Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 26 Ao. 1S78. 22stc Jaargang Over de volmaaktbaarhcid der schepping. Gemengde berichten. i\o. J121. Dit blad verschijnt twee maal per week: Woens dag- en Zaturdag avond. Bij inzending tot 's mid dags 12 ure worden advertentiën in het eerstuitko- mcnd No. geplaatstingezonden stukken een dag vroeg er Abonnementen op dit blad worden door alle Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6o Afzonderlijke nummers f 0.07 Advertentiën van een tot vijf regels f o 75; iedere regel meer o. 15. Groote letters naar plaatsruimte. Postdirecteuren en Boekhandelaren aangenomen. Naar volksheil onder deugd te dingen, Is arbeid aan een rots te biên. Foeiwelk een onderwerp voor een Courant, lioor ik mij toeroepen. Maar zou mijne keuze inderdaad zoo veel afkeuring verdienen? Is het zoo ongerijmd om, wanneer «men staatkundige gebeurtenissen, of in onze dagen voorgevallen of door de geschiedenis tot ons gebracht, bespreekt «1 beoordeelt, de vraag te doen: Wat dunkt j u bij dit alles van de volmaaktbaarheid der schep ping? Is ons leven en is het geheel der geschie denis U een getuige vóór of tegen de stelling, dat wat wij waarnemen niet is een eeuwige cirkelgang, dat wij ook niet met eenparige snelheid ons voortbewegen in ééne richting, naar boven of beneden maar dat er in ons en 0111 ons uit de feiten van heden en verleden een altijd werkend beginsel zich openbaart, dat naar vol making, naar volkomenheid streeft? Ongetwijfeld zijn wij ons daarvan niet altijd bewust. Zelfs heeft het den schijn, wanneer wij zoo rondom ons zien en een vermoeden wagen naar wat er omgaat in de geesten der menschcn, als of al hun denken en hegeeren zich bepaalt wat de andere goed noemt? De wereld volmaaktbaarzoo zal de pes simist roepen. Ucerscht ziekte en dood, beerscht onkunde en zonde niet even als in elk tijdperk van het verleden. De vormen mogen veranderen, de schijn meer bewaard blijven, de middelen gepaster, maar de slotsom blijft dezelfde, wat gij hier gewonnen hebt is daar weer verloren. Gij overdrijft zoo zal zijn tegenstander antwoorden is het Europa onzer dagen dat der Romeinen; is de afgodendienst der wilden het christendom van onzen tijd; is de geschie denis niet de geschiedenis van de voortschrijding der beschaving Wie gevoelt niet dat van wederzijden de stof tot dergelijke vragen onuitputtelijk is en dat Op uw gena mag hopen Dat d'aardsche mensch van dag tot dag Dees kranke hut ziet sloopen? Zoo slechts, verjongd van dag tot dag De nieuwe mensch meer leven mag En wasdom mag verwerven; Zoo Gij o God! mij rijp bevindt, En nog mijn herfst een bloemknop wint, Die open gaat bij 't sterven. Gez. 257. Bijeene te Delft gehouden harddraverij is de prijs van f 3oo behaald door het paard dam, pikeur A. de Koning De volgende bekrooningen zijn te Delft o. a. nog toegekend: Een ram inet 12 melkge vende fokschapen, die op de boerderij van den inzender in het voorjaar van 1878 gelammerd in den 1 Prinses, eigenaar P. Smiste, te Slikkeveer, pikeur het bewijs uit de feiten, dat de weri vo man yan £ailten ,Je premie van fioo door het ter is geworden en dus volmaaktbaar is niet is paard La Vitesse, eigenaar J. Smits, te Dubbel- te leveren. Zal dit ons tot moedeloosheid stem men? Over het geheel mogen de feiten ons dit nimmer doen. Feiten zijn niet meer dan mislukte proeven van wat had moeten worden. Het komt niet op den uitslag dier proeven aande proe\en 1 ),eg|,e„ e„ d00r den ingezonden ram zelf zijn ons een onschatbaar bewijs voor de I dektijd van 1877 zijn besprongen: een gouden wijding tot volmaaktbaarheid. Wie zal bij al f medaille met 5o.— (eereprijs) den heer K. Ke- - 1 zeiman te mkel. Springram geb. ic 1877, de ellende en zwakheid om en in ons van vol-j Lim;ü|n ras; prijs dezelfde. Twee stuks tot het genieten des levens, zonder zich lang op maaktbaarheid spreken, maar wie ook zal het op-vuttu schapen, geb. in 1877: ie prijs den heer te houden met de vraag naar oorsprong, betce- I geven aan de volmaaktbaarheid te gelooven van j G. Se ven hu ij sen te armenhuizen. Spring- kenis, doeleinde des levens. Voor velen is het liet geschapene. Dat geloof is het leven der schep- voorbijgaande de eenige werkelijkheid en de dingen hebben geen ander verband dan dat wat voorgeschreven wordt door hunne kleine zaken. En wie zal dit verwonderen bij de zonderlinge kracht waarmede het leven ons in de ziel valt. rammen bestuursprijs den Heer K. Bezelman Hoe drijft ons het leven voort van de theorie naar de praktijk! Hoe leven wij in onze plannen, hoe is ons huisgezin, onze wereld; hoe roept onze arbeid ons iederen dag, tot dat eeus on gevraagd en onverwacht het scherm valt. En toch heeft noch de mensch, noch de inensch- heid ooit om het leven de vraag vergeten naai de beteekenis des levens; de geschiedenis ligt daar als bewijs hoe de menschelijke geest zich heeft moede gepijnsd de raadselen op te lossen, die het bestaan, ook van den eenvoudigsten mensch omringen; hoe de mensch naar God heeft gezocht als de alwijze en goede bron des levens en hoe hij heeft beproefd in het geloof aan Heui, onder alle wisselende vormer, het waarachtig zijn te ontdekken. En zoo is ook onze vraag eene vraag der eeuwen geweest, is de schepping volmaaktbaar? Hoe moeilijk valt het ons een antwoord op deze vraag te geven, dat verstand en gemoed bevredigt. M aut tochwat zullen wij een volmaakter toestand lieeten, of liever, loopen wij geen gevaar de meerdere of mindere vol maaktheid aftepassen met een zeer ouvoluiaaklen maatstaf. Is het niet waarschijnlijk dat wij in onze geestelijke bijzieudheid, wat vlak bij ons licht, vergroot en buiteu samenhang beschouwen zullen met wat buiten onzen gezichtskring ligt? Wie zal beoordeelen of de wereld vooruitgaat wanneer ieder op een verschillend standpunt staat, cu zelfs niet zelden de eene kwaad heet, ping Dat geloof verklaart dat rusteloos komen en i De harddraverij met paard un sjees, die gaan; dat streven naar licht; dat ontkiemen voor-I1- te Amsterdam op de Stadhouders- kade werd guhoudeu vanwege de atd. Amster- leven, dat woekeren met innerlijke kracht; dat dam der Hollandsehe Maatschappij van Land- aansluiten aan vreemde kracht; dien hardnek- j bouw, was zeer opgewekt. Niet minder dan a3 kigen strijd om het bestaan. paarden waren in de baan en dauronder do keur van de Nederlandsche harddravers. Het 1 rekken wil ons dus soms moedeloos terug 1 1 1 1 1 J 0 nationaal schouwspel trok als altijd eene groote menigte toeschouwers Ouder du mededingende paarden was ook de van het een.toonig schouwspel van het mensche- lijk bedrijf, waarin wij onder verschillende vor. men denzelfden natuurgang meenen te ontdekken, de strijd zelf dien wij overal waarnemen spreekt van een streven naar ontwikkeling, dat de profeet is eener betere toekomst. Hoeden wij ons dan voor een te voorbarig oordeel door de phase van de ontwikkeling der metischheid te willen bepalen uil den indruk, dien wij zelveu er vau ontvangen en vergeten wij nimmer dat het heelal niet anders mag gedacht worden dan als eene ccuheid en daarom reeds buiteu ons waarnemingsvermogen ligt. Götho laat zijn Me- phistoles in het begin van zijn Faust met de stelling optreden dat het beter was dat niets bestond, omdat toch al wat bestaat niet beter Nobelde vosbles die daar ten vorige jareu de prijs wou. Het Amerikaansche merriepaard Lady, van den Heer A. de Graaf te Watergraafsmeer, ge droeg zich kloek en overwon haar ilollandsche zuster zwarte Jet met glans in de eerste partij. Het laatst waren in de baan de paarden Sqphia, van Quarles van Utïord, gereden door J. de Boer; Marianne van J. Zeehandelaar, ge reden door A. de Graaf; Graaf Floris van C. Broers, gereden door den eigenaar; Susenrta van 0. Paarlberg, gereden door J. Koster; Zeebra, van A. Jurgens, gereden door J. de Boer. De uilslag was als volgt: de ie prijs f 400, werd gewouueu door «Susanna*van C. Paarl berg te Zijpe, gereden door J. Koster, wien een premie van óoten deel viel; de 2e prijs door «graaf Floris*, van C. Broers te Beuuin» verdient dan dat het te niet gaat, maar het isbroek, gereden door hem zeiven; de 3e prijs j .1 1 ij- 14 1 door «Sophia* van Quarles van üfiord, te Loos de ceest des kwaads, die aldus spreekt, luist ïu 1 «-«"os r J duinen, gereden door J. de Boer. die eeuwige geboorte, niet om te vergaan en te llet ^hoone paard «de Zeebra* van den heer sluimeren, maar om in nieuwe vormeu den ouden j A Jurgens te Oss, trok aller aandacht, zoo om de belofte zijne zonderlinge kleurals om zijne traaije gestalte. Opmerkelijk uiag het genoemd worden dat strijd des leveus te hervatten, ligt van de zegepraal van het goede, zoo lang de mensch, het eenige wezen dat dien levensstrijd in de geheele schepping en bewHst in zich zelveu waarneemt, getuige is van dien strijd, zoo lang de vier mede gedongen hebbende friesche «paar den allen voor ue hollandsehe de vlag moesten strijken. De commissaris van politic der 2 sectie moet hij de vraa«g, die wijstelden toestemmend te Amsterdan spoort alle handeldrijvenden, zoo- beantwoorden. Er is ontwikkeling! Wat zegt» J daar al» elders, tot de meeste omzichtigheid het, -deze regels gelden, zoowel voor den V%aE^he_t tfeldeumocht de HrmaBakker& mensch als voor elk stoffelijk wezen. Wat zegt het, zoo 'k met blij ontzag Co., agentuur- en koinmissiehandel, Koestraat 1 Amsterdam. De chef dier firma is 42 jaren oud, tamelijk

Schager Courant | 1878 | | pagina 1