De twee huwelijken. Gemengde Bercihten. toen de staatkunde van Jan de IFitt de legers van Lodewijk XIV tot binnen Utrecht gelokt had. In een soortgelijk geval bevinden wij ons thans. Niemand verlangt, dat de vijf en tachtig leden der Tweede Kaïner op hun eigen Binnenhof onthoofd zullen worden. Dit is bekend genoeg. Alleen bezit, en Onbetwistbaar, de kroon het regt, eene nieuwe kieswet af te kondigen; on- bescherven regt, voor haar regtstreeks uit bet beschrevene voortvloeijend, de Staten Generaal te ontbinden.* Wij namen bet bovenstaande over uit een onzer groote provinciale bladen. Wellicht hadden wij beter gedaan er geen nota van te nemen, daar bet toch bestemd was vóór bet Algemeen Dagblad van Nedcrlandsch Indië, een bestem ming die de schandelijkheid van het artikel eerst ten volle doet uitkomen. In Indië derge- gelijke lastertaal te verkondigen en bet moeder land in minachting te brengen bij eene maat schappij, wier orde, welvaart en beschaving ge heel afhangt van hare betrekking tot Nederland, en dat te doen uit Parijs, is eene laagheid die het motto rechtvaatdigt, waaronder wij het ar tikel zagen overgenomen. Wij hebben echter begrepen dat bet zijn nut kon hebben, ook in onzen kring, aan deze regelen grootere bekend heid te geven. Niet enkel door verachting moet taal als deze beantwoord worden. Zij wekke ons op tot liefde voor bet verguisde vaderland. Dat vaderland doorleeft in deze dagen een inoeijelijk tijdperk, De storm, die de harten en hoofden der menscben in oproering brengt en in de meeste Staten van Europa bet gezag beeft on dermijnt en overal godsdienst en zedelijkheid heeft weggevaagd, is ook hier niet ongemerkt voorbijgegaan. Wij hebben in deze dagen van strijd en woeling de samenwerking noodig van allen en kweeken inmiddels tweedracht aan. Wij mochten hopen op steun en voorlichting van onze beste mannen en vinden, zoo dikwijls bij hen onverschilli gheid en partij-helaiigIntusschen onze bloembollen mogen overwonnen worden en een ministerie, dat bij uitstek de verbolgen heid van den heer Huét schijnt opgemerkt te hebben, moge aan bet hoofd staan der zaken» tot nog toe bleef ons vaderland het gelukkige land, waarin orde en vrijheid, godsdienst en geleerdheid, hand aan hand mochten gaan. Met gerustheid kan -verteert ons geene inwendige verdeeldheid de toekomst -van ons vadei land worden tegemoet gezien en met redelijkheid kan verwacht worden dat terwijl de heer Busken Huét bezig is zijne reputatie als letterkundige en geleerde te bederven, het door hem gesmade vaderland zich tegenover beschavingweten schap en godsdienst verdienstelijk zal maken. ii. Die kreet van angst en smart, uit het hart vai zijn dochter geslaakt scheen de levensgeesten van den stervende op te wekken Zijne lippen bewogen zich even, en haar oor bij zijn mond brengende, hoorde zij hem zeggen: God.... zegene mijne... dierbare..- Emilie! Een hemelsche lach speelde om zijn mond en zijne ziel, van haar aardsch hulsel ontdaan, werd door wach tende engelen naar den schoot zijns Makers gedragen' Zijne diepe bedroefde dochter bleef geknield aan zijne zijde liggeD. Geen enkele traan bewolkte hare oogen. Zij staarde haar vader met strakke bkkken aan, terwijl zijne regterliand in de hare geklemd was. Haar blik was zoo ernstig en de uitdrukking van haar gelaat zoo onnatuurlijk, dat haar echtgenoot zich on gerust maakte; hij beproefde haar zachtkens op te heften en uit de kamer te leiden. Zij onderwierp zich lijdelijk, maar zich omkeerende, om nog een laatsten blik op dat beminde gelaat te werpen, viel zij bewus teloos in zijne armen neder. De dorpsklok luidde het requiem van den gestorvene De kerk was roet zwart behangen De leden van het kerspel vergaderden om de laatste hulde aan de nage dachtenis van hun geliefd >n leeraar te bewijzen. De aarde was aan de aarde, de asch aan de asch, hot stof aan het stof wedergeven. Ecdili bleef echter on gevoelig voor haar verlies. Nu eu dan opende zij de oogen, zag haar echtgenoot en hare dochters, die hare zijde niet verlieten, glimlagchend, maar mot doffe blik ken aan en verviel wedtr in hare gevoelloosheid. De schok was te hevig geweest om door te staanhaar geheel gestel was er door verstoord Slechts langza merhand kreeg zij hare krachten weder, maar zij her innerde zich niets van het gebeurde. Het houdea der gewone jaarlijkscbe festi- fiteiten te Schagen is door de commissie bepaald op Donderdag den 22 Augustus, en de noodige voorbereidende maatregelen, zijn reeds door haar genomen. Wij vernemen dat Purmerend op dienzelfden dag wil feestvieren; het is altijd jammer dat twee zoo naburige gemeenten, tot dal einde denzelfden dattim kiezer., noodwendig moet het aan beiden schaden, en toch hopen wij dat de Schager commissie aan den eenmaal door baar bepaalden dag, vasthoude. - Het hoofdartikel in het jongste nommer van »()ns Streven* heeft eene strekking, die sommigen misschien onbillijk genoeg zouden zijn geenszins in een vrouwenorgaan te verwachten. Het artikel betoogt dat de man, die in den regel meer dan de vrouw met het hoofd werkt, wer kelijk behoefte kan hebben zich eens door rei zen te ontspannen, en dat de vrouw, als de mid delen bet niet toelaten, niet altijd behoeft mede te gaan. Onder een kudde schapen te Driehuizen, gemeente Akersloot, is het kwaadaardige klaauw- zeer uitgebroken. In de vorige week is een werkman op den baggermolen in den Buiksloterham door een der bakken gegrepen en mede naar beneden gesleurd. De ongelukkige werden bij dezen verschrikke- lijkek togt een arm en een been verbrijzeld. Hij is in het gasthuis te Amsterdam opgenomen, doch zijn toestand laat weinig hoop over. Jl. Maandag avond werd de groote boerderij van den beer B. Schouten, te Anna Paulowna, in korten tijd in de asch gelegd. Het woonhuis, de schuren en stallen brandden, niettegenetaande de brandweer spoedig aanwezig was, tot de n grond af. Van den inboedel werd veel gered; een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Dinsdag-middag is te Maastricht een ge huwd man gearresteerd, omdat hij buiten de voormalige Tougersche poort in de Jave zijn eigen kind wilde verdrinken. Men meldde ons een paar dagen later, de man, die in hechtenis genomen werd op bet vermoeden zijn kind *.e hebben willen verdrinken, onmidde- lijk in vrijheid is gesteld De man hadden knaap medegenomen om te baden, en koesterde in de verste verte het voornemen niet het kind eenig leed te doen. Een al te ijverig politie-man schijnt hier eene vergissing begaan te hebben, die nauwe lijks te vergeven is. Zondag-namiddag was te Parijs in de tuinen der Tuilerien een ontzaglijke menigte bijeen, om een monsterconcert bij te wonen, dat door 700 zangvereenigingen; met 22,000 leden, werd uit gevoerd. Een kastelein, in de omstreken van Mun" chen, door de politie uitgenoodigd om in zijn lokaal geen socialisten meer toe te later, gaf ten antwoord, dat zoolang de ontvangers der belastingen het geld der socialisten bleven aan nemen, bij dit ook voor goed hield. Bij gelegenheid van het vijf-en- twintig jarig huwlijk van koniug Leopold, in de volgende maand, zal België schitterend feestvieren, niet tegenstaande daar thans een ministerie aan het Mijnheer Ellingwood wist, dat de dood van haar vader niet lang voor haar verborgen kon blijven en in antwoord op eene van hare menigvuldige vragen naar hem, zeide hij, dat hij ter ruste was gegaau. Eene plotse linge schrik overviel haar, waarop een vloed van tra nen volgde. Haar echtgenoot en hare kinderen ween den met haar; zij wisten dat tranen aan haar beklemd hart verlichting zouden aanbrengen. Korten tijd daarna was Emilie in zooverre hersteld dat zij naar Rosedale kon vervoerd worden. Hare moeder keerde met Alice terug, om drie maauden bij haar te blijvon, in de hoop dat verandering van lucht haar goed zoude doenen de oude pastorie, het verblijf vau hare kindsheid, werd voor de eerste maal van haar leven gesloten. Mijnheer Ellingwood begon nu de waarheid te go- voelen vau hetgeen mijnheer Lawrence hem ten aan zien van Emilie gezegd had. Zij was geheel veranderd. Zy scheen genoegen te scheppen in hare smarten wanneer haar echtgenoot haar zacht berispte cn haar de tallooze zegeningen herinnerde, welke zij nog ge noot, omhelsde zij hare kinderen, alsof zij vreesde al hare schatten te verliezen en zij weende in stilte. Deze zielsgesteldheid drukte haar zoozeer, dat hare bloedverwanten ernstig bekommerd werdende genees heer ried eene geheele verandering van toom el aan. Mijnheer Ellingwood had een oom in Havana; die hem dikwijls uitgenoodigd had bij oene kwijnende gezondheid bij hem te komen, om eene gezonde lucht, heerlijke vruchten en een hartelijk onthaal te genieten. Thans besloot hij een uitnoodiging aan te nemen. Aliee en Mary weiden op eene kostschool geplaatst. Zijn kerspel vertrouwde hij, gedurende zijne afwezigheid, aan den vicaris toe, en hij stevende met zijn vrouw naar do haven van Havana Gedure. de den winter kreeg Emilie hare gezondheid en hare krachten spoe dig weder, en in de lente was zij in zooverre hersteld dat men veel hoop had op hare voortdurende cu vol- roer is, dat onder zijn geestverwanten lieden telt, die hem voor een roi de carton uitschel den. Het den Koning en de Koningin door de 9 provinciale raden van België aangeboden feest maal zal plaats hebben op 22 Augustus. Zooals men weet, hadden in Duitschland vele personen, die den naam van «Nobiling" dragen, zich tot den keizer gewend met het ver zoek om naamsverandering. Daarop is goedgunstig beslist. Zij zullen voortaan »Edeling" heeten. Uit Groningen wordt van 18 Juli gemeld: Twee Friesche kaaskoopers waren op den terugweg naar de stad. Toen zy buiton de Steentilpoort waren gekomen, vuurden zij hun paard tot bovenmatig snellen loop aan. Eene arme weduwe en dochter bevond -n zich op den trekweg, de laatste beladen met gevulde emmers karnemelk. Zij konden niot spoedisr genoeg uit den weg komen, de zware vracht hinderde haar daarin. De baldadige kooplieden overreden het arme meisje, dat kermende en op verschillend plaatsen gekneusd en verminkt door verschillende personen werd gevon den. Uit Oldambt meldt men dat daar een overvloedige oogst wordt tegemoet gezein. Dj tarwe, gerst en rogge staan boven verwachtig De paardeboonen staa 1 goéd, dank zij de veelvuldige regens Boonen hopen op warmte Het zomerkoorn staat overheerlijk. De oude klaver heeft eene aanzienlijke xnedo opgeleverd Do jonge klaver staat niet zoo best; de slak h eft de jonge plantjes vrcos.'lyk geteisterd. De aardappelen- ziekte wordt reeds weer opgemerkt, men wacht op droog, zonnig weer, evenals bij het koolzaad. Dat ooievaars hun nest wedervinden, is een be kend feit, maar dit zij zich hechten aan de personen uit do omgeving, was nog niet gebleken, daarom is het volgende voorval nogal opmerkelijkEon grond eigenaar in Kerezt, Hongarije, liet een schuur afbre ken en een nieuwe op ge ring en afstand optrekken Op de oude schuur nestelde sinds jaren een ooievaars paar. De eigenaar verpla itste het nest met de joiigen zeer voorzichtig op de nieuwe schuur. Het wijfje bleef bij het overbrengen op het nest om over hare jongen te waken en de ouders vervolgden hunne taak in de verzorging der jongen alsof er niets gebeurd was Tegen het najaar vestigde zich de eigenaar op een goed, op een uur afstands van zijn vroegere woonplaats gelegen en korten tijd voordat de ooievaars de war mere streken gingen opzoeken, zag men de twee ooie vaars dagelyks een paar uur bij de nieuwe woning vertoeven; dit voorjaar kwamen zij terug, lieten hot oude nest ledig cn bouwden een nieuw op de woning van hun vroegeren meester Geen landbouwpioduet heeft in den laatsten tijd grooter prijsvermindering ondergaan dan het ar tikel stroo, hetwelk tegenwoordig bij groote hoeveel heden te vergeefs voor f 8 de 1000 kilo in de prov. Groningen wordt aangeboden, hoewel het verleden jaar met f 20 tot f 24 betaald werd. De voordeelige hooioogst van dit jaar zal daar toe wel hebben meegewerkt, maar do oorzaak van den buitengewonen teiuggang moet vooral in do prijzen elders gezocht worden. Engeland waar het stooverbruik hoofdzakelijk plaats heeft, werd daarvau vroeger voorzien uit Spanje; de binnenlandsche onlusten, die in dat land de tegenwoordige orde van zaken voor afgingen, waren oorzaak dat tegelijk met andore voort brengselen van den landbouw ook do strooproductie erg verminderde ten gevolge waarvan de Kngelsche fabrikanten andere kanalen opzochten voor het beko men van de vereischte grondstof; buitensporige prijs- verhooging van het voor velen onontbeerlijk artikel vlo<-ido daaruit voort. Nu echter de maatschappelijke huishouding in Spanje tot haren normalen toestand is teruggekeerd en daarmede ook de veldarbeid en de productie van den bodem, trekt Engeland zijn stroomassa opnieuw uit de zuidelyke streken. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen Ingeschreven van 19 tot en met 22 Julij 1878. GEBOREN: 20 Julij. Cornelis, zoon van Cor- komeno herstelling, zoodat zy kort daarna naar En geland teruitkeerden. Mijnheer en moviouw Lonos zagen hun neefen hunne nicht met weerzin vertrekken zij troosten zich echter met de belofte, dat Emilie don volgenden winter zoude terugkeeren. Gedurende Jen zomer scheen mevrouw Ellingwood zeer gelukkig in den kring van haar geliefd gezin hare moeder en hare zuster Alice. Al har< bloedver" wanten droegen de teedersto zorg voor baienog zwakko g>-zondheid; zij was nu weder de zon van den huise- lijken kring daar zij allen, die haar omringden, door hare hartelijke liefdo bestraalde en verlevendigde. Geen ongeluksvogel voorspeldo da donkere toekomst, dio haar verbeiddo. Geeue onheil voorspellende wol ken verduisterd -n nog haar horizon. Zy zag alles in een blinkend verschiet. Gedurende den herfst voelde zij echter hare long kwaal terugkeeren, en zij herinnerde zich hare belofte om hare bloedverwanten in Havana weder te bezoeken. Zij had weinig zin om van huis te gaanen zoo dik wijls haar echtgenoot op het onderwerp kwam, toonde zij duidelijk dat het haar niet beviel; zij kon zich echter geene rekenschap geven van dien weerzin want zij had een genoeglijken winter in Havana doorge- bragt en er veel lieve kenrisscn opgedaan, terwijl hare gezondheid er aanmerkelijk verbeterd was. Zij besloot derhalve niet toe te geven aan dwaze voor gevoelens, maar zich tot de reis gereed te maken, eu hare dochter Alice als reisgezeliig mede te nemen zij zoude onder de bescherming van een bloedverwant reizen, die Daar Cuba terugkeerde. Het kostte mijnheer Ellingwood veel tot dit plan toe te tredenmaar Emilie bragt hem onder het oog en hij gevoelde dit maar al te zeer dat'V.ijn kers pel lijden zou, wanneer hij het weder verliet, en hij wist, dat zjjno bloedverwanten in Cnba al het moge lijke zoudm aanwenden, om zijne vrouw te troosten

Schager Courant | 1878 | | pagina 2