Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. ZONDAG Ao. 1878. 22stc Jaargang. No. 1118. Bekendmaking, Inkwartiering. Waarheid in 't spreken. Gemengde berichten. 1 SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt twee maal per week: IFoens- dag- en Zaturdaq avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mend No. geplaatstingezonden ttulcken een dag vroeger. Abonnementen op dit blad worden door alle Naar volksheil onder deugd te Is arbeid aan een rots te biên. Prijs per jaar f 3.Franco per post 3.6oJ Afzonderlijke nummers f 0.074. Advertentiën van een tot vijf regels f ogS', iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen? dingen, m Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scliagen brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de lijst betrekkelijk de inkwatiering, bedoeld bij Art. 17 der Wet van 14 September 1866 (Staatsbl. n° 138), is herzien en ter voldoening aan evengemeld Wetsartikel, gedurende l4 da gen voor een elk ter inzage aan het Raadhuis is nedergelegden op beden aangeplakt. Wonlende tevens ter kennis gebragt dat zij die tegen gemelde Lijst bezwaren hebben in te breugen, zulks schriftelijk behooren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen i4 dagen na liet einde der ter visieligging. Schagen deu i3 September 1878. Burgemeester en Wethouders voorn. Cs. DE PATER Weth. DENIJS Secretaris. Een man een maneen woord een woord Iemand, die oprecht en rondborstig voor de waarheid uitkomt, wordt voor achtingswaardig gehouden. Iemand daarentegen op wiens woorden men geen staat kan maken, een leugenaar, houdt men voor een verachtelijk wezen en terecht. Hoe kan de band van eenheid in de samen leving bestaan, wanneer men elkander door woorden misleidt! In de volksovertuiging wordt waarheid spreken fatsoenlijk en liegen verachtelijk geoordeeld. En toch mag het eens herhaald worden, wat er al tot een oprecht zuiver waarheid spreken behoort. Elk inensch beeft eene overtuiging, eene vaste op goede gronden steunende overtuiging, of wel eene meening, die nog niet op vaste gronden steunt en met twijfel gepaard gaat. Hoe ver schillend van inhoud en van gehalte onze over tuigingen en meeningen ook zijn mogen, elk roensch, als denkend wezen, heeft zijn eigen overtuiging en eigen meening. Welke die inee- ningen zijn, kan niemand weten dan de persoon zelf; maar juist daarom moet hij ook een 20,000 p. st. Haar man had haar, vijf-en-twimig trouw openhartig getuige daarvan zijn. te werken om in de onderlinge samenleving 1 mogelijkheid denkbaar is. bad heden namiddag te I Oosterend de aangekondigde harddraverij plaats. Twaalf paarden namen aan den wedstrijd deel, uit deze gemeente en mede de waarheid te doen heerschen. Wij behoeven echter niet alles te openbaren 't geen we meenen, noch te zeggen alles wat we van anderen weten. Het is beter te zwijgen, dan oppervlakkig te spreken en de liefde mag vele dingen bedekt houden, maar het beginsel moet leven in ons hart, dat we geroepen zijn van de waarheid getuigenis af te leggen, elk in zijn levenskring, daar waar het betamelijk is onze overtuiging mede te deelen. aar dat gevoel krachtig 111 ons leeft, zal het ons niet moeielijk vallen te oordeelen, wat geheel nutte loos en ijdel en verkeerd is in ons spreken en wat gezwegen dient te worden. Er heerscht nog zooveel onwaarheid ook bij hen, die een leuge naar een verachtelijk wezen noemen! Jl. Vrijdag werd in de kolfbaan van den heer Knikker te Schagen, een algemeene verga dering gehouden van onderwijzers in het 7e di strict. Ruim een zestigtal waren tegenwoordig. Na uitreiking der prijzen in de wedstrijden van het vorige jaar behaald werd een gewijzigd reglement van de vereeniging vastgesteld. Daarna werden de volgende vraagpunten be handeld a Hoe moet het voorbereidend onderwijs ingericht zijn, 0111 in organisch verband te staau met onze lagere school Inteleiden door den heer J. F. Berk. b Is het te betreuren, dat de gezondheids leer bij de nieuwe wet niet onder de vakken van ons lager onderwijs is opgenomen Zoo ja, wat kan en mag de onderwijzer doen om dit gemis te vergoeden Inteleiden door den heer J. H. Bergman. c Geeft de wet van 1878 voldoende waar borgen voor de stoffelijke belangen van den on derwijzer? Inteleiden door den heer P. Greidanüs. De bijeenkomst werd besloten met een diné, waaraan bijna allen deelnamen. Eene arme vrouw te Bolton is eensklaps in het bezit gekomen van een vermogen van 9 uit deze gemeente en 3 van den vasten wal. Aan deze laatsten zijn de prijs en premiën ten deel gevallen en wel de prijs ad f g5 aan den heer Ellerbroek, van Hoorn, de iste premie ad f 23 en de 2de premie ad f i5 aan den heer Claij, van Schagen, Als eene bijzonderheid verdient te worden ver meld, dat de heer Clay, hoewel reeds 71 jaren oud, beide de hem toebehoorende paarden be reed. Een talrijke menigte was bij dit feest tegen woordig, dat aan den avond met het afsteken van eenig vuurwerk werd besloten.» Gisteren heeft een werkman in de Haarlem mermeer het ongeluk gehad met eene dorsch- machine in aanraking te komen, waardoor zijn rechterbeen vreeselijk werd verwond en in het gasthuis te Haarlem is moeten worden afgezet. Naar gemeld wordt heeft het uitstorten van de in het Noordzeekanaal gebaggerde zandmassa op eenigen afstand van de kust daar eer. bank doen ontstaan, die in de toekomst den kostbaren waterweg ernstig bedreigt. De meening der wa terbouw kondigen dat de stroom krachtig genoeg zou werken 0111 de neergeworpen specie te ver wijderen, is gebleken onjuist te zijn. I11 de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van j.l. Woensdag, heeft de heer Gossckalk aan deze zaak eeu interpellatie gewijd, waarbij Burge meester en Wethouders verklaarden zich te dien aanzien tot de Regeering te zullen wenden. Aan het Nieuws van den Dag wordt gemeld dat sedert een paar dagen de zaadstorting voor de haven IJmuideii 1000 meters verder in zee geschiedt. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben zich gehaast zich over de ver- ontdieping tot den Minister van Waterstaat te wenden, zoodat de publiciteit in deze weder hare goede diensten heeft gedaan en het gevaar voor verder bederven der haven geweken is. Dat Prinses Marie eene haar bewezen hulde niet licht vergeet, bleek Woensdag bij de aanbieding van het «Nationaal Huldeblijk», toen haar de secretaris der hoofdcommissie, de Heer Brandes voorgesteld werd. De Prinses gaf toen dezen Heer de opdracht den bestuursleden der Amsterdamsebh vcreeniging «Liefdadigheid naar vermogen», wier voorzitter de Heer Bran des is, wel haar dank te willen overbrengen voor den schoonen bloemruiker, die de «jonge lieden» haar hadden doen aanbieden te Postdam op haar huwelijksdag. Naar wij verder vernamen zal het bezoek der Prinses met haar echtgenoot aan Amsterdam waarschijnlijk in het laatst van de volgende week plaats hebben. De eerste verjaardag van Prinses Marie als jaar geleden, vier maanden na haar huwelijk, j Nederlandsche Vorstin zal heden Zaterdag In het volle licht der heilige waarheidsliefde h^Jd^nt ""h" van he,n 6e" °P S o e s t f S k met bijzonderen luister worden i- l- j- boord, maar hij schijnt hij was m Engeland gevierd. Gelijk men weet, zijn dien dag de Legt hij, die anders spreekt dan hij denkt; knecht in eene machine-fabriek geweest in Koning en de Groothertog en Hertogin van liegt hij, die de woorden gebruikt, niet om dui Amerika werwaarts hij zich begeven had, zeer Saxen Weimar de gasten op het Lustslot, waar zijn overtuiging of meening uit te drukken. G°«)e gemaakt en het ver gebracht te op den mid >n. zijne ware meenine te bedekken - I Zijn compagnon ,s thans na zijnen dood zal hebben, j uieening te neut-ssenznne vrouw in K nee land kom™ 1,.,, „i„. delijk maar om zijne ware meerunir j 'iieeuiiig ie zijne vrouw in liegt hij, die door gebaren of anderzins overtui- zij is met hem gingen voorwendt, die hij niet bezit; liegt hij, die wetende verkeerde argumenten bezigt, volgens bet verfoeielijke en alle waarheidsliefde onder mijnend stelsel «het doel heiligt de middelen"; liegt hij die als zijn vaste overtuiging voordraagt hetgeen slechts een oppervlakkige meening is en die vast verzekert hetgeen hij slechts kan gissen liegt hij die de waarheid uit zelfzucht bedekt, terwijl hij weet, dat ieder geroepen is middag een luisterrijk gala-diner plaats B terwijl in den avond de vijvers van Engeland komen opzoeken enhet slot zullen worden geïllumineerd en een naar Havannah vertrokken om de onverwachte erfenis in bezit te nemen. Te vuurwerk ontstoken. Het gebeurt somtijds in Engeland, dat Dendermonde is een locomotief ge- personen, die tot geldboete zijn veroordeeld, sprongen. De ketel was geheel verdwenen en op verzoeken, dat de boete hooger gesteld worde 25o meter van de' plaats der ontploffing, vond op^31 ZÜ regt hebben om in hooger beroep te men een stuk ijzer van 600 kilo diep °in dente komen. Drie jongelieden, die wegens het af grond geboord, draaijen van bellen werden veroordeeld, zagen De stoker, die naast de locomotief stond z'c^ 'n onmogelijkheid om zulk een verzoek toen die ontplofte, bleef bijna ongedeerd. Men schrijft van Texel, dd. 11, dezer: •Begunstigd door het fraaiste weder, dat bij te doen, daar zij niet zooals zij gewenscht had den, tot boete, maar tot drie weken gevange nisstraf werden veroordeeld, Zij verzochten nu echter vermeerdering van straf inet nog ééne

Schager Courant | 1878 | | pagina 1