze had mijn vader zich zei ven voorbehouden en wat hij mij leerde was de regel: l-'oe wel, vrees God en niemand anders,, Dit was zijne eerste zorg, dat ik dezen regel opvolgde en op een gruwzame wijze werd ik door hem bt straft indien hij mij op een leu gen betrapte Ik mogt geen twist met de dorpsjongens beginnen, maar liet ik mij ecne beleediging welgeval len, al had ook de grootste en sterkste mij dio aan gedaan en ik bestrafte hem niet op staandcu voet plaat- gehad, vier gebouwen zijn in de ascli I gelegd, waaronder eene bakkerij en een sme- derij. In de gemeente Haarlemmermeer is een boe renwoning met aanhoorigheden totaal afgebrand. Te Zaandam werden niet minder dan 12 of 13 huizen door braud vernield. Te Zwolle werd de sioonnvasscherij van den Plr. Poppe, een prooi der vlammen, en dat alles midden in den zomer, wanneer er bijna geen vuur wordt gebruikt en voor zoo verre ons bekend Lij een onbewolkte lucht zonder donder. Eergisteren viel te Oude Pekel A een 5 jarig meisje, dat een bloempje wilde plukken, in het Hoofddiep. Wel werd er om hulp geroe pen maar niemand bood redding en net kind dreef inmiddels naar het midden van het vaar water. Mej. J. H. Adriani, benoemde hulpon derwijzeres te Goricbem, kwam uit bet huis des Burgemeesters, zag den gevaarlijken toestand waarin de kleine zich bevond, legde haar werk- taschje op den wal, ging te water en bad bet geluk de drenkelinge van een vrij zekeren dood te redden. Woensdagnamiddag is te Oudcarspel een man op het land waarschijnlijk ten gevolge der groote hitte of het overmatig gebruik van ver koelenden drank, eensklaps dood gebleven. Het warme weder beeft ook elders reeds ver schillende slachtoffers geëischt, zooals te Steen- wijk, 't Meer, Tjalleberd, Bovenknijpe, de Lem mer en andere plaatsen in Friesland. Al de on derscheidene personen waren werkzaam op het hooiland of in de veenderij. Vooral Woensdag hadden de meeste gevallen plaats. Cheri-Montigny, zoon van den directeur van bet theater du Gymnase te Parijs, een geacht letterkundige, is (lezer dagen aan dc gevolgen van dolheid overleden. Hij woonde met zijn vader te Passy en was gewoon als hij 's avonds te huis kwam op de voorplaats eenige oogen- blikken met zijne honden te spelen. Ongeveer 14 dagen geleden beet een dog hem in den neus. Zonder daaraan te hechten, wiesch hij eenvoudig de wond met water uit. Den volgenden dag deelde de knecht hem mede, dat de dog zich zonderling gedroeg, onderscheidene honden en ook hem had geheten. Bij onderzoek bleek nu dat de hond dol was. Ten einde zijn grijzen vader niet te veront rusten, deelde hij hem liet gebeurde niet inede. Na eenige dagen openbaarde zich bij hem de vreeselijk ziekte. Hij leed verschrikkelijk en was zich zijn toestand volkomen bewust. Zelf verzocht hij liem een dwangbuis aan te doen en Mi smeekte zijn vader niet in zijne nabij heid te komen. Diep wordt de troostelooze vader beklaagd, die op 7ojarigen leeftijd zijne zaak alleen nog voor zette, in de hoop die weldra aan zijn zoon te kunnen overdragen. In h» t laatst der vorigo week had te Postdam een treurige begrafanis-plechtigheid plaats. Hot was een jonge vrouw met haar eenig kindje dio ten gravo werd gedragen. Zij had zich don vorigen dag met het kind van den brug in het water geworpen, en eer er redding opdaagde, waren beiden verdronken. Do vrouw was tot deze wanhopende daad gebracht door het gedrag van haar man, die zie!» overgaf aan den drank en niet alleen niet in haar onderhoud voor zag, maar haar dwong af te staan wat zij door haar vlijt verdiende. Bovendien mishandelde bij haar, en geen kans ziende haar kiud het uoodige te verschaffen, daarvoor, dan kon ik verzekerd wezen, dat nvjn vader mij voor mijne lafheid haid kastijden zou. Er bleef mij dus geene andere keuze, dan zelf geslagen te wor- deu, of zelf toe te slaan en zoo sloeg ik er ook maar liever dapper op in. Ik was zestien jaar oud, toen mijn vader stierf. Ik kreeg een voogd, die mij maar al te spoedig voor een deugniet verklaarde en mijne kleine erfenis met zoo veel naauwgezetheid van geweten bestuurde, dat daar van reeds na een jaar niets meer over was. Nu werd ik herwaarts gezonden, waar de broeder mijner moeder woonde, die een zeer braaf man en daarbij hofraad in werkelijke dienst is. Hij nam mjj vriendelijk op en wilde mij laten studeren. Maar bij het voorloopig on derzoek bleek, dat ik meer wist, dan mijn examinator, waarover deze zich zoo beleedigd gevoelde, dat hij mij een hoogst ongunstig getuigschrift gaf, hetwelk be helsde, dat het mij volstrekt aan alle bekwaamheid om te studeren ontbrak. Dit kreokte mijn goeden oom diephij deed mij de scherpste verwijtingeu omdat ik niets geleerd had. Ik lachte en schreef eene ge leorde verhandeling, zondt die naar de eerste hooge- school de beste, eu ontving daarvoor den doctorshoed. Ik zeide mijn oom daarvan niets, maar aan mijn on wetenden examinator zond ik, benevens een boosaar dig hekeldicht, een afschrift van mijn diploma, waar over de oude heer zich bijna dood ergerde. Het duurde niet lang, of geheel de geschiedenis wasbekend. Mijn oom lachte, verzocht mij verschooning voor het aan gedane ouregt, en verzekerde mij zijne hulp voor de toekomst Iu do stad uoemdo men mij echter een boos- aardigeu, spotlustigen vlegel, dio een waardig grijsaard op eene schandelijke wijzo hal gekrenkt en belagchc- lijk gemaakt. Maar zoo zijn de meuschen! du boosaardige, satirieke vlegel werd iu do salons opgenomen en kwam letter lijk in de mode, en bad mij dit behaagd, dan zou het voor mij eene gemakkelijke taak ziju geweest, 0111 iu do modo to blijvuu en ecu echte salonridder ta worden besloot do ongelukkige een eiud aaa haar leven en dat van de kleine te maken. De man volgde de lijken als eerste rouwdrager en een talrijk menigte volgde den lijkstoet. Toen de be grafenis was afgeloopen en de stoet terugkeerde, uitte zich de verontwaardiging der menigte, die de lynchwet op den moordenaar van zijn vrouw en kind toepastte Deerlijk werd hij toegetakeld en slechts met moeite gelakte het zijn leven althans te redden. Ingeschreven van 25 tot en met 27 Junij 1878* GEBOREN: 25 Junij. Nicolaas, zoon van Lou- rens Koomen en van Neeltje Stapel. ONDERTROUWD geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN: 2.5 Junij. Johanncs Denijs, oud 5 maanden, zoon van Joliannes Denijs en van Margaretha Maria van der Haageu. 26 Junij. Meindert Roer-en, oud 1 maand, zoon van Jan Boersen en van Maria Magdelena Burger. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de tecrkapsules van Guyot geautoriseerd van wege hnnnc uitstekende uit werking in geval van verkoudheid, catharren, bronchites en teering. Twee kapsules ingenomen telkens als men gaat etenbrengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteeke- ning van den Heer Guyot, op het etiquette letten. In de meeste goede a|>othccken zijn de kapsules te verkrijgen, te Schagcn bij W. A. Hazen. Burgemeester en Wethouders van Schagen. Gezien artt 174 en 175 van het Politieregle_ ment dezer gemeente; Gelet op art. 179 Letter O. der wet van 29 Junij 1851 (Stbl. No 85); Brengen hij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen voorliet jaar 1878 tot Hooistekers voor de geheele gemeente zijn aangesteld, JAN ROOS en CORNELIS ROTGANS. Wordende belanghebbenden tevens herinnerd aan de bepalingen voorkomende in de hierbo. veugenoemde artt. 174 e.» 175 van het Polit e- reglement. Sciiagen den 29 Junij 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. DE PATER Weth. DENIJS Secretaris. Schagen 27 Junij. Aangevoerd 8 Paarden fl00a240 Veulens f a Ossen f a 3 Btieren f 160 a 180; 5 Goldekoi ijon 190 a 240 12 vetto 1^—WW. - Daartoe had ik echter noch lust, noch geschiktheid en Goddank ik bragt het weldra zoo ver, dat zelfs mijno bijna zeer verstandige, jonge, beminnenswaardigo tante mij niet meer op hare ongemeen geestrijke en vervelende avondgezelschappen noodigde. Zoo leidde ik dan een vrij en vrolijk leven en daar mijne behoeften van den eenvoudigsten aard zijn, druk ken mij ook geeuo zorgen. Het weinige dat ik noodig heb, verschaft mij mijne pen en nu en dan ook mijn talont, want gij moet volstrekt niet gelooven, dat ik altijd zulke domme romans schrijf als dio daar, die gij Emilie, zooeven do eer aandeedt van te lezen. Daar hebt gij nu mijn geheeie levensgeschiedenis, zoo be sloot hij lagchendof gij er wijzer door geworden zijt, weet ik natuurlijk niet. En hebt gij volstrekt niets vergeten? vraagde Emilie hem vriendelijk, scherp aanziende. Dat ik weet niet. En toch komt het mij sedert eenigen tijd voor, alsof gij niet meer zoo opgeruimd, zoo onbevangen, zoo tevreden met u zeiven zijt als vroeger. Hebt gij dat ook opgemerkt? vraagde Lodewjjk, zich haastig tot Egou wendende. Sedert Emilio er mij aan deed denken, antwoord de Egon, en ik u nauwkeuriger gadesloeg, moet ik be kennen, dat Emilie niet verkeerd geoordeold beeft. Aan die vrouwen-blikken ontgaat niets van het geen zij zien willen, riep Lodewijk uit. Welnu dan, Emilie, duif met den adelaarsblik en do slangenlist, zeg, wat heb ik verzwegen? Dat gij bemint en wel niet zeer gelukkig! aut- woordde Emilie. Of zij het ge'aden heeft! lachto Lodewijk, maar weet gij dan ook, wie ik bemin? Hoe zou ik dat hebbeu kunnen vernemen, b'j do afzondering, waarin Egou eu ik genoolzaakt ziju te loven? Nu, dan zal ik het u zeggen. Ik bemin de jongste dochter van don president vou Berg.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2