I3e twee huwelijken. den drie of vier personen voor de schuldigen gehouden Zij hadden zich uit de voeten weten te maken; alge meen was men overtuigd dat zij machtige beschermers hadden, wier namen openlijk genoemd werden. Intus- schen gaat de justitie voort met haar onderzoek. Ver leden week stonden als medeplichtig aan den moord van Prim drie personen terecht Het Openbaar Ministerie concludeerde tot vrijspraak, en men meende, dat de regthank opnieuw de zaak zou uitstellen toen een der beschuldigden het woord vroeg cn zeide, dat hij bereid was belangrijke inlichtingen te «reven en de ware moorlenaars bekend te maken, indien men hem beschermiug beloofde en „hem in eene gevang-mis bracht, waar hij veilig was". Hij wilde nog meer zeg gen, maar d- president gebood hem te zwijgen en hief do zitting op. Hot gebeurde heeft een groote sensatie gemaakt. Aan de harddraverij te Heilo. den 29 gehouden namen 10 paardon deel; de prijs werd behaald door de Vrome van C. Dekker, te Heilo, bereden door B. Duin, en dc premie door Eva, vanJ. Henneman, to Heilo, bereden door den eigenaar, de 2e premie door Goliath, van K. Appeldoorn, te Heilo, bereden door den eigenaar. Aan den Omval is den 23 de prijs, van f 60, behaald door het paard van C. de Wit en de premie, van f 30, door dat van A. Mijts. Sedert kapitein Webb tot verbazing van de geheele wereld het Kanaal overzwom, is de belang stelling in al wat tot zwemmen in betrekking staat sterk vermeerderd. .Men heeft onderzocht of er wer kelijk geen voorbeeld was van zulk een stoute daad als van den kapitein, maar in de gansche geschiedenis is niemand te vinden, die op dit punt met Webb kan vergeleken worden. Grieken en Romeinen hechtten een overmatig groote waarde aan zwemmen in Rome was hgt zelfs als spreekwoord gebruikelijk, van een onnut mensch te zeggen: hij kan lezen noch zwemmen maar toch zijn geen namen van beroemde zwemmers bewaard gebleven. Het romantisch verhaal van Leandc-r, die eiken avond den Hellespont overzwom om zijne geliefde Hero te bezoeken, heeft meer het karakter van saga dan van geschiedkundig feit. Lord Byron echter achtte liet een feit en zwom in 1810 de Straat der Darda- nellen over, om te bewijzen, dat het waar kon zijn. Men zegt, dat hij op zijn kunststuk nog trotscher was dan op zijn „Childe Harold.*, 't welk hij juist voltooid had. De Hellespont is evenwel nog op verre na geen Kanaal. In oorlogstijd zijn vaak zwemmers gebezigd om berichten te zenden aan een belegerde zeestad. In de oudheid zond Lucullus oen zwemmer, die er in slaagde in do stad Cicius te dringen, welke toen door Mithri- dates belegerd word. Bj de belegering van hot eiland Ré door de En- gelschen in het jaar 1620, zond de gouverneur van het eiland drie zwemmersnaar den hertog van Angou- lème om hem bericht te geven van deu gevaarlijken toestand. Een dezer zwemmers werd door de Engel- schen opgevangen, een ander verdronk bij den terug keer, doch de derde bracht het antwoord van den hertog terug. De paarletivisschers in de Perzische golf en op het eiland Ceylon zijn onvergelijkelijke zwemmers Het is bekend, dat deze visschers om beurten onderduiken. Zij blijven anderhalf tot twee minuten onder water, doch zelden keert een duiker voor hot einde van den dag in de boot terng. Hij zwemt al dien tijd voor zijn pleizier rond, totdat do beurt om te duiken weer aan hem is. De vrouwen op Java zijn eveneens onverschokken zwemsters. Trouwens, reeds van de prilste jeugd wordt het haar geleerd. Benoemd tot hoogheemraad van de uit- vvaterende sluizen in Kennemerland en West- Friesland, wegens Geestmerambacht, de heer G. Kroon Mz., met bepaling, dat de benoemde zitting zal hebben gedurende zes jaren en dat zijne benoeming onderworpen is aan de voor waarden van het nader vast te stellen reglement voor dat waterschap; tot heemraad vau den Anna paulowna-Polder de heer A. kaan Jz. In den nacht van Jl. Vrijdag op Zaturdag zijn er te Beemster 7 schapen uit eene weide VI. De waardin, die in de kamer was gebleven, werd verlegende toestand en het gedrag van haar gasten kwamen liaar zonderling voor. Zij kon niet begrijpen in welke betrekking zij tot elkander stonden. Nu eens zag zij de arme Isa hare handen wringen en weenen, dan weder hare vrkndin hartstogteljjk omhelzen en herhaaldelijk kussen. Zoo verliep het eene uur na het andere. Emilie was nog in staat het voorgeschreven drankje in te nemen, en daaraan alleen zag men, dat zij nog leefde, toen Dr Crosbv terugkwam. In de kamer tredende, ontstelde hij hevig. Zuster Isa sprong plotseling op, greep zijne hand en zeide: Signor Ellingwood, en naar het bed wijzende, voegde zij erin het Spaan sch bij: „Zij wil hem zien.' Daar hij het hoofd schudde, ten toeken dat hij haar niet verstond, herhaalde zij het gezegde in het fransch,en tot hare blijdschap werd zij door den doctor begrepen. De goede man, die veronderstelde, dat zy alleen een geestelijke verlangde te preken, en die in derdaad geloofde, dat zij den volge den morgen niet zoude beleven, bood zich aan, om hem zelf te gaan roepen. Eene diepe stilte heerschte in de pastorie. Het was middernacht. Mijnheer en mevrouw Ellingwood schrik ten wakker door een hevig geschel- Hij stiet het ven ster driftig open, en op zijne vraag, wie daar schelde, herkende hij de stem van Dr. Crosby, die hem zeide zich haastig aan te kleeden en beneden te komen, daar eeue stervende hem verlangde te spreken. Hj gestolen. De dief voerde ze naar Hoorn, met t plan ze aldaar op de markt aan de man te brengen. Al dadelijk trok zijne zonderlinge hou ding de aandacht der politie, die hem in ver hoor nam en hem terstond tot bekentenis bragt, waarna hij in verzekerde bewaring werd ge nomen. -Z. M. de Koning heeft op het Loo de de- putatiën voor de aanbieding van het volks-pe- titionnement ontvangen en haar geantwoord dat het hem een genoegen was geweest, de de- putatien op het Loo te ontvangen, betuigde zijne hooge belangstelling en gaf zijne tevredenheid te kennen over de orde en gematigdheid, waarmee tot dusver deze gansche zaak geleid was Z: M. sprak de hoop uit, dat men ook verder in den zelfden geest van wijsheid en gematigdheid zou blijven handelen, en gaf de verzekering, met al de leden van zijn huis niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland. Leve Nederland! riep de Koning ten slotte, en de deputatiën: Leve de Kor.ing! Hiermede liep de plegtigheid af: de heeren petitionarissen zullen nu toch begrijpen, dat de Koning, die niet anders dan het geluk van Ne derland, bedoelt, niet anders kan doen dan de wet sanctioneren. In het laatst van Junij ontving een geachte familie in Mexiko, de dames Raveel Veraza' op haar buitenverblijf te Saint' Angel, een kistje van zekeren Martinez Zorilla. Zij vermoeden dat er rozenkransen, kunstbeeljes enz. in zoudenzijn. De geburinnen, de dames Macarnee, werden ge roepen, om bij de opening tegenwoordig te zijn en aan een bediende werd last gegeven het dek sel te openen. De eerste kist bevatte een twee de houten kist, een derde en eindelijk een zorg vuldig dicht gesoldeerde bus. Men dacht, dat de inhoud der gezonden voorwerpen zeer kostbaar zou wezen. Een dienstmeisje, dat aan de deur stond, zeide tot den knecht: »dat hij wel eerst zijne handen mocht wasschen, want dat naar de verpakking te oordeelen, de relequien zeer kost baar moesten zi jn." De bediende gaf een zwaren hamerslag op het metalen deksel, maar daarop had een geweldige ontploffing plaats. De muren wankelden en scheurden; deuren en venster wer den verpletterd en geheel Saint' Angel was met schrik en angst vervuld. Iedereen snelde naar de plaats des onlieils, waar midden onder het puin der verwoeste kamer, zeven gruwelijk ver minkte lijken lagen. Martinez Zorilla werd in hechtenis genomen. Hij bleek zich aan groote onvoorzichtigheid schuldig gemaakt te hebben, door in plaats van een kisje met rozenkransen een met een dynamiet patroon naar Saint' Angel te zenden. De slachtoffers zijn de beide jongs dames Mora y Ozta en Macarnee, wier hersens letterlijk tegen de wanden der kam er gespat waren; mevrouw Rafaele Veraza, die na twee uren lijdens overleed; mevrouw Veraza Plancarte, die aan de piano zat en door de spaanders van het instrument zwaar gewond werd, terwijl een der toetsen was in haar lichaam doorgedrongen; mevrouw Fanny Macarnee, zoo zwaar gewond, dat aan haar herstel wordt getwijfeld; de heer Diego Macarnee, die ernstige wonden bekwam en krankzinnig werd; de bediende, die het kistje opende en wiens hoofd geheel van den romp werd gescheiden zijn lichaam werd onder het ledikant van een neven- vertrek gevonden, terwijl men het hoofd niet kon vinden; de pastoor van Saint 'Angel, die een oog verloor, een aantal, ofschoon niet ge vaarlijke wonden bekwam, eindelijk een kamenier, die in tweeën werd gescheurd. Het huis zelf is een puinhoop en verscheidene huizen in den om trek zijn beschadigd. Twee dagen na de ramp werden de verminkte lijken ter aarde besteld. kleedde zich haastig, eu de kamer uitgaande, riep hij Slaap gerust, Lucy, ik ben waarschijnlijk spoe dig terug. Ach, Lucy! hoe weinig denkt gij er aan, dat gij zijne sponde nooit meer deelen zult, dat gij hem nooit zult wederzien Zij liepen driftig door en onder weg vertelde Dr. Crosby alles wat hij van zijne patiënt wist; dit was echter niet veel; hij wist alleen; dat zij stervende was en een geestelijke verlangde te spreken. Mijnheer Ellingwood volgde den doctor naar de kamer, waar hij met ongeduld verwacht werd. Gedurende de kortstondige afwezigheid van den doctor was Emilie weder bijgekomen. Hare oogen schit terden. De waardin hield dit voor eene voorbode van den dood. Isa zat op het bed en ondersteunde de zieke, toen de doctor met den geestelijke binnentrad. Een oogenblik staarde de arme vrouw haar echtge noot aan, hare leden trilden, met een ijzelijken gil strekte zij hare armen naar hem uit en viel gevoel loos neder. Mijnheer Ellingwood snelde ijlings toe, en eene kaars grijpende, die op de tafel stond, lichtte hij haar in het gelaat, en met den blijden, maar ijziugwèkken- den kreet van: O mijne Emilie! mijne Emilie! zonk hij, door zijn gevoel overweldigd, op zijne k.deën neder. De doctor hield hem voor krankzinnighij naderde het bed van de arme lijderes en zag haar strak in het gelaat; hij herkende haar in den beginne niet, zoo danig was zij veranderd. Angstig voelde hij haar den pols en gaf hij haar versterkende droppelen in; maar deze werkten bijna niet. Nu en da 1 gaf zij eenig teeken van leven, maar telkens zonk zij weèr Iu Londen en door heel Engeland verrij zen aan alle kanten kookscholen, waar de vrou wen en meisjes uit den minderen stand met weinig kosten uit eenvoudige grondstoffen een smakelijk maal leeren bereiden. Een I7jarige knaap zal dezer dagen te Londen wegens manslag teregt staan, omdat hij, op een vruchtendief, dien hij in den tuin be speurde, zijn geweer afvurende, bij ongeluk zijne moeder doodgeschoten heeft. De hitte, die thans in Noord-Amerika heerscht, heeft de ijsselijkste en verschrikkelijkste gevolgen. Uit Saint-Louis meldt de Londensche Pall Mali Gazette 't volgende «Gedurende den dag van 24 Julij jl. zijn 45 menschen door de hitte bezweken. Bij het op gaan der zon was de atmosfeer niet in te ade men. Al de apothekers in de stad bereidden zich voor om veel te doen te hebben. Vóór 12 ure 's middags vermeerden de gevallen van zonne steek met een schrikbarende snelheideen ware paniek verspreidde zich door de stad. De ont steltenis was zoo groot, dat langs de rivier (Mississippi) de sjouwerlieden en de pakjesdra gers weigerden te werken overal was de arbeid gestaakt. Ten I ure namiddag had men reeds twintig lijken naar het doodetihuis gebragt. Vijf paarden, voor lijkwagens gespannen, waarin slachtoffers van den zonnesteek werden vervoerd, vielen dood neder. De trainwavs bleven onge bruikt; de paarden waren bezweken. Ongeveer een week hield die toestand aan. Ruim acht maanden geleden slikte het kind van den heer S., in de Boomgaardslaan te Rotterdam, een cent in. Sedert leed het kind dagelijks aan brakingen; in de vorige week, toen het weder braakte kwam eindelijk de cent te voorschijn. De cent was zoo verteerd, dat hij niet dikker was dan een boomblad. Na een reisje van 22 dagen zijn jhr. mr. van Beyina thoe Kingma, burgemeester van Lem- sterland, en de heeren Pasma en Walina uit Zweden en Denemarken teruggekeerd. Tal van inlichtingen op het gebied der boterbereiding brengen zij mede. Voor de Friezen zijn deze wel zeer belangrijk, maar niet zeer bemoedigend. Volgens het oordeel dier heeren zou de qualiteit en vooral de duurzaamheid van onze boter niet in de schaduw kunnen staan van die der Denen, die telken jare meer produceeren en nu reeds geduchte concurrenten zijn op de wereld markt. 't Is te vreezen, dat ze ons hoe langer hoe ineer op den achtergrond zullen plaatsen, als we niet naar goeden raad willen luisteren en wetenschap versmaden, die een bijna totale hervorming der boterbereiding hier gebiedend eischt. Het bericht uit Spanje dat Koning Alphonso het leven moede zou zijn en wenschen aftetre- den, is ongegrond. Niemand te Madrid heeft van dergelijke geruchten hooren gewagen en volgens eene depêche van daax-, zou zelfs de Koning voornemens zijn in persoon de zitting der cortes in den aanstaanden herfst te openen en ook de herfstmanouvres van het leger in het Noorden hij te wonen. Zij zouden onder zijn opperbevel plaats hebbe n. Eene groote kalmte en volmaakt vertrouwen heerschen in gan^ch Spanje, zoo besluit deze depêche. Uit Noord-Duitschland deelt men ons mede, dat de vraag naar fókvee levendiger is, dan in de laatste jaren 't geval is. Overal is behoefte; doch nergens is men in staat daarin naar eisch te kunnen voorzien. Naar evenredigheid der sterke vraag gaan de prijzen evenwel niet in de hoogte. In Oost Friesland, 't welk door de snikkende neder. Mijnheer Ellingwood, die nog altijd voor haar bed geknield lag, klemde hare hand in de zijne vast en was bijna krankzinnig van vreugde. Hij vreesde'uit een bedriegelijken droom te ontwaken. Was het mo gelijk, dat zijne Emilie, die hij in een andere wereld waande, werkelijk aan hem wedergegeven was De gedachte aan haar dood kwam niet bij hem op. Neen, zjj moest leven! God zou baar niet aan hem weder geven hebben, om haar zoo spoedig weg te nemen. Onophoudelijk smeekte hij uit den grond van zijn hart Almagtige Cod! spaar haar leven! O, Iaat haar nog eenigen tijd leven Den volgenden dag bleef Emilie in denzelfden toe stand; tegen den avond viel zij echter in een diepeV slaap, waaruit zij niet te wekken was. Mijnheer El lingwood had hare sponde geen oogenblik verlaten. Daar hij de spaansche taal vlug sprak, vernam hij al spoedig van zuster Isa wat er in de laatste drie jaren was voorgevallenmaar toen zij hem vertelde van hare aankomst te Cheswell, van haar bezoek op Ro- sedale, van de ontdekking, die zoo noodlottig op den geest van de arme Emilie gewerkt had overviel hem eene ijskoude rilling Nu eerst gevoelde hij het ver. schrikkelijke, het afschuwelijke van zijn toestand, als echtgenoot van twee levende vrouwen. Hij dacht niet aan zich zeiven, noch aan Lucyhij dacht alleen aan het grievend leed van Emilie bij zulk eene vree. selijke ontdekking, Hij weende luide, en de teerge voelige Isa weende met hem. Zij gevoelde zelfs nog meer dan hij de beproevingen, welke hij zoude moeten doorstaan; zij gevoelde dat, wanneer de arme vrouw die daar bewegingloos nederlag, weder mogt herleven,

Schager Courant | 1878 | | pagina 6