kunt. Ik hoop dat je nu beter oppassen zult, een eerlijk man en een bruikbaar lid der maat schappij zult worden. Jansen. Dank u zeer, mijnheer de directeur, 'k Wensch u hetzelfde. In dezen tijd waarin huismoeders klagen over het spoedig zuur worden Tan melk en melkspijzen, gaat men dit het beste tegen door toevoeging van zeer weinig Ealicijlznnr, hetwelk in die verhouding onscha delijk is. Ook ter conserreering Tan bessensap, in plaats Tan het vroegere lastige zwavelen der flesschen wordt het thans veelvuldig aangewend en in het alge. meen is het een nitmuntend co nserveori ngs middel ook voor vleesch en groenten. Het aanwenden echter van het Salicylzuur als tandpoeder moet sterk ontraden worden daar 't het glaznnr aantast. Men meldt ons uit s' GravenhageDe koning zal van 13 tot 16 September te Soestdijk vertoeven. De Prins van Wied is thans uit Duitschland alhier teruggekeerd. De Groothertog van Saksen Weimar zal aanstaande week de residentie verlaten, zijn ge malin Princes Sophia zal nog geruimen tijd hier ver blijven. PrinB en Prinses Hendrik hebben Burg en Wetb. van Amsterdam ontvangen, die namens de burgerij der hoofdstad het zilveren dessortservies aan geboden. De deputatie, bestaande uit den Burgemeester en de Wethouders Tromp, Driessen, van Tienhoven en de secretaris De Neufvillo, allen in galacostnnm. werd zeer welwillend ontvangen. Do Burgemeester voerde hot woord tot het echtpaar en deed uitkomen^ dat dit geschonk tevens een blijk van erkentelijkheid was voor hetgeen prins Hendrik ter bevordering van den handel en de nijverheid inzonderheid aan de hoofdstad heeft gedaan. De Prins aanvaardde onder dankbetuigingen het kostbaar geschenk en vorklaarde dit bewijs van sym. pathie van de Amsterdamsche burgerij op hoogen prijs te stellen en hoopte voor zich op den ingeslagen weg voort te gaan en dat zijno gemalin zijne sym pathieko gevoelens voor Amsterdam zou deelen. Hij vleide zich weldra in de gelegenheid te zijn, zelfs met zijn gemalin de hoofdstad te bezoeken. Nog is tot aanbieding van een geschenk toegelaten een deputatie namens de Prins Hendrikstichting. In laatsten tijd komen vele gevallen voor van verminking van vee in de weide. Zoo vond de hoofd onderwijzer te Peize eergisteren zijn paard, een fraai, en schimmelvos met witte staart en manen, met af gesneden hals dood in de weide. Het is pijnlijk te zien dat er nog zulke laffe wreed aards in ons land rondsluipen. Donderdag morgen bjj het exerceeren met ge wapende sloepen der marine op de roede te Holder hebben vier militiens brandwonden en andere kwet. suren bekomen. Naar men ons modedcelt moet dit zijn veroorzaakt door dat men bij het herhaald laden van een stuk geschut de lucht niet behoorlijk had afge sloten door dicht houden van het zundgat. Twee der matrozen wier kleeding geheel in brand stond zijn ter blussching over boord gesprongen, doch weder ge red. Ook moet het vnur de amnnitie kist bereikt heb ben waardoor een hevige ontploffing .ontstond. Op de Maandag te Deventei gehouden paar denmarkt bevond zich een paard dat verschijn- Goede, lieve Rosa, voegde hij er bij, gij hebt een man, die u weet te beschermen. Mevrouw Aubertot was wel een weinig verschrikt over dezen afloop. Vriend, sprak zij tot kolonel Duroncev, geleken ze allen op Lacour in de keizerlijke garde? Nagenoeg, waarde vriendin. Dan verwonder ik er mij niet meer over dat de keizer zooveel van hen hield! Wat een ruwe snaak is die Laconr! Weet gij wel dat hij mijn schoonzoon een oog uitgeslagen heeft? Ben oog uit? Lieve hemel, Regnier had maar één oog meer, al zijne voortanden is hij kwijt en bij zal manker blijven dan hij immer te voren geweest is; zijne knie verkeert in een ergeren toestand dan waarin gij hem ge b ragt hadt. Het doet mij waarlijk leed wat gij mij daar zegt. Maar ik, riep mevrouw Aubertot uit ik heb er geen berouw van. Ik verkies niet dat een ligtmis mijne dochter bedriegeEn wat heb ik bovendien ge daan Regnier maakt zijn hof aan eene danseres van den operaik verwijder dat meisje. Hij legt nw liefde hinderpalen in den weg; lk sta u toe u te wreken: had ik het regt nw arm tegen te houden? Hij wil eene gehuwde vronw verleiden; ik waarschuw den man. Hoe moest ik anders handelen? Mijne oogeu sluiten voor eene misdadige betrekking en de echt. breuk de woning van een braaf mau laten binnenslui pen? Neen, kolonel, ik heb geen berouw over hetgeen ik gedaan heb. Gij hebt gelijk, lieve vriendinmaar vindt gij iet dat de straf, en vooral de laatste, wel wat al te est reng is geweest Weineen volstrekt niet; anders was het over selen van kwade droes openbaarde. Het dier is op bevel van den districts-veearts onteigend, af gemaakt en verbrand, terwijl tegen den eige naar, G. J. van Amersfoort, te Beekbergen, pro ces-verbaal is opgemaakt. Den lyn Adg. sloeg de bliksem in de kruit fabriek van Weldy en Co. tePottsville(Pennsyl- vanie); 3o,ooo pond kruit en dynamiet waren daar bijeengebracht. De geheele stad dreunde van de vreeselijke ontploffing. Van de fabriek, die geheel van ijzer en steen was gebouwd, bleef geen stukje heel en in den omtrek werden hoo rnen ontworteld en huizen vernield. Kolossale stee nen werden op een ontzaglijken afstand geworpen en nog op 17 mijl afstands van Pottsville voel de men den schok. Het aantal slachtoffers van de ramp is nog niet bekend, maar is zeer aan zienlijk; de materiëele schade groot. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw beeft besloten, met het oog op de wet tot beteugeling der longziekte in het spoelingsdistrict, de tentoonstelling van rundvee te Delft niet te doen doorgaan, zoodat de nommers 19 tot en met 3i, alsmede 42 tot en met 4^ van het programma voor die ten toonstelling koinen te vervallen. De tentoon stelling van paarden, schapen, varkens, pluim gedierte, voortbrengselen en werktuigen blijft bepaald als bij 't programma is vermeld. Of er alleen in Parijs restauratien zijn, als die, waarin het volgende gebeurde? Twee heeren vroegen er de spijskaart, waarop een groote verscheidenheid en keur van gerechten voor kwam. Zij bestelden een der schotels. »Het spijt mij, heerenantwoordde de bediende, maar dit artikel is juist tot de laatste portie verbruikt Wat mag ik u in de plaats brengen?* Tot vier maal toe gebeurde bun betzelfde. Toen keken zij elkander en den bediende eens aan, en be gonnen te begrijpen, dat de keuken allesbehalve zoo goed voorzien was als de spijskaart Toen nu de bediende voor de vierde maal, na het zelfde liedje gezongen te hebben, vroeg, wat hij dan brengen zou, antwoordde een der heeren opstaande: Het adres van een betere restaura tie Verleden Zondag is te Vanves, in Frank rijk, een verschrikkelijk ongeluk veroorzaakt door de ontploffing van amorces, waarmede de kinderen hunne pistooltjes laden en afschieten. De vrouw van zekere Seveste maakt deze amor ces en had twee kinderen alleen gelaten bij dit gevaarlijk speelgoed. De jongen wilde zijn zuster bevreesd maken, en liet daarom de schaar vallen op een der amorces die op een blad lagen, inet bet ongelukkig gevolg, dat alle ontploften, de ruiten uit bel vensterraam vlogen en de jongen zelf' op een verschrikkelijke wijze gedood werd. Het meisje is slechts licht gewond. Uit een statistiek van misdaden, in bet afgeloopen jaar te Londen gepleegd, blijkt o. a. bet volgende Gearresteerd werden 77,892 personen. Onder de namen telt men 15,614 arbeiders, 2044 koet siers en 17,727 mannen zonder beroep. Van de vrouwen wordt do.or waschvrouwen en strijksters het grootste contingent geleverd, nl. 3224 On eerlijke dienstboden i3o2, terwijl van de gearre steerde dames 20,007 geen beroep uitoefenden Van deze 77,892 gevangenen zijn 54,o34 voor den rechter gebracht; 7024 mannen en 42°6 vrouwen konden lezen noch schrijven, teiwijl resp. 26717 en 13,665 personen slechts zeer gebrekkig inet de eerste beginselen er van bekend waren. 85 mannen en 6 vrouwen hadden eene drie maanden weêr van voren af aan geweest. Met die gevoelens trad mevrouw bij haar schoon zoon binnen, die zooals wij gezegd hebben een oog en de helft zijner tanden verloren had en wiens knie weêr op nieuw gebroken was. Mijnheer, dus sprak zij hem, nadat zij hare doch ter verwijderd had, aan, luister eens goed naar mij. Sedert uw huwelijk ben ik van elke uwer handelingen onderrigt geworden. Ik kende de betrekking, waarin gij tot mejufvrouw Zelia stondt en ik heb uwe eerste minnares Parijs doen verlaten. Ik kon den toorn van kolonel Duroncey, wiens liefde gij gedwarsboomd hadt, tot bedaren brengen, maar ik heb er mij wel voor gewacht dit te doen, en aan mij hebt gij dus den kogel, die uwe knie verbrijzelde, te danken Ik heb nog niet uitgesproken. Ik heb ook den grenadier Lacour gewaarschuwd voor uwe pogingen bij zijne vrouw. Hoe, mevrouw! riep Regnier uit, zich in zijo bed overeind rigtende. Hadt gij mij niet beloofd mijne dochter getrouw te blijven en haar gelukkig te maken? en hoe hebt gij hare liefde beantwoord! Nu zijt gij éénoogig, tan deloos en voor de tweede maal mank Als gij nog eens begint, dan laat ik u dooden. Hier hield mevrouw Aubertot een oogenblik stil en hernam toen weêr: Ik zie dat gij gebeterd zijt: gij znlt u goed gedragen en wij zullen goede vrienden blijven. Maar luister. Er hangt u nog eeu ander ongeluk boven het hoofd: uwe vrouw weet niets van uwe beide eerste misstappc-D, maar de dorde heb ik niet voor haar kunnen verbergen. Gij hebt veel van uwe uiter dijk voordeelen verloren en zij heeft al hare schoon heid behouden Als zij zieb nu eens wilde wreken meer beschaafde opvoeding genoten. Wegens dronkenschap werden veroordeeld 25,000 personen: diefstal bracht 6319 personen voor den rechter; de waarde van het gestolene bedroeg meer dan li millioen gulden, waarvan slechts door de politie aau de eigenaars kou teruggegeven worden. Een bedenkelijk cijfer, dat schier ongelooflijk is, is dat van de bij de politie al» vermist, aan gegeven personen nl. 11689. Van deze zijn 6160 teruggevonden, zoodat van 5529 personen niets is vernomen. Hoeveel misdaden en zelfmoorden schuilen hier achter! Dit belet echter niet, dat officieel nog geconstateerd werd, dat 628 per sonen getracht hebben, zich van het leven te berooven; de toeleg van 240 is gelukt, bij de overigen verhinderd. Geen getallen zijn spreken der dan deze en niemand zal Londen als den zetel der deugd beschouwen. Dirk Groen uit de Beemster, rentenier (gedwongen) omdat hij aan iederen kant vastge raakt, nog bij tijds zijn vast goed verkocht heeft, oin genoeg over te houden, om op kleine schaal te rentenieren, schrijft aan het vaderland Daar is een nijverheid, de landbouwnijverheid, waarvan het welzijn eener geheele provincie uitsluitend afhangt; die nijverheid werkt, het is de onomstotelijke waarheid met verlies; laat een boer zuinig leven, zelf hard werken en bevrijd blij ven van veeziekte en dronkenschap, laat hij een vrouw hebben, die zuinig is, goed kaas maakt en de kinderen niet verwent; als hij tegen de tegenwoordige prijzen land heeft gekocht kan hij niet bestaan en rente betalen van zijn kapitaal Iedere andere nijverheid zou onder die omstandigheden reeds lang dood en begraven en in een museum van rariteiten opgezet zijn. Het geluk wil echter, dat, terwijl de boerderij jaar lijks met verlies werkt, dat verliest in den regel minder en soms belangrijk minder is dan de gelijktijdige waarde vermeerdering van het land. Het geheele letsel valt dus in elkander, zoodra de rijzing der landerijen ophoudt of ook maar tot staan komt, de mogelijkheid van daling ge heel uitgesloten. Maar hoe de waarde van het land, dat is het kapitaal, buiten alle verhouding en evenredigheid sneller stijgen kan dan de waarde van de pro ducten, dat is de rente, dat begrijp ik, als hoer zijnde niet. Wat zou men wel zeggen van een fabriek, die maar voortdurend bleef doorwerken met verlies alleen op de kans af, dat er metter. tijd zou gewonnen worden op de fohrieksgebou- >4 wen En toch is zoo en niet anders onze positie. Ik begrijp het niet, maar ik kan er wel naar raden. Ons geheele bestaan is geworden speculatie oj) landprijzen, zooals men indertijd speculeerde in bloembollen of nu nog in Grieken, waarbij de innerlijke waarde van liet voorwerp zeer weinig tot de zaak doet. En die speculatie is mogelijk geworden door het misbruik, dat men maakt van het crediet. De vraag naar land is buiten alle natuur toegenomen sedert de beta ling niemand meer zorg baarde en iedereen mede ging bieden op veilingen, wetende, dat ieder kassier- of notariskantoor voor geld zou zorgen en dan nog niet de hoed in de hand bedanken voor de klandizie. Maar een einde moet er aan komen. Wanneer? Dat kan Dirk Groen u niet zeggen, maar dit weet hij wel, dat als de zaken zoo gaan als van 't jaar, als de kaas gemiddeld de helft geldt van vroeger en de vette koeien worden verkocht voor deuzelfden prijs als waar voor de magere zijn ingekocht, dat het einde dan wel eens vroeger kan komen dan de vrees achtigsten verwachten, en de thans algemeen geldende troost«Mijn tijd zal 't wel uithouden* bedriegelijk zal blijken, als zij uw voorbeeld eens volgde? Uw vriend, de graaf de Hareuil komt veel bij uhij is een knap man, zeer geestig en vlug en ik weet dat hij uwe vrouw be koorlijk vindtRegnier, pas op, de graaf heeft twee fraaije oogen, gij hebt er nog maar één en uwe vrouw beeft zich over ondergancn hoon te wreken Wees gerust, ik ben er ook nog: ik ben niet voor niets Manou geweest. Ik. weet welke ongelukken het wangedrag na zich sleept en ik zal voor de heiligheid van uw huishouden waken. Gedraag u goed, wees een goed echtgenoot, en ik bljjf borg voor haarZijn wij verzoend Regnier draaide zijn één oog naar den kant van mevrouw Aubertot; hij begreep dat hij niet tegen zijne schoonmoeder was opgewassen en hij zwoer, hoewel wat laat, dat hij niemand anders meer dan zijne vrouw beminnen zou. Daarna was hij, als men niet lette op een glazen oog, op eenige door een bekwaam kunstenaar aange- bragte valsche tauden eu op een mank been, toch altijd nog een knap man. Hij beminde zijne vrouw, gaf haar geene medeminnaressen meer en maakte haar gelukkig. Mevrouw Aubertot vatte eene levendige vriendschap voor hem op en niets stoorde de vrede meer, weiken Regnier sedert dien tijd genoot. Gij hebt mij tot den gelukkigsten eenoog ter wereld gemaakt, zeide hij van tijd tot tijd tegen zijne schoonmoeder. Helaas, antwoordde mevrouw Aubertot, ik heb u misschien wat al te krachtig bewezen, dat het ge luk enkel in braafheid te vinden is. SLOT.

Schager Courant | 1878 | | pagina 2