Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. DONMBDAG li AUfflOSTO No. 1109. Ao. 1878. 22ste Jaargang, Gemengde Berichten. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: JVoens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mcnd No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o] Afzonderlijke nummers f OM"j J. Advertentiën van een tot vijf regels fogS; iedere regel meer f o.l5. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil zonder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. De raad dezer gemeente heeft in diens vergadering van l3 dezer de gemeenterekening over het dienstjaar 1877 voorloopig vastgesteld tot de volgende bedragen: Ontvangsten f 24904,71 Uitgaven 23029,99!. Batig saldo f 2874,7a- Nog is in diezelfde vergadering besloten be houdens nadere goedkeuring, tot uitgifte in eeuwigdurende erfpacht, aan den Heer K. E. Numan, van het nog beschikbaar bouwterrein aan de Laan onder voorwaarden dat daarop zou worden gebouwd een net woonhuis, en het overige terrein, behoudens een gedeelte bleekerf, zou worden aangelegd tot bloementuin, een en ander volgens overgelegde teekening. De erfpacht is bepaald op 12! cent per vierkante meter "»s jaars. Te Sint Maarten heeft eene dienstmeid <loor zich te verdrinken een einde aan haar leven gemaakt; wat haar tot die wanhopige daad gebragt heeft, is ons onbekend. In de Engelsche gasfabriek te Amsterdam is heden een knaap in denzelfden gasketel ge vallen waaruit onlangs een werkman met gevaar lijke kneuzingen opgehaald werd. Ook deze knaap is ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd. Landsmeer 10 Augustus 1878. Heden werd deze geineeute bezocht door den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, vergezeld van de heeren Jhr. G. F. van Tets en mr. A. Rensdorp, leden van de Gedeputeerde Staten en den heer Griffier. De Burgemeester bevond zich aan den IJdijk bij de grensscheiding 0111 's Konings Commis saris zijne opwachting te maken. Na met zeer veel belangstelling en ingeno menheid den aangelegden rijweg per rijtuig te hebben aanschouwdbegaven zich de Heer Commissaris des Konings met zijn gevolg naar het Raadhuis, vergezeld van den Burgemeester. Aldaar inspecteerde Zijn Hoog Edelgestrenge de archieven, verleende aan verschillende per sonen audiëntie en werd gedejeuneerd. Na de overige gemeentewerken enz. in oogen- schouw genomen en bezocht te hebben het door Regenten onlangs tot weeshuis aangekochte en ingerigte gebouw, werd de Heer Commissaris voornoemd met zijn gevolg door Burgemeester en Wethouders uitgeleide gedaan tot aan het dorp lipalwaar de Burgemeester van Ilpendam den Heer Commissaris des Konings opwachtte en de reis naar die gemeente vervolgd werd. De Heer Commissaris voornoemd betuigde bij herhaling den Burgemeester zijne tevredenheid over zijn bezoek in deze gemeente. Van de torens en schier van alle huizen wap perde de nationale driekleur. Belangstellenden te voet en in rijtuigen woon den de komst en het vertrek van den Heer Commissaris bij. Het geschenk van de stad Amsterdam aan Prins Hendrik is gereed. De vervaardiging werd opgedragen aan de firma A. D. Verschuur, Dam rak te Amsterdam, op den 21 Julij jl., en is door genoemde firma op 6 dezer afgeleverd. De kristallen schalen werden door de firuia Ver schuur ter vervaardiging opgedragen aan de firma Focke en Meltzer te Amsterdam, die op hare fabriek te Langenau in Bohemeu het zoo reine en rijk geslepen kristalwerk in den tijd van 33 dagen heeft geslepen en afgeleverd. Het rijk gedreven zilverwerk past bij het aan den Prins toebelioorende servies en is zoo ge trouw gevolgd, dat het zeker den vervaardiger en den werkman alle eer aandoet. Het bestaat uit: 4 rijk gesiceleerde candelabres, wegende 11.935 grammen, zij zijn 72 centimeter hoog; 4 compotes met kristal op zilveren voeten en zilveren versieringen op de deksels, 43 centime ter hoog, en wegende aan zilver 2.134 grammen; 2 groote fruitschalen met kristallen inzetschalen, hoog 4° centimeter en wegende 3.594 grammen i5 zilveren bonbonschalen met kristallen inzet schalen, hoog ir! centimeter, wegende 7,720 grammen; 18 zilveren flesschenbakken, wegende 6.117 grammen; 18 zilveren zoutvaten met kri stallen inzetschalen en zilveren zoutlepels, we gende aan zilver 3.aoo grammen. Alles is ver pakt in doozen, voorzien van het stedelijk wa pen. De kermispret is dit jaar te Zuid-Scharwoude niet weinig verhoogd geworden door de aanwezig heid van een paardenspel. Niettegenstaande er maar met vier paarden gewerkt werd, heeft het zeer goed aan de verwachtingen voldaan. De rangen waren goed bezet vooral Maandag, Dins- dag en Woensdag toen men zaagsel gestrooid had, wat Zondag verzuimd was. De straatverlichting, te Oudkarspel in 't vorige jaar voor rekening van eenige ingezetenen aangevangen, zal voortaan zoowel hier als in 't aangrenzende Noord-Scharwoude van gemeente wege geschieden. De atdeeling Assendelft der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft voor de al- gemeene vergadering, die den 20 September te Delft zal worden gehouden, het volgende punt op de agenda geplaatst: Vele veehouders ondervinden tegenwoordig tot hunne groote schade, dat onze van ouds zoo hoog geroemde Edammer kaas de concurrentie met de buitenlandsche producten moeielijk kan volhouden. Het komt ons voor, dat de oorzaak hiervan moet gezocht worden in gebrekkige wijze van kaasbereiding, zooals die hier uitgeoefend wordt, in tegenoverstelling van de in Amerika en in Engeland in gebruik zijnde wijze van behandeling. Door het voortdurend splitsen der boerderijen wordt de zuivelbereiding op reeds klei nere schaal uitgeoefend,en is men niet in staat zijne I boerderij zoo in te richten als voor een berei- ding van goede kaas noodzakelijk is, terwijl o. i. voor eene ratioueele kaasbereiding bovendien een graad van interlectueele ontwikkeling ver- eischt wordt, die lang niet voor iederen veehouder bereikbaar is. Naar onze meening kunnen al deze bezwaren voldoende uit den weg geruimd worden door de oprichting van kaasfabrieken en heb ben America en Engeland alleen aan deze in richtingen hunne betere kwaliteit van kaas te danken. De proeven, met dergelijke inrichtingen in ons laud genomen voldoen niet aan deze ver wachting en daarom stelt de aldeeling Assendelft voor: „dat van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een bekwaam persoon belast worde met in America en in Engeland de inrichting en de resultaten van verschillende kaasfabrieken te onderzoeken en hiervan later een uitvoerig verslag in het licht te geven, terwijl een der- gelijk persoon later bij de oprichting van eene kaasfabriek als raadgever uitstekende diensten zou kunnen bewijzen. Naar aanleiding van dit voorstel vergunne men ons een paar opmerkingen. In de Beemster worden gelijk ieder belangstellende L. land bouwzaken weten kan, krachtige pogingen in het werk gesteld 0111 te geraken tot de stichting van een school voor zuivelbereiding met kaasfa- briek, geheèl op de hoogte der nieuwere weten schap, welke pogingen veel kans van slagen heb ben al latende definitieve maatregelen zich nog altijd Wachten. Dat het zoo lang duurt, is waar lijk niet de schuld van de commissie, maar wel van de vele belanghebbenden die bijzonder vrijgevig zijn met toejuichingen, doch terstond retireeren zoodra er sprake is van een of' andere geldelijke ondersteuning. O111 dus verbetering van de kaasbereiding te krijgen, behoeven we niet de zeeën over te steken. Als de medewerking komt, dan kunnen we met eigen omgeving krijgen wat we noodig hebben, Het voorstel-Assendelft vereischt, als het wordt aangenomen, van de kas der Maat schappij een belangrijk geldelijk offerde ques- tie is, of dat geld niet beter zou kunnen besteed worden om het Beemstersche plan te ondersteu nen. De aanneming van gezegd voorstel zouden we betreuren, omdat het stellig de verwezen- lijking van het plan der heeren Sluis c. s. zou tegenwerken. Men gelieve dit ook te Assendelft wel te overwegen. Slechts bij eendrachtige sa menwerking kan een uitkomst worden verkre gen, die onze nationale zuivelbereiding belangrijk zal releveeren. Donderdag jl is te Ridijkto-Schermoer eeno hard draverij mat hitten gehouden, vanwege de aldaar be staande'afdeel. dor Hollandsche Maatschappij van Land bouw. De 9 hitten, die aan dezen wedstrijd deelnamen, werden alle door zonen der eigenaars bereden. De hit van den Heer J. Blom, te Alkmaar, wou den prijs; die van don Heer W. Honing, te Schermeer da 1ste en die van den Hoer W Scherraerhorn, te Schermeer, gem. Akerssloot, de 2de premie. Uit Weit-Blokker bericht men van Vrijdag: He denmorgen kwart voor twaalven werd 't hier tien mi nuten lang zoo donker, als bij een flinke regenbui. De oorzaak was, dat langs de oostelijke grens een water hoos uit het noorden in zuidelijke en stijgende richting voortsnelde; zij had de gedaante van eon staande zuil of cilinder, aan wier voet oen lang aanhangsel meeslin- gerde. Is do posisie der arbeidende klasse zoo meldt men ons in groote steden reeds gunstiger dan in kleine plaatsen door de onevenredig meerdere vraag naar arbeid, ook wat door beschaafden ten bate van den arbeidenden stand geschiedt, verhoogt no1» dien beteren toestand. Dit bleek nog 1.1. Woensdag toen drie buitenlui met 15 schoolleerlingen Amsterdam bezochten en ondervonden, hoe voor den luttelen prijs van dertig cent per persoon een inderdaad degelijk middagmaal, bestaande uit rundersoep, aardappelen, groenten en gehakt te bekomen is in de Volksgaar keuken No. 1 in de Spuistraat, bovendien veraange naamd door zindelijke bediening in een goed verlichte zaal. Een minnaar van vogels ontstal iemand, die hem eene schoone kanarie liet zien, den vogel, in den tusschentijd dat de bezitter zich even verwijderd had om het drinkbakje te vullen. Hij stopte het diertje in zijn broekzak en vertelde, dat het was weggevlogen. De bestolene geloofde den vogelminnaar niet en liet hem bespieden toen hij het huis verliet. Buitenshuis kwam de kanarievogel spoedig uit den zak, doch toen de dief bemerkte dat hij werd bespied, stak hij het arme diertje in den moDd en trachtte bat bewijs zijner schuld te doen verdwijnen door het in te slikken, dit gelukte hem niet, want onpasselijkheid noopte hem den dood gebeten vogel weder uit te spuwen, zoodat zijn schuld bleek en hij gearresteerd werd.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1