MEVROUW AUBERTOT. InsezoiuliMi. M ark tberich teil. de »Ladij« van A. de Graaf, te Watergraafsmeer en de tweede premie f 5o.door de «Blaauwe Bles» van C. de Wit te Zijpe. Begunstigd door het schoonste weder, genoot de toegestroomde menigte, volop van een volksfeest, dat hoe veelvuldig het ook gevierd wordt, steeds een groote massa beschouwende liefhebbers lokt. De heer C. Donker notaris te Benningbroek' heeft tot herdenking van zijn aSjarig verblijf in het ambacht der 4 Noorder Koggen, waarvan hij dijkgraaf is, eene instelling van publiek nut binnen den kring van dat Ambacht wenschen in het leven geroepen en daartoe in elke ge- in.ente in dat waterschap gelegen, een barometer geschonken doelmatig ingericht om dienst te kunnen doen voor openbaar gebruik. Ook hel onderhoud dezer barometers gedurende de eerst volgende vijf jaren, heeft de schenker voor zijn rekening genomen. De betrokken gemeentebesturen hebben dit geschenk dan ook gaarne aanvaarden de barometers zijn bereids in de verschillende ge meenten op doelmatige plaatsen aan het raadhuis of de gemeenteschool bevestigd. Gisterenavond bevond zich aan het station to Brummen Mevrouw de Barones van Rhemen van Rhemenshuizen, echtgenoot van het lid dor Eerste Kamer, om iemand van den trein te halen. Ongelukkig had zij zich op de rails van den spooiweg gewaagd en niet bemerkt dat de trein in aantocht was. De trein verraste haar het vreeselijk gevolg was, dat zij over reden en onmiddelijk gedood werd De echtgenoot der dame bevindt zich in het buitenland. Twee Engelsche studenten uit Cambridge heb" ben in acht dagen tijds een tocht per velocipèdo van Bazel in Zwitzerland naar Utrecht gedaan. Zo kwamen eergisteren in goeden welstand in de Bisschopstad aaa Per spoor vertrokken zij naar Rotterdam om naar Londen terug te kceren. Indertijd zijn in Amsterdam en ook op andere plaatsen goedgelukte proeven genomen met toestellen om het neerdalen uit huizen in geval van brand veilig en gemakkelijk te doen geschieden. Een dergelijke proef, welligt met een anderen tocst< 1, werd eergis teren te Brussel genomen, maar liep minder gelukkig af. Een agent van politie zou met leen kind van 12 jaren uit een derde verdieping neerdalen. Het schijnt, dat hij zich niet goud vastgebonden had, want de agent en het kind vielen neer en werden deerlijk gekwetst opgenomen. Er bestaat zelfs weinig hoop dat het kind zal kunnen behouden blijven. Bu rgerlijkeStand der gemeente Schagen. Ingeschreven van 20 tot en met 22 Aug. 1878. GEBOREN: 21 Aug. Willem zoon van Arie Vader en van Johanna Balvers. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN19 Augs. Aagje Bakker, 2 weken dochter van Sijvert Bakker en van Helena Koordes_ 22 Augs. Dirk Timmerman 76 jaren 10 maanden echt genoot van Antje Blaauboer 22 Aug Saartjo Bakker 61 jaren echtgenoot van Reindart Mantel, vroeger weduwe van Abraham van der Sluijs II. O, neenantwoordde de aanstaande kruidenierster zij bemint hem en bovendien, hij is getrouwd en zijne vrouw schijnt jaloersch te zijn Zulke mannen worden te kort gehouden; zij kunnen zich niet ruïne ren. Die schoonejongman heeft bovendien eene schoon moeder, die eene duivelin schijnt te zijn. Och kom, en hoe heet die schoone jongman? Dat is Zelia's geheim, ik mag het niet zeggen. Aan mij niet? Gij hebt ook gelijk, aan u kan ik alles zeggen Hij heet RegnierKijk, ik geloof dat hij daar is Neon, ik vergis me, hij is het niet. Hg komt maar zelden, en dan altijd nog maar voor een oogenblikje Ach n«en! hij is niet vrij Terwijl jufvrouw Mélanie aldus een nieuwtje ver telde, dat het hart der arme moeder doorboorde, bleef deze schijnbaar kalm en zonder aandoeuing; geene zenuw van haar gelaat trilde, hare oogen verrieden geen toorn hare handen beefden niet- Zoo heet hij Regnier? sprak zij. JaO, vervolgde jutvrouw Mélanie Beau- cher, als hij niet rijk was en zich aan den operac j mique wilde verbinden, dan zou Elleviou eeu hardon dobber tegen hem hebbenhij zingt romances om te stellen. Ha! zingt hij romances! herhaalde mevrouw Aubortot. En zacht voegde zij er bij: Ik zal u romances leereu zingen, mijnheer Ma- thurin Regnier. Achlieve Hemelriep jufvrouw Mélanie eens klaps uit, daar treedt Clothilde al op, en ik die eene volgelinge der godin Calipso ben Vaarwel, Manon tot weerziens, Jufvrouw Mélanie ijlde het tooneel op, in het gevolg van Calipso en mevrouw Aubertot sprong ook vooruit, om aan jufvrouw Zélia, dio langs haar giug, den pas af te snijden. Mevrouw Aubertot liet hare hand op don schouder van het meisje vallen en haar naar een duister hoekje meenemende, vraagde zij: Gij heet Zélia, niet waar? Maar, mevrouw Waar woont gij? Maarmaar Waar woont gij? De re dactie vereeniqt zich niet altijd iuet de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. In het nommer I ito koint voor een annonce die waarlijk verleidend is voor mondleiders, die het gevaar of dit in bevoegde handen komt ja dan neen en zich {overgeven aan personen die alleen voor winstbejag doch niet met weten schap werken) niet kennen, namenlijk J. N. de Lange VVendels, doet het publiek constateeren dat hij en niemand anders, wat prijs en quali- teit betreft, niemand tegen hein kan concureeren en dat behalve hij geen tandmeester de kunst bezit oin een kunsttand te vervaardigen dus hij heeft al het verstand en wetenschap opgegeten. De Lange endels schrijft er kan geen Israëliti sche of rondreizende tandmeester met hem wed ijveren. Welk welgemanierde Israëlitische tand meester zal de welvoegelijkheid uit het oog verliezen om religie te willen winnen of ver drukken hij zoekt menschen en to ont hun ïnensch en degelijk in zijn vak te zijn. Nu nog een paar maardegelijke woorden de Lange Wendels ge publiseert dat bij uwe familie meer dan hondera jaren de bekendheid in het vak bestaat mogt zulks waar zijn dat bewijst dan toch niet de degelijkheid en bekwaamheid in het vak te bezitten. Maar mijn Heer J N. de Lange Wendels hoe heb ik het nu maar honderd jaren zeggen IOO jaren bekend in het vak en ge moogt het vak niet uitoefenen had dan in die honderd jaren gezorgd voor dat ge u in het publiek tegen een Israëlitische tand meester zoo vermetel te wapen stelt eerst gepromoveerd te zijn. Nog iets J. N. de Lange Wendels ge schrijft ge dat de oude stukken van tanden en kiezen ver wijdert en brengt de kunsttanden er voor op de plaats, als ook in het Vliegendblad No. 5<>6 December 1877 komt voor dat ge holle tanden en kiezen opvult en kindertandjes regelt. Dientengevolge raad ik u aan geen wortels trekken knippen of conieriseren daar zult ge de moed niet toe hebben of ik vervolg u door de Wet. Tanden of kiezen opvullen (derhalvedaar moet ge de oorzaken van kennen) ge zult de moed niet hebben anders vervolg ik u met de wet. Kunsttanden plaatsen voor dat alles moet ge de ziekte der monden kennen en weten te be handelen, zulks moogt gij niet doen ge zijt niet bevoegd ge zult de moed niet hebben anders vervolg ik u door de wet. Tengevolge daarvan Mijn Heer J N. de Lange- wendels mogt ge de moed bezitten een der ge noemde ziekten te behandelen volgens in uw vermetel schrijven want zulks is niet zeldzaam een levenskwestie dan zal ik u door de Wet doen straften boete en daarna gevangenis en zal dan (de Israëlitische tandmeester) daden aanhalen waarmede hij u al lang gespaart beeft mogt bet zijn dat ge op bovengenoemd schrijven u recht vaardigen kunt met woorden en daden dan zal ik bet met eerbied afwachten maar ontwijkende woorden die op bovengenoemde Chapiters geen In de Provence-straat, No. 32, mevrouw. Gij hebt eeu minnaar, niet waar Een knappen jongen, Mathurin Regnier? Ik ken hem. De jonge danseres was verschriktzij dacht dat zij to doen had met eene dier medeminnaressen, die het regt hebben omluid te spreken eu die vooral de magt hebben, om kwaad te doen. Zij wist, dat haar minnaar gehuwd was; zij dacht alzoo, dat zij zijne wettige vrouw voor zich had. Zij sloeg hare oogeu neder, zij weende; hare tranen groefden eene voor in het rood dat hare wangen bedekte. Mevrouw, zeide zij, heb medelijden met mij. Dat kan er naar zijn, antwo rdde mevrouw Aubertot, op een barschen toon luister; ik geef u duizend kroonen en gij vertrekt vaD avond nog naar Bordeaux. Ik belast er mij mede, om uwe ver bintenis met den opera te doen vernietigen: op het tooneel te Bordeaux danst men ookik zal u een plaats in het corps de ballet bezorgeD en als ik tevreden ben, zal ik u van tijd tot tijd eenige goudrolletjcs over zenden. Jufvrouw Zélia was geen beschroomd meisje, boven dien botuinde zg mijnheer Regnier en liefde maakt moedig. Toen het eerste oogeublik voorbij was, ver minderde haar schrik, hare tranen hieldenlop to vloeijen Men bood haar geld en eene plaitsing te Bordeaux aan, dat was een bewijs dat men bang voor haar was men bood haar voordeeligo voorwaarden aan, dus kon men uiet willekeurig over haar beschikken. Zij trachtte zich dus te outslaan van de hand, welke op haar schouder rustte. Parijs verlatenzeide zij naar Bordeaux gaan nooit Zoo', nooit zegt gij; welnu doe het niet, maar wacht dan ook af wat ik doen zal. En wat zult gij dan doen Luister: ik ben bevriend met den prefect van policie; ik zal tot hem gaau; ik zal hem zeggen dat eene kleine figurante een echtgenoot van zijne pligteu afkeerig maakt. Mijnheer de prefect van policie zal u in de balpètriére of in Saint-Lazare opsluiten. Ik zou ook nog aan mijn waterdrager een honderd kroonen kunnen geven; dat is een jongen, die uiet zoo schoon is als mijnheer Regnier, maar sterk en onverschrok ken; bij heeft 's avonds niets te doen; hij zal u be spieden hij zal u overvallen en op den eeu of anderen avond zal hij u op den hoek van de eene of andere straat een arm of een been stuk slaan. Begrijpt gij betrekking hebben zulten door mij niet gelezen noch beantwoord worden want ge zoudt u bij het publiek belagchelijk maken Zal ik u nu doen zien wie ïnensch is (zonder aanzien van religiën enz., om niet bij zaken te mogen denken) ge kunt de lessen der tandheel kundige behandelingen ieder Donderdag bij mij komen waarnemen (kosteloos) wanneer ge u ma- nierlijk gedraagt, om te leeren weten wanneer men tanden zal mogen of kunnen of nalaten te maken in de meeste voorkomende ziekten der monden opdat ge u dan verder bekwaamt een examen te kunnen doorstaan om dat alles te mogen doen wat de ondergeteekende ook doet. doe dan gepaard met bet welvoegelijke en dege lijke behoorende bij het tandheelkundige vak om het zoo volhandig te krijgen dat ge het kunsttandenmaken na moet laten gelijk alle aanzienlijke chirurgiens Dentistes die de kunst tanden met mij wel kunnen maken en het zorg wekkendste werk alleen zelf bewerken ik wil u dan de kunsttanden leeren maken zooals ik die in London zelfgeleerd heb waarmede ik in Nederland wel succes behaal. Nimmer heb ik meer woorden ter annonce ge bruikt dan dat ik Donderdags tot 1 1 uren bij den Heer Steenman te Schagen te spreken ben wegens tandheelkundige operatiën en het plaatsen der (degelijke) Amerikaansche kunsttanden en gebit ten doch de overige woorden zijn mij met ge weld van mijn tong gehaald al hoewel ik niet wil redetwisten met een ongemanierde, alleen ik wilde de waarheid zeggen. Hoogachtend heb ik eer te zijn. UEd. Dienaar, J. W. BLITZ. Israëlitisch tandmeester. Schagen 22 Aug. aangevoerd 12 Paarden f 50 a 150 6 Veulens f ilO a 170; Ossen f a 10 btieren fl60a 210; lOGeldekooijeu 180 a 225; 20 vette dito f 190 a 27o 20 Kalfaocien f 190 a 250; Vaarseu a 10 Nuchtere kalveren f12 a 23Rammon f a 300 magere Schapen f 22 a 30; 450 dito vette f 28 a 36 Overhouders f a 60 Lam meren f 15 a 19. 4 Bokken eu Geiten, f 1. a 5; 12 magere Varkens f 8 a 12, 12 Biggen f 3.a 6.40 Konijnen10. a —60.; 30 Kip- f 0.50 a 1.75; Eenden Duiven f 0. a f 0.200 Ki ogr. Boter f 1.40 a .53 125 Kaas per kilogr. f 30 a 40. Kip eieren 3000 100 a 3.30; Eend-eieren a Uitgeest 21 Aug. De aanvoer en besteede prijzen ter markt van heden waren als volgt: 9 Koeien f 239 a f Paai den fa- nuchter Kalf f u 26 Schapen f 24 a Lammeren f a per stuk; vette Varkeus et. per kilo. 11 Biggen f 15.a 150 koppen Boterjvan 0.65 mij, jufvrouw? Ik kau het een of het ander doen en zelf» beide. De figurautes van den opera koesteren een met vrees vermengden eerbied voor de heeren commissarissen van policie en deprefect van policie boezemt hun een heilzamen angst in; zij krijgen de koorts als men iu hun bijzijn over Saint-Lazare spreektzoo was het ten minste in het jaar 1823. En waar zg ook nog zeer bang voor zijn, dat is voor een ongeluk, dat hun van een dier armeu zou berooven, welke zij met zoo veel bevalligheid voor het publiek weten te ronden, of van een dier beenen, die zoo goed de entrechats kunnen uitvoeren. Mevrouw Aubertot wist bij onder vinding wat de kwetsbare plaats der danseressen was. Welnu jufvrouw hebt gij een besluit genomen? Ja, antwoordde het meisje op eeu onderdanigen toon. Zult gjj van avond vertrekken? Ja, mevrouw. Ga dan onmiddelijk naar uwe woning en pak uw goed. Kunt gij lezen en schrijven? Ja, mevrouw een weinig. Pas dan op, want als ge aan mijnheer Regnier schrijft, als gij hem op eene of andere wijze doet weten wat er tnsschen ons voorgevallen is, dan laat ik u in het Chateau-Trompette opsluiten, dat eene staatsgevangenis te Bordeaux is. Binnen een uur zal iemand van mijnentwege bij u komenhij zal u dui zend kroonen ter hand stellen, u naar de diligence brengen en gij vertrekt; vaarwel mejufvrouw. Hot gebeurde volgens mevrouw Aubertot's verlan gen, die omstreeks middernacht 't huis kwam eu hare kinderen nog steeds aan het dambord vond. Wij hebben een heerlijken avond doorgebragt, mamatjo zeide Regnier; Lucie heeft drie partijen ge wonnen. Regnier, gij zijt eeu voorbeeld voor alle echt- genooten. Den volgenden dag was de Provence-straat versto ken van hare lieve bewoonster en mijnheer Regnier geloofde dat een gelukkiger medeminnaar, die meer vrijheid had, hem de lieve Zelia ontvoerd had; hijon- dervond een groot verdriet eu kon zekere uitdrukking van dioefheid niet onderdrukken, welke zijne vrouw en zijne schoonmoeder opmerkten. W ordl vervolgd

Schager Courant | 1878 | | pagina 2