Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ©«I Ao. 1878. 22ste Jaargang. Ao. 1117» Uw volk is mijn volk. 11 Gemengde berichten. De geestdrift bij 's prinsen huwelijk. w ie heeft zich niet verheugd toen onze wak- SfIliGEIt Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertenti'ên in het eerstuitko mend No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o, Afzonderlijke nummers f 0.07 L Advertenti'ên van een tot vijf regels f o 73; iedere regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen; Naar volksheil onder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te hiên. welvaart der verschillende standen, waarin de maatschappij is verdeeld. Maar dit verschil roept tot samenwerking, niet tot strijd. Wellicht zal binnen korte jaren Europa in vuur en vlam staan, in vijandige legerkampen verdeeld, aan de eene zijde de sociaal democraten, aan de andere zijden het behoud. Het ligt voor de hand dat zij elkander zullen vernietigen, terwijl zij door wederkeerig elkander te steunen en beider grieven weg te nemen, den gereeden weg zouden gebaand hebben tot een ongekenden bloei van materiele en intellectuele welvaart. En indien wij onzen gezichtseinder beperken en den blik niet langer op staten of standen maar op huisgezinnen en personen wenden, welk een twist en verdeeldheid, afgunst en nijd zien wij rond ons, terwijl wij zoo duidelijk bemerken kunr.en, dat het verschil, hetgeen tot vijandschap aanzette de aanleiding tot toenadering en sa menwerking had moeten zijn In hoe menig huisgezin heerscht tusschen ouders en kinderen broeders en zusters den volstrekten onwil 0111 het volk des eenen het volk des anderen te doen zijn en toch is bij de uaauwheid en innigheid van de verhouding daar, het verzaken der liefde^ misdaad. Streven wij meer en meer naar de toepassing van dit woord en wordt zoo de eene inensch i de opvoeder des andere-. Mocht de Maatschappij ook langzamerhand meer door dit beginsel be- heerscht worden en doordringe een betere geest de volkeren van Europa opdat na onze nieuwe Men herinnert zich hoe deze schoone woorden uit het boek Ruth door den predikant, die het huwelijk van prins en princes Hendrik kerkelijk jnzegende als grondslag gelegd zijn voor zijne rede. Zij wijzen ons op de liefde a!s de grootste kracht en laten ons den grooten werker der liefde erkennen in de wederkeerige waardeering van wat den ander lief is. Opvallend is het hoe weinig het menschdoin is vooruit gegaan in de lange reeks van eeuwen, die het tegenwoordige van den tijd scheidt, waarin deze woorden ge schreven zijn. Waar vindt men in de verhou ding der Europesche Staten tot elkander iets- wat hieraan herinnert? Hoe loeren Rusland en Engeland naijverig op elkander en hoe wordt soms uit een valsch gevoel van zelfstandigheid de sa menwerking tusschen verschillende Staten als gevaarlijk gemeden! intusschen blijft geheel Eu ropa onder de wapenen sraan en bijna zonder ophouden hebben bloedige oorlogen plaats, die altijd door, op eene botsing van belangen wijzen en eendrachtige samenwerking ten goede, onmo gelijk schijnen te verklaren. Geenzins droomen wij van de eene groote Europesche republiek; het verschil tusschen de volken is van blij venden aard en de bewoner der zuidelijke streken Europa heeft een anderen godsdienst, heeft andere j overleveringen en andere vooruitzichten dan die van het Noorden. Maar toch konden beiden j j- 1 11 1 geschiedenis van revolutie, oorlog en twist eene vereenigd zijn in dien hoogeren zin, welke door uC!> o nieuwe geschiedenis volgen moge van vrede, ied eu welvaart den schrijver der oudheid bedoeld werd en de meesten der oorzaken die thans of de volken tot vijandschap aanhitsen of hen tot een laiigzamen dood doemen, zouden vervallen. Hoe veel sterker en gelukkiger zou het Ne- dcrlandsche volk zijn als de verschillende gods dienstige gezindten, waarin hel is verdeeld, door dien hoogeren band der liefde waren aaneen gesloten; als protestanten en roomschgezinden niet iauger als ijverzuchtige en bekrompen egois- vootspoed eu Bij het graven van een put voor een kel der of regenbak van de in aanbouw zijnde ko renbeurs op de llooge Zijde te Schagen, vond men 3 a 4 palmen onder den grond, eenige inenschenheenderen en een doodshoofd, alsmede nog eeu klein gedeelte van een schedelde been deren waren bijna verteerd. Uit de nog aanwezige zeer gave tanden in het doodshoofd, zou men mogen alleideu dat het •van een jeugdig persoon afkomstig was. Wij gelooven te kunnen aannemen dat lange jaren geleden, misschien een eeuw, daar ter plaatse eene misdaad gepleegd is, doch wie zal het onderzoeken het zal altijd een duistere zaak blijven. Bij de op 9 dezer te Medemblik gehouden harddraverij, is de prijs f 230.in goud geld, gewonnen door Eva, blaauwe bles Merrie, van den heer C de Wit, in de Zijpe, bereden door zijn zoon, de premie f 73,mede in gouden Willeins, door Marianna, donker bruine Morrie, van den heer J. Zeehandelaar, te Amsterdam, bereden door den heer L. G. Lampe. Aan deze door prachtig weer Begunstigde harddraverij, die in volmaakte orde afliep namen i3 paarden deel. Texel is dit jaar bijzonder wildrijk. Dezer dagen werden door een gezelschap jagers van den vasten wal, uit 12 a 14 personen bestaande in twee dagen 3oo konijnen geschoten. Men maakt ook op 't eiland zelf veel jacht op 't konijn en vangt het dcor fretten, strikken schieten enz. Hazen worden er minder talrijk aangetroffen. Het waterwild is ook in overvloed aanwezig, maar wordt nog weinig gevangen. De kooikers hopen daarom op wat ruwer weer, waarin ze echter, wat ons betreft, nog lang teleurgesteld inogen worden. Het geschenk, dat door de Friesche vrouwen aan Prinses Hendrik zal worden aangeboden was j.1. Vrijdag op het stadhuis te Leeuwarden voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Het bestaat uit een prachtig gouden oorijzer met gekroonde knoppen, benevens twee juweelen. spelden en nog een gouden sieraad, dat bij wijze van diadeem in het haar kan gedragen worden. kere prins Hendrik, de voorstander van zooveel j Verder uit een zeer kostbaren juweelen naald, 1 bestaande in een ster of roset, eindigende in goeds, de ondersteuner met raad en daad van zoo menige nationale onderneming eeu gelukkig ten tegeu over elkander stonden maar door den tweede huwelijk sluiten mocht. Hoe alleen blijft godsdienst, diea zij beleden eerbied voor elkan-de vrouw, maar inzonderheid de man achter ders godsdienstzin koesteren konden. Armzalig, wanneer de dood den echtband ontknoopt en hoe kleingeestig zijn zoowel in Roomsche als in I natuurlijk is het dat meu terug verlangd wat Protestantsche bladen de mededeelingen van feiten men bezeteu heeft. En daarbij staat een prins meestal onbewezen en dus lasterlijk, waaruit geen meer alleen in de wereld dan elk ander. Hoe be- V'nc' cp,,,,n'ss'e drie dames zal het geschenk 1 -ii 1 1 1 i dor Princes aanbieden, perkt is voor hem de vriendschap, hoe verdacht is bij hem de genegenheid. Intusschen zullen som mige de geestdrift wel een weinig overdreven vin_ den, die dit huwelijk in den lande heeft verwekt, de handen in elkander konden slaan onder den Waar moet het heen, zullen zij vragen, indien hier geestdriftigen spreuk: uw volk is mijn volk! 'een climax blijven zal, gelijk betaamt, indien Zoo ook op het gebied der Staatkunde en straks onze koning hertrouwt en later de prins zoo ook in de sociale kwestie, die zoo vaak nog van Oranje een huwelijk sluit Bij de beant- de standen als elkander vijandig voorstelt. Het woording dezer vraag moet de persoonlijke svm- verschil van standen, hoewel gebroken door de pathie welke prins Hendrik zich heelt weten te opheffing van de voorrechten van geboorte, zal verwerven, in rekening gebracht wordeu, ofschoon rltstop'p'el'' ook "daarv evenwel altijd zijne diepe sporen in de mousche- de manifestatie een krachtig bewijs blijft voor en kwam tot de wetenschap, dat er 20 aren op, 'ijke maatschappij achterlaten, omdat het nood- het ook onder onze staatsregeling voortbestaan waren gegroeid, en dat een Ordinaire aar, welke andere toeleg spreekt dan om de tegenpartij te bekladden en hoe geheel anders zou het zijn, indien beide godsdienstige gezindten, verschillende uitdrukkingen van het ééne godsdienstig gevoel zeven stralen; Waarin naar raming ongeveer l5o diamanten schitteren, waarvan één, in de roset, n.1., eene buitengewone grootte heeft. Bo vendien nog twee echte kanten mutsen en een keurig album, bevattende de namen der geefsters. Het oorijzer inet de spelden is vervaardigd dooi den Heer Feenstra, de naald door den heer Nolet, heiden goud- en zilversmeden te Leeuwarden. Men deelt aan de Groninger Courant het volgende inede Dat beste kleigrond ontzaggelijk vruchtbaar is, weet elk, alsook dat de uiterdijkslaiiden aan het Rietdiep uit den edelsten kleibodein bestaan. Daar zag ik een stuk Probsteier haver, waar van de halmen het riet in dikte en lengte eve naarden, trok er een stoel van op, ging aan het tellen en bevond, dat uit dien eenen korrel IO tails waren gegroeid, die respectievelijk i32, 160, 1 42, 96, 116, 194, 228, 152, 110 en 166, te zamen 1496 korrels bevatten. Naast dat haverveld lag ar. trok ik een stoel op, wendig is dat bij hel groote verschil van werk- van eene krachtige Oranje paitij. kracht en aanleg tusschen de menschen; altijd een groot verschil zal moeten beslaan iu de daar onder meer was blijven liggen, 65 korrels telde. Alzoo zou volgens deze gegevens het aan tal korrels uit een gerstekorrel voortgekomen niet minder bedragen dan i3oo.

Schager Courant | 1878 | | pagina 1