Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. OSDH 25 AUGUSTUS. Ao. I87S. 22slc Jaargang. Aio. 11J2. Bekendmaking. E.enc gevaarlijke l>e aling in de nieuwe wet op het onderwijs. SCIIAGE Dn blad verschijnt twee maal per week: IFoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in bet eerstuitko- mend No. geplaatst, ingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o: Afzonderlijke nummers f 0.07j. Advertentiën van een tot vijf regels fo 75iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil onder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. I)e Burgemeester Tan Sckagen Maakt bekend, dat van af Maandag 26 Augustus a 9. tot en met Dingsdag den lOen September 1878, (de 7,0nda gen uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter Secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald: De voljaarspatenten voor het dienst jaar I878[79; en De patenten aangevraagd in den loop van bet le kwartaal van da dienst- jaar. Wordende patentpligtigcn herinnerd dat de afhaling persoonlijk moet ge schieden. Schagen23 Augustus 1878, De Burgemeester voornoemd; Cs. DE PATER, Weth. keur worden. De verbods bepaling is zoo alge meen mogelijk. Het bepaalt zich niet tot zijn onderwijs, hij mag ook niets toelaten wat strij dig is met den eerbied voor de godsdienstige begrippen van anders denkenden. Indien b. v. de onder zijn toezicht staande leerlingen verschil krijgen over den godsdienst en de een het eene of- andere spottend woord op biechten, vasten of processies zich laat ontvallen dan zal hij tusschenheiden moeten koinen op straffe van ge schorst te worden. Het verbod bepaalt zich niet tot de schooluren. Neen! niets in al zijn handel en wandel mag hij doen wat met den bedoelden eerbied in strijd is. Wanneer hij in een gezel- ligen kring of in (Je sociëteit zich wat vrij uitlaat over den Paus, de sijnode, het eene of andere bijl telboek dan loopt hij gevaar onder het bereik van dat artikel te komen. r Het woord pligtverzuim dat in het aangehaald artikel 33 wordt gebezigd is zeer in het nadeel van de onderwijzers gekozen. Wel is waar geldt in strafzaken de regel: geep straf zonder uitdruk kelijke wetsbepaling, maar bij ons wordt dat steeds zoo toegepast dat de ligtere overtreding de zwaardere van zelve insluit. Indien dus pligtverzuim reeds strafbaar is hoeveel meer dan directe overtreding? In sommige wettenen verordeningen wordt alleen grof pligtverzuim bedreigt met schorsing of ontslag, maar de on derwijzer geraakt door elk pligtverzuim, in deze Het tot stand komen der nieuwe wet op het onderwijs was een zegepraal voor de liberale partij, maar eene zegepraal die niet zonder (groot of gering onder het bereik der strafbepa- groote offers werd verkregen. In de hitte des j ling. Deze bepaling wordt te bezwarender voor strijds heeft men niet gelet op deze offers, wat de onderwijzers, daar de bevoegdheid om over- inen de tegenpartij ook aanbood, van alles wendde tredingen te constateeren aan verscheidene per zij het hoofd afkeerig af. Op zilveren en gouden sonen is toegekend die ze vroeger niet hadden schalen, werd het vleesch van de uitgezochts te Terwijl vroeger alleen de leden der plaatselijke lam meren en stieren naar het altaar van de schoolcommissies, de schoolopzieners en de in- vertoornde Godheid, ter verzoening aangebiagt, specteurs het regt daartoe hadden, moeten de inaar als een Jehova door zijn profeten sprak onderwijzers voortaan (zie art. 72 der nieuwe zij: denkt gij dat ik lust heb in het bloed van wet) in eiken veld- en boschwachter, eiken stieren en lammeren. De onderwijzers van de officier en onderofficier der marechaussee, eiken openbare school waren de wezentlijke slagtoffers directeur en commissaris van policie, eiken wa- van deze naar verzoening strevende gezindheid, i terschout, eiken burgemeester, eiken kantonreg- De bepaling, die wij daarbij voorna mendij k ter, eiken ambtenaar van hel openbaar minis- op het oog hebben is die van art. 33. Het terie, een vijand duchten, wiens procesverbaal tweede lid van artikel 23 der oude wet luidde: hen met schorsing of ontslag bedreigt. Overal, de onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, op school, op straat, in het koffijhuis zal elk te doen of toe te laten wat strijdig is met den onderwijzer belagers van zijn levensrust ont- eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige be- moeten, levenslang blijft hij een speelbal van grippen var. anders denkenden. Eene strafbepa- ministrieele willekeur. Voorzeker zoo lang een ling op de overtreding van dat voorschrift kwam liberaal ministerie aan het bewind blijft zal er in de wet niet voor. Thans luidt art. 33 der voor de onderwijzers weinig of geen bezwaar nieuwe wet, de onderwijzer onthoudt zich van uit deze bepaling voortvloeijen, maar in geen iets te leeren, te doen of toe te laten wat strij- rijk ter wereld blijft een partij eeuwig aan de dig is met den eerbied verschuldigd aan de gods- regeering. Zoo zeker als de nacht op den dag dienstige begrippen van anders denkenden. volgt, komt na de regeering van de eene partij De onderwijzer, die zich in dat opzicht aan die van de andere eens aan het bestuur. En pligtverzuim schuldig maakt, kan door Ons voor hoe zal het dan gaan, als wij eens een clericaal hoogsteus een jaar en bij herhaling voor onbe- ministerie krijgen? Aan welk een willekeur paalden tijd, in zijne bevoegdheid tot hel geven zullen dan de onderwijzers zijn blootgesteldMaar van onderw ijs aan eene openbare school geschorst ook dan zelfs als een liberaal ministerie aan het worden. roer blijft zal de bepaling toch tot ontzaggelijk I en gevolge van deze bepaling hangt het veel ïnoeijelijkheden aanleiding geven. Het is zwaard van Damocles aan eiken onderwijzer ee- een hoogst gevaarlijke zaak aan den Koning ner openbare school lioven het hoofd, elk oogen- het hoogste regterlijke gezag in een kiesch geval blik kan hij een speelbal van ministeriecle wille* j toetekennen. De koning, dat is zijn verantwoor delijke minister zal in alle geval moeten oordee len of de onderwijzer den eerbied voor de gods dienstige begrippen al dan niet heeft geschonden. Hij zal dus opperste regter in een gewetenszaak moeten zijn. In den regel zal geen enkele gods dienstige partij vrede hebben met zijn beslissing- De wetgever heelt dus de overgroote fout be gaan van het koninklijk gezag te betrekken in den strijd der godsdienstige meeningen. Zag men dan niet in dat men zoodoende twee eeuwen achteruitging? Een van twee, de bepaling zal een doode letter blijven, in dat geval is zij nutteloos of zij zal in strengheid worden toege past en dan zal zij een bron van moeijelijkheden zijn. Dus nog eens onze wetgever heeft aan de kerkelijke partijen een offer gebragt, waarop deze geen recht hadden en dat deze ook niet eens eischten. Het doel van den wetgever was loffelijk, hij wilde verdraagzaamheid op alle openbare scholen, maar hij streefde zijn doel voorbij, door de uiting der onverdraagzaamheid strafbaar te ma ken. Had onze minister van binnenlandsche zaken bij de behandeling der wet niet te stijf op zijn stuk gestaan, hij had bij de beraadslagingen zelve kunnen merken op welk gevaarlijk terrein hij zich met die bepaling had gewaagd, volgens het gevoelen van de wederpartij werd toch vaak aan den eerbied voor de begrippen van andersdenkenden te kort gedaan door menig woord, dat haar in schets ontviel, en even zoo vielen sommige afgevaardigden, naar zijn ge voelen in de zelfde fout. Maar hoe zullen nu de arme onderwijzers dien strik, hun van eiken kant door de omstandigheden gespannen, kunnen ontgaan? Elk schertsend woord hun in gods dienstzaken ontvallen kan hunne schorsing of hun ontslag te weeg brengen. Zeiden wij dan te veel toen wij de onderwijzers de slagtoflers noemden, die aan de kerkelijke partijen werden gebragt? 3-21/:21T3C3 1T Tegen aanstaanden Maandag zijn de leden van de atdeeling «Schagen. der Hollandsche Maat schappij van Landbouw bij een geroepen, wij kregen toevallig een convocatie billet in handen oin onder anderen te beslissen over de vraag: zal tot de op 20 September aanstaande binnen Delft te houden algemeene vergadering van bovengenoemde Maatschappij het verzoek worden gerigt, oin in 1879 te Schagen de alg. tentoonstelling te houden. Dat die vraag bevestigend zal worden be antwoord daaraan twijfelden wij geen enkel oogenblik: het voorstel tot eene zoo gewigtige zaak voor de gemeente, de eer om gelijk gesteld te worden met de groote plaatsen van Noord- en Zuid Holland, nog daargelaten de finanlieele voordeelenkan niet verworpen worden. Wij zullen dus de leden niet behoeven aan te sporen tot eene trouwe opkomst, een ieder zal begrijpen, dat het voor de eer der afdeeling weuscbelijk is, dat gezegd voorstel met algemeene stemmen worde aangenomen. Aan de harddraverij te I'urmerend namen 16 paarden deel. De schimmel »Rosa,« van J. isser te Barendrecht behaalde den prijs f 25o. De eerste premie f 100,werd liehaald door

Schager Courant | 1878 | | pagina 1