HET R90DE VAANDEL. Rotterdam; Boterkarnie pr, Sligcher, Mon nikendam, 2e pr, J Peignat Go, Amsterdam Werktuigen of gereedschappen, benoodigd tot de veranderde boter- en kaa.beraiding, in Dene marken iu gebruik: 1 eiiver verg. uied Eduurd Ai.loom, Wildesr.eim, I zilveren ined. Boeke Huidekoopar Groningen; Veebascule: te pr, Becker Son». Rotterdaia; Verzameling hand- gereedscbappea voor den akker en tuinbouw ie pr, Job. Koopman* db Go., Rotterdam, ae pr, H. E. J. van der Heide, Delft: Werktuigen voor akker- tnin- of hooibouw, zsivelboreiding of stalvoedenag, vervaardigd door de inzender» in Nederland: i zilver verg. med., Hondenkarn- molen L. den Ondea, Haarlemmermeer i eilv. med. Sehoffelegge, P. Kok, De Lier, I zdv. med., Kaaspers, J. Beek, Hoorn. Waarna Roede Engelsche wintertarwe, iste prijs J. Breebaart Kz. te Winkel. Witte wintertarwe, Iste pr. dezefda. Cheral icr-gerst, sde pr. dezelfde. Korte haver, iste pr. dezelfde. Deensehe haver, i.sta pr. dezelfde. Prob.steyer- baver, iste pr. dezelfde. Kleine groene of blauwe erwten, ade pr: dezelfde. Wijker vale erwten, iste pr. dezelfde. Vale erwten of capucijnders, istepr: IJ. vanderSlti» te Sc hagen. Karwijgaad, ïste pr. J. Breebaart Kz., 2de pr. K. Knecht te Winkel. Kanariezaad. iste pr. J. Breebaart Kz. Wit mosterzaad, iste pr, IJ. van der Sluis. Uijen. istn pr. IJ Butter te Koedijk. Rapen (voedergewas), Iste pr. dezelfde. Bloemkool, iste prijs dezelfde Verzameling koolsoorten, Iste pr' dezelfde Uijen, iste prijs G Opperdroes te Noord schar- wouden. werktuigen en gereedschapen voor den landbouw: ploeg, iste pr W. Wissekerke, Anna Paulowna. Kaaspers zilveren medaille J. Beek te Hoorn. Span Koetstuigen, besluurpr. D. J. J. Poll tc Alkmaar, Den 20 dezer werd te Delft de 35e alge- meene vergadering der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw gehouden, op enkele na waren al de afdeelingen vertegenwoordigd. Na het uitbrengen van het verslag van de handelingen van bet hoofdbestuur, sedert de vorige algemeene vergadering, en de mededeeling der aanwezige afdeelingen, werd door de daarvoor aangewezen commissie rapport uitgebracht wegens de rekening over 1877, waaruit bleek dat de rekening van 1876 bad gesloten meteennadoe- lig slot van f i3oo.en die over 1877 inet een te kort van ruim f 23oo. zoodat de fi- nantiëele toestand er niet op is verbeterd. De ten vorige jaren uitgeschreven prijsvragen werden voorgeene bekrooning vatbaar geoordeeld. De vraag of harddraverijen als ten nutte van een landbouw moeten worden beschouwd werd toestemmend beantwoord. Hat voorstel van de afdeeling Assendelft, 0111 den deskundige naar Amerika en Engeland af tevaardigen, ten einde de daar in gebruik zijnde wijze van kaasbereiding in oogenschouw te nemen en daarvan verslag uit te brengen, werd na langdurige debatten, ingetrokken. Het voorstel van het hoofdbestuur om de mededeelingen en berichten in den vorm van Cou rant in 't vervolg door middel van de post, direct aan de leden rond te zenden werd bij acclamatie aangenomendoch toen het later bleek dat het hoofdbestuur voornemens was, de port voor die toezending vereischt 0.16 's jaars per lid) aan de afdeelingen in rekening te brengen, verhieven zich onderscheidene stemmen tegen het voorstel II. Condé sprong overeind en bleef zoo regt als een paal staan. Daarop den hertog van Lotharingen, Fuen- seldana en al de officieren der Fronde binnenroepende, sprak hij, op dien toon van gezag, welke hem zoo eigen was Mijne hoeren! de koning van Spanje heeft mij de eer aangedaan, aan mij het opperbevel over zijne legers in Frankrijk aan t j biedou; ik neein het aan en morgen marcheren wij naar Sainte-Menehould? Deze woorden werden met eene zegevierende toe juiching begroet, terwijl de overwinnaar van Rocrov en van Leus de roode sjerp vau do vijanden zijns konings omhing. Aan wie zijn wij dit gelukkig besluit verschul digd? vraagde Fuenseldana aau deu hertog van Lot haringen. Aan dien manantwoordde de hertog, op Deboile wijzende; ik wed dat wij hem nog vele andere zegepralen zullen te danken hebben. Vaarwel monseigneur, zeide Altoraar tot Condé laat de wereld van u hoorenweldra zult gij het vau mij doen. Veertien dagen na dit tooneel had Condé Chateaa- Porcien, Sainte-Menehould, Bar-le-Lluc, Lignv, Void, Commercy en bijna gehe d Barrois op Turenuo veroverd. Te gelijkertijd waren de prinses en de hertog van Enghien, vergezeld door deu prins van Conti en de hertogin van Longueville, niet opene armen in het par lement en op het stadiiuis van Bordeaux ontvangen. De brand wachtte nog maar op eene vonk, toen de baron d'Altomar aankwam. Maar toen was het de baron d'Altomar niet meer voor de derde maal van naam veranderende, noemde de tribuin zich te Bordeaux Willem Dure-Tesie. Daardoor hoopte hij de lelie, welke bij op den schouder droeg, na lange, kleingeestige, vervelende debatten, pro poneerde de Voorzitter, hij scheen, bewogen met den noodlijdenden toestand van enkele af deelingen, om de beslissing der questie omtrent de bewuste zestien centen, maar aan het hoofd bestuur over te laten. De vergadering had daar vrede mede Op voorstel van het Hoofdbestuur werd de, in 1876 ingevoerde maatregel, om voor de plaats ruimte op de tentoonstelling eene contributie te heffen, wegens de onbeduidende opbrengst in 1877 weder ingetrokken. Voor de plaats waarin 1879in Noord-Holland de 36e algemeene vergadering zal worden ge houden, hadden zich Schageu en Haarlem, can- didaat gesteld. Edam bood zich nog, ter elider ure, staande de vergadering aan. Op echt Ainerikaansche manier beval ieder candidaat zich zelven aan, tot dat de debatten gesloten werden en de stemming plaat» |bad, met den navolgenden uitslag Haarlem 189, Schageu 139, Edam een niet noemenswaardig aantal. Tot lid van het hoofdbestuur in de plaats van den niet dadelijk benoembaren heer J. Bree baart Kz. werd, in herstemming tegen den beer N. Vas Visser, benoemd Jonkh. Mr. J. H. van Foreest van der Palm le Anna Paulowna Waarna na de gewone complimenten, de vergadering werd gesloten. Berichten van Atjeh gewagen reeds van hevige met den dapperen vijand geleverde ge vechten. Eenige sterkten, die den toegang tot de XXII Moekim.» versperden, werden na een hevige tegensta nd veroverd. Uit alles schijnt te moeten blijken, dat er talrijke offers zullen vallen voor het groote doel bereikt zal zijn. Tijdens den opmarscb onzer troepen beeft zich een incident voorgedaan, dat een uitmunteuden indruk heeft gemaakt. Over een geweldigen stroom moest n. 1. een brug worden geslagen. De kolonel vroeg wie bet stoute stuk dorst ondernemen om aan den ande ren oever een touw te spannen. Na een plechtig oogenblik trad een Hollandsch sappeur voor, ontdeed zich van zijne overtollige klecdingstukken en wierp zich in het bruischende water. Met gespannen verwachting volgde ieder de kampende bewegingen van den waaghals. Na een stoute worsteling van ruim een kwartier uurs werd de andere oever bereikt en de daad volbracht, waarvan de opmarsch van een geheel leger af hing. Dat die daad ten zeerste werd gewaardeerd, spreekt van zelf. Voor het front der kolonne drukte Kareltje den Hinken sappeur hartelijk de band, nam zich bet kruis van de borst en spelde liet op die van den overgelukkigen militair. In het gehucht Motte au Bois behoorende tot de gemeente Nordecquein bet fransche departement du Nord, heeft den F 2 dezer een hevige brand gewoed, waardoor 38 buizen, schu ren en stallen zijn vernield. De brand is geslicht door twee kleine kinderen die met lucifers speelden In den nacht van Zondag op Maandag is te Broeksittard, door onbekende oorzaak, een huis afge brand. Aan de spoedig opgedaagde en krachtdadige hulp is het te danken, dat het vuur geetie grootere verhoudingen aannam. Het gebouw in quaestie was geassureerd. Tegen zekeren G., op Texel, die de held haftigheid heeft gehad de kat zijns buurmans dood te ranselen moet éene aanklacht zijn in- uit te wisschen. Vergeten wij niet nog een persoon te noemen, die zich met de hoop vleide van de eerste persoon te worden, namelijk de ptécieuse, heldhaftige Thercsia Broussol, die vulkanische ziel, ontvlamd door do romans vaji Seudéry, en die, volgens Deboile, de held haars harteu tot in bet uitarsto der martelaarschap, do ama zones van Bordeaux kwam aauvoereu, terwijl haar verloofde er het volk en de bargery zou regeren. Want zij noemde de tribuin nooit anders meer dan haar verloofde, en deze beloofde haar, bij elke opof fering, welke hare beurs deed, hut huwelijk, dat hare liefde moest bekroouen. In het stadhuis gehuisvest, vermaakte Tberesia er van den ochtend tot den avond de prinsessen eu vooral mevrouw de Lonueville, wier bloeding en manieren zij naaapte, zonder to vermoeden welken wrok de held haars harten tegen deze dame koesterde. Ook op deu avoud toen Duro-Toste aankwam, was zij bezig met Cotuedio te spelen voor deze dames die haar hadden gekleed als Pallas, eren als het portret der hertogin, om haar zoo de amazones vau Chapeau Rouge te doeu aanvoeren.. Mevrouw de Lou- gueville, nog verdur gaande, had haar overgehaald, om vau haar verloofde het costuum van Appollo to verlangen bij gelegenheid der verlovingsfeesten, welke zij tot verwelkoming van den held, met eene menigte bruidssuiker en oranje-bloesems bereidde. Stelt n de verwonderiug voor van den tribuin, die zich als gelijke en weldra als gebieder der hertogin kwam stellen, toen hij daar door het gelach dier dames ontvangen werd. Toen mevrouw de Longueville Deboile onder den naam van Dure-Teste herkende, liep er eene rilling als een voorgevoel over haro leden. Al weder die man! dacht de Frondeuse, God zendt hem mij vooral als eene wroeging! Zich echter met hare gewone bevalligheid herstel lende, verontschuldigde zij zich, dat zjj den zendeling gediend 't Is zeker niet onooodig dat'den held eens wat meer dierenliefde wordt ingeprent De postwagen van den goederentrein die deu 18 dezer, des morgens ten 6 ure van Maag denburg naar Berlijn vertrok, is onderweg in brand geraakt. Wel liet men terstond den trein stilstaan en den waggon afbaken, maar aan blusscben viel niet te denken. Slechts 15 pakket ten zijn gered. Alle brieven en 800 pakketten zijn met den waggon verbrand. Het onheil wordt toegeschteven aan zelfontbranding van een vocht waarmede eenige vaatjes, die in den waggon stonden gevuld waren. Een paar vreemdelingen hadden eergisteren te Amerongen een jas gestolen van een boer, die aan bet maaien was. Deze gaf van zijn ver moeden kennis aan den veldwachter wien het gezeten op liet paard vau den boer, mocht ge lukken de dieven te Eist te achterbalen en te Ainerongen iu arrest te brengen. Eene te Arnhem met verlof vertoevend koloniaal ging Zondagavond met een hem on bekend persooD uit. Zoo langzamerhand door den drank ..fideel" geworden presenteerde de ko loniaal zijn nieuwen kennis nachtlogies bij zich aau bui»; dir werd dankbaar aangenomen. Bij bet aanbreken van den dag miste de gastheer echter zijn logé, doch met hein een porlemon- naie, inhoudende f 4° aan specie. Men meldt uit Rotterdam, dd. 17 dezer: »Een algemeen bekende vrek. v. d H, gewoond hebbende in' de St. Jacobsstraat alhier, is eergisteren overleden Hij dreef zijne gierigheid zoover, dat bij, in plaats van op ten bed, zich ter ruste legde in eene kist. gevuld niet zakken geld. Er was zelfs geen laken in zijn huis aanwezig, dat bij bet kisten dienst kon doen. Men schat zijn nugelutenschap op meer dan een ton gouds In zijne wonig, welke een voortdurende aan stoot was voor de straatjeugd, was bijna geen ruit heel en de gaten werden door hem met planken digtgespijkerd.» Een der groote apen in het Alexandra, Palace te Londen leed de laatste twee weken zeer door een holle kies in den rechter onder kaak, waar een ernstig abces ontstaan was. Men besloot de kies te laten trekken en riep de hulp in van den beroemden Londensche dentiste Lewin Mosely. Daar de pijn den aap zeer wild maakte, besloot de dentiste door langhing-gaz het dier bewusteloos te maken. Doch het bleek onmogelijk het dier voldoende in bedwang te krijgen om het gas te doen opnemen. Het ontworstelde zich aan deu zak, welke men over hem geworpen had, het gilde, beet, vocht en stelde zien zoo schandelijk aan, dat men bijna gedacht zou heb ben dat de aap een dronken man was. De heer Lewin Mosely besloot ten laatste de operatie te beginnen zonder het gas; hij naderde het dier met zijn lancet en begon het abces door te ste ken. Nauwelijks had hij dit gegaan, of de aap be daarde naderde gedwee en legde zijn kop neder op de knieën van den dentiste. Hij opendeden bek, liet dien onderzoeken en maakte geen be weging en slaakte geen geluid toen een tand en een snijtand werden uitgetrokken, Te Heythuizea in Limburg, hebben Zondag naar do Kruisvaan na. d 'leelt de t ehteliedi n Mooren hun diamanten bruiloft gevierd; beide oude luidjes zijn nog ffisch en gezond en in het bezit vau al hun van mijnheer de prins als aanstaande van mojafvreuw Tberesia had behandeld. Ik ben slechts haar voorwaardelijke aanstaand i, antwoordde de tribuin haar fluisterendeIk heb te Bordeaux andere katjes te zweepen! mevrouw, voegde hij er bij op een toon, die v el hal vau eene bedreiging, en die de hertogin uit het Veld zou hebben ges lage j, als zij er grond voor had kunnen vinden. Nadat hij aau de prinsossen had medegedeeld, dat de stad ziek den volgenden dag voor haar zou ver klaren, draaide hij de fierheid aan de bruidssuikers en aan de oranje-bloesems den rug toe eu zeide togen Thorosia. die hij met zich nam en in handon stelde van Perrotte, eene oude dienstmaagd, die haar gevolgd was: Wij zullen aan ons huwelijk denken zoodra mijn vaandel op het stadhuis wappert, en soodra die dames er ons het hof maken, in plaats van zich ten onze koste vrolijk te maken. Zoo als het u belieft, Cijrus mijner ziel, ant woordde de lezeres van Scudery. En zij ging met Perrotte de sjerpen der Fronde aan de amazones van Bordeaux uitdeelen, terwijl Dure-Teste in een der fraaiste huizen van Chapeau- Rouge binnentrad, alwaar hij vraagde naar mijnheer Desmarais, president der notabelen. De hoer Desuiarais was de rijkste en de braaf ste burger der stad. Zijne schepen voerden hem «au alle oorden der wereld goud toe. Zijn hotel dong in het arisocratisch kwartier met de schoonste paleizen van den adel naar de kroon, en zijn kasteel dat te midden zijner wijnbergen lag, was fraaijer dan dat van den paohter-generaal,aan den oover der Gironne. Zijn huiselijk geluk was volkomen. Bij had eene dochter van achttien jaar, Angélique geiieeten, maar ook inderdaad eene engelinzij was door hare deugd en hare schoonheid de parel van Boideaux, oy ie dereen bemind en vooral door den jeugdigen advo- kaat Heari Du Val, die haar over woiaige dagea hu-

Schager Courant | 1878 | | pagina 2