Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Ift'NöAG i Ao. 1S78. 22stc Jaargang. No. 11 IA. Bekendmakingen. De Burgemeester van Sc' agen Maakt bekend, dat van af Maandag 26 Augustus a s. tot en met Dingsdag den lOen September 1878, (de zonda gen uitgezonderd), des vooriniddags van 9 tot 12 ure, ter Secretarie der gemeente kunnen worden afgehaald: De voljaarspatenten voor het dienst jaar 1878[79; en De palenten aangevraagd in den loop van het Ie kwartaal van da dienst jaar. Wordende patentpligtigen herinnerd dat de afhaling persoonlijk moet ge schieden. Schagen23 Augustus '878, De Burgemeester voornoemd; Cs. DE PATER, Welh. Dit blad verschijnt twee maal per week: fFoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags l1 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.(io; Afzonderlijke nummers f 0.07}. Advertentiën van een tot vijf regels ƒ075; iedere regel meer f o. 15. Groote letters naar plaatsruimte. Naar volksheil onder deugd te dingen, |s arbeid aan een rots te bién. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Het Hoofd van het plaatselijk Bestuur der gemeente Schageu, brengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dat het kohier van het pa- tentregt, voor het dienstjaar 187* (eerste kwar taal) op den 21 Augustus 11. door den Heer Inspecteur der directe belastingen te Amsterdam j is executoir verklaard en op lieden aan den Heer j Ontvanger van 's Bijks Belastingen voor deze gemeente ter invordering is ter hand gesteld. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijeu, te ontgaan. Schagen den 24 Augustus 1878. Het hoofd van het plaatselijk bestuur voorn. Cs. DE PATER Weth. De Burgemeester van Schagen; Gezien de art. 23 en 29 van het Politie re glement dezer gemeente; Verleent vergunning aan de tappers 0111 op Dingsdag 3 September 1878, na bezetten tijd te mogen tappen, muziek te laten inaken en danspartijen te doen plaats hebben. Schagen, 3o Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd. Cs. DE PATER, Weth. tot armoede, lot gebrek vervielen 't Was meestalj digheid en de schoonste meosehlievendheid eischt de beantwoording der vraag «werd er gespaard?# die omhoog of omlaag voerde. Geen wonder dan, dat ten allen tijde sparen eene deugd werd genoemd. Onze voorouders reeds zeiden, dat «spaarzaamheid met vlijt, hui zen deed bouwen als kasteelen.» Er is evenwel meer! De omwenteling in '89 verklaarde alle men- scheu gelijk en tot burgers. Doch de arbeidende stand eischt nog wat anders. De werkman vraagt lotsverbetering en te recht. Maar de middelen om daartoe te ge raken, zijn niet altijd de geschiktste. Het coin- munisinus wil omverwerping van de bestaande maatschap[>elijke orde, wil afschaffing van den eigendom. Zij, die gematigder zijn, eischen hoogere loonen. DanT eene is onmogelijk zonder gchcolcn ondergang der samenleving, 't andere is nutteloos zonder spaarzaamheid. Er broeit een zwaar onweder, dat öf vernielend, 6f wel dadig zal werken; vernielend, wanneer de werk man in overdaad een middel zoekt om een verkwistend en onbeteugeld leven te leiden; weldadig, als de arbeider tot het bewustzijn komt. dat zijn geluk, zijne welvaart van hein zeiven afhangt, als hij in 't ontwikkelen van zijne verstandelijke en zedelijke vermogens en in 't matigen van zijn begeerten, den weg zoekt, men ook poëzie Voor den werkman, genot na eene moeijelijke dagtaak, pleizier in 't leven. Is die eisch onbescheiden? Geenszins. Wie zou een zonnestraal benijden aan den vermoeiden arbeider? Wie hem geen rozen gunnen op den moeijelijken weg? Wie hem geen geluk toevvenschen, evengoed als den meer- gegoede Maar wat maakt den arbeider gelukkig? Is het ongelukkig zijne neigingen te leeren beperken, zijne driften te moeten beteugelen? In tegendeel. Het voldoen er aan maakt ramp zalig. Uit de eene begeerte volgen anderen, en die nooit zijne hartstogten heelt bestreden, daalt van tritp tot trap in 't ongeluk. Immers de begeerten der menschen zijn oneindig en allen kunnen niet bevredigd worden, daarvoor ont breken de middelen aan iederen zelfs de meest vermogende moet perk en paai stellen aan zijne begeerlijkheden, even goed als de minder ruim bedeelde. Is het een ongeluk voor den werkman geen cent voor jenever te kunnen geven? Jammer voorzeker, dat menigeen meent, in een glas helsch vocht een troost voor den arbeider, eene vergoeding voor den arbeid, als 't ware een kracht voor 't vermoeide ligchaam te vinden Zou het, in tegendeel, geen vergift zijn in 't 0111 tot welvaart te geraken, als hij leeit te bloed? Zijn dan werkelijk de honderden, de sparen. duizenden guldens, daarvoor uitgegeven, niet Sparen en sparen alleen, is 't radicale middel l ontstolen aan de welvaart en 't geluk der ar- 0111 den werkman te verheffen, te verheffen inibeiders? Laat ons toch niet langer verblind zijn Hij die gebruik weet te maken van het geen hij zich onthoudtis altijd rijk, gelijk hij altijd arm is, die zich zeiven niets weigert. paul clemïn xiv. Sparen, ziedaar 't machtwoord, dat uit nietige beginselen verbazende rijkdommen schiep; en dat armoedige gezinnen tot welvaart bracht. Hoe velen toch zijn er, die met niets begonnen, weldra iets waren en eindelijk rijk werden Hoe velen daarentegen, die langzamerhand daalden uit den stand, waarin ze geplaatst waren, en voor de pest der Maatschappij, voor den on dergang van zoo vele huisgezinnen, voor den zoeten giftdrank, die schatten verslindt en nooit eenig voordeel aanbrengt. Zou 't geluk bekort worden van den arbeider wanneer de huishou ding ordelijker, de vrouw zindelijker en netter was? Wij gelooven het niet. Neen, dit alles maakt den werkman in waar heid niet gelukkig. In tegendeel, het bedwingen, het matigen zijner neigingen, het sparen verheft hem, bevordert zijn geluk. De ra den zomer verkwiste guldens zouden hem 's winters warm inaken 'en hem brood geven; en een ingebeeld genoegen bij een over- dadigen disch of zwelgpartij te midden van goede verdieusten, opgeofferd, zou in tijden van en gij ziet honderde centen vervliegen, die schraler loon, inenigen hartdoorsnijdenden kreet evengoed gespaard hadden kunnen blijven; gij van hongerige kleinen stillen, menige traan van ziet menig zuur verdiend dagloon weggeworpen smart en ellende doen drogen, menig hoogst 0111 ellende te brengen en verdierlijking; gij gelukkig oogenblik Verschaffen, ontwaart huismoeders, die door wanordelijke. Zoo vele stuivers voor drank uitgegeven, zou- huishouding, door vuilheid of slordigheid veleden, omgezet in degelijk voedsel, hooge rente stuivers wegwerpen als in een bodemloos vat; gij j afwerpenzoo vele ceuten bespaard, zouden moreel cu fiuautieel opzicht. Immers, waar de arbeider leert sparen, d. w. z.. waar hij onnoodige uitgaven vermijdt, daar heeft hij, bij ongunstige omstandigheden, niet dadelijk de aigemeene weldadigheid in te roepen daar vervalt hij niet aan armbesturen, of, erger nog, in ellende! En waar men tot bedelen over gaat, in welken vorm ookdaar wordt de menschheid vernederd: eergevoel en zelfstandig heid geknakt. Doch wanneer de ongunstige omstandigheden niet vernietigen, wat bespaard werd, dan worden de spaarpenningen langzamerhand vermeerderd tot een klein kapitaal, zoodat rijkdom armoede verdringt. Tot welstand gekomen, is er reeds een groote stap gedaan ter verheffing. Slaat een blik in 't leven, beschouwt de wereld bemerkt dochters, die in overdadigen opschik, door ijdelheid en pronkzucht verleid, meer ver doen daa hun stand, dan hun inkomen veroor looft. En deze beschouwing geeft een bevestigend antwoord op de vraag van velen: «kan de ar beider sparen?" Dan men voert andere gronden aan om de onverantwoordelijke handelwijze van den ver kwister te verzachten. Met de meeste edelmoe- toereikend zijn 0111, door dadelijke betalingen aan den koopman, betere en toch nog goedkoo- pere waren te krijgende werkman zou wel varend worden. Misschien schoot bovendien iets over in 't jaar, en de oude krot van een woning, ongezond voor ligchaam en ziel beiden, werd verruild voor een aardig huis, misschien het eigendom van den bewoner. Man, vrouw en kinderen zouden opgeruimd en vergenoegd leven,

Schager Courant | 1878 | | pagina 1