MEVROUW AUBERTOr. 0-SM31T3O3 B3F.ICHT31T. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Burgerl. Stand der gem. Barsingerhorn. Burgerl. stand der gemeente Haringcars^el in de gelegenheid te zijn de belangen van zijn gezin te bevorderen. Wederkeerig acht de vrouw het haar roeping zooveel in haar is den man het huiselijk leven zoo aangenaam te maken als in haar vermogen is. We zullen ons niet aan verdere beschouwingen overgeven, hoezeer de verzoeking om zulk een echt huiselijk gelukkig leven te schetsen, haast onweerstaanbaar is. Liever raden we u, geachte lezer, neem de zaak ter harte, zoek u een le vensgezellin met wie ge sympathiseert, wier waarachtig streven het is u te steunen en te helpen in de vaak moeielijke oogenblikken des levens, bedenk het wel: »het is niet goed dat de mensch alleen zij. In de zitting van den Raad der gemeente Schagen, van Dingsdag jl. is in behandeling ge komen een adres van de afdeeling «Schagen,» der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, houdende verzoek dat, voor het geval de Alge- meene tentoonstelling dier Maatschappij, in het jaar 1879 binnen die gemeente mogt worden gehouden, van gemeentewege het noodige terrein, benevens de vereischte gelden voor de afschutting daarvan worde verstrekt en voor de tentoon stelling zelve, als blijk van waardeering, een paar gouden medailles beschikbaar gesteld, inet te kennen geving dat de daarvoor benoodigde som p.m. f 700.zal bedragen. De heer Govers stelt voor de gevraagde f 700. aan de adressante toe te staan, onder voorwaarde dat, zoo het later mogt blijken dat die som voor het bovengenoemde doel, niet geheel be- noodigd is, de overschietende gelden aan de gemeente kas zullen worden gerestitueerd. De heer de Pater doet het voorstel om, in plaats van f 700.eene som van f 600 toe te staan en aan het jaarlijks van wege de gemeente gegeven wordende vuurwerk eenige uitbreiding te geven. Bij de in stemming brenging van het voorstel Govers, staakten de stemmen, (de heer Jb. De nijs fFz. hield zich buiten stemming) zoodat de behandeling dier zaak tot eene volgende ver gadering werd verdaagdhet houden daarvan werd bepaald op Donderdag den 29 dezer, des namiddags ten half vijf ure. Vervolgens werden gelezen t. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer Erovincie, houdende goedkeuring van het raads- esluit waarbij aan den heer K. E. Numan, gemeente grond, in erfpacht, was afgestaan. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Een brief van den heer du Croix gemeente architect te Alkmaar, houdende kennisgeving dat voor een van hein ingewonnen advies, be trekkelijk de reparatie aan den gemeente toren alhier, wordt gedeclareerd eene som van 20. Aangenomen om dat bedrag aan dien heer uit te betalen. 3. Een schrijver aan den heer K. E. Numan, houdende berigt dat hij den gemeente grond, hem door den Raad goedgunstig, in erfpacht afgestaan, aanvaardt, met verzoek met de be- IV. Wat scheelt er aan, mijn vriend? vraagde hem zijne vrouw. Zijt gij niet wel, Regnier? vraagde zijne schoon moeder. Ja, mevrouw, ik heb erge maagpijnhet is zenuwachtigheid. Daar is geen beter middel voor dan een kippen- soepje en het hoekje van den haard bij uwe vrouw die u van dag tot dag meer bemint. Regnier vermoedde niet dat zijne schoonmoeder in Zelia's vertrek de hand had gehad, en daar het aan het karakter eener danseres eigen is om ligtzinnig te zijn, troostte de jongman zich met de gedachte dat zjjne betrekking met Zelia toch eenmaal eindigen moest en dat hij zich goed gelukkig mogt achten dat zij zonder huiselijke onaangenaamheden was opgelost en vooral zonder dat zijne vreeselijke schoonmoeder er kennis van droeg Eeaige maanden daarna schreef kolonel Duroncey aan mevrouw Aubertot dat hij zich over haar te be klagen hadzij vergat hem geheel en al, zeide hij in zijn brief, en hij zon er haar zeer dankbaar voor zijn als zij eens gebruik maakte van haar sleuteltje en op het gewone uur hunner zamenkomsten eens bij hem kwam. Mevrouw Aubertot voldeed dadelijk aan dit verzoek Hier ben ik, kolonelzeide zij. Twijfelt gij mis schien aan mijne vriendschap? Weet gij dan niet dat mijn schoonzoon en mijne dochter mij meer bezig houden dan mij lief is Regnier moet goed in het oog gehouden worden. Dat is misschien meer waar dan gij zelve ver moedt, waarde vriendin. Gij doet mjj ontstellen, kolonel; wat is er dan. Drie maanden geleden beeit het mij tnsschen de drie en vier duizend francs gekost om de rust mijner doch- bebouwing daarvan te mogen wachten tot Mei 1879 en dan het terrein, voor dezelfde erfpacht, zooveel mogelijk, te mogen uitbreiden. Na eenige discussie wordt bet eerste toegestaan, het tweede van de hand gewezen. Waarna de vergadering werd gesloten. Toen de Paus 11. Zaterdag zijn naamdag vierde, beeft Z. H., behalve van den Keizer van Oostenrijk, ook van Prins Bismarck een telegram van gelukwensching ontvangen, eene opmerk zaamheid die niet zonder beteekenis mag wor den geacht. Twee jongelieden speelden kaart in een koffijhuis te Parijs. Een hunner verloor gestadig; toen hij zijn laatste geld had ingezet, nam bij de kaarten op en zag dat hij ook ditmaal zou verliezen. «Hel geluk dient mij ook nimmer,* riep hij wanhopig uit en viel met zijn hootd voorover op de tafel dood neder. Aan den oever van een stroom bij Itzehoe, op het slot Ried, vindt men als een zeldzame speling der natuur een eikenboom, die vruchten (peren) draagt. De boom verscheiden honderd jaren oud, heeft een buitengewonen omvang en is inwendig geheel vermolmd, zoodat hij in de holte eene gansche beerenfamilie tot verblijf kan dienen. Boven op den kruin heeft zich in den loop der jaren een bed van mos gevormd, waarin toevallig een pit van een peer wortel vatte, en zoo groeit de perenboom lustig in gezelschap van den eikenboom omhoog en draagt telken jaar vruchten. Eene der curiositeiten van het departement zegt de Moniteur de la Moselle, is de lindeboom te Saint Lévier, bij Chateau-Saluis Deze boom is geplant in It52 en dus meer dan zevenhon derd jaar oud. De stam heeft op manshoogte eene dikte van 6 meter, en op den grond van IO meter. De bladerkroon is IOO meter in om vang. De Krijgsraad heeft tot vijf jaren kruiwa- genstraf en vervallenverklaring uit den militai ren stand veroordeeld den fourier L. G. J. van het reg. rijdende artillerie, omdat hij in de ka zerne te Amersfoort den opperwachtmeester S. met den achterkant van een pistool op het hoofd heeft geslagen en verwond. Te Bodegraven is een spoorwegwerker on der een zandtrein geraakt; zijn rechter voet werd verbrijzeld, waardoor hem het been boven de knie moest afgezet worden. Op den spoorweg nabij Deventer is een man overreden, die terstond dood was. Een te Utrecht woonachtig Duitsclier, bij wien het gevoel van vaderlandsliefde niet genoeg ontwikkeld was om hein te bewegen voor de glorie van het Duitsche rijk tegen Frankrijk op te trekken, had indertijd zijn land verlaten en zich zoo aan den militairen dienst onttrokken. Ofschoon te Utreeht gehuwd en goed gevestigd bezielde deu man steeds een innig verlangen naar zijne Heimath en eindelijk werd dit ver langen zóó sterk, dat zijne gezondheid er merk baar onder leed, waarom hij besloot, ook op raad van zijn geneesheer, een uitstapje naar zijn vaderland te doen. Hij vertrok in alle stilte, doch na eenige dagen daar vertoefd te hebben werd hij In hechtenis genomen en ontniddelijk bij zijn regiment ingedeeld. Twee dagen lang droeg hij den soldatenroktoen gehikte het hem ter te verzekeren Maar spreek op, kolonelgij zijt zeer ontroerd? Ik zal openhartig jegens u zijn, mevrouw, als tegen eene beproefde vriendin. Spreek gerust: gij weet dat er in mijn hart voor niets anders plaats is dan voor vriendschap en moe derlijke liefde. Spreek op, ik luister naar u. Ik Len verliefd. OpperbestEn gij hebt mij tot uwe vertroulinge willen maken? Welnu, die rol neem ik aan. Gij zult zien dat ik tot dat vertrouwen gedwon gen ben. Dat is jammer; ik verdiende beter. In den faubourg Saint-Germain woont eene jonge schoone, rijke weduwe wier hart ik getroffen heb, althans dit veronderstelde ik tot heden. Dat bowijst voor haar goeden smaak, kolonel, en gij twijfelt aan hiar? Dat is verkeerd van u. Ik twijfel niet, maar ik heb bewijzen. Gij zult u vergissen, kolonel, gij zijt onregt- vaardig jegens de vrouwen. De zeg n dat ik een medeminnaar heb; ik ben van de baan geknikkerd. En door wien? vraagde mevrouw Aubertot, die reeds een ongeluk voor hare dochter vermoedde. Door Mijnheer Regnier. Mevrouw Aubertot sprong overeind en kneep hare kleine blanke handjes van woede digt. Ach! vervolgde de kolonel op een treurigen toon hij is vijftien of zestien jaar jonger dan ik en hij is een der schoonste mannen van Parijs. En gij zijt voornemens, zeide mevrouw Auber tot met eene bevende stem, om die ontrouwe te ver laten, en Helaas! ik bemin haar te zeer om haar op te geven Waarlijk? Ja, in mijn binnenste kookt hevige woede. Tegen haar? Neen, tegen hem. te ontsnappen, en Dingsdag avond keerde by te Utrecht in den schoot van zijn ongerust ge zin terug. Ingeschreven van 23 tot en met 26 Augustus 1878. GEBOREN22 Aug. Dirkje, dochter van Jan Tames en van Maartje Bakker. 22 Aug Grietje, dochter van Dirk Stins en van Grietje K'ooij. 26 Aug. Huiberta, dochter van Nan Spaans en van Aaltje van Voorst. ONDERTROUWD, geene. GEHUWD: geene. OVERLEDEN 26 Aug. Krina Gilijamse, oud 8 maanden, dochter van Hendrik Gilijamse en van Trijntje Kots. Ingeschreven van 20 tot 27 Augustus 1878. GEBOREN20 Aug. Ariaantje, dochter van Jan Kater en van Guurtje Waiboer.22 Aug. Cornelis, zoon van Dirk Prins en van Grietje Berkhout. 27 Aug. Sijtje, dochter van Jan Winkel en van Geertje Wit. ONDERTROUWD: 23 Aug. Cornelis van Soest, jm. en Jamieka Maria Schreuders, jd. beide \\o nende te Barsingerhorn c. a. GEHUWD: 22 Aug. Cornelis Raven weduw naar van Maartje Dekker oud 42 jaren, wonende te Barsingerhorn en Alida Klasina Voet, weduwe van Pieter Heere, oud 49 jaren, wonende te Oudkarspel. OVERLEDEN: 22 Aug. Jacob Plevier, we duwnaar van Guurtje Zeeman, oud 53 jaren. 22 Aug Levenl. aangegeven kind van Jan Kossen en van Aaltje Stam. Ingeschreven van 19 26 Augustus 1878. GEBOREN: 18 Aug Johan, zoon van Maarten Blankendaal en Cornelia Groot. 20 dito. Aga- tha Katrina, dochter van Jochem Wendel en 'Maartje de Bie. ONDERTROUWDgeene. GEHUWD; 22 Aug. Pieter de Vries, j.111. oud 23 jaar, wonende te Haringearspel en Oukje Mantel, j.doud 18 jaren, wonende te Enk huizen. OVERLEDEN: 18 Aug. Hendrik Borst, oud 7 jaren, zoon van Dirk Borst en Trijntje Lodder. 23 dito. Arie Rens, oud 4 maanden, zoon van Arie Rens en Neeltje Bas. M ARKTBERTCHTEN Alkmaar 24 Aug. Aangev. 7 Paarden f 93 a 425 22 Koeien f 140 a 190, 16 nucht. Kalveren f13 a 24 286 Schapen f 16 a 34, Lammeren af 165 magere Varkens f 13 a 19, 109 Biggen f4.a, 8 7 Bokken en Geiten f 3 a 7, k. Bokjes ct., Boter; per kop 78 a 95 ets 19 Aug. 7 Koeijenf80 a 240. 183 vette Kalveren f 48 a 115 6 nuchtere Kalveren f 14 a 26. 1373 Scha- pon f 24 a 38. 124 vette Varkens 45 a 54 c. per kg. 46 magere Varkens f 13 a 17- Purme>ende 27 Aug. Kaas: aangevoerd 288 stapels kleine f 32.75 4 stapels middelbare f27a Boter f 1.15 a 125. per kg. Eijeren Kip- f 3.50 a 4Eenden f per 100 st. 347 Runderen, handel vlug en de prijshoudend; 21 paarden; 170 vette Kalveren f60 a .80 per Kilo, vlug; 86 nuchtere dito f 14 a 30 per stuk, vlug; 80 Tegen mijn sc loonzoon Ja, hernam de kolonel langzaam; ik haak er naar om hem aan mijn degen te rijgen. Ik was gerust, gelukkigik omgaf die vrouw met geheel mijne liefde en met al mijne zorgen; daar verschijnt mjjnhoer Beguier O, die vrouw moet hem nimmer meer zien.... Weet gij wat ik hier ben komersdoen, waarde Manon? Ik geef u het grootst mogelijke blijk van mijn vertrouwen, ik beken u mijne plannen tot wraak neming, en welligt ben ik bereid om ze aan u op te offeren* Welligt? vraagde mevrouw Aubertot Ik zeg welligt, omdat ik nog niet weet of ik er wel de kracht toe hebben zaluwe dochter aanbidt haar echtgenootgij aanbidt uwe dochter en als ik nu gelukkiger ben dan die heer, als ik me vrouw Regnier een aangebeden echtgenoot ontroof zult gij het mij euvel afnemen? Mevro w Aubertot die met haar hoofd in hare hand geleund in een armstoel zat, was in diep gepeins ge zonken. Mijnheer Regnier had gezegd dat hij honderd louis rente had, en dat was ook waar; maar wat hij niet gezegd had, was dat zijne schulden meer bedroe gen dan het kapitaal, dat hem die rente opbracht. Mijnheer Regnier leefde in een prachtig appartement zijne huishouding was op een ruimen voet ingerigt; hij hield rijtuig en had paarden op stal, namelijk in die van Mevrouw Aubertot; de rekeningen zijner le veranciers zag hij nooit! Ze werden voldaan zonder dat hij er iets van hoorde; hij had wel is waar den sleutel van zijn secretarie, maar mevrouw Aubertot had er een tweeden van en zij maakte daar gebruik van om handen vol goud in de kas van den jeugdigen echtgenoot te stortendie moeder had hem hare teer beminde dochter geschonken een schat, eene bekoor lijke vrouw, die hem aanbad, die hij zelf beminde, zoo als hij zeide, en echter was hij haar herhaaldelijk ontrouw. Ach! lieve God! zeide mevrouw Aubertot, als mijne dochter kon vermoeden wat er gebeurt, dan zou

Schager Courant | 1878 | | pagina 2